Şimdi Ara

7 (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
7
Favori
3.419
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: rat.planet

Kiril alfabesine biraz baktım demişsiniz.
    Yalnız yönergeleri okumadınız sanırım.Kiril alfabesini öğrenip sonra başlamanız gerek.Biraz bakmakla olmaz.

Telaffuzların hızı normal hocam.Yeni başladığınız için size hızlı geliyor.
    İlk başlangıçta bende afalladım biraz fakat tekrar tekrar dinleyince o hıza alışıyorsunuz.
    Ki zaten doğal hızında konuşuyorlar.
    Rosetta Stone,Assimil gibi setler çok yavaşa konuşuyor.
    Cortina dersleri de biraz yavaş sayılır.
    Fakat size önerim madem almışsınız Glossika ile başlayıp bitirin.Sonra Cortina çalışın.Grameri daha iyi öğrenirsiniz.

Dediğim gibi önce alfabesi eksiksiz şekilde öğrenmeniz gerek.
    Rusça bizler için telaffuzu bir dil değil hocam.
    Telaffuz işi tamamen çalışma üzerine kurulu bir şey.
    İspanyolca mesela çok daha hızlı konuşuluyor.İnanılmaz derecede hızlı hatta.Ben ilk zamanlar sanki çalıştığım dil bu değilmiş gibi geldi.Fakat tekrar tekrar dizi bölümleri izleyerek o hıza alıştım.

Hocam size önerim şu olacak;(ki madem klasikler konusuna değindiniz bu konuda birkaç söz edebilirim.Kısmen anlarım bu işi)

1.Kiril alfabesini eksiksiz şekilde öğren.Çünkü bu temel bir şey.
    2.Glossika ile başla.Fakat onların çalışma sistemini uygulama.Sana belki hızlı gelebilir.Kendi hızına göre git.
    Günlük en az 3 saat çalış ve her gün çalış bu derslere.Ne kadar çok tekrar yaparsan telaffuz anlamında o kadar çok iyi bir noktaya gelirsin.Ben bu dersleri 6 kere bitirdim.Toplam 3 levelden bahsediyorum.O 3000 cümleyi 6 kere tekrar ede ede bitirdim.Fakat her başladığımda aynı cümleyi kaç kere telaffuz ettim.Yani 1-2 kere çalışıp bitirip bir kenara atarsan sana istediğin derecede faydası olmaz.Burada bu işin temel kuralı çok sık tekrar ve telaffuzu olabildiğince mükemmel hale getirmektir.Tekrar etmeyi zaman kaybı olarak görme.
    3.Glossika bittikten sonra Cortina Rusça derslerine çalış.Grameri çok daha iyi anlarsın.Bu dersleri bitirirsen kelime,gramer,konuşma anlamında yine ilerleme sağlarsın.Tek eksik yanı gramer kurallarındaki istisnai durumları öğrenemezsin.Onları gramer kitaplarından öğrenebilirsin.Veya internette ücretsiz kaynaklar var onları kullan.
    4.Son olarak şu siteyi kullan;
    https://3ears.com/media
    Seviyelere göre sesli eserlerin yazılı içerikleri var.kelime ve konuşma geliştirmek için çok etkili.
    5.Altyazılı dizi izleyip konuşmaları ağzınla tekrar ederek çok ileri düzeyde öğrenebilirsin.Kelime de öğrenebilirsin.
    Altyazılı diziler;
    https://www.youtube.com/channel/UCuSx-lf2ft7hPceGVNHybOw/playlists

6.Bundan sonra gazete okuyabilirsin.Bilmediğin kelime çıkarırsın.İnternetten deyimler bulup not et.Bir tane kelime ve deyim defterin olsun onları deftere yazıp ayda bir tekrar et.

