Şimdi Ara

ALINDI İŞLEMCİ SEÇİMİ İ5 4460-İ5 6500 SKYLAKE İŞLEMCİDE SORUN VARMI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.868
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar iki işlemci arasında kaldım i5 6500 ileriye dönük fakat bükülme ve oyun içi donma ve testte hata gibi sorunları varmıdır skylake işlemcilerin sonuçta i5 4460da iyi bir işlemci üzerine daha fazla verip 6500 alıpda sorun yaşarmıyım.

diğer sistem özellikleri
    8gb ram
    ssd disk
    dark ninja kasa
    high power 600w 80+
    saphire 2gb 7850 vga (elimde mevcut)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi şubat -- 16 Ocak 2016; 1:03:03 >

• şubat kullanıcısına yanıt
    Hojam alabiliyorsan i5 6400 al bu forumda olan kişiler her hangi bir sorun ile karşılaşmadılar...
  • İ5 6400

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: şubat

Merhaba arkadaşlar bu üçüncü konu açışım artık yarın alıyorum eksen bilgisayardan vatandan almak isterdim ama fiyatlar çok fazla örnek dvd rw vatanda 79 tl eksende 42 tl bu nedir yaklaşık 1400-1700TL ye ekran kartsız ve monitörsüz ssd li sistem toplayacaktım elimde amd 7850 var yola amd 860k ile çıktım fakat testlerde i3 lerin gerisinde olduğunu gördüm +stok fan daha sesli +intele göre daha fazla enerji harcıyor .İbreyi i3 4130 a çevirdim bu kezde i3 işlemciler gerçek 4 çekirdekli olmayıp ilerliyen zamanlarda çoklu çekirdek destekleyen oyunlarda sorun yaşanacağını forumdan takip ettim.Pes 2016 ve bikaç strateji oyunu dışında çok oyun oynamam ama insan araştırdıkça ne yazıkki fiyat çok yükseliyor.Enson i5 4460 -i5 6400-i3 6100-i3 4130 arasında kaldım skylake daha cazip geldi ama bu seferde intel skylake işlemcilerde hata ve bükülme şeklinde mesajlar var forumda ne dersiniz özellikle i3 4130 fiyatıyla tam bana göre ama oyunlarda donma vs yaparmı iki çekirdekli olması sebebiyle yada i5 4460 almı dersiniz

diğer sistem özellikleri
    8gb ram
    ssd disk
    dark ninja kasa
    high power 600w 80+
    saphire 2gb 7850 vga

Eğer gerçekten uygun fiyatdan alabiliyorsan 4.nesil de 4460 alabilirsin.

Skylake almak istiyorsan bence i3 6100 ile kur fakat 700₺ ve yukarısı para ayırdıktan sonra benim kesin tavsiyem kardeşim i5 6400 yerine i5 6500 dür , i5 6400 F/P bir işlemci değildir , fiyatı ortalama 700 Türk Lirası ! o fiyata çıkıp yatırım yaptıktan sonra 100 lira fazla öder i5 6500 alırsın eğer o farkı ödeyemeyecek kadar dar bütçen varsa bence son nesil i5 e hiç bulaşma i3 6100 ile sistemi kur.

Bu yazıyı bilgilendirme ve sık sık bu iki modele neden takıldığımı açıklayabilmek için yazıyorum...

Neden 6400 yerine 6500 ?

6400 ün temel çalışma frekansı 2700 MHZ dir Turbo ile 3,3 GHZ e çıkabilir

6500 ün temel çalışma frekansı 3200 MHZ dir Turbo ile 3,6 GHZ e çıkabilir

6500 , 6400 ün aksine intelin sunduğu , İ7 ve bazı i3 modellerinin desteklediği Hyper Threading hariç tüm teknolojileri tam olarak destekler 6400 bunlardan bir kısmını desteklemez bir nevi "kırpılmıştır" evet belki de hiç işine yaramayacak özellikler (Intel® TSX-NI teknolojisi çoklu çekirdek kullanan paralel işlemlerde verimi artırır) bu gibi eklentilerden ve 0,5 GHZ fazladan çalışma hızından neden mahrum kalasın ki ? o hıza fazladan kavuşmak için insanlar bugün overclock yapıyorlar 4 GHZ den 4,5 a çıkarmak için mesela :)

Yani evet sen verdiği performansa bakacaksın fakat teorik de olsa sana bir üst modeline göre ne sunuyor neleri sunmuyor buna karşın fiyatı ne kadar fark ediyor ? bence buna bakmak pratikte ciddi performans farkı yaratmayacak olsa da dikkat edilmeli 6400 550-600 lira olsa ben bile sıfırdan sistem kuracakken düşünür alırdım ancak arada 80-100₺ oynuyorsa kusura bakmayın alan enayidir kardeşim.

