Şimdi Ara

512 MB'a kadar arttırabilir ne demek??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar.OC konusunda hiç bi bilgim yok ama ekran kartlarında bazen 512 MB'a kadar artırılabilir diyor.Benim ekran kartımda böyle. 256/512 MB yazıyor.Peki ben nasıl artıracam?

Ne yapmam gerek arttırmak için? Yoksa sistem otomatik mi yapıyor artırma işini??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi topaloglu321 -- 6 Ocak 2008; 2:37:42 >

• artırırsın ama o grafik memorisi artık grafik memorisi olmaktan çıkar
    nasıl yani: Bu olay sadece pci-ex arabirimlerde sözkonusu olup agplerde değil... çünkü agp sadece grafik optimizasyonlu bir porttu, pci ise malumunuz her şey için kullanılan bir porttu, pci'ı alıp hızını arttırdılar, üzerine 8-bit denetleyici koydular ve pci-ex olarak sundular.
    Esasen eski teknolojidir, mimarisi bile yenilenmemiştir, bu yüzden de boardu fazla fazla ısıtmaktadır.

Bu yazıyı gördüğün ekran kartlarında bilgisayarın rami yüksekse onu ekran kartıyla paylaştırabiliyorsun ve artırılabilmiş oluyor.
    Bu sadece göz boyamadır. Grafik kartlarının üzerindeki ramler anakart üzerinde veri git-gel olayıyla vakit kaybettirmesin diyee monte edilmiştir, boarddan paylaşmak bununla gelen hız avantajını diskalifiye eder çünkü grafik kartlarındaki memory anakarttakinden misliyle hızlıdır.(misal: olası en hızlı ram: dual-ddr3 128-bit 1333 cl4; olası orta hızlı grafik mem: quad-gddr3 256-bit 2GHz)
    Konuyla ilgili gereken tüm detaylar bunlar... Umarım kararın netleşmiştir.

• quote:

Orjinalden alıntı: XavierFire

artırırsın ama o grafik memorisi artık grafik memorisi olmaktan çıkar
    nasıl yani: Bu olay sadece pci-ex arabirimlerde sözkonusu olup agplerde değil... çünkü agp sadece grafik optimizasyonlu bir porttu, pci ise malumunuz her şey için kullanılan bir porttu, pci'ı alıp hızını arttırdılar, üzerine 8-bit denetleyici koydular ve pci-ex olarak sundular.
    Esasen eski teknolojidir, mimarisi bile yenilenmemiştir, bu yüzden de boardu fazla fazla ısıtmaktadır.

Bu yazıyı gördüğün ekran kartlarında bilgisayarın rami yüksekse onu ekran kartıyla paylaştırabiliyorsun ve artırılabilmiş oluyor.
    Bu sadece göz boyamadır. Grafik kartlarının üzerindeki ramler anakart üzerinde veri git-gel olayıyla vakit kaybettirmesin diyee monte edilmiştir, boarddan paylaşmak bununla gelen hız avantajını diskalifiye eder çünkü grafik kartlarındaki memory anakarttakinden misliyle hızlıdır.(misal: olası en hızlı ram: dual-ddr3 128-bit 1333 cl4; olası orta hızlı grafik mem: quad-gddr3 256-bit 2GHz)
    Konuyla ilgili gereken tüm detaylar bunlar... Umarım kararın netleşmiştir.

Valla kararım netleşmek yerine daha da karardı.Öyle bi anlatmışsın ki karşında bilgisayar uzmanı var sandın hrlde abi.Sen bana şu kadaarını söylesen

512 MB'a çıkartmak için ne yapmam gerekir. 512 MB yapmak zararlı mıdır faydalı mıdır? Bilgisayar ihtiyaç duyduğunda otomatik olarak artırıyor mu yoksa benim mi yapmam gerekir??

İlgilendiğin için saol.. İyi geceler :)

• Ya ben de laptop almayı düşünüyorum ama 256/1024 alacaktım, üsttekileri okuyunca biraz düşündüm. Dediğine göre 256yı 512 yapmak hafızayı arttırmasına karşın hızı düşürüyor ve performans kaybı oluyor. Doğru anlamış mıyım hatam varsa düzeltin.
    Yani şimdi benim aklımda bir soru da oluştu. Madem hafıza arttırmak çok da iyi değil, o zaman 512 8600gt li bir laprop almalıyım ki bu da pahalıya kaçıyor. Üstteki açıklamayı yazan arkadaşım acaba 256/1024 8600m gt veya gs ekran kartlı bir laptop alsam nfs pro street, crysis, fifa08 gibi oyunları takılmada oynayabilirmiyim? Benim için önemli olan gerekirse çözünürlük düşük olsun ama takılmasın. 800*600 veya 640*480 bile olsa bu oyunları oynamam mümkün mü acaba?

