Şimdi Ara

silinebilir (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
117
Cevap
3
Favori
16.909
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
22 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kardeşim Makina mühendisi, güzel bir üni.den 3.20 ortalama ile mezun. B2 ingilizce, B1 Almancası var. Stajını da güzel bir yerde yaptı. 1 yıldır işsiz.

Ortanca kardeş pdr mezunu o da 1.5 yıldır işsiz.

Çocukluk arkadaşım elektrik elektroink mezunu 2 yıldır işsiz, Ispartadan mezun... İnternet kafede yer siliyor, kasada duruyor, geceleri (kaçak) çalışıyor şu anda.

Yine bir diğer arkadaşım Elektronik Haberleşme okudu, şu anda babasının tabldot yemek işini yapıyor, kendi bölümünden hayır gelmeyince.

Boğazici Fen Bilgisi öğretmenliği bitiren arkadaşım kafelerde şarkı türkü söylüyor En çok buna gülüyorum, çünkü hem güzelim puanı yaktı hemde bir yere kapak atamadı.

Ben biyoloji bitirdim + lab yaptım, araya sokmadık adam bırakmadık ne öğretmenlik ne lab hiç bir şey çıkmadı. Şu an fakülteden arakdaşlarımın hepsi kendilerini bir yerlere atıp (kurye, pizza, eczanede depo eleman vs vs) ikinci bi üni okumaya çalışıyorlar.

Bende şu anda İngilizce Öğretmenliği okuyorum, yine sonumuz parlak değil bakalım.

Yine mahalleden akranların çoğu kendini atmış Taksiye, Dolmuşa, Bekçiliğe, Güvenlik görevliliğine...

Bende en son baktım olmuyor, polisliğe basıp geçeceğim. Lanet yağsın. Keşke 18'de direk akademiye girseydim. Polis olan tüm arkadaşlarım evlendi, rahat etti, en azından evlerinde pişen bir aşları var.

Ben uçacağım kaçacağım diyen ben ve benim gibi diğer sözde bilim adamı-mühendis-edebiyatçı tayfa ele ayağa düşmeye başladı.

Bu ülkede, DOKTOR(diş, sağlık genel), Avukat, Hakim, Savcı(şahibeli burasıda), Polis dışında garantisi olan meslek yok. Ya ense kalın, baba güçlü olacak yada sağlık sektörüne gireceksin. Yoksa her yerde, her türlü diploma ile sürünüyorsun. Çevremde koca bir coğrafya istatistiği var, pek çok memleketten, pek çok farklı üniden, pek çok farklı yaştan arkadaş-kardeş... İş-siz-iz !

• Bende lojistik mezunuyum. Orta seviye İngilizcem var. Ama 5.6 aydır iş bulamıyorum. Kariyer den bakıyorum ordan iş bulmak imkansız gibi artık. Ne yapacagim bilmiyorum artik.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Birader yanlış anlama da daha ''restorasyon'' kelimesini doğru yazamamışsın, çizimini nasıl yaptın?
  • benim ablam da mimar , mayıstan kasıma kadar işsiz kaldı o da . Şu an piyasa çok kötü , inşallah kısa zamanda bulursun

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yaptigin insan haklarina aykiri. Sen yonetici olma. ffs.

• quote:

Orijinalden alıntı: gesamtkunstwerk

Yaptigin insan haklarina aykiri. Sen yonetici olma. ffs.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşım 4-5 senelik mimar eşi de sınıf arkadaşı idi .Karı-koca 3-4 yıl ofiste çalıştılar şimdi memleketlerinde kendilerine ait ofis açtılar bir şekilde idare ediyoruz diyorlardı.Lakin Eylül 2018 den bu yana çek,vade vs ile yaptıkları işlerin karşılığını halen alamadıkları için sıkıntıdalar.Benim de hep hayalimdi mimar olmak ama şu dönemde sanırım sektörel olarak en ağır darbe inşaat sektörüne indi,inecek.Allah yardımcınız olsun hocam.

