Şimdi Ara

ACİL YARDIM JAZZ ÇOK YAKIYOR NE YAPMALIYIM (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
1.313
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Fabrika verisi kıyas içindir. Aracın ne yakacağını göstermez. Sadece kıyaslama yapmak içindir.

Kış gününde 3.5 km mesafede ve küçük şehirde 9 litre yakması bence gayet doğal. Belki bakım lastik vs durumlarından ötürü 1 litre fazla yakıyordur ancak başka araç olsa daha çok yakardı.

Benzer koşullarda başka araçlar ile denerseniz sorun olmadığını görürsünüz. Çünkü 3.7 kmlik bir mesafe ve küçük şehir karışımında sabit hızda gitmek mümkün olmuyor. Sürekli 1-2-3 hızlanması oluyor. Bu koşullarda bence normal.

Bakmayın siz ne yaparsam yapayım 5 litreyi geçmiyorcuları. Zaten normal kullanımda dizel araçlar genel olarak 6 litre yakıyor. Ancak ekonomik dizel araçlarda bile aracı zorlamadan 8-9 litre yaktığı kullanım koşulları oluyor sizin kullanım koşullarınız gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kasperski

jazz çok yakar... motoru öyle değiştiremezsin ne yapsanda... bence alacağın kore malı dizel hyundai i20 filan olmalı

hyundai ye bir türlü ısınamadım. i20 yi değilde i30 u düşündüm bi ara.bi tanesiyle pazarlık yaptık 2010 model için herif 250 tl inmedi uyuz oldum adama bulunmaz hint kumaşı sanki arabası hayrını gör dedim.bakayım yakıtı düzeltemezsem durumlar düzelince tüp taktıracam.
  • kc30 K kullanıcısına yanıt
    ama şimdi jazz ın segmentiyle i30 n ki farklı.. hyundai nin iç tasarımı ve materyal kalitesi tartışılır bir vw ya da honda gibi beklememk lazım tabi ama ben yeni i20 dizaynı tuttum tavsiye ederim, az biraz quiletta az biraz citroen cs5 yandan da audi a1 c sütununa da fabia koyduk mu dadından yinmez
  • quote:

Orijinalden alıntı: ARES007

Fabrika verisi kıyas içindir. Aracın ne yakacağını göstermez. Sadece kıyaslama yapmak içindir.

Kış gününde 3.5 km mesafede ve küçük şehirde 9 litre yakması bence gayet doğal. Belki bakım lastik vs durumlarından ötürü 1 litre fazla yakıyordur ancak başka araç olsa daha çok yakardı.

Benzer koşullarda başka araçlar ile denerseniz sorun olmadığını görürsünüz. Çünkü 3.7 kmlik bir mesafe ve küçük şehir karışımında sabit hızda gitmek mümkün olmuyor. Sürekli 1-2-3 hızlanması oluyor. Bu koşullarda bence normal.

Bakmayın siz ne yaparsam yapayım 5 litreyi geçmiyorcuları. Zaten normal kullanımda dizel araçlar genel olarak 6 litre yakıyor. Ancak ekonomik dizel araçlarda bile aracı zorlamadan 8-9 litre yaktığı kullanım koşulları oluyor sizin kullanım koşullarınız gibi.

evet haklısınız zaten uzun yolda 5.1 kadar iniyor yakıt tabi sakin bir kullanımla 90 km hızla devir 2500-3000 arası en düşük yakıt tüketimini sağlıyor.dediğiniz gibi sanırım mesafe ve düşük viteslerde sürekli dur kalk yapmak bunu etkiliyor.bir de malatyada lanet olsun her taraf kasis dolu gittiğim yolda nerdeyse 200 metre gitmeden bir kasis var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kasperski

ama şimdi jazz ın segmentiyle i30 n ki farklı.. hyundai nin iç tasarımı ve materyal kalitesi tartışılır bir vw ya da honda gibi beklememk lazım tabi ama ben yeni i20 dizaynı tuttum tavsiye ederim, az biraz quiletta az biraz citroen cs5 yandan da audi a1 c sütununa da fabia koyduk mu dadından yinmez

hyundaide en beğendim 2 araçtan biri elantra yeni kasa ve i30 tabi hiç kullanmadım nedir nasıl bir araçtır bilemem. kullanan daha iyi bilir.
  • Malatya'ya gidince hep diyorum bu nasıl trafik?

Adamlar şehrin en merkezi yerinde bile maksimum 2 şerit yapmış bazı yerlder 3 şerit.

Çoğu cadde tek gidiş geliş park eden araçlar yüzünden.