• quote:

Orjinalden alıntı: topaloglu321

Merhaba arkadaşlar.OC konusunda hiç bi bilgim yok ama ekran kartlarında bazen 512 MB'a kadar artırılabilir diyor.Benim ekran kartımda böyle. 256/512 MB yazıyor.Peki ben nasıl artıracam?

Ne yapmam gerek arttırmak için? Yoksa sistem otomatik mi yapıyor artırma işini??

arkadaşım anlayacağın bir dilde demek gerekirse...o ekran kartı 256 mb....fakat fazla zorlandığı zaman mevcut ram inin 256 mb'sini kendisine katarak 512 mb oluyor....yani bu ekran kartının yararlı çalışması için...senin 1 GB ramin olması lazım....
  • quote:

Orjinalden alıntı: burakkcbyk

quote:

Orjinalden alıntı: topaloglu321

Merhaba arkadaşlar.OC konusunda hiç bi bilgim yok ama ekran kartlarında bazen 512 MB'a kadar artırılabilir diyor.Benim ekran kartımda böyle. 256/512 MB yazıyor.Peki ben nasıl artıracam?

arkadaşım anlayacağın bir dilde demek gerekirse...o ekran kartı 256 mb....fakat fazla zorlandığı zaman mevcut ram inin 256 mb'sini kendisine katarak 512 mb oluyor....yani bu ekran kartının yararlı çalışması için...senin 1 GB ramin olması lazım....

Anladım o zaman bişey yapmaya gerek yok.Ben rami 2GB yaptım zaten. hrlde yeterli olur.Saolun yardımlarınız için..

• 512 MB'a kadar arttırabilir casper-beko gibi hazır pc toplayıcılarının son kullanıcıyı kandırdığı bir yöntemdir
  • quote:

Orjinalden alıntı: .hardCam.

Ya ben de laptop almayı düşünüyorum ama 256/1024 alacaktım, üsttekileri okuyunca biraz düşündüm. Dediğine göre 256yı 512 yapmak hafızayı arttırmasına karşın hızı düşürüyor ve performans kaybı oluyor. Doğru anlamış mıyım hatam varsa düzeltin.
    Yani şimdi benim aklımda bir soru da oluştu. Madem hafıza arttırmak çok da iyi değil, o zaman 512 8600gt li bir laprop almalıyım ki bu da pahalıya kaçıyor. Üstteki açıklamayı yazan arkadaşım acaba 256/1024 8600m gt veya gs ekran kartlı bir laptop alsam nfs pro street, crysis, fifa08 gibi oyunları takılmada oynayabilirmiyim? Benim için önemli olan gerekirse çözünürlük düşük olsun ama takılmasın. 800*600 veya 640*480 bile olsa bu oyunları oynamam mümkün mü acaba?

Teorik olarak hızın düşmüyor, 512mblık karttan yavaş, 256mblık kartla aynı oluyor... yani 256yı 512ye artırsan da artırmasan da 512 isteyen oyunlarda aynı randımanı alırsın.
    512mb lik oyunları oynarken randıman alabilmek için gerçek 512mb ram entegre edilmiş kartın olması gerekiyor.
    256mblik kartın ve 2gb ramin varsa zaten fps artar, ekran kartının 512 gözükmesi ise yukardaki arkadaşın dediği gibi aynen pazarlama oyunudur.

o oyunları laptopta zaten elin mahkum 640x480 oynamalısın... kesinlikle 512mb gerekmez... tüm özelliklere çalışıp, 1024x768 yapsan bile 300mb yiyor, ben denedim... 1600küsüre bilmemkaç widescreen 23"ekranın native çözünürlüğü ile de 320~370 arası yiyomuş yanlış hatırlamıyorsam... GobliN bildirmişti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XavierFire -- 8 Ocak 2008; 23:32:49 >

• Arkadaşlar bence konu laptopsa oyunlarda ne yaparsanız yapın doyurucu performans alamazsınız.Ekran kartının ramine gelene kadar neler var daha.Asus g1-g2 tamamiyle oyun tutkunları düşünülerek üretilmiş bir laptop fakat onunda incelemeleri var izleyin.Onca teknik ustunlük ve bir çuval dolar karşılıgında vasat bır masa ustu performansı.Yani laptopsa fazla kurcalamican pek bişey farketmez kanımca Güle güle kullanıcan en güzeli
  • Konuyu açan kişi desktop için demiş anladığım kadarıyla... ben diğer arkadaşa da yardımcı olmak babında dedim ama şevkini kırmiyim dedim... evet işin gerçek yüzü böyle ama bazıları da heryerde oynamak istio...
    Misal: WC
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.