Şimdi Ara

7/24 ÇALIŞIP GÜNDE SADECE 2 TL ELEKTRİK YAKAN KLİMA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
23
Cevap
2
Favori
104.433
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Evet böyle bir klima var sanırım ve tüm oda kapıları açık 24 saat durmadan çalıştığı halde, günde maksimum 2 tl elektrik yakıyor?!
    Ya da bende bir hata var, buna anlam veremiyorum?

Bir arkadaş, Samsung 12.000 BTU A++ yeni nesil klima aldı yaz başında..
    Evleri büyük değil, toplam 75 m2 filan..
    Ama bu ev çatı katında..
    3 katlı bir evin terasına, alttaki katlardan daha küçük ve çatısı teneke kaplı ev yapılmış.
    Yazın tüm gün güneşi yiyor bu ev..

Odaların tavanı duralit malzemeden..
    Çatıya ise kiremit yerine dediğim gibi teneke saç yapılmış.
    Tavan ve çatı arasında ise yalıtım yok.. Ve klimasız evlerinin içi aşırı sıcak oluyordu.

Bu arkadaş yazın klimayı hiç kapatmadı, evin bütün odalarının kapısı açık şekilde 30 gün boyunca klima çalıştı.
    Yani tek klima ile bütün odalara sürekli soğutma yaptı.
    Ve 80-90 tl gelen elektrik faturaları, sadece 140 tl civarında gelmeye başladı.

Klima tüm kapılar açık halde, 30 gün boyunca çalışarak 50-60 tl yakmış 1 ayda..

Ben tüm kapılar açıkken 4-5 kat fazla elektrik parası ödüyorum! Klimam 2017 model 12 btu baymak..

Bu nasıl olabiliyor arkadaşlar??

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fotbes -- 27 Temmuz 2018; 8:47:31 >

• Selam hocam, bana da bi' yerde hata varmış gibi geldi.
    Bahsedilen Samsung klima 24 saat 30 gün boyunca saatte 200 W harcaması lazım ki faturaya 0,200 * 24 * 30 * 0,44 = 63,36 TL ek getirsin.
    Arkadaşınız kaç siz kaç derecede kullanıyorsunuz klimayı?

Ayrıca ikiniz de aynı şehirdesiniz dimi hocam? yani dış sıcaklık, elektriğin kW bedeli vs. aynı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: unreleased

Selam hocam, bana da bi' yerde hata varmış gibi geldi.
    Bahsedilen Samsung klima 24 saat 30 gün boyunca saatte 200 W harcaması lazım ki faturaya 0,200 * 24 * 30 * 0,44 = 63,36 TL ek getirsin.

Ayrıca ikiniz de aynı şehirdesiniz dimi hocam? yani dış sıcaklık, elektriğin kW bedeli vs. aynı?

Aynı şehri bırakın, aynı semtteyiz. Aramız sadece 3 km..

İkimiz de aynı derecelerde kullanıyoruz. Ben ilk ay biazcık yüksek ayarlamıştım ama sonraki ay onlarla aynı dereceye getirdim.

Her ikimiz de 25 dereceye ayarlı kullandık. Ve fark devasa çıktı yine de..

• quote:

Orijinalden alıntı: fotbes

quote:

Orijinalden alıntı: unreleased

Selam hocam, bana da bi' yerde hata varmış gibi geldi.

Aynı şehri bırakın, aynı semtteyiz. Aramız sadece 3 km..

İkimiz de aynı derecelerde kullanıyoruz. Ben ilk ay biazcık yüksek ayarlamıştım ama sonraki ay onlarla aynı dereceye getirdim.

Her ikimiz de 25 dereceye ayarlı kullandık. Ve fark devasa çıktı yine de..

bende yazları çatı katında beko 31830 model 18,000 btu klimayı 24 / 25 / 26 dereceler arasında set edilmiş halde günde 17 saat sabah 8 den gece 2 lere kadar sürekli kullanıyordum + 50 / 60 tl elektrik fark etti

12,000 btu klima ise doğrudur o zaman hiç kapamadan 50 / 60 tl gelmiş olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derya78 -- 18 Aralık 2017; 15:16:17 >

• tüm kapılar açık olduğu halde kullandığı yazıyor o zaman bi yanlışlık vardır bence

ben tüm kapılar kapalı kullanmıştım 28 m2 odada açık mutfak ta
  • Baymak ortalama üstü bi klima ama çok da tasarruflu olduğunu sanmıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Simdi bu is biraz imkansiz zaten 12 bin btu klimanin minimun tüketeceği elektrik 200 wattan fazladir. 9 luklar bile 100 e kdr dusuyor. Bu durumda klimanin surekli en dusuk frekansta calismasi gerekir ki bu cati katinda imkansiz. Ya o klima kapatiliyor, ya da baska bir durum var.

• quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

Simdi bu is biraz imkansiz zaten 12 bin btu klimanin minimun tüketeceği elektrik 200 wattan fazladir. 9 luklar bile 100 e kdr dusuyor. Bu durumda klimanin surekli en dusuk frekansta calismasi gerekir ki bu cati katinda imkansiz. Ya o klima kapatiliyor, ya da baska bir durum var.

Klimanız Midea Gree Baymak değilse imkansız değil neden 200 Watt a düşmesin ?

