Şimdi Ara

78oTi OC! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
744
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Core clock şu anda 1380 de ozmana 1400 yapaym düz ama memory düşüreyimmi? o şuan 7250 de
  • 1380'in ekran görüntüsünü verir misin? Eski versiyon GPU-Z kurduysan hatalı gösteriyor olabilir.
  • Siteye resim yükleyemyom nedense 10 saatir yüklüyor.

1380 dediğim +100 dedik ya normalde unigine heaven yaparken sağ üstte 1280 derdi şu anda +110 dedim 1390 a çktı.
  • core clock gpu z den bakınca 1201 görnyo sensorda ozmaan ben +110 yerine +120 deneyim mi?
  • Core + 120
    Memory +250 de

Heaven sonucu bu

şimdi ben memory yi 7250 yerine tekrar 7000 e indirsem daha mı iyi olur?
     78oTi  OC!
  • quote:

Orijinalden alıntı: cikopelo

Siteye resim yükleyemyom nedense 10 saatir yüklüyor.

1380 dediğim +100 dedik ya normalde unigine heaven yaparken sağ üstte 1280 derdi şu anda +110 dedim 1390 a çktı.

Ha, Unigine Heaven'i takma. O hep fazla gösteriyor hocam.
    GPU-Z sensor veya MSI AB takipten bak hep değerlere.

+120 deneyebilirsin. Ama 1200, yeter de artar. PSU yüzünden, çok zorlama derim.
    Memory'yi de, şimdilik 7000'de bırak. Core clock denemelerin bitince, 7500'e falan getirirsin max.

Son olarak: GPU-Z sensor'de, altta gösterilen vrm sıcaklığı nasıl?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 29 Temmuz 2014; 19:03:20 >
  • ASUS 780 Tİ DC II modeline oc yapmak istiyorsanız ilk başta bıos sürümünüzü değiştirmeniz gereklidir.Nedenini açıklayayım şu an kart için çıkan son vga bıosu sonu AS02 ile biten bıosdur ve bu bıos ocye hiç izin vermiyor board power limiti 300 w dan 260 w a düşürerek stok yani fabrika çıkışlı halinde bile düşük power limiti nedeniyle kart hız düşürüyor özellikle 3d mark 11 p ilk testinde ve heaven 4.0 da atılan 2 ve sonrasındaki turlarda bunu gözlemledim.Power limiti %115 olarak belirlenmiş oda 300 w demek muhtemelen sıcaklığın düşürülmesi için yapılmış bir hamle Normalde kartta 2x8 pin güç girişi var ve board power 375 w a kadar çıkabilir fakat dc ıı soğutması 330 w üzerinde başarısız kalıyor ve eğer bu tüketime ulaşırsanız(ki 780 ti 300 w barajını kolay geçen bir kart) kartı 80-83 c civarı bu tüketimde tutabiliyor aynı durum gtx 780 modelindede mevcut 1.212 v verildiğinde haliyle güç tüketimide arttığından gtx 780 de bile 330 w sonrasında gpu 80 c civarına kolay çıkmaya başlıyor.

Bu durumlara ek olarak vrm sıcaklıklarında bahsedeyim ASUS GTX 780 Tİ DC II de vrm sıcaklığı default-oc farketmeden 97-102 c aralığında çalışmakta özellikle 1200 mhz üzerine çıkmayı düşünüyorsanız vrm(bellek değil voltaj düzenleyici fazlar genelde v-ram ile karıştıranlar çok olduğu için bunu belirttim ) sıcaklığının dahada yükseleceğinide unutmayınHeaven 4.0 da 30 dk dan fazla (buda yaklaşık 6 loopa denk geliyor) en yüksek ayarda grafik bozulması olmasa bile yine tam stabildir diyemeyiz özellikle power targeti daha fazla dolduran ve neredeyse kartı limitlerine kadar kullanan oyunlarda deneme yapmak(crysis 3,far cry 3(bellek ocsi açısından eni iyi tepkiyi veren oyunlardan birisi hata varsa affetmez) gibi ) ve 1 saat ve üstünde herhangi bir çakılma var mı gözlemlemek gerekir.

