Şimdi Ara

AMD'den İNTEL'e Geçiş Anakart ve İşlemci Önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
614
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese merhaba yaklaşık 8 ay önce yaptığım hayatımın hatasından bahsetmek istiyorum. Ortalama 8 yıllık bilgisayarımdan bıkmam nedeniyle yeni bir bilgisayar almak istedim. İnternette gezinirken toplama bilgisayar olayı ile karşılaştım. 1-2 ay araştırma yaptım ve sonunda amd bir sistem toplamam gerektiğini düşündüm.

Fx9590 (en büyük hata) ile yola çıktım, çıkmaz olaydım bin pişman oldum.
    Kilitlenmeler, donmalar, mavi ekranlar, kasmalar en son işlemci soket kırıldı ve çöp.
    Uzatmadan şuanki bazen açılan, bazen açılmayan sistemimi yazayım.

Fx 8350
    Sapphire R9 280 DUAL-X
    Gigabyte 990FXA UD5
    Fury HyperX 8GB Ram ddr3 1600mhz
    240GB Samsung 850 Evo SSD
    Xigmatek VECTOR S 750W 80+ Silver PSU
    Zalman Z3 PLUS

Başlıktada belirttiğim gibi intele geçmek istiyorum. Kafamda intel-i5 mevcut ancak intel hakkında net bir bilgim yok. Anakartda aynı şekilde.

Zaten bu sisteme 4000TL para baydım daha fazlada harcamak istemiyorum. Amacım sorunsuz bir şekilde performans elde etmek.

Ek Olarak oynadığım oyun türleri metin2, wolfteam vb. online oyunlardır.
    Ayrıca photoshop, video edit - render gibi işlerde de kullanmaktayım.

O.C yapıp riske atmak istemiyorum.

Anakart ve işlemci önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

• Şimdi , FX 9590 fail bir işlemci zaten bas bas bağırdık 2 senedir almayın diye :)

Sen onu bir şekilde kullanılmaz hale getirdikten sonra FX 8350 aldın ve hala kullanıyorsun sorunsuz biçimde yazdığın sistem özelliklerinden bu anlaşılıyor.

Şu anda bir problem yaşatmıyorsa , sadece Metin 2 , Wolfteam , LOL v.b gibi oyunlar için bence hiç masraf yapma + bahsettiğin diğer programlar için FX 8350 oc yapmadan da 4,0 GHZ stok hızında yeterlidir , octa core ve amd nin elle tutulur bir kaç güçlü işlemcisinden biri , sırf içinize sinmediği için geçmeyi planlıyorsanız bence yapmayın , yok hala donma,kasma mavi ekran gibi (işlemci ve 990FX chipset ile mi alakalı iyi belirlemeniz lazım) problemler yaşıyorsanız ancak o zaman upgrade düşünün , en kötü 650 liraya i5 6400 + 200 liraya H110m mobo alsanız 850 lira cebinizden çıkacak ufak tefek oyunlar ve 8350 ile rahatça kullanabileceğiniz programlar için para harcamayın bence.

• Provisioner kullanıcısına yanıt
    Hocam 1 hafta önce sürekli mavi ekran veriyordu. Sonra o düzeldi ve bazen açılma, bazen açılmama sorunu oluştu.
    Düğmeye basıyorum ilk 10 saniye bip sesi verirse açılıyor, yoksa imkanı yok.
    Denemediğim yol kalmadı ve şuanda neyden kaynaklandığınıda bilmiyorum.
    En son 2gün önce komple dondu bilgisayar. Gene açılmıyor.

Neden kaynaklandığını bulmam gerekiyor. 2 haftadır sürekli bu tarz konular geziyorum.
    Hiçbirinde net bir cevap yok. :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: rainman73

Hocam 1 hafta önce sürekli mavi ekran veriyordu. Sonra o düzeldi ve bazen açılma, bazen açılmama sorunu oluştu.

Neden kaynaklandığını bulmam gerekiyor. 2 haftadır sürekli bu tarz konular geziyorum.

Dostum o açılmama problemiyle , ben kendim 4.nesil Haswell intel sistemle dahi 1,2 sefer karşılaştım :) neyse ki biraz uğraştıktan sonra kendim çözmüştüm , ram belleklerle biraz oynadım sonra bios reset jumper ıyla bios'u default settings duruma getirdim ve öyle erişebildim , yapabilirsen anakartından kısa yol Clear CMOS gibi bir tuş varsa o tuştan yoksa da bios reset jumper ı ile biosunu sıfırlamaya çalış bir de öyle dene.

• Sen sorun yaşadın diye koca markayı kötüleme 2007 yılından beri AMD kullanıyorum bir defa sorun yaratöadı bana işlemciyide kırmışsın tabi çöp olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Provisioner

quote:

Dostum o açılmama problemiyle , ben kendim 4.nesil Haswell intel sistemle dahi 1,2 sefer karşılaştım :) neyse ki biraz uğraştıktan sonra kendim çözmüştüm , ram belleklerle biraz oynadım sonra bios reset jumper ıyla bios'u default settings duruma getirdim ve öyle erişebildim , yapabilirsen anakartından kısa yol Clear CMOS gibi bir tuş varsa o tuştan yoksa da bios reset jumper ı ile biosunu sıfırlamaya çalış bir de öyle dene.

10 dakika önce kasayı açtım ekran kartını çıkardım biraz tozlanma vardı süpürge ile çektim tozunu kasayı bi tozdan arındırdım (olmasada)
    Şuan canavar gibi çalışıyor teşekkürler yorum için.

• quote:

Orijinalden alıntı: xcoppy38

Sen sorun yaşadın diye koca markayı kötüleme 2007 yılından beri AMD kullanıyorum bir defa sorun yaratöadı bana işlemciyide kırmışsın tabi çöp olur

AMD'yi kötülemiyorum dostum, 9590'ın sorunlu olduğunu bahsettim. Bu konudaki bir üst mesaja bakarsan sorunu çözdüm az önce, yorum için teşekkürler.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: xcoppy38

Sen sorun yaşadın diye koca markayı kötüleme 2007 yılından beri AMD kullanıyorum bir defa sorun yaratöadı bana işlemciyide kırmışsın tabi çöp olur

AMD'yi kötülemiyorum dostum, 9590'ın sorunlu olduğunu bahsettim. Bu konudaki bir üst mesaja bakarsan sorunu çözdüm az önce, yorum için teşekkürler.

Güle Güle kullanın o zaman

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.