7.Gelelim klasikler konusuna;
    Evet klasiklerin dili günümüz dilinden farklı.Bu farkları anlatan bir kitap okumuştum.
    Dil daha farklı evet.Ve dili kullanırken çok daha farklı manalarda kelime kullanıyorlar.O nedenle Türkçe çevirileri de çok zor.
    Ben Rusça'larını okumadım.Kaliteli Türkçe çevirileri okudum zaten.Daha güncel dili öğrendim.Öyle aşırı derecede zor değil.
    İleri düzeye geldikten sonra kitabı alıp cümle cümle analiz ederek gitmek gerekiyor.Hatta bazen kaliteli Türkçe veya İngilizce tercümesine ilgili cümlenin bakmak gerekir.
    İspanyolca Don Kişot okurken Roza Hakmen'in tam metin TÜrkçe çevirisi ile karşılaştırarak cümle cümle inceleyerek gittim.Çok şey öğrendim.Kitap 2 cilt.Ve dili eski.Bu şekilde çalışırsan hızlı yol alırsın.Başka türlü çok zorlanırsın.
    Bir de bu Rus klasiklerinin günümüz Rusça'sına dönüştürülmüş halleri de var.Onları okuyabilirsin.

Benim nasıl öğrendiğimi sormuşsun.Ben de çok zorlandım başlangıçta.Alfabeyi öğrendim.Sonra direk 700 sayfalık gramer kitabına baktım.Baktım bir şey anlamıyorum çünkü detay çok fazla.Cortina ile grameri öğrendim.Sonra 700 sayfalık gramer kitabından istisnaları öğrendim.Bu kitabı 6 kere bitirdim.SOnra glossika kullandım.Altazylı dizi izledim.Gazete falan okudum.Bir de seviyelendirilmiş hikaye eseri satın aldım.Pahalıydı çünkü başka bir set yok böyle ileri düzeye kadar.
    https://shop.redkalinka.com/en/9-russian-books-with-audio
    Almana gerek yok bence.Çünkü zaten ücretsiz kaynaklar var.Ben ozaman iyi kaynak bulamamıştım.
    Sonra şu siteyi buldum.;
    http://cytrussian.tuxfamily.org/
    Çok güzel bir kaynak.

Hocam cok tesekkur ederim detayli cevabiniz icin. Gercekten cok yardimci oldunuz.

Siz Glossika'ya calisirken 6 kez tekrar etmisiniz ya hocam, bu tekrarlar esnasinda kelimeleri de ogrendiniz mi yoksa sadece telaffuzlari ogrenip gectiniz mi? Sanirim benim basta kelimeleri ogrenmeme gerek yok. Cunku setin de aciklama kismini okudum, sadece telaffuzlara calismam gerektigi yaziyor. Sanirim diger tekrarlarda kelimeleri ogrenmem gerekli.

Mesela siz ilk bitirisinizde ve daha sonralarinda nasil bir calisma programi uyguladiniz hocam?

• Hayır kelime öğrenmeyeceksin.Setin yöntemine de aykırı.
    Cümleler halinde öğreneceksin.Kalıp kalıp.
    Bitirdikten sonra ben öylesine bakmıştım kelimelere anlamlarını öğrendim.
    Ama bitirmeden ve iyi noktaya gelmeden öğrenme.
    Bu sette kelimelere değil cümlelere,telaffuzlara önem göster.

1.kez bitirdiğimde etkisi oldu ama yine de bir durgunluk,konuşamama,çekingenlik gibi bir şey vardı.Yani tam şöyle boğazından sesler çıkmıyor gibi oluyor.Ben tekrar çalışmak istedim.
    2.Kez çalıştım bu sefer konuşmaya etkisi yine istediğim gibi değildi tam.Anlattıkları gibi etkisi olmadı.Ama cümleleri daha iyi anladım ve grameri daha otomatik hale getirdi.(Dikkat edin öğretti demiyorum çünkü ben öncesinde cortina kullandım.Zaten grameri iyi bir noktaya getirmiştim.Bu setle birlikte gramer de daha da iyi bir netice aldım)
    3.Kez artık konuşmalar(o cümleler) konuşurken sıkıntı olmadan daha da etkili oldu.Fakat 3.levelde bazı eksiklerim olduğu hissediyordum.Bağlaçlı ve edatlı cümleler var 3.level de onlarda sıkıntılar vardı.Tam aklımda değildir.
    4.tekrarda bu iki konu yerleşti sayılır.Fakat yine de konuşmada yine de tam istediğim gibi değil.Sıkıntı yok ama insan takılır gibi oluyor.Görmediğin bir engel var sanki o seni engelliyor gibi oluyor konuşunca.O nedenle 4 tekrar iyi oldu.Yani 4.5.6. tekrarları tamamen konuşma üzerine tekrarladım.Telaffuzu taklit edip geliştirmeye çalıştım.