Anormal trafik vardı ki ben şehir merkezine girdiğimde saat 23:00'dü.
  • hocam eşimde 2 yıl kullandı kış günü yakıtın normal emin ol.. burda bazı arkadaşlar 6.5 üstünde görmedim demiş ama ben kendi aracımızda yerine göre 11 litre bile gördüm... ama normali 8 litre ortalaması vardı... en fazla bi bakıt kışlık bakıma bi sok kontrol etsinler... dizel araçlar şehir içinde 5-6 larda geziyor 1.3 1.4 1.6 farketmiyor ki bu benzinli bi araç şu durumda 9 normal.. lpg de uzun yol içindir genelde sen lpg taksanda zaten aracı %90 benzinde kullanacaksın ne anlamı kaldı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Automobilista

Malatya'ya gidince hep diyorum bu nasıl trafik?

Adamlar şehrin en merkezi yerinde bile maksimum 2 şerit yapmış bazı yerlder 3 şerit.

Çoğu cadde tek gidiş geliş park eden araçlar yüzünden.

Anormal trafik vardı ki ben şehir merkezine girdiğimde saat 23:00'dü.

malatyanın trafiği iğrenç. vanda 1 sene araç kullandım ve inanın bana sokakları çok dar ve çarşı merkezi çok kötü ama kesinlikle malatyada zorlandıgım kadar zorlanmadım. malatya trafiği çok kötü.
  • arkadaşlar tekrardan merhaba
    Yaptıgım ölçümler sonucunda yol bilgisayarının kısa mesafede sağlıklı bir ölçüm yapmadıgını farkettim.şöyleki yol bilgisayarına göre depodaki benzinle gideceğim mesafe 18 km kaldıgında 30 tl benzin doldurdum (4.77 den) ve benzin tamamen bitene dek yani yol bilgisayarı sıfırı gösterene dek kullandım ve 126 km yol gitmişim kabaca bir hesapla 30 tl yüklemeden önceki 19 km düştüğümde 30 tl ile 107 km gitmişim demek oluyor. 30/107 : 0.28 e denk geliyor 30 kuruş bile olsa bence normal gibi görünüyor sizce ölçümüm doğru mu yanlış mı ? ondan sonra 50 tl daha yükledim bakalım bununla kaç km gidecem tabi kışlık lastikleri taktım biraz bu kez biraz artabilir.değerli yorumlarınızı bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: kc30

arkadaşlar tekrardan merhaba
    Yaptıgım ölçümler sonucunda yol bilgisayarının kısa mesafede sağlıklı bir ölçüm yapmadıgını farkettim.şöyleki yol bilgisayarına göre depodaki benzinle gideceğim mesafe 18 km kaldıgında 30 tl benzin doldurdum (4.77 den) ve benzin tamamen bitene dek yani yol bilgisayarı sıfırı gösterene dek kullandım ve 126 km yol gitmişim kabaca bir hesapla 30 tl yüklemeden önceki 19 km düştüğümde 30 tl ile 107 km gitmişim demek oluyor. 30/107 : 0.28 e denk geliyor 30 kuruş bile olsa bence normal gibi görünüyor sizce ölçümüm doğru mu yanlış mı ? ondan sonra 50 tl daha yükledim bakalım bununla kaç km gidecem tabi kışlık lastikleri taktım biraz bu kez biraz artabilir.değerli yorumlarınızı bekliyorum

Siz bu şekilde yaparak son aldığınız 30 liralık benzinin yaptığı ortalamayı kağıt kalemle hesaplamışsınız.

Her araçta olduğu gibi yol bilgisayarı sıfırlanmadığı sürece o zamana kadarki ortalama ile hesap yapar.

Yani aracın yol bilgisayarı ortalama 10 litre gösteriyor olsun. 50 litrelik depoyu fulledikten sonra araç menzili 500km olarak hesaplayacaktır. Bunu tamamen daha önceki kullanım istatistiğine bakarak yapmaktadır. Siz depoyu doldurduktan sonra şehir dışı yola çıktınız diyelim ve 1000km yol gittiniz. Ama yol bilgisayarınız ortalama yakıtı 5 litre göstermez. Çünkü bilgisayarı sıfırlamadığınız için hala 10 litrelik ortalamanın kaydınıda hesaba katarak ortalama yakıtı gösterir.

Yani böyle bir durumda araç son 5000km nin hesabını yapıyorsa, siz o yol boyunca 5 litre yakmanıza rağmen yol bilgisayarı 9 litre gösterecektir.

Bu durum konu hakında bilgisi olmayanları zor duruma düşürebilmektedir. Bunun önüne geçmek için hesaplama yapmasını istediğiniz zaman yol bilgisayarını sıfırlamalısınız. Ancak uzun vadede yol bilgisayarı sizin genel kullanımınıza göre hesap ettiği için daha doğru ölçecektir.

