Şimdi Ara

ANAKART İŞLEMCİ PİN SORUSU ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
692
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Anakart üzerinde bulunan işlemci güç girişi için 8 , 8+4 , 8+8 pinli girişler olabiliyor. Peki bu güç giirişlerine psu dan gelen kablonun, kabloların takılı olduğunda ne gibi değişiklik olduğunu nasıl anlarız ?

Misal benim anakartım Asrock taichi x399, işlemcimde AMD Threadripper 2950x ve anakart üstünde işlemci güç girişi için 8+4 giriş mevcut. Anakarta sadece 8 pinli olanını kullanma ile 8+4 takılı halde kullandığımda ne kadar fark olduğunu nereden görebilirim, nasıl test ederim ?

Kabloyu takıyor olsakda belki kablo çalışmıyordur ama biz takılı olduğu için sorun yok sanıyoruzdur o yüzden sormak istedim. 8 pinli güç kablosu takılı olması ile 8+4 pinli kabloların takılı olmasındaki farkı görmeyi.

• Farkı anlayamazsın ancak işlemciyi Prime95 smallFFT gibi gerçek bir AVX yüküne soktuğunda eğer 8pin yetmezse makine reset atabilir o şekilde anlarsın yada tek 8pin yetmediği için boost hızını düşürebilir. Tabi bunu denemek için böyle birşey yapma, slotu ve kabloyu yakabilirsin.

2950WX kullanacaksan ikisinide doldurmalısın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 15 Nisan 2019; 21:24:29 >
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Öncelikle teşekkürler, bir kaç sorduğum konuda da sen yazmıştın :)

İşte benim sormak istediğimde bu gibi test ile anlamak (sistem reset atıyorsa, kitleniyorsa güç yetmiyor demekki gibi) yerine, bios da olsun, yada bir yazılımda olsun ( aida64 olur, cpuz olur vs.. ) göremiyormuyuz bunu ?

Misal ramleri nasıl taktığımızda bios da görüyoruz sonucunu ne taktığımızı vs.. Bu güç kablosunun da 8 taktığımızda ne kadar güç geldiğini 8+4 taktığımızda ne kadar güç geldiğini göremiyormuyuz bir yerden ?

Bunu merak ettiğim için sordum. Dediğim gibi ben ikinci 4 pinli sokete kabloyuda takmış olsamda yada başka birileri kablo belki bozuk ama biz taktık diye 8+4 pin takılı diye sanıyor olabiliriz!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperci -- 15 Nisan 2019; 22:59:51 >
  • alperci kullanıcısına yanıt
    Ben senin ne sormak istediğini anladım dediğim gibi programla vs. bunu göremezsin, hiçbir program 8+4 takılı ve düzgün çalışıyor vs. diye yazmaz ancak anlattığım dolaylı yöntemle belli olabilir.
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Anladım ok ozaman.

Ben işlemcimi 4.2ghz lerde stabil olarak kullanmak için uğraşıyorumda, şuan stock hızda sadece PBO açık şekilde stabil kullanabiliyorum. Overclock yapınca kitleniyor pc. Soğutucu olarak eski CM Masterliquid ML240 kullanıyorum onun da malum bloğu küçük, threadripper işlemciyi tam kaplamıyor. Acaba yetmiyormu diye şimdi CM Masterliquid ML360 TR4 aldım, extrada 3 adet kendi fanından aldım, push&pull olarak kullanmak için. Bakalım gelsin birde o şekilde bir deniyim.

Psu'danmı acaba dedim o yüzden bu pin sorusunu sordum. Ama psu'mda kaliteli ve gücü yüksek. Evga 850 gold. Sistem için overclokda yapsan yeter artar dediler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperci -- 15 Nisan 2019; 23:42:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperci

Anladım ok ozaman.

Ben işlemcimi 4.2ghz lerde stabil olarak kullanmak için uğraşıyorumda, şuan stock hızda sadece PBO açık şekilde stabil kullanabiliyorum. Overclock yapınca kitleniyor pc. Soğutucu olarak eski CM Masterliquid ML240 kullanıyorum onun da malum bloğu küçük, threadripper işlemciyi tam kaplamıyor. Acaba yetmiyormu diye şimdi CM Masterliquid ML360 TR4 aldım, extrada 3 adet kendi fanından aldım, push&pull olarak kullanmak için. Bakalım gelsin birde o şekilde bir deniyim.

Psu'danmı acaba dedim o yüzden bu pin sorusunu sordum. Ama psu'mda kaliteli ve gücü yüksek. Evga 850 gold. Sistem için overclokda yapsan yeter artar dediler.
    Sen artı 4 kabloyu taktın mı bilmem ama o artı 4 yüksek oc yapanlar için güç takviyesi diye biliyorum

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.