Şimdi Ara

Acaba kaçtır, kaçtır? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
1.392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • kaçtı diye haksızlık etmeyin ya hu... :) yaşıyorum

ve böyle bi gecikme için sizlerden özür diliyoruuummm
  • quote:

Orijinalden alıntı: mclarenmercedes

ikisi de 0 mı ?

Toplamlarıda aynı çarpımlarıda aynı , toplamları 100 den küçük ve sayılar ayrı ayrı 1 den farklı.

ya ben çarpımları da toplamları da aynı demedim kii.. nerden çıktı bu aynı mevzuu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: _drmxmyt

pm attık bakalım, adam soruyu sorup kaçmış, acaip merak ettim cevabı, bide sallamış olmasın

bu arada şu kırbaçlanan rengi mora dönmüş zavallı ben oluyorum galiba.. Tırstım abi yaa..
  • peki neden 2 ve 13 ??

2 ve 5 neden değil mesela(atıyorum), yoksa sorudamı bir eksiklik var
  • quote:

Orijinalden alıntı: veron

Bence;
    Çarpımları bilen kişi bulabiliyorsa bu iki sayıda asal sayı olmalıdır.
    Toplamları bilen bilen kişi de bu yoldan giderek iki asal sayının toplamı olarak bulabilir!
    3 ve 5 benim tezime uyuyo 3+5=8 oldugu icin basta toplamları bilen bulamaz 6+2 de olabilir çünkü...
    ama 3x5=15 oldugu için çarpımları bilen kolayca bulabilir.Çarpımları bilenin buldugunu öğrenen toplamları bilen kişi ikisinin asal sayı oldugunu anlar ve sonucu bulabilir.Bence 3e 5 =)
    Ama felsefe sorusu oldugu için bi kıllık olabilir

Dostum doğrumuyum yanlışmıyım ???

bende böyle düsündüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabri9135 -- 7 Ağustos 2009; 21:04:55 >

• sabry91 in kullandığı yol doğru. Ama soru taa 99 yılı tübitak olduğu için aklımda kalan 2 ve 13 şeklindeydi. :)
  • cevabın 2 ve 13 olduğuna eminmisin?
    bu soruda eğer ç.b.m. başta bulamayacağım galiba diyorsa 2 ve 13 olmamalı çünkü öyle demesine gerek yok, direkt olarak bulması gerekir.

eğer soru böyleyse bi saçmalık var.
    çbm nin tbm nin fikrine ihtiyacının olmasının bir sebebi olmalı
  • 4 ve 13.
    Çarpım : 52 , Toplam : 17

52 söylenen çarpanlarına ayırır : 2,2,13 Buradan 2x2=4 Diğeri 13 , 2x13=26 Diğeri 2
    Yani iki ihtimal var : Ya 2 ile 26, ya da 4 ile 13. O yüzden bulamadım diyor.

17 olan da toplamları yazıyor A:2,15 B:3,14 C:4,13 D:5,12 E:6,11 F:7,10 G:8,9
    yani 7 ihtimal var. Bu sayı çiftlerinden herhangi ikisi asal sayı olsa çarpım söylenenin bilme ihtimali var.
    Burada A-G arası seçeneklerinin hiçbiri asal sayı çifti değil. O yüzden bulamayacağını biliyordum diyor.

Çarpın söylenen de eğer sayılar 2 ve 26 olsaydı toplam söylenene 28 denecekti.
    Oysa 28 de 5,23 ve 11,17 gibi iki tane asal sayı çifti var. Eh bunlardan biri yani 115 veya 187 söylenme ihtimali olduğuna göre
    toplam söylenen 28 denmesi durumumda bulamayacağını biliyordum diyemiyeceğine göre demek ki ona 17 denmiş. Bu durumda sayılar 4 ve 13'tür diyor.

Sadece birincinin bildiği durum söylenmiş olsaydı ve ikincinin bulup bulamadığı söylenmeseydi belki 1'den fazla çözüm olabilirdi. Toplam
    söylenen için bu duruma uygun en küçük sayı 11 bir sonraki 17'dir. Çarpım söylenenin işi kolay. Toplam söylenen A:30 B:42 C:52 D:60 E:66 F:70 G:72
    olması durumunda çarpım söylenenin bulup bulamayacağını test ediyor ve sadece C:4,13 olması durumunda çarpım söylenenin sayıları bulabileceğini
    görüyor ve o da doğru sonucu buluyor.
    Ben bilgisayar programcısıyım ve program yazıp çözümün tek olduğunu gördüm.
    Yani 4 ve 13'ten başka çözüm yok.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.