Şimdi Ara

AMD Phenom II X6 1090T Black Edition ile ilgili acil yardım!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.309
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Geçen gün yeni bir sistem topladım kendime parçalar sırasıyla şunlar;
    Anakart: ASUS Crosshair IV Formula AM3 AMD 890FX/SB850 DDR3 2000MHz(O.C)
    İşlemci: AMD Phenom II X6 1090T Black Edition 3.2GHz / 3.6GHz Turbo Core 9MB Cache
    Ram: KINGSTON 4GB (2*2GB) Hyperx T1 DDR3 2000MHz CL9 XMP Çift Kanallı Bellek
    Ekran Kartı: Zotak Gtx 260
    Kasa: TERMALTAKE VL10001W2Z ELEMENT G MidT ATX

Sorunum öncelikle işlemci fanından inanılmaz fazla ses geliyo sürekli son sürat çalışıyo oyunlarda iyice artıyo tabiki sesi, sıcaklığa baktım normalde 42 yükte 50-52 derece arasında öncelikle bu normalmi. Bu problemler için yarın iyi bir işlemci soğutucusu almaya gideceğim fakat işlemcide bir problem varsa öncelikle onu değiştiriyim diye düşünüyorum. Diğer sorunumsa kafamı kurcalıyan biosta da sistemde de işlemci 5 çekirdek olarak gözüküyor oc bilgim pek yoktur bu normalmi bilemiyorum. Beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden ilginiz için teşekkur ederim.

• amd stok fanı sevmez hocam. bütçene göre iyi bir işlemci soğutucu tavsiye ederim hem sessizlik hemde ilerde oc işine girersen sorun yaratmaması için. işlemcide bir problem yok öyle bir kaygın olmasın. 5 çekirdek mevzunda da crosshair iv başlarken klavyenin sağındaki sayı tuşlarından 4e sürekli basıp çekmek sorununu çözecektir...
  • Kesinlikle fanı değiştir hocam.. Aynı işlemciyi kullanıyorum, benim kasadan da ses geliyordu.. Gittim 120 liraya Akasa venom fan aldım.. Şimdi serin ve sessiz çalışıyor...
  • Fan abartıldıgı kadar sesli degil. Suan bende aynı islemciyi kullanıyorum. Bios tan smart fan bölümüne gir. fan ayarını AUTO olarak degistir. boşta 1450 RPM de dönüyor.
  • oncelikle sistemin hayirli olsun.
    Ekran kartin heralde mevcuttu elinde 0 almamissindir insallah.
    Islemci faninin oyle donmesi normal 12cm fanli bir sogutucu isini gorur yuksek performans isterse noctua nh-d14 tavsiye ederim.

Kasa normalde cok estetik degil bende aynisini kullaniyorum ama yan kapaga plexi yaptirinca super oluyor ben yaptirdim tavsiye ederim.
  • @onursuz
    Çok teşekkur ederim önerileriniz için bu gün gidip termaltek in bi soğutucusunu aldım şimdilik gayet iyi hiçbir ses yok sıcaklıkta gayet iyi değerlerde.
    İşlemcininde 5 çekirdek olayını dün biosu kurcalarken ana kartın özelliği olan core unlocer seçeneğini kapatıp tekrar açtım 6. çekirdeği gördü birden bu şekilde onuda halletmiş oldum tekrar çok teşekkur ederim...
  • @CodnameAlp
    Fanın sesine daha fazla dayanamadım zaten bu gün değiştirdim vatanda iyi olarak bitek termaltek vardı ellerinde 130 TL ye aldım gayet iyi sessiz bi soğutucu şimdilik memnunum çok teşekkur ederim öneriniz için...

@Xtype34
    Benim ilk aldığımda direk fan son sürat çalışıyordu dün kurcalarken ayarları dediğiniz yeri buldum normalde ses azaldı ama oyunlarda gene son sürat çalışıyordu inanılmaz ses yapıyordu ben dayanamayıp değiştirdim şu an gayet sessiz ve sıcaklık çok iyi hem yükte hem normalde belki benim genel sistemimden dolayı sizdekinden daha sesli çalışıyordu çok teşekkur ederim bilgilendirmeniz için...

@bugra34
    Çok teşekkur ederim daha iyileri sizin olsun...
    Ekran kartım elimde vardı birazdaha beni idare edebileceğini düşündüm, ekran kartına vereceğim para ile bütçeme göre daha iyi anakart ve işlemci almak istedim.
    Evet birçok kişinin dediğine göre amdnin stok fanları böyleimiş normalmiş. Bu gün değiştirdim soğutucuyu, antalya vatanda ellerinde birtek iyi olarak termaltek vardı onu aldım çok teşekkur ederim önerileriniz için...

• quote:

Orijinalden alıntı: mrtt84

@CodnameAlp
    Fanın sesine daha fazla dayanamadım zaten bu gün değiştirdim vatanda iyi olarak bitek termaltek vardı ellerinde 130 TL ye aldım gayet iyi sessiz bi soğutucu şimdilik memnunum çok teşekkur ederim öneriniz için...

@Xtype34
    Benim ilk aldığımda direk fan son sürat çalışıyordu dün kurcalarken ayarları dediğiniz yeri buldum normalde ses azaldı ama oyunlarda gene son sürat çalışıyordu inanılmaz ses yapıyordu ben dayanamayıp değiştirdim şu an gayet sessiz ve sıcaklık çok iyi hem yükte hem normalde belki benim genel sistemimden dolayı sizdekinden daha sesli çalışıyordu çok teşekkur ederim bilgilendirmeniz için...

