Şimdi Ara

Ağ sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
451
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Ben elektrik mühendisiyim ama işim gereği biraz scada ile ilgilenmem gerekiyor.
    Sahadan veri alıp gönderdiğimiz ABB RTU cihazlar ile merkezde kurduğumuz server arasında fiber optik hat ile kurulmuş bir ağ yapımız var. server üzerinde çalışan 4 adet alt ağ bulunmakta ve bütün ağlar tek switche bağlanmakta. iletişim kuramadığım sahadaki cihazın ip adresi 192.168.0.119 serverın ip adresi 192.168.0.100, server üzerindeki bir diğer ağ internet hattına bağlı ve 192.168.2.1 modem üzerinden internete çıkmakta. ben sahada iletişim kuramadığımız RTU ya bilgisyarımı bağladığımıda ve ping attığımda cihazı görebiliyorum. RTU ya gelen hattı söküp bilgisarıma taktığımda servera ping atabiliyorum. ip adresimi 192.168..x li yaptığımda sahadan server üzerinden internete de çıkabiliyorum Fakat RTU yu, servere bağlanan hatta bağladıktan sonra hiç bi şekilde RTU ya ping atamıyorum. Bu RTU ya daha önce bağlanabiliyorduk ve hiç bir değişiklik yapmadık. Hatta geçen gün server bilgisayarını ve yazılımını değiştirdik, sadece scada bilgilerini eski bilgisyardan çektik ve yine bağlanamadık. Sahada 30 rtu var, sadece iki tanesine bağlanamıyoruz ve bunlar kendi kendine oldu.

Konu hakkında belki bunlarda fikir sahibi eder diye şunlarıda belirteyim.
    Fiber optik hattımız 200Km kadar, Belli mesafelerde SDH ler kurulu ve bağlantıyı bu SDH ler üzerinden alıyoruz.
    Ayrıca ulaşamadığımız bu iki RTU çatal şeklinde hattın en uç noktalarıdır.

Umarım anlatabildim. Konu ile ilgili sorunuz olursa cevap vermeye çalışacağım.

edit: konu başlığına sorunu çözebilecek arkadaşa bir vaadim olmuştu, uyarılarla şık bir hareket olmadığını anladım. Sorunu çözmeme yardım edebilecek bir arkadaş çıkarsa bunu karşılıksız bırakmak istemedim sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iwaly132 -- 30 Haziran 2020; 0:57:31 >

• Selamlar.

Kullandığınız router / sw L2 - L3 hangisi, vlanlar ile mi haberleşiyorsunuz yoksa router üzerine eklenen route ile mi iletişim halindesiniz senaryoyu bilmem gerekiyor.
  • Ekte şemayı elimden geldiğince çizmeye çalıştım. Router almıştım ( normal internet ile GSM interneti aynı anda kullanmak için) ama şu anda bağlı değil. o ayrı bir sorunum.

Ağ sorunu
  • quote:

Orijinalden alıntı: iwaly132

Ekte şemayı elimden geldiğince çizmeye çalıştım. Router almıştım ( normal internet ile GSM interneti aynı anda kullanmak için) ama şu anda bağlı değil. o ayrı bir sorunum.

Selamlar @iwaly132

RTU dediğiniz cihazlar ethernet interface i olan ama bilgisayar olmayan cihazlar galiba öncelikle cihazlar üzerinde ağ ayarlarında ALT AĞ MASKESİ ( ayarlar ingilizce ise SUBNETMASK ) ayarlarını kontrol edin 255.255.255.0 şeklinde olması gerekiyor farklı ise düzeltin ek olarak bu cihazların ip adreslerini farklı cihazlar kullanıyor olabilir bu cihazların network kablolarını çıkartın o ip adreslerine ping atarak test edin eğer kablolar takılı olmadığı halde ping e cevap geliyor ise o ip adreslerini farklı cihazlar kullanıyor demektiir ki ya o cihazları bulup p adreslerini değiştireceksiniz ya da bu cihazlara farklı bir ip adresi vererek devam edeceksiniz.