• Yol bilgasayari bu seferds 8.1 oldu arti yine bir arkadasimin 2012 jaazi var otomatik 6.7 yaziyor dedi yol bilgisayari.saniriem araci servise goturup genel bir bakima sokmam gerekiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Eniştemin 2005 model Jazz LS/AT modelini 1 yıl kullanıp piyasanın 3.000 TL altına sattım.
    Şehiriçi 9 litrenin altını göremiyordu, enişte bile "Sen de bir cenabetlik var ben 6 litre ortalama görüyordum" diyordu.

Kardes senin ilacini yaziyorum:

Yakin bir yerden iki kiremit aliyorsun, hamama gidip kiremitler eriyene kadar yikaniyorsun. Bak bakalim 8 litrenin ustune cikacak misin.

• arkadaşlar maddi durum düzelince tüp takmayı düşünüyorum brc marka. fakat bir arkadaşta bakımlarını götür serviste yaptır yakıt epey düşer dedi. serviste de 900 civarı bir masraf çıktı genel bakımlarının hepsi yapılacakmış şanzıman yağı motor yağı filtlereler vs vs tüm şeyleri. servisin söylediğine göre 40000 de şanzıman yağı değişmesi gerekiyormuş.ve sistemde değişmemiş görünüyor dedi sadece o 500 tutuyor. sizce bakım yapıp geçici bir çözüm mü yoksa lpg takıp kesin çözüm mü yapsak. benzin şuan 4.34 tl yol bilgisayarı 7.4 yazıyor yani km de 32 kuruş falan yakıyor ki benim hesabıma göre 32 kuruştan fazla yakıyor. lpg ise maks. 20 kuruş bile yaksa çok karlı geliyor bana ve üstelik uzun yolda çok karlı birşey senede ort. 10000 km ye yakın yol yapıyorum.

şuan lpg karlı olmasını rağmen kararsızım konu hakkında düşünce ve fikirlerinizi bekliyorum.

• Jazz in motoru ufak ve hafif bir arac oldugu icin uzun duzluklerde diger araclardan az yakiyor. Benim 2012 vardi kalamis altunizade arasi ise git gel 9 altina inmezdi. Atasehire tasindi sirket 7-8 arasi degisiyordu. Arac bastiginda gitmedigi icin sattim. Simdi 3.20 ied var. ayni yolu 9.5 la gidiyorum. Rodaj bitsin 8.5 -9 arasi yakar. Basincada gidiyor :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: jonywayt

Jazz in motoru ufak ve hafif bir arac oldugu icin uzun duzluklerde diger araclardan az yakiyor. Benim 2012 vardi kalamis altunizade arasi ise git gel 9 altina inmezdi. Atasehire tasindi sirket 7-8 arasi degisiyordu. Arac bastiginda gitmedigi icin sattim. Simdi 3.20 ied var. ayni yolu 9.5 la gidiyorum. Rodaj bitsin 8.5 -9 arasi yakar. Basincada gidiyor :)

Ben gitmiyor fikrine katılmıyorum uygun devir ve viteste kullanınca rampa falan dinlemiyor gidiyor.tamamen kullanımla alakalı bence

• quote:

Orijinalden alıntı: kc30

quote:

Orijinalden alıntı: jonywayt

Jazz in motoru ufak ve hafif bir arac oldugu icin uzun duzluklerde diger araclardan az yakiyor. Benim 2012 vardi kalamis altunizade arasi ise git gel 9 altina inmezdi. Atasehire tasindi sirket 7-8 arasi degisiyordu. Arac bastiginda gitmedigi icin sattim. Simdi 3.20 ied var. ayni yolu 9.5 la gidiyorum. Rodaj bitsin 8.5 -9 arasi yakar. Basincada gidiyor :)

Ben gitmiyor fikrine katılmıyorum uygun devir ve viteste kullanınca rampa falan dinlemiyor gidiyor.tamamen kullanımla alakalı bence

Kardes gitmiyor kasma :) uludaga bile ciktim gidis gelisli yolda onune gelen yavas arabada anlarsin . dar mesafede arac sollamaya cesaret edemezsin 3 sene kullandim tamam guzel arac ferah az yakiyor satarken neredeyse aglayacaktim.dip gaz yaptiginda arac ciyak ciyak bagiriyor ama girmiyor. Arac sollarken kulakcikla 2 vites dusurecen anca oyle gecis olmakta. Zati 1.35 motor ve 110nm ne kadar atik olacak arac. Birde gel araci yarim ton insan ile doldur. Nasil gidecek acaba???

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.