@bugra34
    Çok teşekkur ederim daha iyileri sizin olsun...
    Ekran kartım elimde vardı birazdaha beni idare edebileceğini düşündüm, ekran kartına vereceğim para ile bütçeme göre daha iyi anakart ve işlemci almak istedim.
    Evet birçok kişinin dediğine göre amdnin stok fanları böyleimiş normalmiş. Bu gün değiştirdim soğutucuyu, antalya vatanda ellerinde birtek iyi olarak termaltek vardı onu aldım çok teşekkur ederim önerileriniz için...

Rica ederim arkadaşım.. İyi bir karar verdin fan almakla, hem sisteminden daha fazla verim alırsın artık hem de gereksiz gürültüden kurtulursun.. Hayırlı olsun...

• Bios'dan CoolnQuite ve Turbo Core ozelligini acin.. voltaj ayarlarini otomatik hale getirin.. Windows 7'deki guc ayarlarini detayli olarak yapin..
    Ya Bios'dan fani kendi elinizle ayarlayin; yada Windows 7 uzerindeki guc ayarlarindan, daha once secmis oldugunuz secenegin altindaki detayli ayarlarin icinden "Islemci guc yonetimi"(Processor Power Management) ayarlarindan, sistem sogutma icin olan ayari secin ama gelende anakart bios fan ayari ile bu ayar sorun cikartiyor..

genelde orjinal sogutucu yeterli geliyor, ozellikle kasanin hava sirkulasyonu iyiyse..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 12 Nisan 2011; 8:18:15 >
  • quote:

Bios'dan CoolnQuite ve Turbo Core ozelligini acin.. voltaj ayarlarini otomatik hale getirin.. Windows 7'deki guc ayarlarini detayli olarak yapin..
    Ya Bios'dan fani kendi elinizle ayarlayin; yada Windows 7 uzerindeki guc ayarlarindan, daha once secmis oldugunuz secenegin altindaki detayli ayarlarin icinden "Islemci guc yonetimi"(Processor Power Management) ayarlarindan, sistem sogutma icin olan ayari secin ama gelende anakart bios fan ayari ile bu ayar sorun cikartiyor..

genelde orjinal sogutucu yeterli geliyor, ozellikle kasanin hava sirkulasyonu iyiyse..

Dediğiniz ayarları çok detaylı olmasada birazını yaptım stok fanda sistem boştayken gayet sesi azaldı ama oyun oynarken fan sesi gene rahatsız ediyordu bu yüzden fanı değiştirdim termaltek jing marka bir soğutucu aldım oyunda dahi gayet sessiz şimdi. Genede dediğiniz ayarları detaylı bir şekilde yapmaya çalışacağım. Çok teşekkur ederim bilgilendirmeniz için...

• quote:

Orijinalden alıntı: mrtt84

quote:

Bios'dan CoolnQuite ve Turbo Core ozelligini acin.. voltaj ayarlarini otomatik hale getirin.. Windows 7'deki guc ayarlarini detayli olarak yapin..

Dediğiniz ayarları çok detaylı olmasada birazını yaptım stok fanda sistem boştayken gayet sesi azaldı ama oyun oynarken fan sesi gene rahatsız ediyordu bu yüzden fanı değiştirdim termaltek jing marka bir soğutucu aldım oyunda dahi gayet sessiz şimdi. Genede dediğiniz ayarları detaylı bir şekilde yapmaya çalışacağım. Çok teşekkur ederim bilgilendirmeniz için...

Bosta CoolnQuite acikken 30-38 derece araliginda olmali
    Yukte ise 50 derecenin uzerine cikmamali...

fan ayarlarini buna gore yapin..

• quote:

Bosta CoolnQuite acikken 30-38 derece araliginda olmali
    Yukte ise 50 derecenin uzerine cikmamali...

Aldığım yeni soğutucu termaltek'in jing modeli, iki fanlı fanın biri otomatik ayarda olmadığı için en alt hız seviyesine yakın ayarda kullanıyorum. Biosta ayarların hepsi autoda olmasına rağmen işlemci 3712mhz de çalışıyor ne yaptıysam standart mhz ine düşüremedim, sanırım bundan dolayı işlemci yüksüz 38-43 derece arasında yükte 50-55derece arasında sıcaklıkları. Bu sıcaklıklar normalmi dediğiniz gibi CoolnQuite seçeneğide aktif.
  • İyi günler arkadaşlar,

Bende de Phenom 1090t var. Fakat sıcaklığı bir türlü düşüremiyorum. CpuID boşta 40-43 derece olarak görüyor sıcaklığı neden olabilir acaba? Bir senedir uğraşıyorum neredeyse en son termal macunu değiştirdim. Mx-3 ile yeniden yaptım fakat sonuç yine 40-43 derece arasında dolaşıyor. Havaların sıcaklığı bunda etkili mi? Yoksa termal macunu yanlış mı uyguladım? Yardımcı olursanız çok çok sevinirim.

Soğutucu olarak Thermaltake Contac 29 kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shumin -- 15 Temmuz 2011; 6:42:57 >
  • dostum bnde de aynı işlemci var. antalyada yaşıyorum hava çok sıcak. normal kullanımda 35 derece falan. hemen hemen seninkinle aynı soğutucum var. ama problem kasanda olabilir. kasa soğutması önemli !
  • gidip birde fana para verme biostan hallet işi.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.