Şimdi Ara

Aktif subwoofer 280w (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.055
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    yok hayır bir önceki subwoofer projemi aydınlattınız. Çok teşekkür ederim. Kargoların gelmesini bekliyorum onun için.
    Aktif subwooferi prodüksiyon stüdyomda referans monitörlerle kullanacağım.

Gs100 lü sistemi salondaki hi fi sistemime eklemek istiyorum eğer mümkünse.
    Biraz fazla soru sordum ama kusura bakmayın.
  • goxxel85 G kullanıcısına yanıt
    Daha önce bu woofer'ı bu amfi sürer mi diye sordunuz, ben de sürer dedim.
    Subwoofer yapmaya karar vermişsiniz...
    Hesaplarını yapmayı biliyor musunuz diye sormadım. Herhalde biliyordur dedim.
    Raftan rastgele seçilen sürücüler ile subwoofer yapmanız mümkün değil.
    Sizi anlıyorum... Öncekini hallettik, ikinciye başlayalım diyorsunuz... Ama şansınızı zorlamayın derim.

Daha önce seçtiğiniz woofer Focal Auditor RSB-300 idi.
    Şimdi bunu inceleyelim...
    https://www.focal.com/sites/www.focal.fr/files/shared/catalog/document/rsb_300_technical_sheet.pdf
    Fs= 25 Hz (açık hava rezonans frekansı)
    Qes= 0.52 (elektriksel Q'su)
    EBP= Fs/Qes = 25/0.52 = 48.1 (Efficiency Bandwidth Product)
    Bu değer,
    EBP 50 civarı veya daha az ise sürücü kapalı kabine,
    50 ve 100 arasında ise hem kapalı, hem de port’lu kabine,
    100’den büyük ise portlu kabine uygundur.
    Bu sürücü kapalı kabine uygundur.
    Bu sürücünün Qtc yöntemi ile kabin hesabını yaparsak...
    Aktif subwoofer 280w
    Kabin hacminiz yaklaşık 73 litre olması gerekiyor.
    Çok büyük kabin gerektirmeyen güzel bir woofer diyebiliriz.
    Bu hesaplamaları siz yapmak isterseniz şu sitedeki hesaplayıcıları kullanabilirsiniz:
    http://www.mh-audio.nl/Loudspeakers.html#top

• Kursun_ kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam,

Ben winisd kullanarak çizmiştim portlu bir box. 70Lt olarak hesaplamıştım. Yanlız amfi geldiğinde kutu içinde kaplayacağı hacmi hesaplayıp onu da kutuya dahil edip kapladığı yer kadar genişleticem yani muhtemelen dediğininiz gibi 73 litreye ulaşacak.Aktif subwoofer 280w
    [simage]https://store.donanimhaber.com/08/c6/86/08c6866f6f26dfc9ff1a8443fa0cbfa8.png [/simage]
    yani kısacası o ilk konuyla ilgili pek bir soru işareti yok kafamda.

Şu an çözmem gereken konu.
    sony lbt d905 amfiye bağlı 2 adet orjinal 3 yollu kolona ek olarak.
    corsair vs550 ile 12v da 42a amperlik güçle Sony gs100 mono amfi ve ona bağlı Sony gsw121d çift bobin 520 rms sürmek istiyorum.

d class amfiler evde tercih edilir mi. zaten hali hazırda iyi bir hi-fi sistemim varken bana gürültüden başka bir şey vermez mi ?

Şimdiden teşekkür ederim hocam çok ilgilendin.

D sınıfı amfiler oldukça ilerlediler. O kadar ki bazı AV receiver üreticileri artık flagship modellerinde ve belirli düzeyin üzerindeki modellerinde sadece class D kullanıyor.

Konunun belki de zevk meselesi olduğunu söyleyebiliriz.
    Ben de class AB amplifikatör dinlemeyi tercih etmiyorum.
    Class AB crossover distorsiyon üretmeye eğilimlidir.
    Crossover class D için geçerli değildir.
    İyi bir class D'yi her zaman class AB'ye tercih ederim.

Bu arada, eğer ana hoparlörler sağlıklı bir şekilde 30-35 Hz'ye iniyorsa müzikte subwoofer'ın gerekliliği tartışılabilir.
    WinISD'yi bir aralar incelemiştim.
    Formüller aynı olduğundan aynı neticeyi vermesi lazım. 3 Lt. de olsa neticede bir fark olmaması lazım.

Bu arada sadece amfinin kapladığı hacim değil,
    sürücünün arkasının kabin içinde kapladığı hacmi ve
    kabinin panel birleşimlerine montaj çubukları koyacaksanız onların da hacmini dikkate almanız gerekir.
    Bu durumda kabin hacmi bir miktar daha büyür.
    Kabin içini cam yünü veya başka bir yalıtım malzemesi ile dolduracaksanız hacmi bir miktar küçültmeniz gerekir.
  • Kursun_ kullanıcısına yanıt
    kullanacağım ahşabın et kalınlığını da 2cm ye çıkarmayı düşünüyorum. Ucuzunu bulabilirsem ceviz ağacından yapacağım.

kabinin içine yün koyduğumuzda; o oranda hacmi büyütmek değil küçültmek mi gerekiyor doğru mu anladım ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goxxel85 -- 19 Eylül 2019; 13:5:24 >
    Doğru. Cam yünü gibi yalıtım malzemeleri sanal olarak kabin iç hacmini büyük gösterir. Bu etkiyi %15-20 gibi düşünebiliriz. Bu nedenle yalıtım kullanılacaksa kabinin bu oranda küçültülmesi gerekir.

2 cm kabin duvar kalınlığı bir subwoofer için çok az. 3 cm.nin altına düşülmemeli. Hatta ön panelde woofer'ın gömülmesi isteniliyor ve freze ile yuva açılacaksa ön panelin 5 cm yapılması uygun olur. Zira woofer şasesinin 1.5 cm. kadar kalınlığı olabilir.

Esasında masif ceviz ağacı hoparlör için kullanılabilecek en kötü malzemelerden biridir.
    Kabinde oluşabilecek titreşim rezonanslarının Q'su istenmeyecek kadar yüksek olur. Kötü ses alırsınız. Hoparlör kabini bir müzik enstrümanı değildir. Dolayısı ile kendinden sesler "üretmesi" istenmez.
    Sunta, MDF gibi malzemeler çok daha iyi netice verir. Zira titreşimleri sönümlendirirler. Akustik olarak daha eylemsiz (inert) malzemelerdir.

Not: Şu link'te konstrüksiyona ilişkin bazı bilgiler var:
    https://forum.donanimhaber.com/portlu-kabin-ile-portsuz-kabin-arasindaki-temel-farklar-nelerdir--33565243-2#139670137

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.