• quote:

Orijinalden alıntı: syrialin

ben de uzun zamandır işçi arıyorum
    büyük bir tecrübe aramamama rağmen
    insan ilişkileri kuvvetli biriyle bir şeyler yapmak istiyorum
    ama baba kefilli senet istediğim zaman hiç kimse vermiyor cunki kimseye guvenmiyorum

ya da baska bi tecrübemden anlatım
    adama diyorum ki çalış 1000 tl maaş
    adam maaşı beyenmiyor
    2000tl vereyim ama burada adam gibi calisacaksin diyorum 12 saat 15 saat
    calisma saatlerini beyenmiyor

işciyi savunmayın işçi de nankor!!!
    12 saat ne lan? Kole mi ariyon kendine? Sen calis 12 saat ben sana 2000 tl verim?
  • İnşaat sektörü batık durumda ama inşaat ile ilgili işleri üniversite okuyan yüz binlerce insan var.

İnşaat ustası veya isçisi olun, iş bulursunuz.
  • Aradan Zaman geçmiş ama sinirimi bozdun yani,
    böyle polemiklere girmem, herkes özgür.

Bende işveren olarak bir firma üzerinden inşaat sektörü üzerine çalışıyorum diyelim.
    Ama senin gibi cahiller, İşveren oluyorsa yukarıdaki arkadaşın 7 yıllık tecrübesi saygısı iş yok isyanı bile senden daha kaliteli.

2000 lira vereyim 15 saat çalışsın diyorsun, SGK kurallarında böyle birşey yok.
    Sigorta yapmak zorundasın, zaten minimum vermen gereken tutar 2000.
    Ha yok sigortasız çalıştırıyorum ben diyorsan, Kanunlara karşı geliyorsunda demektir.

2000 liraya İnsan satın almaya çalışıyorsun gibi geldi bana, aynı zaman da 2000 lirayı Tomarla para veriyorum diyerek düşünen birinin
    vereceği iş konuşmalarına da baktıgımda ; Ancak Kalpazanlık olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: edirneli86

Hehrhrh senin yaşın kadar piyasa bilgim var sallamayin o dediğiniz firmalar background arar .

Oyle mezun.oldum başvuru yaptım hop 5k 7 k hehehehehe .

Size hayal dünyasında başarılar.

Çalıştığım firmaya Ford denetimcileri Cat Volvo MAN denetimcileri geliyor.

Kendi çalistigim firmanın mühendisleri ilede konuşuyoruz hiçte anlattiginiz gibi değil.

Alıntıları Göster
    makina okuyorum dedigi maaslar dogru 5k+ ile basliyor cogu.
    ee bilgisayar da boyle hatta yazilimcilar daha iyi maasla basliyor

• Hocam yaş kaç? KPSS çalış bir ihtimal belki atanırsınız.

• JackSparro131 kullanıcısına yanıt
    Nerde başlıyor ya forumdaki makina.mezunlari.konu açıyor iş başlangıcı 2500 veriyorlar deneme sonrası maaş güncellenecek diyorlar diye.

Hem örnek verilen.yerler kucağını açmış her mezun olanı alıyor mu. Öyleyse mezun oldum işsiz kaldım diyenler yalan mi söylüyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edirneli86 -- 15 Mart 2019; 14:26:34 >
  • quote:

Nerde başlıyor ya forumdaki makina.mezunlari.konu açıyor iş başlangıcı 2500 veriyorlar deneme sonrası maaş güncellenecek diyorlar diye.

Hem örnek verilen.yerler kucağını açmış her mezun olanı alıyor mu. Öyleyse mezun oldum işsiz kaldım diyenler yalan mi söylüyor?
    Hocam direk kişiye bakan bir olay mezunlardan işsiz olanda çok fazla adam var iyi maaşla başlayanda var kendi yerini açanda var.
    Türkiyedeki üniversite mezunlarının %70 i özellikle makine için konuşuyorum bölüm zorluğu sosyallik sıkıntısı ile konuşmayı bilmeden piyasayı güncel hayatı bilmeden mezun olan sadece hesap makinesi ile 3-5 hesap yapmayı bilen kişiler olarak mezun oluyorlar.
    Bir mühendis arge mühendisi olmak istiyorsa ayrı yönetici olmak istiyorsa ayrı alanlarda kendini geliştirmeli tecrübe kazanmalı en önemlisi teknolojiden siyasete her konuda bilgi birikimi olmalı konuşmak çok çok önemli bir mühendis için.

