Şimdi Ara

Aile baskısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
2.386
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 23 yaşındayım ailemle yaşıyorum 2 kız kardeşim var ben çocuklardan en büyüğüm. Kardeşlerimin biri 13 diğeri 16 yaşında. Babam 50 annem 40 yaşında, evimiz kira 2+1 650 TL kira veriyoruz babam asgari ücretle çalışıyor. Ben lise mezunuyum 18 yaşında lise bittikten sonra üniversite okumadım asgari ücretle mağaza satış danışmanı olarak çalıştım eve destek oldum. 20 yaşına geldiğimde askere giderek 1 yıl vatani görevimi yaptım, geldiğimde tekrar bir mağazaya girerek bildiğim tek işi yani satış danışmanlığı yaptım ama maalesef aralık ayında işten çıkarıldım. Şuan 23 yaşındayım ve bu yılın başında neden okumadım diye düşünmeye hayatımı sorgulamaya başladım. Ailemin tek derdi ev sahibi olmak, o nedenle benden maddi destek istiyorlar. İlkokul hayatımdan itibaren bana okumaz gözüyle baktılar. Aslında haksızda sayılmazlardı çok bir ümit vaat eder halim yoktu. Bu yıl bir şeyler kafama dank etti ve okumaya karar verdim çünkü eğer okuyup bir vasıf edinemezsem geleceğim hiç aydınlık görünmüyor. Babam hep bir tornacı, dönerci gibi yerlere girip meslek öğrenmemi okumadan da iyi para kazanabileceğimi söyledi. Haklı ve mantıklı bir düşünce ama gel gelelim ki benim el becerim olmadığı gibi o tarz mesleklere zerre ilgimde yok. Meslek lisesi mobilya ve dekorasyon mezunu biri olarak stajyerlik zamanımda Ankara/sitelerde mobilya atölyesinde el becerimin ve bu tarz işleri ilginin olmadığını yaşarak gördüm. Babamın lafını dinlemek için bir kaç defa dönerciye filanda girdim ama hayır yapamıyordum bu işler bana göre değildi. Matematik bilgim neredeyse ilkokul temel seviyede sayısala hiç kafam basmaz ama gel gelelim ki iyi bölümler hep sayısal veya eşit ağırlık. Başladım araştırmaya... Sözel zekam iyidir önlisans (adalet veya insan kaynakları yönetimi) okuyabileceğimi düşünüyorum bu ikisinden biri olmalı diyerek hedefe koydum. Ailemle okuma isteğimi ve hevesimi paylaştığımda hiç olumlu tepkiler almadım. "Biz kuruş vermeyiz bilgin olsun" dan tutunda "inş kazanamazsın" demelerini bile duydum. Cebimde kuruş param yoktu gittim harçlığım olsun diye bin tl 5 yıl geri ödemeli kredi çektim çünkü aylık taksiti en az olan oydu ayda 25 TL ödeyebileceğimi düşündüm. O parayla üniversite sınavına paramı yatırdım kendime kalem defter aldım kontörümü yükledim saçımı kestirdim ihtiyaçlarımı gidermeye çalıştım. 23 yaşında bir genç olarak babamdan harçlık isteyecek halim yoktu. Ki babam bana 10 lira veriyor o para bana aylarca yeter sanıyor. Yıllarca ailemden en ufak bir sevgi görmedim, ortanca kardeşim hep kıymetli şımartılan oldu. Bir insan neden evladı hayattan ders almış okumak istiyor artık diye sevinmek varken inş kazanamazsın derki? Evde banyo yapmak suç gibi, su çok gidiyor diye haftada bir banyo yapmama izin veriyorlar, iki bardaktan fazla çay içmem yasak çok şeker atıyormuşum, gece 12 den sonra eve gelmek yasak zibidiler gezermiş o saatte. Evde yaptığım her şeyde bir eleştiriye bir baskıya maruz kalıyorum 23 yaşında biri olarak kendimi hiç özgür hissedemiyorum ve artık tartışmaktan bunaldım bıktım. Tek dertleri ev almak, ben çalışayım bütün maaşımı getireyimde ev alalım şu kirada yaşamaktan kurtulalım. Annem bana bela okuyor benden nefret ediyor, babam dikkate almıyor ve ortanca kız kardeşimi o kadar şımartmışlar ki kız bana ablalık taslıyor düşünün artık bu evdeki psikolojimi. Neyse ben okuma gayretimle kimseye muhtaç olmadan sınav paramı ödedim kaynak kitap ihtiyacımıda sağolsun çook uzaklardan tanımadığım bir hayırsever karşıladı. Hedefime kilitlenmiş harıl harıl ders çalışıyorum istediğim bölümü kazanmam için Türkçe ve sosyalden 45 net yapmam lazım. Yazın üç ay boyunca bir işe girip çalışmam lazım çünkü arkadaşımla apartta kalıcaz ve pc almam lazım ailem kuruş vermez kendi ayaklarımın üzerinde durmam lazım. Sözün özü şu sizce ben yanlış mı düşünüyorum yanlış mı yapıyorum bana biri bir şey söylesin gençlik yıllarım stres içinde geçiyor tadını çıkaramıyorum bıktım bu evde yaşamaktan kurtuluşumun tek çaresi o üniversitesiyi kazanıp gitmek 2 yıl en yakın arkadaşımla kafam rahat bir şekilde yaşamak okulumu okumak genç olmanın tadını çıkarmak istiyorum. Yanlışmı düşünüyorum? 23 yaş okumak için geçmi? Ailemin bu durumu hakkında yorumunuz nedir yani bugün en çomar insanı bile yolda çevirsem aman git oku der benimkiler istemiyor yorumlarınız benim için çok önemli teşekkür ederim....

