Şimdi Ara

A Programlama Dili

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
328
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu konuda sizlere A dilini tanıtacağım. A dili yaklaşık 8 ayda tamamladığım nesne yönelimli programlama dilidir. Temel amacı tek kod ve tasarım dosyasıyla birden fazla platformda o platformun desteklediği dilde çıktı vermektir. Normalde programlama dillerinin büyük kısmı İngilizcedir. A dilini tüm dillerin ortak dili olan sayılar ve sembollerle tasarladım. Türkçe, İngilizce ve Almanca olmak üzere 3 başlığa ayırdım. Her dildeki kodları belli sayılarla eşleştirdim. Kısaca sembollerle kodlar ayrıştırılıyor yazılan kodların sayısal karşılıkları çevrilecek dilde bulunarak çevriliyor ve kodlar çevrilecek dilin sözdizimine göre derleniyor. A dilinde diller arası geçiş yapılabilmektedir. Bu sayede farklı bölgedeki programcıların A dilini ortak dil olarak kullanabilmelerini hedefledim. Java ve C# gibi dillere benzer, kolay öğrenilebilir sözdizimi tasarladım. Bu sayede programlamayı bilmeyenlerin kolayca öğrenebilmelerini ve farklı programlama dillerini öğrenirken zorluk yaşamamalarını hedefledim. Şu anda yazılan kodlar Java ve C#'a çevrilebiliyor ve JAR dosyası olarak çıktı alınabiliyor. Sonraki aşamada APK olarak çıktı almayı hedefliyorum Bu projeyi 18'imden önceki son proje olarak yaptım. Düşüncelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

GitHub:

github
    GitHub - hakstudio/A: A Language
    https://github.com/hakstudio/A

YouTube:

youtube
    Herkese Merhaba. Bu kanalda üzerinde çalıştığım A dilinin videolarını paylaşıyorum. Kanala abone olarak ve videoları paylaşarak kanala destek olabilirsiniz. İyi Günler.
    https://www.youtube.com/channel/UCCH0z06UI1dT0CsEL1kSsgw

Website:

www.hakstudio.dev
    HAKStudio
    https://www.hakstudio.dev

• güzel. bi işe yaramaz ama uğraşmışsın yani. baya şey de öğretmiştir sana. lakin fikir olarak kötü yani baktım baya youtubedan anlatmaya çalışıyorsun falan ama uğraşma bence. başka projelerden devam et. ha istersen bak şöyle bi taktik vereyim al bunu liseler arası proje yarışmalarına sok işte programlamayı k12 eğitimde kolaylaştırmak için primary schoollar için falan de devlet kurumları seviyor böyle şeyleri ödül kazanırsın baya.

• hım takir etmek lazım !

programlama dili gerçekten bir program yapmaktan bile daha önemli bir şey

temel fonksiyonları diğer dillere göre nasıl tanımladığınızın

karşılaştırmalı bir listesini forumda yazarsanız herkesin eleştirmesi

daha doğrusu elemesi sonucu daha evrensel bir dil e ulaşabilirsiniz.

çünkü belki sana kolay gelen başkasına zor gelecektir.

projenizin başarıya ulaşması için bunu yazıyorum.

sonuç olarak geliştirme gelişime açık bir şekilde olur.

• Yaşına göre çok iyi bence ama daha geliştirilebilir bu sadece translate gibi olmuş

Şöyle bir çevirici yazarsan çok daha fazla ise yarar aktif research konusu zaten:

Ekrana 5 tane Merhaba yazdır

=

for(int i = 0; i<5; i++)printf("Merhaba");

• bu programlama yazılımını nasıl yaptınız !?

• hynx kullanıcısına yanıt

üstadım bu konuda neler yapabiliriz !?

amacım milli yerli üstün ırk dili değil

sadece ana dilimizde programlamayı daha da kolaylaştırmak adına nasıl bir proje yapabiliriz !?

bu mesaj ana konu başlığını açana yazmıyorum. çünkü

bir işi nasıl yaptığını anlatan bir kısım yok.

programlama dilini herkes yerelleştirebilir.

ama benim için asıl olan kişisel bir yorumla değilde bir ortak dille bunu şekillendirmek daha önemli bence

yoksa kişiselleştirilmiş bir dilin ötesine geçemez.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.