Şimdi Ara

Akademik devam etmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
1
Favori
936
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Uzun süredir tam net cevap alamadığım bazı sorular var umarım forumda konuya hakim birileri vardır.

Öncelikle mühendislikte lisansımızı bitirdikten sonra master ve doktora yapmanın iş hayatında bize getirisi ne olur? (maaş, pozisyon v.b.)

ikinci sorum ise üniversite hocalarını ne kadar kazanır? ama bu soruyu sorarken net maaştan bahs etmiyorum baktığımız zaman gerçekten maddi durumu çok iyi gözüken hocalar var 3, 4 bin tl ile olacak iş değil bu. Üniversite hocaları maaşından ayrı nasıl para kazanabiliyor ve ne kadar kazanıyor? (Ör. danışmanlık, proje, akademik yayın v.s.)

• quote:

Orijinalden alıntı: Zervalone

Uzun süredir tam net cevap alamadığım bazı sorular var umarım forumda konuya hakim birileri vardır.

Öncelikle mühendislikte lisansımızı bitirdikten sonra master ve doktora yapmanın iş hayatında bize getirisi ne olur? (maaş, pozisyon v.b.)

ikinci sorum ise üniversite hocalarını ne kadar kazanır? ama bu soruyu sorarken net maaştan bahs etmiyorum baktığımız zaman gerçekten maddi durumu çok iyi gözüken hocalar var 3, 4 bin tl ile olacak iş değil bu. Üniversite hocaları maaşından ayrı nasıl para kazanabiliyor ve ne kadar kazanıyor? (Ör. danışmanlık, proje, akademik yayın v.s.)

Master çalışacağınız alanda uzmanlaşma sağlayacağı için konuya göre getirisi maaş, pozisyon olabilir. Doktora sadece ciddi ARGE yapılan yerlerde iş yarar, diğer yerler için "overqualified" olursunuz. Yani "bu adam çok okumuş, bizim vereceğimiz paraya çalışmaz, yarın öbür gün ayrılır" veya "ben lisansı zor bitirdim, bu doktoralı adam gelirse anında başıma geçirirler" diye düşünürler ve işe almazlar. Ayrıca doktora master'a benzemez, çok zordur. 10 üzerinde zorluk verirsek, lisans 2, master 5 ise doktora 15'tir

Üniversite hocalarının kazancı bölüme göre değişir. Bazı bölümlerde (elektrik, inşaat gibi) bilirkişilik işleri daha çoktur (hoca konusunda ünlü biriyse), oradan epey para akar. Bilirkişilik yapmıyorsanız da ek derslerden biraz ekstra para gelir. Profesörün maaşı 4500-5000 lira gibi bir şey. Ekstralar tamamen hocanın kendisiyle ilgili. Yayından da yaklaşık 2000 lira filan gelir ama yayın çıkarmak kolay iş değil, ayrıca birlikte yaptıklarınızla bölüşüyorsunuz parayı.

Son olarak eklemek gerekir, akademisyenlik para için yapılacak iş değildir, eziyeti çoktur. Diğer işlerde de eziyet çok ama aynı çalışmayla bir noktayı geçtikten sonra profesörün yarı yaşındayken profesör maaşını katlayabilirsiniz. Ben akademisiz, makalesiz, kitapsız, durmadan çalışmasız yapamam, kadro peşinde koşmaktan yorulmam derseniz zaten kimse sizi akademi dışında iş yaptıramaz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.