• Merhaba hocam bir konuda size danışmak istedim Glossika Turkish Fluency 1, 2, 3 setini satın aldım ama gramerim hiç yok gramersiz istediğim kadar tekrarda etsem hiç bir faydası olmayacakmıdır bu setine bana ?
  • ugur166 U kullanıcısına yanıt
    Olmaz olur mu? Tabiki gramer geliştirmek için faydalı olacaktır.Sadece bazı konuları,detayları anlamakta ve kullanmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.Bu nedenle gramere bakmak gerekir çalıştıktan sonra.
  • Gramerle aynı anda yürütebilirim anladığım kadarıyla hocam zaten sizin rusça çalışırkenki bütün aşamalarınızı okumuştum en az 4-5 kez tekrarda iyice oturduğunu söylemiştiniz muhtemelen bütün diller içinde geçerlidie bu çok teşekkür

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rat.planet hocam merhaba, glossika ingilizce üzerinden gidiyor rusça için başka önerebiliceğin bu tarz uygulama, sistem vs var mı?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hocam birde dizi film izleme konusunda rusca altyazılı aynı zamanda rusca olan diZi filmi izlemek daha faydalı olur ve bu sekilde kaynak varmı elinizde

• Gökxah G kullanıcısına yanıt
    Cortina Rusça dersleri güzel.
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    3ears.com çok başarılı

Ben daha önce bu siteyi önermiştim ve sonra unuttum.
    Birkaç haftadır hatırlayamadım.Eski konuları da tek tek okumak zor olur diye bakmadım.
    Bu şekilde unutmuştum.Hatırlatmanız çok iyi oldu.
    Bu site çok kaliteli bir site.Çünkü Rusça film ve dizilerin doğru şekilde alt yazısını bulmak biraz zor.
    Filmlerde genel olarak altyazı anlamları birebir verilmiyor.Biraz cümleler özet şeklinde gibi.
    Dizilerin ise zaten alt yazısı olmuyor.Youtube'da onlarca Rusça dizi var ama Rusça altyazısı yoktur.
    Olanların ise tam çeviri değil.Bazı konuşmalar eklenmiyor.O nedenle 3ears sitesi çok iyi.Bu arada site biraz değişmiş galiba.
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    Benimde bugüne kadar gördüğüm bu anlamda en öğretici ve verimli bir site , seviyelere görede birçok video var güncelde tutuyorlar gibi siteyi takipteyimde şuan, bilmiyorum başka varmı buna benzer denk gelmedim hiç

Sanırım yok.Ben bulamadım.
  • Merhaba, setin Japonca versiyonuna başlayacağım. Merak ettiğim seti kullananlar yönergeleri bire bir uyguladı mı?

A dosyasındaki versiyonunda aynı hız ve tonlamayla tekrar etmeye çalışıyorsun, C dosyasında cümleleri dinleyip yazıyorsun, 3. adımda cümleleri kendi sesinle kaydediyorsun ve son olarak B dosyasını kullanıp cümleleri çeviriyorsun. Sizlerin atladığınız adımlar oldu mu?

Ne şekilde adımların üzerinden geçiyordunuz? Parçalara bölüp mü yapıyordunuz? Yoksa her adımda 50'şer cümle bitirip öyle mi sonraki adıma geçiyordunuz (hedefim günlük 50 cümle)?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Amazonia -- 11 Temmuz 2018; 12:1:10 >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.