Şimdi Ara

Anakart işlemci önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
521
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Artık sonunda bilgisayarımı değiştirme fırsatını bulabildim, İşlemci olarak r5 3600 almayı düşünüyorum. Anakart ve ram konusunda kararsız kaldım.
    Anakart b450 serisinden ne alabilirim?
    Ramlar ise 3200mhz, rgb olaylarına gerek yok, normal performanslı olsun yeter.

Önerirseniz sevinirim.

• en ucuz b450 yi arıyorsan iyi değil ama kötünün iyisi diyelim gigabyte B450M S2H.
    düzgün vrmlere sahip bir b450 arıyorsan asrock b450m pro4

ram olarakta "Crucial 16GB(2x8) Ballistix Kırmızı 3200mhz CL15 DDR4 Ram (BLS2K8G4D32AESEK)" önerebilirim. micron e-die çipsetlidir ve istenirse overclock yemeye müsaittir.

asrock konusundada bilinmedik marka yorumları çok oluyor. iyi denen markalar birçok b450 de çöp vrmler kullanırken bu marka söylediğim modelde kullanmamış. bende hakkını veriyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 31 Ocak 2020; 15:8:30 >
  • eskibirkurt kullanıcısına yanıt
    teşekkürler önerilerinizi dikkate alacağım.
  • daredevil196 kullanıcısına yanıt
    birşey değil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anakart ve ram için bütçeniz nedir ? Bütçe konusunda sıkıntı yoksa msi b450 gaming plus max modeline bakabilirsiniz. Bios güncellesi gerekmeden yeni nesil ryzen işlemcileri takıp kullanabilirsiniz.

Ram olarak corsair vengeance (2x8gb) gb cl16 3200mhz ram yada gskıll flare x (2x8gb) cl 16 3200mhz ram bakabilirsiniz.
  • 600-700 arası verebilirim, msi pahalı geldi bana, asus tuf önerende baya çok, ram içinde ripjaws 5 al diyorlar.
  • daredevil196 kullanıcısına yanıt
    Ripjaws la corsair alma ram
    Gigabyte b450 gaming x atx alabilirsin gece indiriminde 520tl düşüyor

• quote:

Orijinalden alıntı: i Am Not Dead

Ripjaws la corsair alma ram
    Gigabyte b450 gaming x atx alabilirsin gece indiriminde 520tl düşüyor
    Neden almasın ripjaws

• quote:

Orijinalden alıntı: eskibirkurt

en ucuz b450 yi arıyorsan iyi değil ama kötünün iyisi diyelim gigabyte B450M S2H.
    düzgün vrmlere sahip bir b450 arıyorsan asrock b450m pro4

ram olarakta "Crucial 16GB(2x8) Ballistix Kırmızı 3200mhz CL15 DDR4 Ram (BLS2K8G4D32AESEK)" önerebilirim. micron e-die çipsetlidir ve istenirse overclock yemeye müsaittir.

asrock konusundada bilinmedik marka yorumları çok oluyor. iyi denen markalar birçok b450 de çöp vrmler kullanırken bu marka söylediğim modelde kullanmamış. bende hakkını veriyorum.
    Hocam gigabyte B450M S2H anakartında kaç adet mosfet faz bulunuyor?
  • digiogi kullanıcısına yanıt
    7. bende sana bir soru sorayım "FLI" yada "fli" nedir ?
  • quote:

7. bende sana bir soru sorayım "FLI" yada "fli" nedir ?
    Bilmiyorum.

8 fazlı bir anakart bakıyorum da. Üstlerinde soğutucu olunca anlayamıyorum kaç tane var. 4 mü, 8 mi belli olmuyor...
    bu liste fazlasıyla ayrıntılı ve sanıyorum aradığın bilgi burda var:
    https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/htmlview#

yanlız teknik konularla uğraşmadan hangi vrm yapısında anakarta hangi işlemciler takılabilir sıkıntı/fazla ısınma çıkmaz görmek istersen. bu linki konfigirasyonda misal 3900x işlemci ile denedikte dedikleri çıkıyor.
    https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/htmlview?sle=true#gid=639584818

• quote:

bu liste fazlasıyla ayrıntılı ve sanıyorum aradığın bilgi burda var:
    https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/htmlview#

yanlız teknik konularla uğraşmadan hangi vrm yapısında anakarta hangi işlemciler takılabilir sıkıntı/fazla ısınma çıkmaz görmek istersen. bu linki konfigirasyonda misal 3900x işlemci ile denedikte dedikleri çıkıyor.
    https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/htmlview?sle=true#gid=639584818
    Altında değerinde bilgiler teşekkür ederim hocam.

