Şimdi Ara

AKLIM KARIŞTI İSYAN ETMEK ÜZEREYİM...BİR GÖRÜŞÜ OLAN VARMI???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
674
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• merhabalar...

bu foruma bir arkadaşımın tavsiyesiyle üye oldum, uzun zamandan beri inceliyorum online sayısı çok yüksek bir forum...
    burada bu sorularıma cevap bulacağımı umuyorum.

birkaç arkadaşla konuştum beni tatmin edecek cevaplar alamadım...

umarım sizleri boşyere meşgul etmiş olmam
    aklım karıştı yardımlarınıza ve görüşlerinize ihtiyacım var...

1- allahü teala bize çile ve eziyet verecekse bizi neden yarattı...

2- diyorki bize çocuklarınıza adil davranın kendisi neden yarattığı kullarına adil davranmıyor...

en önemli kafamı karıştıran konu da alttaki sorum...

3- intihar edenlerin yeri ebedi cehennem oluyor neden? onların canınıda azrail allahın emriyle almıyormu?

allahın emriyle alınan bir canı insan nasıl oluyorda kendisi bitirmiş oluyor...

• 3'nün tek bir cevabı var..

Allah insana akıl fikir vermiş.Aklımız olmasa hayvandan farkımız olabilirmiydi?
  • ilk ben söyleyeyim , bence bu konu kitlenir
  • quote:

Orjinalden alıntı: 17_Ocak

ilk ben söyleyeyim , bence bu konu kitlenir

mantıklı bi tartışma olursa kitlenmez

Tabii hiç olmadı ama olur belki

• gerçekten yardım istiyorum eğer meth edildiği kadar iyi bir forumsa burada bu cevapları bulabilirim sanırım

lütfen kilitlenmesini istemiyorum...
  • bence bulamazsın hem düşünme bunları kafayı yersin sonra
  • quote:

Orjinalden alıntı: pprodigyy

3'nün tek bir cevabı var..

allah akıl vermişte insanlara intihar edenlerin aklı ve ruh sağlıkları yerindemidir kesinlikle değildir...

peki o zaman aklı olmayan insanların direk cennete girmesi gerekmiyormu??
    böyle buyurmamıştır allah sabi sübyan ve aklı olmayan insanlar direk cennetliktir dememişmidir,
    ben böyle biliyorum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: fbreeze

quote:

Orjinalden alıntı: pprodigyy

3'nün tek bir cevabı var..

allah akıl vermişte insanlara intihar edenlerin aklı ve ruh sağlıkları yerindemidir kesinlikle değildir...

peki o zaman aklı olmayan insanların direk cennete girmesi gerekmiyormu??
    böyle buyurmamıştır allah sabi sübyan ve aklı olmayan insanlar direk cennetliktir dememişmidir,
    ben böyle biliyorum...

aklı olmayanlar yani deliler ne cennete ne de cehenneme gitcek.onlara özel bir yer var diye okumuştum ben
  • 1- allahü teala bize çile ve eziyet verecekse bizi neden yarattı...
    allah bilir...en azından bebek oarak ölüp hiç birşeyin farkında olmayabilirdin..veya hiç yaratılmayıp acaba ben niçin yaratılmadım diyemeyemeyebilirdin...
    en azından yaşadığın her iyi veya kötü olay senin kişiliğini geliştiriyor..diğerlerinden farklı yaratılmaya değer yeni bir kişi oluyorsun....bu bağlamda iyi veya kötü biri olmanın hiç bir anlamı yok..sana kalmış..

2- diyorki bize çocuklarınıza adil davranın kendisi neden yarattığı kullarına adil davranmıyor...

anne-babalar çocuklarını terbiye ederken..aynı zamanda coçuklar onları terbiye ederler..

