Şimdi Ara

Android XML’de telefonlara göre margin vb. öğelerin özelliklerini değiştirmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
158
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

arkadaşlar android uygulaması geliştirmeye çalışıyorum. Ancak telefonlardaki görünüm farklı oluyor. Ekranı küçük telefonda uygulanmanın öğeleri neredeyse ekrana sığmazken büyük telefonda-tablette ekranın yarısına geliyor. Ben telefonun öğelerinin hepsinin ortalamasını ya da fotoğrafların marginlerin büyümesini istiyorum.

Bunu nasıl yapabilirim veya siz nasıl yapıyorsunuz?

Cevaplarınızı bekliyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Birden fazla layout tanimlayabilirsin.

res/layout/main_activity.xml # For handsets (smaller than 600dp available width)
    res/layout-sw600dp/main_activity.xml # For 7” tablets (600dp wide and bigger)

https://developer.android.com/training/multiscreen/screensizes

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Maroon On kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

öncelikle soruma cevap yazdığın için teşekkür ederim. Res klasöründe layout-sw600dp adında bir klasör oluşturduğumda ve içine dosya attığımda anladığım kadarıyla android bunu kendi tanıyacak. Peki android versiyonları konusunda bir sorun olabilir mi? Birde siz bu yöntemimi kullanıyorsunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: webandyazilimprofesor

Merhaba,

öncelikle soruma cevap yazdığın için teşekkür ederim. Res klasöründe layout-sw600dp adında bir klasör oluşturduğumda ve içine dosya attığımda anladığım kadarıyla android bunu kendi tanıyacak. Peki android versiyonları konusunda bir sorun olabilir mi? Birde siz bu yöntemimi kullanıyorsunuz?

Evet 600dp 7inc tablete denk gelir. 7inc ve uzeri icin sizin layout sw 600dp gotuntulenecektir. Tablet teleron icin ayri boyutlandirma islemlerinde bu yöntem kullanilir ben de kullandim.

Teşekkür ederim

Çok soru sordum farkındayım ama bunu da sormak istiyorum. Layout klasörlerindeki dosyaların isimleri aynı olacak değil mi? Birde farklı Java dosyalarına gerek var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: webandyazilimprofesor

Çok soru sordum farkındayım ama bunu da sormak istiyorum. Layout klasörlerindeki dosyaların isimleri aynı olacak değil mi? Birde farklı Java dosyalarına gerek var mı?
    Evet dosya isimleri ayni olmak zorunda. Farkli bir java dosyasina gerek yok. Zaten siz java dosyanizda setcontent (r.layout.activity_main) kullaniyorsunuz. Burada java kisminda bir değişiklik yapmadan yeni bir layout olusturup sw -*dp seklinde ayarlamaniz gerek o kadar. Ancak iki xml dosyanizdaki idler ayni olmali. Cunku tek bir java dosyasina baglisiniz. Herhangi bir xml de id eksik ya da farkli adlara sahip ise runtime da hata verir dikkat edin.

Çok çok teşekkür ederim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.