Sonuç olarak Skylake sistem kuracak isen düşük bütçeyle bence i3 6100 ile kur , bütçen yeterliyse ve i5 seviyesine çıkacaksan i5 6500 ile kur eğer uygun fiyatlardan 4.nesil i5 4460,4590 gibi işlemciler ve uygun anakart bulursan haswell sistem de kurabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Provisioner

quote:

Merhaba arkadaşlar bu üçüncü konu açışım artık yarın alıyorum eksen bilgisayardan vatandan almak isterdim ama fiyatlar çok fazla örnek dvd rw vatanda 79 tl eksende 42 tl bu nedir yaklaşık 1400-1700TL ye ekran kartsız ve monitörsüz ssd li sistem toplayacaktım elimde amd 7850 var yola amd 860k ile çıktım fakat testlerde i3 lerin gerisinde olduğunu gördüm +stok fan daha sesli +intele göre daha fazla enerji harcıyor .İbreyi i3 4130 a çevirdim bu kezde i3 işlemciler gerçek 4 çekirdekli olmayıp ilerliyen zamanlarda çoklu çekirdek destekleyen oyunlarda sorun yaşanacağını forumdan takip ettim.Pes 2016 ve bikaç strateji oyunu dışında çok oyun oynamam ama insan araştırdıkça ne yazıkki fiyat çok yükseliyor.Enson i5 4460 -i5 6400-i3 6100-i3 4130 arasında kaldım skylake daha cazip geldi ama bu seferde intel skylake işlemcilerde hata ve bükülme şeklinde mesajlar var forumda ne dersiniz özellikle i3 4130 fiyatıyla tam bana göre ama oyunlarda donma vs yaparmı iki çekirdekli olması sebebiyle yada i5 4460 almı dersiniz

diğer sistem özellikleri
    8gb ram
    ssd disk
    dark ninja kasa
    high power 600w 80+
    saphire 2gb 7850 vga

Skylake almak istiyorsan bence i3 6100 ile kur fakat 700₺ ve yukarısı para ayırdıktan sonra benim kesin tavsiyem kardeşim i5 6400 yerine i5 6500 dür , i5 6400 F/P bir işlemci değildir , fiyatı ortalama 700 Türk Lirası ! o fiyata çıkıp yatırım yaptıktan sonra 100 lira fazla öder i5 6500 alırsın eğer o farkı ödeyemeyecek kadar dar bütçen varsa bence son nesil i5 e hiç bulaşma i3 6100 ile sistemi kur.

Bu yazıyı bilgilendirme ve sık sık bu iki modele neden takıldığımı açıklayabilmek için yazıyorum...

Neden 6400 yerine 6500 ?

6500 , 6400 ün aksine intelin sunduğu , İ7 ve bazı i3 modellerinin desteklediği Hyper Threading hariç tüm teknolojileri tam olarak destekler 6400 bunlardan bir kısmını desteklemez bir nevi "kırpılmıştır" evet belki de hiç işine yaramayacak özellikler (Intel® TSX-NI teknolojisi çoklu çekirdek kullanan paralel işlemlerde verimi artırır) bu gibi eklentilerden ve 0,5 GHZ fazladan çalışma hızından neden mahrum kalasın ki ? o hıza fazladan kavuşmak için insanlar bugün overclock yapıyorlar 4 GHZ den 4,5 a çıkarmak için mesela :)

Yani evet sen verdiği performansa bakacaksın fakat teorik de olsa sana bir üst modeline göre ne sunuyor neleri sunmuyor buna karşın fiyatı ne kadar fark ediyor ? bence buna bakmak pratikte ciddi performans farkı yaratmayacak olsa da dikkat edilmeli 6400 550-600 lira olsa ben bile sıfırdan sistem kuracakken düşünür alırdım ancak arada 80-100₺ oynuyorsa kusura bakmayın alan enayidir kardeşim.