Son olarak da Hp 2626 Switch i müsait zamanda bir kapatıp açın üstteki işlemlerde sorun çözülmez ise.

Testleri yaptıktan sonra sonuç durumuna göre farklı alternatifler denenebilir ilk etapta aklıma gelen bunlar.

• "birincil olarak Ethernet MAC adresi" cümlesi bir anlam ifade ediyor olabilir sizin için.
  • galiba sorunu çözdünüz?

yolda ilk gördüğün muhtaç birisine yardım yapabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cumhuraltan

Selamlar @iwaly132

RTU dediğiniz cihazlar ethernet interface i olan ama bilgisayar olmayan cihazlar galiba öncelikle cihazlar üzerinde ağ ayarlarında ALT AĞ MASKESİ ( ayarlar ingilizce ise SUBNETMASK ) ayarlarını kontrol edin 255.255.255.0 şeklinde olması gerekiyor farklı ise düzeltin ek olarak bu cihazların ip adreslerini farklı cihazlar kullanıyor olabilir bu cihazların network kablolarını çıkartın o ip adreslerine ping atarak test edin eğer kablolar takılı olmadığı halde ping e cevap geliyor ise o ip adreslerini farklı cihazlar kullanıyor demektiir ki ya o cihazları bulup p adreslerini değiştireceksiniz ya da bu cihazlara farklı bir ip adresi vererek devam edeceksiniz.

Son olarak da Hp 2626 Switch i müsait zamanda bir kapatıp açın üstteki işlemlerde sorun çözülmez ise.

Testleri yaptıktan sonra sonuç durumuna göre farklı alternatifler denenebilir ilk etapta aklıma gelen bunlar.

Alıntıları Göster
    bütün cihazların subnetmask ları dediğiniz gibi 255.255.255.0, hattaki RTU lar dediğiniz gibi ethernet interfacesi olan cihazlar. aşağıdaki linkten cihazı görebilirsiniz. Bu cihazların ve ağda bağlı olan her cihaz statik ip ye sahip, ulaşamadığım cihazın ip sini başka bir cihazın alması mümkün değil. Switch i kapattım açtım hatta reset bile attım bi değişme olmadı.
    https://library.e.abb.com/public/9cb81e406c8d9c2bc1257d5c00481ffa/560CMU02_DS_en.pdf

Bugün SDH dan gelen etherneti switchten söktüm bilgisayarıma taktım. Ağ ayarlarını 192.168.0.x olarak ayarlayarak diğer RTU lar ile iletişim kurabildim ama hala sorunlu olan RTU ile iletişim kuramıyorum. SDH leri ağ yapısından bağımsız sadece kanal açıyorlar diye biliyorum ama neden çoğu RTU ile haberleşirken bu ikisiyle haberleşemiyorum bilmiyorum.
    Sonuç olarak SDH lerden kaynaklı bir sorun var gibi görünüyor, SDH yapısını bilmiyorum, bu cihazlarıda bizden başka ttnet ve GSM operetörleri kullanıyor bildiğim kadarı ile.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmet kontuy

"birincil olarak Ethernet MAC adresi" cümlesi bir anlam ifade ediyor olabilir sizin için.
    sorunu çözemedim, dediğiniz birincil MAC adresi pek anlam ifade etmedi benim için, biraz açar mısınız size zahmet
  • iwaly132 kullanıcısına yanıt
    gateway'i manuel yapılandırman sonuç vermiyorsa demek ki başka bir bağlantı noktasını kendisi referans alıyor demektir. buna da birden fazla husus sebep olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet kontuy

gateway'i manuel yapılandırman sonuç vermiyorsa demek ki başka bir bağlantı noktasını kendisi referans alıyor demektir. buna da birden fazla husus sebep olabilir.
    Selamlar ,

