Şimdi Ara

ABS siz olur mu? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
4.881
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şimdi ben birşeyi anlamadım. Bazı arkadaşlar ABS olmasaydı şurda duramazdım demiş. Ben ABS yi anti brake olarak biliyorum yani kaymayı önlüyor. Sanırım saniyede 10-15 defa basıp çekiyor. Şimdi bu aracın daha erken durmasını sağlar mı ki? Sadece kontrolü kaybetmeyi ve arabanın bir tarafa doğru kaymasını önler.

Şunu da iddia edebilirim Eğer sakin olup frene basmasını bilirseniz Abs normal bir asfalt yolda gereksizdir.
  • abs nin açılımı antiblokaj fren sistemidir.

temel amacı ise fren yaparken fren mesafesinin uzaması kısalması değildir.

fren mesafesine olumsuz etkisi olduğu bile söylenebilir.

tek görevi siz fren yaparken arabanın hala yönlendirilebilir olmasını sağlamaktır.

daha önce başka bir arkadaşa yazdığım bir örnekle açıklarsak durumu;

50 km hzla şehir içi gittiğinizi farz edin. yol ıslak olsun.

karşına bir çocuk atladı.

abs yok ise ne yapacaksın frene basıp gözünü kapayıp çocuğun sen çocuğa ulaşmadan arabanın önünden çekilmesini yada gene Allah kısmet ederse çocuğa varmadan durmayı bekleyeceksin. direksiyon frene nasıl bastıysan öyle kalacak.

ama ABS olsaydı.? bir taraftan frene basıp diğer taraftan çocuğun direkt üstüne gitmek yerine direksiyonun hala aktif ve faal olacağı için arabayı çocuktan başka bir tarafa doğru yönlendirebileceksin. böylece hayat boyu aklından çıkmayacak bir sahnede yaşanmamış olacak.

abs fren mesafesini kısaltmaz arabanın kontrolünün sizde kalmasını sağlar.

tabi bunun için panik olmadan abs nin size verdiği avantajı kullanmayı bilmek lazımdır.

hayırlı günler

• peki normal araçta frene tekerlekleri kitlemeyecek kadar bassak?
    quote:

Orjinalden alıntı: tasshelhoff

abs nin açılımı antiblokaj fren sistemidir.

temel amacı ise fren yaparken fren mesafesinin uzaması kısalması değildir.

fren mesafesine olumsuz etkisi olduğu bile söylenebilir.

tek görevi siz fren yaparken arabanın hala yönlendirilebilir olmasını sağlamaktır.

daha önce başka bir arkadaşa yazdığım bir örnekle açıklarsak durumu;

50 km hzla şehir içi gittiğinizi farz edin. yol ıslak olsun.

karşına bir çocuk atladı.

abs yok ise ne yapacaksın frene basıp gözünü kapayıp çocuğun sen çocuğa ulaşmadan arabanın önünden çekilmesini yada gene Allah kısmet ederse çocuğa varmadan durmayı bekleyeceksin. direksiyon frene nasıl bastıysan öyle kalacak.

ama ABS olsaydı.? bir taraftan frene basıp diğer taraftan çocuğun direkt üstüne gitmek yerine direksiyonun hala aktif ve faal olacağı için arabayı çocuktan başka bir tarafa doğru yönlendirebileceksin. böylece hayat boyu aklından çıkmayacak bir sahnede yaşanmamış olacak.

abs fren mesafesini kısaltmaz arabanın kontrolünün sizde kalmasını sağlar.

tabi bunun için panik olmadan abs nin size verdiği avantajı kullanmayı bilmek lazımdır.

hayırlı günler

• ABS kesinlikle önemli.. Çok kaza tehlikesi yaşadım ABS olmaması yüzünden.. 2006 Polo da ABS yoktu.. Kusura bakma VW
  • onu ayarlayamazsın kanımca

dediğim ani frende geçerli.

bilmiyorum hiç kaza tehlikesi atlattınmı ama pek fazla bir şey düşünecek halin kalmıyor genelde far görmüş kedi gibi iki el direksiyonda ayak frende kasılıp kalıyorsun.

abs bu pompalamayı dakikada onlarca kere yaparak direksiyonun kilitlenmemesini sağlıyor. insan o hızda yapamaz.

kısaca insan abs nin yerini tutamaz.

hayırlı günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tasshelhoff -- 31 Aralık 2007; 17:25:01 >
  • ufak markaların abs sunmamasını anlayışla karşılayabiliyorum.

