Şimdi Ara

629 TL SEAGATE STHP5000400 EXT Back Up Plus 2,5'' 5TB USB 3.0 Harici Disk Siyah (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
2
Favori
4.469
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Vatandan 645'ye aldık. Tek sıkıntı 500 gb kadar kısma erişiminizin olmaması.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nevan -- 25 Kasım 2019; 10:28:57 >
  • jac0B0 kullanıcısına yanıt
    fp mi ahah

Bu da SMR disk

Yani fiyat kısmı doğru olabilir ancak performans kısmı geçerli değil

Buna 700 lira vereceğinize WD Elements 6TB alın 720-730 hadi taş çatlasın 750'ye alırsınız ve de SMR değil.
  • Faydalı bilgiler için Teşekkürler. 4-5 tb'lık mekanik disklerde 4-5 plaka 10 kafa bulunuyor. Bunlar çalışma esnasında sorun yaratıyor mu, ısınma, bekleme süresi, veri kaybı... açısından?
  • Serciey kullanıcısına yanıt
    Yani daha az plakalı disklere göre cüzi olarak sıcaklık fark olabilir ancak önemsenecek miktarda olacağını sanmıyorum.

bekleme süresi açısından bir fark olacağını sanmıyorum çünkü plakalar da kafalar da birbirine sabit bir arada hareket ediyorlar o nedenle 1 tane de olsa 5 tane de olsa hepsi birden aynı hareketi yapıyor.

veri kaybı açısından teorik olarak daha fazla risk olabilir çünkü aynı yüksekliğe daha fazla plaka ve kafa sığdırıyorsunuz ters bir harekette birbirine değme riski daha yüksek ama pratikte ne kadar önemlidir bilmiyorum. daha büyük kapasiteli disklerde 7-8 hatta 9 plaka falan koymaya başladılar ama sorun yaşandığını duymadım.

ama tabi ki her zaman için aynı kapasite ve özellikteki (smr vs açısından) olan disklerden daha az plakalı olan daha iyidir hem yukarıdakiler hem de okuma hızı açısından. ama dediğim gibi çok da önemli bir fark değil eğer daha yüksek kapasiteli ise plakası fazla bile olsa yüksek kapasiteli olanı tercih ederim.

• haksancan H kullanıcısına yanıt
    https://www.teknosa.com/seagate-stea5000402-5-tb-expansion-hdd-tasinabilir-disk-p-125420972

Hocam 2.5 diskler en fazla 5 TB oluyor herhalde dimi? Bu diski tercih eder misiniz? Kaç yılı üretimi bilginiz var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • emurat E kullanıcısına yanıt
    Özel bir bilgim yok ama data sheet'i şuradahttps://www.seagate.com/www-content/datasheets/pdfs/expansion-portable-DS1842-6-1907-WW-en_GB.pdf 2019 tarihli. Boyut kapasite ve marka itibariyle SMR disk olması lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: haksancan

Özel bir bilgim yok ama data sheet'i şuradahttps://www.seagate.com/www-content/datasheets/pdfs/expansion-portable-DS1842-6-1907-WW-en_GB.pdf 2019 tarihli. Boyut kapasite ve marka itibariyle SMR disk olması lazım.
    Hocam Harddisk i Ps4 oyun, Resim ve video arşivi olarak kullanmak istiyorum. SMR disk olmasının bu bağlamda dezavantajı olur mu? SMR Olayı tam olarak nedir? Bu konuda üreticiler hiç bilgi vermiyor.
    Sen olsan bu diski alırmısın? Yada alternatifleri nelerdir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emurat -- 25 Kasım 2019; 18:0:21 >

• emurat E kullanıcısına yanıt
    arşiv olarak kullanılacaksa çok sıkıntı olmaz çünkü asıl sıkıntı üzerine yazma/silip yazma durumlarında ortaya çıkıyor. Bu kapasitede smr olmayan 2.5" disk yok diye biliyorum o nedenle 2.5" istiyorsanız zaten çok fazla alternatifiniz yok. 3.5" olur derseniz seagate'ler yine smr ancak wd'nin modelleri smr değil. benim açımdan 3.5" olması sorun teşkil etmediği için ve de seagate'ler ile wd arasında çok fiyat farkı olmadığı sürece smr olmadığı için wd tercih ediyorum. ancak tabi sizin kullanım ihtiyacınıza göre değişebilir. şimdilik ben de arşiv amaçlı kullanıyorum yani aslında smr çok sorun olacağını sanmıyorum ama fiyat farkı fazla olmadığı için ne olur ne olmaz ileride başka amaçla da işe yarar diyerek smr olmayanı tercih ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haksancan -- 25 Kasım 2019; 23:31:38 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhaba, disklerin SMR yada PMR olduğunu nasıl öğreneceğiz.
    bunun için bir program var mı

• maksi09 kullanıcısına yanıt
    Cyristal Disk Info ya da HDD Sentinel'de TRIM desteği görünüyorsa disk SMR'dir.

Bunun haricinde disk önbelleğinin miktarı görünüyorsa ona da bakabilirsiniz. SMR olmayan disklerde kapasitesine göre 64-128-256MB önbellek oluyorken SMR disklerde genelde 512MB önbellek oluyor.
  • Hortlatmak gibi olmasın ama şu an 629 TL. Eski mesajları arayıp konuyu buldum. Cohannan'a çok teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hashus000

Hortlatmak gibi olmasın ama şu an 629 TL. Eski mesajları arayıp konuyu buldum. Cohannan'a çok teşekkürler.
    Hocam bende 629'u görünce geldim.Alıyor muyuz ? :)
  • Ben aldim bir tane
  • quote:

Orijinalden alıntı: hashus000

Hortlatmak gibi olmasın ama şu an 629 TL. Eski mesajları arayıp konuyu buldum. Cohannan'a çok teşekkürler.
    Fiyat güncelse rahatlıkla eski konu da olsa güncelleyebilirsiniz. Ben teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.