3- intihar edenlerin yeri ebedi cehennem oluyor neden? onların canınıda azrail allahın emriyle almıyormu?

evet cehennemdir....

bunları daha fazla izah edemeyeceğim.. kusura bakma...bazı şeyler kelimelerle ifade edilmiyor..

sevgi ve saygıyla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uranium -- 22 Aralık 2005 0:13:12 >

• evt ya hepsinin cevabı akıl , fakat eşari ve maturdi ye göre farklı cevapları var , yani cüzi irade ve külli irade meselesi

ama kaderiyye mezhebine göre de farklı bir görüş var

eğer sorularının cevabını öğrenmek istiyorsan hangi dinden ve mezhebden olduğunu bilmemiz lazım ,

çünki sorularının hristiyanlıkta da farklı açıklamaları var

mesela katoliklere göre Adem günah meyvesini yedikten sonra onun soyu yani insanlar günahkardır ve dünyaya çile çekmek için gelmişlerdir , veyahutta protestanlığa göre insanoğlu günahkar olarak değil masum olarak doğar dolayısıyla çile çekmeye gerek kalmaz , veya ortodokslarda vaftize kadar insan günahkardır , gerçi bu konu başka bir konuya gider boşver

yani şimdi sana sünni islama göre bir açıklama yapsak inanmazsın veya tatmin olmazsın , o yüzden önce hangi dinden ve mezhepten olduğunu söyleyebilirsin

• BIRADER BURASI DINI BIR FORUM SITESIMIKI BÖYLE BU SORUNUN CEVABINI BURADA BULMAK ISTIYORSUN ANLAMADIM: bu sorunun muhattabi hocaefendiler veya ilahiyetciler.bir gün ögle namazina camiye git veya yatzi namazina git. ve caminin imamina bu sorulari yönelt.korkma hoca ne seni yer nede nasil olurda böyle bir soru sorabilirsin diye sana kizar bilmem anlatabildimmi.hadi kal saglicaklaaaaa
  • Bu topici açan sevgili arkadaşım. İnancına ve düşüncene saygım sonnsuz. Ama bildiğim kadarıyla form kuralları gereği din hakkında yazmak yassak olmalı. Hatalıysam düzeltin lütfen...

Bu tür konuların yeri burası değil. Eğer hakikaten bu yazdıklarını öğrenmek istiyorsan Diyanet işleri başkanlığının fetva kurulu var. Numarasını 118 den alabilirsin. Veya sana en yakın müftülüğe git. Korkma bişey yapmazlar...
  • quote:

Orjinalden alıntı: fbreeze

merhabalar...

bu foruma bir arkadaşımın tavsiyesiyle üye oldum, uzun zamandan beri inceliyorum online sayısı çok yüksek bir forum...
    burada bu sorularıma cevap bulacağımı umuyorum.

birkaç arkadaşla konuştum beni tatmin edecek cevaplar alamadım...

umarım sizleri boşyere meşgul etmiş olmam
    aklım karıştı yardımlarınıza ve görüşlerinize ihtiyacım var...

1- allahü teala bize çile ve eziyet verecekse bizi neden yarattı...

en önemli kafamı karıştıran konu da alttaki sorum...

allahın emriyle alınan bir canı insan nasıl oluyorda kendisi bitirmiş oluyor...

1- Mutluluğun değerini bilelim diye.Sürekli mutlu olsak, hep gülsek, hayatın anlamı olur muydu ki ? Hayat amacımız ne olurdu bir kere :)

2- Allah herkesi farklı yaratmıştır.Ama herşey göründüğü gibi değildir arkadaşım, verilen her Allah vergisi için öbür tarafta nasıl kullanıldığına hesap verirsin.

Zengin mi doğdun ? Bu parayı neye harcadın insanlık namına mı yoksa boş beleş işlere mi ?
    Sesin mi güzel ? İnsanlara sanat adına birşeyler verdin mi ?
    Resim yeteneğin mi var ? Bu yetenekle ne yaptın ? İnsanlara hayırlı bir eser oluşturdun mu ?

Ama öbür tarafta insanın aklında soru işareti yok değil.Amerikada bir çocuk babasının milyonlarıyla, öbür tarafta Afrika'da çocuk bir deri bir kemik doğuyor.Herkese farklı bir sınav diyelim, o milyoner olanın kalbi
    temizse zaten o afrikadakine yardımı borç bilecektir.

3- Gelelim bu soruya.Diğer sorularını her ne kadar cevaplasam da Din kavramı ile ilgili benim de aklımda çok sual var.Ve kaderi tam olarak anlayamadım.Eğer yapacağımız herşey zaten belli ise biz sadece bize yüklenmiş hareketleri oynuyoruz yahut sonucu belli olan bir sınava giriyoruz.Cehennem'e gidecek olan da belli Cennet'e de işte bu biraz garip.

• Dini konular hakkında açılan topicler, kurallar gereği kilitlenecektir...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.