ama renault( clioda opsiyonel) wv(poloda opsiyonel) ford(fiesta da opsiyonel) gibi markaların abs yi standart sunmamasını bende kınıyorum.

koca firmaların karı bi abs koyup koymamalarına kaldıysa yazık .

hayırlı günler.
  • Konu ile bilgisi olmayanlar ütfen yorum yapmasın:

ABS fren yapıldığında fren mesafesini kısaltır... Bunun teknik olayına girmeyeceğim ama arabam.com a girip, 2000 model Honda Cİvic, Opel Astra vs. gibi hem ABS lisi hem ABS siz modeli olan araçların fren mesafelerine bakın...
    ABS sizlerin fren mesafesi daha uzundur... Nedeni tekerlek kızakladığı zaman araç daha geç durur.... Yolda kayar çünkü ...
    Buzda bile biliyorsunuz araç kaymaya başlayınca durmuyor... Abs de daha kısa duracaktır bu bilimsel gerçek...

Bunun yanında bende ABS li araç var, abs li araç bile zaman zaman kızaklıyor... ABS siz araç çok farklı değil dikkatli giden takip mesafesini koruyan adam abs ye çok ihtiyaç duymaz
  • Sakın düşünme bile. Canını seviyorsan ABS li al, ABS kaç defa hayatımı kurtardı.
  • tasshelhoff valla öle bi kaza atlattım ilk anda asıldım frene baktım kızaklıoruz biraz gevşettim sonra kenardan kıvrılıp kaçtım
  • kesinlikle abs'li alınız, kendiniz ve yolcularınız için...
  • quote:

Orjinalden alıntı: suicide

tasshelhoff valla öle bi kaza atlattım ilk anda asıldım frene baktım kızaklıoruz biraz gevşettim sonra kenardan kıvrılıp kaçtım

demek yeterli mesafen varmış ki bunu akıl edecek kadar zamanın olmuş.

geçmiş olsun.

bütün güvenlik ekipmanları daha güvenli sürüş için ama kullanmasını bilene.

abs li araçtada az önce dediğim gibi far görmüş kedi misali dümdüz gidersen abs olmasıda bir işe yaramaz.

veya keza airbagli arabada küçük çocuğunu ön koltuğa oturtuysan havayastığı hayat kurtaracağına çocuğunu öldürür.

veya çoğu cahil şöförün yaptığı gibi kemerleri kendi üzerlerinden değil koltuğun arkasından bağlarsanız ( emniyet kemeri uyarısı biplemesin diye) gene airbag hayat kurtaracağını sizin ölümünüze sebep olabilir.

neye sahip olduğun değil kullanmasını bilip bilmediğin önemli.

geçen bir araba gördüm araçta yan havayastığı olduğunu biliyorum ama adam koltuk kılıfı takmış. diyorum ya cahillik büyük problem.

hayırlı günler

• sakin kullanmak çözüm değil,trafik tuzaklarla dolu...
    quote:

Orjinalden alıntı: cygor06

abs tamam gerekli bir şey ancak arkadaşlar adam sakin kullanacağım diyor siz ne yaptınız ya yok mıcırda durur du durmazdı yok acı fren yapsan dururmu biride abs bağımlılık yapıyor demiş ne bu kardeşim sigara mı bağımlılık yapsın ne zamandır araba kullanıyorum bir kez bile acı fren yapmadım arkadaşım sen aklına hangisi yattıysa onu al birinin model avantajı var diğerinin abs ince ale doğru düşün ve mantıklı karar ver seçim senin
  • haklısın hocam olan şeyi düzgün kullanmadıkdan sonra bir anlamı kalmıyor. bahsettiğim olay 3-4 sn içinde gerçekleşip bitti olay anında soğu kanlıydım ama sonrasında elim ayağım titriyodu onu hiç unutmuyorum o olaydan sonrada şehir içinde hızlı gitmemeye yemin ettim zaten
    quote:

Orjinalden alıntı: tasshelhoff

quote:

Orjinalden alıntı: suicide

tasshelhoff valla öle bi kaza atlattım ilk anda asıldım frene baktım kızaklıoruz biraz gevşettim sonra kenardan kıvrılıp kaçtım

demek yeterli mesafen varmış ki bunu akıl edecek kadar zamanın olmuş.

geçmiş olsun.

bütün güvenlik ekipmanları daha güvenli sürüş için ama kullanmasını bilene.