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Bu kadar iyi nick mesaj uyumu uzun zamandır görmemiştim :D
    Aile içinde benzer şeyleri kuzenim de yaşadı. Onun ekstra olarak birde üvey annesi vardı. Ailedekilere sürekli kuzenimi kotulediler, soyle yapti boyle etti, deli bu vs diye. Yıllar once evlendi, çocuğu oldu halada aynı baskıyı sürdürmeye çalışıyorlar.
    Kardeslerin suan böyleyse ilerde daha çok baskı kurarlar. Bence okumalısın hiçkimse ailesini seçemiyor ama yaşayacağın hayat senin elinde, hiçbir şey başaramazsan bile üzülme en azından denedim dersin
  • şeker atma ve banyo mevzuları cidden kötüymüş. o nasıl bir aile be..
    .
  • SudaEriyenAspirin kullanıcısına yanıt
    Valla kendi ailemden nefret eder hale geldim.

• Bu kadar iyi nick mesaj uyumu uzun zamandır görmemiştim :D
    Aile içinde benzer şeyleri kuzenim de yaşadı. Onun ekstra olarak birde üvey annesi vardı. Ailedekilere sürekli kuzenimi kotulediler, soyle yapti boyle etti, deli bu vs diye. Yıllar once evlendi, çocuğu oldu halada aynı baskıyı sürdürmeye çalışıyorlar.
    Kardeslerin suan böyleyse ilerde daha çok baskı kurarlar. Bence okumalısın hiçkimse ailesini seçemiyor ama yaşayacağın hayat senin elinde, hiçbir şey başaramazsan bile üzülme en azından denedim dersin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • xe17 kullanıcısına yanıt
    Hay ağzına sağlık. Bende öyle düşünüyorum, hiç olmazsa ben elimden geleni yaptım diyeyim vicdanım rahat olsun. İleride çocuğum bana sen niye okumadın demesin.

• Manyak mısın biraderim bu devirde okunur mu, ileride işsiz kalayım dersen oku

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam her okuyan işsiz kalmıyor, o zaman üniversiteler bölümler niye var kapatalım gitsin. Bir yorum yazıyorsun bari azıcık mantıklı düşün.

• quote:

Orijinalden alıntı: dev10ran44

Hocam her okuyan işsiz kalmıyor, o zaman üniversiteler bölümler niye var kapatalım gitsin. Bir yorum yazıyorsun bari azıcık mantıklı düşün.
    Kardeş sen nasıl benim mantığıma laf edersin ya

• Ailenin hitlerle bağlantısı var mı

• the__executioner__ kullanıcısına yanıt
    Her ihtimali araştırıyoruz ahahaha

• Ailen çok bencilce davranıyor. Bir çok aile maddi durumları olmadığı için birilerinden borç isteyip çocuklarını okutuyor. İlginç bir ailen var.
  • ChicoTravieso93 kullanıcısına yanıt
    Arkadaşımın babası gömleğimi bile satarım yeter ki okusun diyor bide bana bak

• Hocam evlatlık alınmayı istersen pm gönder...
  • Hocam hiçbir şey için geç işin gerçeği aileni ne kadar sevsen ya da sevmesen de onlar bugün var yarın yok hayatın gerçeği bu ve onlar senin her an yanında olmayacak onun için hayatında yapmak istediğin şeyleri yap. Bana sorarsan da ailen seni seviyor ama kendilerinin bazı sorunları var ve sana yansıtıyorlar. Sana bir kitap önericem Engin Geçtan-İnsan Olmak bu kitabı al mutlaka oku hayatındaki bir çok insanın sana neden bu şekilde davrandığının farkına varacaksın.

Ayrıca hiç üzülme ben bu forumda meslek lisesinden tıp fakültesini kazananın konusunu gördüm eski bir konuydu tyt-ayt bölümündeydi büyük ihtimal neyse kafana takılan bir şey olursa sana yardımcı olabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BağKurluSamuray -- 27 Nisan 2020; 13:29:30 >
  • Zamr kullanıcısına yanıt
    Hocam promosyon olarak sınırsız duş varsa olur

• Sınırsız duş ve çaya istediğin kadar şeker atma imkanı.
  • Dis3c kullanıcısına yanıt
    Lan adama yardımcı oluyoruz konuyu niye baltalıyorsun
  • Hocam halinize üzüldüm. Okumak konusu ise biraz karışık. Okuyan da okumayan da işsiz. Bana kalırsa polis, bekçi, asker, yardımcı sağlık personeli vb. işleri zorlayın. Bir de tm - sözel bölümlerde kütüphanecilik, muhasebe vb. bölümler var. Bunların da kpssden işe girme şansı var. Puanlara bir bakın. Ona göre yol haritanızı çizersiniz.
    Fakat okumakdan ziyade hızlıca bir işe girseniz daha iyi olurdu düşüncesindeyim.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.