Sonuç olarak Skylake sistem kuracak isen düşük bütçeyle bence i3 6100 ile kur , bütçen yeterliyse ve i5 seviyesine çıkacaksan i5 6500 ile kur eğer uygun fiyatlardan 4.nesil i5 4460,4590 gibi işlemciler ve uygun anakart bulursan haswell sistem de kurabilirsin.

i3 almayacağım i3 6100 çok iyi fakat i5 göre anlık fps düşüşleri var bunu youtube oyun videolarından gördüm .geriye iki seçenek kaldı. i5 4460-i5 6500 sonuçta 100-150TL fark olacak ama bir kere alıyoruz .i5 6500 daha mantıklı ama forumda bi arkadaş skylake işlemcilerde hata şeklinde mesaj açınca tedirgin oldum oyunda anlık donmalar + olarak bükülme sorunu bu konuda ne dersiniz

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Provisioner

quote:

diğer sistem özellikleri
    8gb ram
    ssd disk
    dark ninja kasa
    high power 600w 80+
    saphire 2gb 7850 vga

Neden 6400 yerine 6500 ?

i3 almayacağım i3 6100 çok iyi fakat i5 göre anlık fps düşüşleri var bunu youtube oyun videolarından gördüm .geriye iki seçenek kaldı. i5 4460-i5 6500 sonuçta 100-150TL fark olacak ama bir kere alıyoruz .i5 6500 daha mantıklı ama forumda bi arkadaş skylake işlemcilerde hata şeklinde mesaj açınca tedirgin oldum oyunda anlık donmalar + olarak bükülme sorunu bu konuda ne dersiniz

Bükülme sorunu doğrudur ve ağır soğutucular altında geçerlidir , orta ağır,küçük soğutmalar için ciddi ezilme,bükülme sorunları olmayacaktır.

İşlemci üretim teknolojisi ile alakalı bir donma,performans düşüşü gibi sorun ciddi şekilde olsa aylardır forumdaki bu arkadaş/arkadaşlar beyan etmez "dünya çalkalanırdı" bu işlerle ilgilenen insanlar,kullanıcılar tabi

Ancak milyonlarca insan mutlu mesut Skylake işlemci kullanıyorlar yüz binlerce test videoları var hiçbirinde işlemci kaynaklı donma,fps düşüşü v.s görülmemiş yazılımsal olma olasılığı yüksek farklı bir windows sürümü ile test edebilir Win 10 kullanıyorsa 8.1 ile deneyebilir oyunu tekrar kurabilir v.b ilk defa duyuyorum şu işlemci oyunda donma yapıyor hemde en son üretim teknolojisi ve en yeni mimari ile üretilmiş işlemciler söz konusu ise.

• Teknolojiyi uygun fiyatlara alabilirsiniz...
    http://www.teknopal.com/
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ertaş Bilişim

Teknolojiyi uygun fiyatlara alabilirsiniz...
    http://www.teknopal.com/

Tabi , piyasanın aşağı yukarı 100₺ üzerinde fiyatlarla alabilirsiniz... Şaka mısınız siz dostum ? Hangi enayi Vatan Bilgisayar gibi herkesin yanı başında mağazası olan markt dan 809₺ ya veya İnventus gibi güvenilir bir firmadan 767₺ ya almak varken (misal) i5 6500 ü ne olduğu belirsiz bir yerden 930₺ ya alır ? yazık günah ya havaya kurşun sıkıyosun ya da insanları dolandırıyorsun tamam serbest piyasa isteyen istediği yerden alır da o kadar da değil.

birde uygun fiyatlarla yazıyor ağı kuralım kim düşerse.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Provisioner -- 14 Ocak 2016; 0:17:50 >

• quote:

Skylake ile ilgili hata intelde kabul ediyor
    http://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/intel-Skylake-ailesindeki-bir-hata-belirli-islemlerde-donmalara-sebebiyet-veriyor.htm
    http://www.donanimcibaba.com/2016/01/intel-skylake-serisinde-hata-bulundu.html
    http://www.haberplatosu.com/intel-skylake-islemcilerde-hata-tespit-edildi/11580/