abs li araçtada az önce dediğim gibi far görmüş kedi misali dümdüz gidersen abs olmasıda bir işe yaramaz.

veya keza airbagli arabada küçük çocuğunu ön koltuğa oturtuysan havayastığı hayat kurtaracağına çocuğunu öldürür.

veya çoğu cahil şöförün yaptığı gibi kemerleri kendi üzerlerinden değil koltuğun arkasından bağlarsanız ( emniyet kemeri uyarısı biplemesin diye) gene airbag hayat kurtaracağını sizin ölümünüze sebep olabilir.

neye sahip olduğun değil kullanmasını bilip bilmediğin önemli.

geçen bir araba gördüm araçta yan havayastığı olduğunu biliyorum ama adam koltuk kılıfı takmış. diyorum ya cahillik büyük problem.

hayırlı günler

• abs nin ne olduğu ne olmadığı bu sitede açıklanmış.

okumak isteyene.

http://www.nhtsa.dot.gov/cars/problems/Equipment/absbrakes/page1.html

hayırlı günler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hasanmerto

Konu ile bilgisi olmayanlar ütfen yorum yapmasın:

ABS fren yapıldığında fren mesafesini kısaltır... Bunun teknik olayına girmeyeceğim ama arabam.com a girip, 2000 model Honda Cİvic, Opel Astra vs. gibi hem ABS lisi hem ABS siz modeli olan araçların fren mesafelerine bakın...
    ABS sizlerin fren mesafesi daha uzundur... Nedeni tekerlek kızakladığı zaman araç daha geç durur.... Yolda kayar çünkü ...
    Buzda bile biliyorsunuz araç kaymaya başlayınca durmuyor... Abs de daha kısa duracaktır bu bilimsel gerçek...

Bunun yanında bende ABS li araç var, abs li araç bile zaman zaman kızaklıyor... ABS siz araç çok farklı değil dikkatli giden takip mesafesini koruyan adam abs ye çok ihtiyaç duymaz

Yorumdan ziyade soru sormak istiyorum izninizle. Neden ABS'siz frenlerin illaki kızakladığını yazıyorsunuz ki(sadece siz değil herkes)? Yani ABS kızaklamaz, ABS'siz kızaklar. Bence bu mantık yanlış. Önceki mesajda da dediğim gibi limit frende de ABS'siz araç kızaklamaz ve direksiyon hakimiyeti hâlâ sizde olur. Fakat üstüne basarak belirtiyorum ki bunu o panik anında belki 1000 kişiden birisi yapabilir.
    Amacım şu; bilmeyen insanların ABS desteksiz fren sisteminin sürekli kızakladığını düşünmesini engellemek.
    Saygılar.

• Kaza durumunda panik frende tekerlekleri kilitlememeyi başarırsınız buna inanıyorum
  • panik fren oranı daha yüksek olması gerekir. 1000 de 1 çok düşük bir rakam,eğer böyle olsaydı abs ye gerek kalmazdı. çoğunluk panik frende tekerleri kilitler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ulascelikfz7

panik fren oranı daha yüksek olması gerekir. 1000 de 1 çok düşük bir rakam,eğer böyle olsaydı abs ye gerek kalmazdı. çoğunluk panik frende tekerleri kilitler.

Ülkemizde belki o bir kişi bile yok. #En azından bilen var ama uygulayan ben çok olduğunu sanmıyorum.

Zaten ben ABS gereksiz bir şey demiyorum. Bir çok kişinin hayatını kurtardığı açık fakat genel mesajlarda normal frenin sürekli kilitlendiği anlamı çıkıyor. Denmiyor ki frene tam basınç yapıldığı zaman.

$ Ekbir soru, ralli araçlarındaki fren sistemi nedir acaba? Kesin olarak bilmediğimden soruyorum.

#$ eklemeler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .C.O. -- 31 Aralık 2007; 17:57:07 >
  • Kaza durumunda panik frende tekerlekleri kilitlememeyi başarırsınız buna inanıyorum(!)

Kinaye olarak söyledim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi [dodo] -- 31 Aralık 2007; 17:56:30 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: doukan__

Kaza durumunda panik frende tekerlekleri kilitlememeyi başarırsınız buna inanıyorum(!)

Kinaye olarak söyledim..

Ben demek istediğimi anlatamadım ki..

Çabalar boşa..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .C.O. -- 31 Aralık 2007; 17:57:48 >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.