Arkadaşlar problemi yaşayan kişi aynı networkteki cihazlar ile ilgili problem yaşıyor aynı network içerisindeki trafikte gateway a paket gitmez en yukarıda mac adres yazmışssınız sonra gateway yazmışsınız temel network kurallarını bilmiyorsanız yanlış yorumlar yapıp zaten sorun yaşayan kişiyi gereksiz yere yormanın gereği olmadığını düşünüyorum en temel network bilgisidir örneğin cihazlar 192.168.0.0/24 networkunde iseler yani 192.168.0.x ip adresleri var ve alt ağ maskeleri de 255.255.255.0 ise gateway de herhang bir ip adresi tanımlı olmasa bile Layer2 olarak iletişime geçebilirler.

@iwaly132

Gönderdiğin pdf e baktım cihaz üzerinde E1 ve E2 olmak üzere 2 ethernet interface'i oldugunu görüyorum cihazı bilmiyorum ama şöyle bir şey olabilir mi network yapılandırmasını E1 e uygulayıp kabloyu E2 ye takıyor olabilir misiniz ?
    Ayrıca arada Fiber modem ile RTU arasındaki kabloları da test edermisiniz 8 pinlidir ama data networku için 1-2-3-6 numaralı kabloları kullanılıyor idi data networkte o kablolar sağlam olup diğer kablolarda kırılma vb olmuş ve sizin RTU cihazları bunları kullandığı için problem yaşıyor olabilirsiniz. SDH cihazlarında problem oldugunu düşünmüyorum çünkü RTU ya gelen kabloyu kendi bilgisayarınıza bağladıgınızda sunucuya erişim sağlayabiliyorsunuz.Bu arada RTU ya giren kabloyu kendi bilgisyarınıza bağladıgınızda RTU ya verdiğiniz ip adreslerini verip mi test ettiniz yoksa 192.168.0.x networkunden herhangi bir ip adresi vererek mi test ettiniz mümkünse testlerinizi RTU ip adresleri ile deneyin en son ihtimal olarak cihazların arızalı olma ihtimali kalıyor ancak direkt olarak bilgisayara bağladıgınızda iletişim kurabildiğinizi yazdığınız için o ihtimal de pek yok gibi.
    Sorunu çözemezseniz bu cihazlar konusunda uzman bir firmadan destek almanız gerekecektir cihazda RS232 VE RS845 olmak üzere 2 adet serial interface var gördüğüm kadarıyla serial interface'den bağlanarak cihazda firmware yenilemesi vb yapmaları gerekebilir veya loglarını kontrol edebilirler bilemiyorum ama yazdıklarınızdan anladığım kadarııyla genel anlamıyla tüm denemelerinizi yapmışsınız ve RTU ya gelen kabloya bilgisyarınızı bağladıgınızda networkte herhangi bir problem yaşamıyorsunuz.

• cumhuraltan kullanıcısına yanıt
    hem bana laf atıyorsun hem de benim dediğime geliyorsun. E1 varken E2'i uyguluyor olabilir misin diyorsun. çok ayıp bu yaptığın

gateway girse de girmese de layer2 felan demişsin. iletişime geçse bile kesintiye uğrar. onda hiç iletişim yok. basit ağ kuralları ile çalışmadığını anlayabilecek kadar akıllı olduğumu o tek cümleden anlamış olman gerekiyordu. neyse sağlık olsun. başkasına sorsa alacağı cevap şu ki zaten 100₺ teklif etmiş. bir başkası hizmet vermeyi düşünür ve parasını alır böyle işlerde. ben bilgi saklamam. bilginin sahibi Allah' tır. onun içinde bulunduğu durumun detayına istinaden benim yazmış olduğum o cevap çok fazla bile.
  • Selamlar Paketler gateway e gitmeyeceği için iletişime geçer ve KESİNTİYE DE UĞRAMAZ, neyse konuyu çok uzatmaya gerek yok kurdugunuz cümlelerden teknik birikiminiz belli oluyor zaten. İyi forumlar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.