ME MHİ Daikın LG gibi markaların 12 lik iyi model klimaları çok olumsuz iklim koşulları olmadığı zaman 200 küsür Watt lara düşüyorlar hatta LG nin 9 btu klimasının 100 Watt lara kadar düştüğünü duymuştum .

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• -YucukluSucurtam- kullanıcısına yanıt
    Bendeki airfel de 100 w a dusuyor ama gece güneş vurmadiginda. Hem 12 lik olacak hem cati kati olacak hemde tum kapilar acik olacak o is zor hocam. Hic mi güneş vurmuyor cati katinda hic mi ekstra isi kaynagi yok. Ha bodrum kat yada zemin dese biraz olabilitesi vardi.

• quote:

Bendeki airfel de 100 w a dusuyor ama gece güneş vurmadiginda. Hem 12 lik olacak hem cati kati olacak hemde tum kapilar acik olacak o is zor hocam. Hic mi güneş vurmuyor cati katinda hic mi ekstra isi kaynagi yok. Ha bodrum kat yada zemin dese biraz olabilitesi vardi.
    Bana imkansız geliyor bu durum..

Çatıda kiremit yok, bildiğimiz metal saç kaplı.. Ve aşırı ısınma yapar bu..
    30 gün tüm odaların kapıları açık şekilde, durmadan çalışan bir klima nasıl bu kadar az yakar?

Elektrik sayacı arızalı olabilir mi acaba?
  • quote:

30 gün tüm odaların kapıları açık şekilde, durmadan çalışan bir klima nasıl bu kadar az yakar?

Hocam evin yalıtım durumu güneş alıp almaması pencere kalınlığı bile tüketimi etkiler bence dediğiniz arkadaşın evinin ya ısı yalıtımı çok iyi ya da geceleri kapatıyor ya da sayacı eksik okuyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • fotbes kullanıcısına yanıt
    Hocam klimanin ortalama tuketimi saatlik 200 w olmasi gerekiyor yani bu durumda klimanin hic elektrik tuketmeden de calisabilmesi gerekir ki ortalama tüketim 200 w olsun. Cunku ortalama demek adı üstünde min ile max arasidir. Bunun ortasi bile minimuna esit bu da imkansiz. Anca camsiz bodrum kat olursa belki.

• Güneş görmeyen oda 12000 btu baymak elegant plus 15m2 23 derecede soğutma orta fan seviyesi günde 2 yakar mı acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: -YucukluSucurtam-

quote:

Hocam evin yalıtım durumu güneş alıp almaması pencere kalınlığı bile tüketimi etkiler bence dediğiniz arkadaşın evinin ya ısı yalıtımı çok iyi ya da geceleri kapatıyor ya da sayacı eksik okuyor.

Alıntıları Göster
    Yalıtım yok ve konumu gereği hiç gölgesi de yok. Tam gün güneş altında..

Sayacı mı eksik okuyor bilemedim.

• quote:

Hocam klimanin ortalama tuketimi saatlik 200 w olmasi gerekiyor yani bu durumda klimanin hic elektrik tuketmeden de calisabilmesi gerekir ki ortalama tüketim 200 w olsun. Cunku ortalama demek adı üstünde min ile max arasidir. Bunun ortasi bile minimuna esit bu da imkansiz. Anca camsiz bodrum kat olursa belki.
    Arkadaşa sayacının arızalı olabileceğini söyledim ama sağlam diyor.
    Faturaları kendi gözümle gördüm, 145 tl civarı ödediler yaz boyunca..

Ve klimanın 30 gün hiç durmadan çalıştığını da biliyorum.

Arkadaş samsung klimaların böyle olduğunu iddia ediyor ama bana mantıklı gelmiyor.
  • birdeğişiklik varmı klimada.hala 2tl yakıyorsa bizde alalım o klimadan
  • derece 29-30da sabıtse belkı olabılır. Nem aldıgı ıcın ıcerısı serın hıssedılır nemlı ortama gore. Örnegın mersın adana antalya gibi şehirlerdeyse
  • quote:

Orijinalden alıntı: shifisitert

derece 29-30da sabıtse belkı olabılır. Nem aldıgı ıcın ıcerısı serın hıssedılır nemlı ortama gore. Örnegın mersın adana antalya gibi şehirlerdeyse
    antalyanın en doğusundaki mersin sınırındaki gazipaşa ilçesinde müstakil 2 katlı bir binanın alt katında ve yalıtımı olmayan bir evde.30-40 metrekare gibi bir odayı hem ısıtmak hemde soğutmak için klima kullanmak istiyorum.20-25 derecede sabit tutup çalıştırırsam klimayı ne kadar bir elektrik sarfiyatı olur acaba.klimayı biraz paraya kıyıp a+++inverter bir klima almak istiyorum.hangi markayı önerirsiniz.
  • günde 15 saatten aşağıda çalışmayacak.yazın ısınmak kışında serinlemek için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustafaceylan

antalyanın en doğusundaki mersin sınırındaki gazipaşa ilçesinde müstakil 2 katlı bir binanın alt katında ve yalıtımı olmayan bir evde.30-40 metrekare gibi bir odayı hem ısıtmak hemde soğutmak için klima kullanmak istiyorum.20-25 derecede sabit tutup çalıştırırsam klimayı ne kadar bir elektrik sarfiyatı olur acaba.klimayı biraz paraya kıyıp a+++inverter bir klima almak istiyorum.hangi markayı önerirsiniz.

Alıntıları Göster
    baymak 5 yıl garanti
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.