Bir diğer durumda voltaj kartta default haldeki voltaj 1187 mv olarak görünüyor ve tüm oc programlarında maksimum voltaj artırımı +75 mv olmasına rağmen bu değeri verseniz bile voltaj yine 1.187 v olarak kalıyor normalde limit 1200 mv iken(hatta gpu twekte 1212 mv a kadar izini verirken ama sadece rakamda kalıyor) ASUS tarafından 1.187 v a voltajın kilitlendiğini görüyoruz yani voltaj versenizde yine aynı kalmaktadır.

Mevcut ortam sıcaklıkları-BIOS ve kartın hazırda referans tasarıma göre yaklaşık 80 mhz daha fazla hıza sahip olması ve nispeten sıcak çalışması nedeniyle oc yapmanızın mevcut şartlarda pek fazla getirisi olmayacaktır.Denemek amacıyla yapabilirsiniz ama uzun sürekli yük altında 1200 mhz ve üzerinde çok fazla stabil olacağını sanmıyorum çünkü gpu kaliteli olsa bile vrm lar sürekli 97-100 c civarında seyrettiğinden belirli bir süre sonra kartın havlu atmasına neden olacaktır.

• core clock + 120
    memory + 250 yaptım Unigine Heaven 1600 den 1740 a çıktı Sıcaklıklar maksimum 79 oldu VRM scaklığı ise en yüksek 96 görünüyor.
  • yani oc yapma mı diyorunuz?
  • cikopelo kullanıcısına yanıt
    Evet
  • ama 10 fps gibi bir artış oldu napsam resetlesem mi ?
    Bios güncelleyip mi yapsaM?
  • Tamamdır hocam, problem yok. Üstte arkadaş da değinmiş, 1200'ü geçmeden kullan gitsin.

Hem vrm'yi yormayalım, hem PSU faktörü var. Zaten 1200'ün üzerinde stabil de olmayabilir. Arkadaşın dediği gibi, uzun kullanımda belli olacak.

PSU'yu da yakın zamanda değiştirsen iyi olur. CX600'ü sınırlarında kullanıyorsun, daha güçlü ve kaliteli bir modelle işi garantiye al.

Edit: Yazana kadar baya mesaj gelmiş Neyse yeterli fikir vermişizdir sanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 29 Temmuz 2014; 16:34:15 >
  • cikopelo kullanıcısına yanıt
    Hangi oyunda bu fps artışı oldu evet benchlerde oluyor ama aynı kazancı anti aliasingi 4x den 2x e düşürerekde sağlayabilirsiniz.

Benchlere bakarsak puanlar artıyor ama aynı oranda oyun içi performansa yansıyor mu burası daha önemli çünkü mevcut kart rekorlara oynanacak daha doğrusu 7/24 bench kasılacak türden değil tadımlık denemeler yapmanız kart açısından daha sağlıklı.

Ayrıca monitörünüz 60 hz ise 1 mhz bile oc istemez ancak aa yı 8xmsaa vs açarsanız haliyle fps 60 ı bırakın 50 lere kadar düşer ve size oc yaparsam fps daha yükselir hissine neden olur bu nedenle ayarları optimize ederseniz yani dokudan vs. kısmayıp aa yıda rahatsız edici oranda düşürmeden(bazısında fxaa iş görürken bazısında 4x msaada bile iyi aa işlemesi olamayabiliyor tamamen oyunun optimizasyonuna ve aa işleme tekniğine bağlı) hem kaliteyi koruyup hemde daha yüksek fps almak oc yapmadanda mümkündür.

• Haklısınız gerçi.
    ha 63 fps ortalama ha 68 :D kartı zorlamaya değmez zaten 60hz ekran var :D
  • Baştan diyeydin ya 60 Hz'i, hiç uğraşmazdın.
    Default hızda kullan o zaman. PSU da yorulmasın boş yere.

Hatta power limit'i aşağı çekerek, saat hızı ve voltajı düşürsen de olur.

Unigine'deki fps'lerin önemi yok. Abartı tessellation ve 8x MSAA yüzünden, gereksiz zorluyor. Oyunların hiçbiri öyle değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 30 Temmuz 2014; 13:37:28 >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.