O sorunu biraz araştırdım kardeşim , sadece ağır prime95 gibi karmaşık hesaplamalı işlemlerde ortaya çıkabiliyor günlük kullanımda + oyunlarda neredeyse rastlanmıyor zaten basit bir BIOS FİX ile Intel gidermeye çalışacakmış... Yinede bunu duyduktan sonra en azından yayınlanacak fix sorunu tamamen ortadan kaldırıncaya kadar bu seriye temkinli yatırım yapılabilir fakat dediğim gibi günlük kullanımda ortaya çıkmıyor ve kesin olarak giderilecek gibi gözüküyor ağır işler için Skylake işlemci alacaksan düşünmeyebilirsin diğer işlerde sorun yaşayan olmamış benim anladığım bu kardeşim :)

•  ALINDI İŞLEMCİ SEÇİMİ İ5 4460-İ5 6500 SKYLAKE İŞLEMCİDE SORUN VARMI

Özel Mesaj yoluyla intel haswell ve skylake sistem bileşenlerini liste halinde yazmıştım sen kendin de "acaba Athlon 840 ile de kurabilirmiyiz..." diye sorduğun için onunla da örnek bir sistem oluşturdum vatan dan , hem intel sistemin aksine depolama olarak sadece ssd yok 1tb wd blue hdd de var hem de 150 TL daha uygun

FM2+ soketin Gigabayte üretimi iyi anakartlarından biri ile kurulmuş dengeli bir fiyat/performans sistemi olur depolama için sen özel olarak 240 GB ssd diye belirttiğin için kapasite/fiyat ürünü 250 GB lık 850 Evo önerdim 240 liraya 120 lik modeli yerine çok daha akıllıca.

Sonuç olarak kardeşim , Intel Haswell veya Skylake ya da uygun ve iş görür olsun yeter dersen de resimdeki gibi bir AMD Athlon x4 840 lı sistem kararı sen ver.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Provisioner -- 14 Ocak 2016; 18:02:00 >

• 4460 al kafan raad olsun
  • Arkadaşlar sistemi eksenden aldım fakat eve geldiğimde ekrana görüntü gelip ekran donuyor klavye mause işlemiyor kasa onboarddan denedim,bios pilini çıkarıp taktık,ssd ve dvd-rw yi iptal ettim yine aynı yarın geri götüreceğim
    i5 6400
    asus h110m-c ddr 4
    team 2400mhz 8gb ram
    samsung dvd-rw
    sandisk 240gb ultra 2 ssd
    high power 600w 80+ bronz
    zalman z3 plus kasa
    soğutucuyu çıkar yeniden tak macunun varsa macunu az tazele. ramleri söküp tekrar tak. İşlemci ısısnı kontrol edecek kadar süre donma olmuyorsa işlemci ısısnı kontrol et. Büyük olasılıkla soğutucu tam düzgün monte edilmemiştir. İlk aklıma gelen bu.

Geri vereceksen de işlemciyi 6500 al anakartı biraz daha iyi al.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyasyon35 -- 16 Ocak 2016; 1:22:25 >
  • biosa girdiğimde işlemci 30 derece orada donuyor bazen hiç giremiyorum ramide söküp taktım anakart 2133mhz ram destekliyor benim ram 2400mhz
  • quote:

biosa girdiğimde işlemci 30 derece orada donuyor bazen hiç giremiyorum ramide söküp taktım anakart 2133mhz ram destekliyor benim ram 2400mhz

2400 mhz ram sıkıntı olmaz anakartın desteklediği hızda çalışır ram. Bilgisayar toplamaktan anlıyoranız bi söküp baştan toplayın. İşletim sistemi yüklü mü?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyasyon35 -- 16 Ocak 2016; 1:28:21 >
  • Anlamıyorum cd yi taktım yüklemek için ama donuyor
    hddyi sata 1e takarmısın

Birşey değişmezse rami çıkarıp diğer slota tak

İşlemci üzerindeki soğutucuyu da çıkarıp tak bence.

Değişen birşey olmasa yolla aldıgın yere onlar ugraşsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyasyon35 -- 16 Ocak 2016; 11:02:00 >
  • yeni bios yüklemişler sorun düzeldi tşk edrm

win 7 puanlaması
    işlemci 7,5
    ram 7,5
    ssd 7,9
    vga 7,9
  • quote:

yeni bios yüklemişler sorun düzeldi tşk edrm

win 7 puanlaması
    işlemci 7,5
    ram 7,5
    ssd 7,9
    vga 7,9

bende bi kaç ay içerisinde o işlemciyi almak istiyorum msı h 110m pro vd ve r7 370 ekran kartı ile işlemci hakkında yorumlarını bekliyorum oyun performansı filan...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.