Standart bir kalıp yok odtü mezunu direk 4k ile başlar bile diyemem şuan 2k ile başlayanda çok işsizde çok.

• quote:

Orijinalden alıntı: detone74

Milletin bir zamanlar hayaliydi mimar olmak.
    sende 7 sene tecrübe var ve iş arıyorsun. vay arkadaş.
    üzüldüm gerçekten....
    Senin özelliğinde adam boştaysa biz ölelim.......
    Dişçilik iyi bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÖzgünK -- 22 Ocak 2020; 23:17:53 >
    Bende onu diyorum. Düz makina mühendisi mezun oldu koşarak roketsan ASELSAN gibi yerlere başvurdu hop gel hemen dediler bu çok anlamsız.

Okul bitmeden kendini geliştirmiş farklı belgeler almış olanlar için 4k ile başlamak normal.

Benim inanmadigim düz yeni mezunun Direk 5k ile ülkemizin nadide askeri teknoloji.kurumlarina pat diye girip çalışıyor olması.

• Hocam siz mimar olduğunuza emin misiniz? İlk olarak "resterasyon" nedir? Ayrıca yazınızda bir çok yazım hatası var. Başka bir meslek olsa tamam ama "Mimarlık gibi prestijli bir meslekten bahsedip dilimizi yanlış kullanıyorsunuz. Hem bu kadar deneyimi olan birini havada kaparlar. Bence işe alınmamanızın sebebi başka olsa gerek.
  • quote:

Bende onu diyorum. Düz makina mühendisi mezun oldu koşarak roketsan ASELSAN gibi yerlere başvurdu hop gel hemen dediler bu çok anlamsız.

Okul bitmeden kendini geliştirmiş farklı belgeler almış olanlar için 4k ile başlamak normal.

Benim inanmadigim düz yeni mezunun Direk 5k ile ülkemizin nadide askeri teknoloji.kurumlarina pat diye girip çalışıyor olması.
    muhendislik tıp gibi gel 10k ile basla direk tarzi bi meslek degil malesef

Aselsan roketsan vs torpilin yoksada genelde alınanlar odtu itu + basarili insanlar benim gibi orta segment uni mezununun girmesi baya zor

Yani dedigim gibi muhendislik bana bazi konularda imza yetkisi haric hicbir garanti vermiyor disardaki lise mezunu ile aramizda fark yok kafayi kullanabilirsem para kazanirim kullanamazsam maasli standart calisan olurum

İşte oyle demiyor konudaki bir kişi Mezun olunca tak diye 5k 7k ile makina mühendisi olarak iş bulunuyor.diyor.

• quote:

İşte oyle demiyor konudaki bir kişi Mezun olunca tak diye 5k 7k ile makina mühendisi olarak iş bulunuyor.diyor.
    Hocam itu odtu bogazici vs. univeristelerden mezun birisi icin baslangic 5k maas normal bir miktar, ozellikle bu seneki enflasyondan sonra verilen zam miktarlari goz onune alinirsa. 7k ve uzerinde yeni mezun baslayanlar da var savunma sanayi firmalarinda ama sizin tanimladiginiz "duz muhendisten" daha fazlasi oldugunu dusunuyorum bu kisilerin. Cunku her itu odtu bogazici vs. mezununu almiyorlar, sirketine gore 2.5 veya 3.0 dan daha yuksek ortalama onsartini da kosuyorlar. Yani bu kisiler uni.den gelen belirli bir calisma disiplinine, olaylari yorumlama becerisine sahipler. Bu kisiler yeni mezun olarak bilgisi yeterli olmasa da sirketler tarafindan potansiyeli daha yuksek olarak gorulup daha yuksek maaslarla calismaya basliyorlar. 5k maas icin de dedigim gibi yine bu uni.lerden mezun, savunma sanayi firmalarina girememis veya tercih etmemis, yuksek ortalamaya sahip olup olmamasinin maasini degistirmedigi savunma sanayi disindaki sektorlere yonelen yeni mezunlarin kazanabilecegi maas. Bu ornekler temelsiz degil, bu uni.lerin birinden mezun biri olarak cevremden duydugum ve bizzat yasadigim ornekler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tantum.35 -- 16 Mart 2019; 0:23:32 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.