Şu anki bilgisayarımı alırken anakartta 4 faz olanı tercih etmiştim. Halbuki 8 faz olanıyla fiyat farkı da yoktu. Zamanla duyduğum tek pişmanlığım oydu.

Şimdi 8 fazlı alayım dedim ama genel olarak B450M anaartlar hep 4 fazlı. Rog Strix 6 faz diyor sadece onun da fiyatı yüksek baya.

Söylediğinizden anladığım kadarıyla 4 faz olması sorun çıkarmaz dimi hocam?

öncelikle senin faz anlayışın ile benimki farklı olabilir. belki gigabyte s2h konusunda yanlış cevap verdim. bu konuda okadar elektronik derinlemesine bilgim olmamakla birlikte bildiğim şu. belli vrm-mosfet-faz yapısı bütünü özellikle güçlü işlemciler yük altına girince fazla ısınıyor. bazısı vrm-mosfet-faz yapısı ekstra soğutulunca işlemciyi kaldırıyor bazısı soğutma ilede hiç kaldırmıyor. yerinde olsam faz sayısına hiç kafa yormam. sonuca bakarım.

anakartın yanında 4 yeşil kutucuk var.

1nci kutucuk yeşilse 3950X overclocklu kaldırıyor demek
    2nci kutucuk yeşilse 3900X overclocklu kaldırıyor demek
    3ncü kutucuk yeşilse 3800x/3700x oc kaldırıyor 3950 stok kaldırıyor demek
    4ncü kutucuk yeşilse 3600/3600x oc kaldırıyor 3900 stok kaldırıyor demek

tek sarı kutucuklu yıldız varsa o kondisyon için hafif vrm soğutması ile kurtarıyor demek
    çift sarı kutucuklu yıldız varsa o kondisyon için sağlam vrm soğutması ile kurtarıyor demek
    kırmızı o kondisyon hiçbirşekilde olmaz demek

bu listeyi kullanıp gerisini düşünmeyebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 2 Şubat 2020; 16:19:45 >

• quote:

öncelikle senin faz anlayışın ile benimki farklı olabilir. belki gigabyte s2h konusunda yanlış cevap verdim. bu konuda okadar elektronik derinlemesine bilgim olmamakla birlikte bildiğim şu. belli vrm-mosfet-faz yapısı bütünü özellikle güçlü işlemciler yük altına girince fazla ısınıyor. bazısı vrm-mosfet-faz yapısı ekstra soğutulunca işlemciyi kaldırıyor bazısı soğutma ilede hiç kaldırmıyor. yerinde olsam faz sayısına hiç kafa yormam. sonuca bakarım.

anakartın yanında 4 yeşil kutucuk var.

1nci kutucuk yeşilse 3950X overclocklu kaldırıyor demek
    2nci kutucuk yeşilse 3900X overclocklu kaldırıyor demek
    3ncü kutucuk yeşilse 3800x/3700x oc kaldırıyor 3950 stok kaldırıyor demek
    4ncü kutucuk yeşilse 3600/3600x oc kaldırıyor 3900 stok kaldırıyor demek

tek sarı kutucuklu yıldız varsa o kondisyon için hafif vrm soğutması ile kurtarıyor demek
    çift sarı kutucuklu yıldız varsa o kondisyon için sağlam vrm soğutması ile kurtarıyor demek
    kırmızı o kondisyon hiçbirşekilde olmaz demek

bu listeyi kullanıp gerisini düşünmeyebilirsin.
    8 faz olmasının benim bildiğim kadarıyla avantajı, 4 faz ile çalışabilen işlemci, diğer 4 faz ile de dönüşümlü olarak çalışıyor. Yani her zaman mosfetlerin yarısı çalışıyor diğer yarısı devreye girdiğinde ise çalışanlar beklemeye alınıyor. Böylece daha uzun ömürlü olmuş oluyor mosfetler. Diye biliyordum ama yanlış da olabilir.

Tamamdır hocam şimdi listeyi daha iyi anlıyorum.

Teşekkür ederim tekrardan.

birşey değil.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.