Şimdi Ara

Android'e geçmeden Java'da ki hangi konular öğrenilmeli

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
436
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar, ben android'te uygulama geliştirmek istiyorum. Şuan java öğreniyorum ama android studio ile app oluşturmak için Java'da hangi konularda ustalaşmalıyım bi bilgim yok.

Udemy'de hazır kurslar 25tl iken java&android studio kurslarından birini almak istiyorum, acil yardımcı olursanız sevinirim.

• Bende java öğrenmeye çalışıyorum. Android için algoritma bilgisi, oop vs konularını bilmeniz size fayda sağlar. Java se, Android derslerini anlatan hocaların bilinmesini tavsiye ettiği bir durumdur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: el-harezmi_0

Bende java öğrenmeye çalışıyorum. Android için algoritma bilgisi, oop vs konularını bilmeniz size fayda sağlar. Java se, Android derslerini anlatan hocaların bilinmesini tavsiye ettiği bir durumdur.

Hocam fayda sağlayacak konulardan ziyade, olmazsa olmazları soruyorum.
  • Java SE kapsamındaki herşeyi bilmen gerekli. SE derken Java Standard Edition yani Java EE Enterprise Edition ve ona dahil Enterprise Java Beans / EJB ve Spring Framework gibi şeyler hariç, temel java dili ve java platformunu bilmen gerekli. Algoritma, daha cok big data alanında önemli birşey, Android geliştirmede bir ağırlığı yok.

Android'teki Hello World uygulaması, masaüstündeki bir Java ile Hello World uygulamasına göre bir kademe daha yüksek Java kodu kullanır. Android te Hello World, masaüstündeki Hello World'un 2-3 katı uzunlukta koda sahip ve Java SE'nin package, extends, @Override gibi ceşitli kelimelerini kullandığı gibi, UI oluşturmak için de klasik OOP kodları ve Android Runtime ART'de çalışacak yordamları da kullanıyor.

Android'e geçmeden Java'da ki hangi konular öğrenilmeli

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• GUI hakkında bi bilgim olması lazım mıdır?

Evet hello world uygulamasını incelemiştim, syntax olarak daha karışık gibi ama alışma meselesi sadece.

Cevabınız için teşekkürler.
  • Android te GUI'siz bir uygulama yapmak sıkıcı olsa gerek. O yüzden biraz GUI bilmekte de fayda var.
  • OO bilgisi, Temel Java bilgisi, Collection bilgisi , Multithreading bilgisi android baslangici icin yeterli Java anlaminda.
    Bunlara ek olarak Android lifecycle ini bilmek gerek. Bir android uygulamasi nasil calisir, hangi evrelerde hangi metodlar cagrilir gibi seyler. ( onResume vs gibi )
    Bu da biraz event driven ve aspect oriented programlamaya giriyor aslinda.
    Eger Android lifecycle ini ogrenirsen, Java bilgisi de yeterli ise uygulama yazmanin onundeki tek ciddi engel uygulama UI tasarlamak olacak. O da bambaska bir mevzu. Ama oturup orta halli gorunen bir uygulama yazarsin.
    Java ile basit bir hesap makinesi uygulamasi yazabilecek seviyeye gelirsen ( GUI ile beraber, cunku Java gui si de event driven ) ; Android 'de de yazabilirsin Android lifecycle ini ogrendikten sonra.
    Ama network kullanan uygulamalar yapmak icin thread management ogrenmek gerek cunku Android ile main thread'de network islemi yapamiyorsun ( zaten normalde de GUI uygulamasinda yapmamak gerekiyor ) , bu yuzden multithread-concurrency vs ogrenmek gerekiyor temel seviyede de olsa.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• uygulamadan cok oyunlara yonelmenizde fayda var. Bu iste gelir oyunlardan geliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

OO bilgisi, Temel Java bilgisi, Collection bilgisi , Multithreading bilgisi android baslangici icin yeterli Java anlaminda.
    Bunlara ek olarak Android lifecycle ini bilmek gerek. Bir android uygulamasi nasil calisir, hangi evrelerde hangi metodlar cagrilir gibi seyler. ( onResume vs gibi )
    Eger Android lifecycle ini ogrenirsen, Java bilgisi de yeterli ise uygulama yazmanin onundeki tek ciddi engel uygulama UI tasarlamak olacak. O da bambaska bir mevzu. Ama oturup orta halli gorunen bir uygulama yazarsin.
    Java ile basit bir hesap makinesi uygulamasi yazabilecek seviyeye gelirsen ( GUI ile beraber, cunku Java gui si de event driven ) ; Android 'de de yazabilirsin Android lifecycle ini ogrendikten sonra.
    Ama network kullanan uygulamalar yapmak icin thread management ogrenmek gerek cunku Android ile main thread'de network islemi yapamiyorsun ( zaten normalde de GUI uygulamasinda yapmamak gerekiyor ) , bu yuzden multithread-concurrency vs ogrenmek gerekiyor temel seviyede de olsa.

Hocam, collection derken hashmap, sorted map, lists, sets.. bu konuları mı kastediyorsunuz?

GUI öğrenmeme gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü Android'in kendine ait UI'si var ve büyük oranda farklı bir ortam diye biliyorum. Sizin görüşlerinizi de alabilir miyim?

• quote:

Orijinalden alıntı: sieve

quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

OO bilgisi, Temel Java bilgisi, Collection bilgisi , Multithreading bilgisi android baslangici icin yeterli Java anlaminda.

Hocam, collection derken hashmap, sorted map, lists, sets.. bu konuları mı kastediyorsunuz?

GUI öğrenmeme gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü Android'in kendine ait UI'si var ve büyük oranda farklı bir ortam diye biliyorum. Sizin görüşlerinizi de alabilir miyim?

Evet, gelistirecegin algoritmaya gore hangi data structure i kullanacagini ve bu structure'in Javadaki karsiligini bilmekten bahsediyorum.

Java GUI'sine asina isen Android GUI'si de event driven olmasi bakimindan kolay gelir.

Ama Java'nin sacma sapan GUI elementlerini ogrenmenin Android programlamaya bir katkisi yok. Ama belirli paternler var, bunlari GUI tasariminda kullaniyorsun; iste kullanici su butona basinca suradaki yazi soyle olsun; arka planda bunu yapayim vs gibi seyler icin kullanacagin paternleri onceden bilirsen sonra yazdigin kod çorba olmaz, bundan bahsediyorum. Yoksa Frame.class ' in pack() metodunun ne yaptigini bilmenin Android'e bir katkisi yok.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.