Şimdi Ara

4.Basamak: Gramer Konuları (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
474
Cevap
79
Favori
70.823
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: rat.planet

Evet anlatımı gayet basit.Konularla ilgili bolca örnek var.
    Kitapta konular olması gerektiği gibi anlatılıp düzenlenmiş.
    Özellikle sözöbeklerinin cümle içinde alacağı farklı görevleri de anlatması bakımından çok üstün bir kitaptır.
    Zira bu konuyu birçok kitap anlatmaz veya eksik anlatır.
    Şuan Türkçe yazılmış gramer kitapları içinde anlatımı en basit kitaplardan biri diyebilirim.

Kitap sadece sözöbeklerini anlatır.Cümlenin öğelerini anlatmaz.
    Onun için şu kitabı önermiştim;https://kitapsatis.anadolu.edu.tr/turkce-cumle-bilgisi-ii-11372
    Bu kitapla birlikte gramer konuları tamamlanmış olur.
    Bu kitaptan başka Cümle Bilgisi 1 kitabı var fakat o kelime gruplarını anlatıyor.Dil öğrenimine çok katkısı olmaz(aslında olur ama sıkıcı ve fazla detay olmasın diye onu önermedim.Biraz daha işin ayrıntısı.)

Ek:Bu konular internette de var ama bu kadar iyi anlatılmamış malesef.Bazı önemli detaylar vs.yoktur.

kitap elime ulaştı biraz göz attım yalnız bir sorum olacaktı şimdi kitap yaklaşık 200 sayfa benim kitaptaki bütün konuları bitirmem gerekiyormu acaba? bu arada bu kitaba nasıl çalışmak lazım daha önce hiç oturupda dilbilgisi çalışmışlığım yok matematik testi çözer gibide çalışılmaz heralde :)

• Jouska J kullanıcısına yanıt
    Kitap 7 bölüm.
    1.bölümde Yüklem ve Özne konusu var.
    Özne ve yüklemin özellikleri var.Onlara fazla takılmadan ilerle.Oku ama çok detaya inmene gerek yoktur.
    Burada önemli olan özne ve yüklemin ne olduğu ve cümlede nasıl yer aldığı önemli.
    2.bölümde nesne,dolaylı yer tamlayıcı(dolaylı tümleç),zarf tümleci konuları var.
    1.bölümde yazdığım şeylerin aynısı bu bölüm için de geçerli.
    3. ve 4.bölümde yapılarına göre cümleler konusu var.
    Bu konu çok önemli.Zaten konularda bolca örnek olduğu için anlaşılması kolay.Bu konuya dikkatli çalış.
    5.bölümde Yüklemin Türüne ve Yerine göre Cümleler konusu var.
    Bu konuda Türkçe zamanlara göre cümle örnekleri vs var.Özellikle çatılarına göre fiil cümlesi önemli.
    Kurallı ve devrik cümleler konusu da önemli.
    6.bölümde anlamlarına göre cümleler var.
    Bu konuda çok önemli.Atlamadan çalış.
    7.bölümde örnek alıştırmalar var.
    Konulardaki bol örnekleri inceleyince konuları anlamakta zorluk çekmezsin.Örnek az olsaydı biraz zor olabilirdi.
    Basit konular zaten.Bu arada cümlenin öğelerine çalışırken cümlede öğeleri bulmak için hangi soruların sorulduğunu iyi öğren.
    Mesela özneyi bulmak için kim? sorusu sorulur gibi...
    Konuları öğrenmek için tek yapman gereken kitaptaki örnekleri incelemek.

• quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

Kitap 7 bölüm.
    1.bölümde Yüklem ve Özne konusu var.
    Özne ve yüklemin özellikleri var.Onlara fazla takılmadan ilerle.Oku ama çok detaya inmene gerek yoktur.
    Burada önemli olan özne ve yüklemin ne olduğu ve cümlede nasıl yer aldığı önemli.
    2.bölümde nesne,dolaylı yer tamlayıcı(dolaylı tümleç),zarf tümleci konuları var.
    1.bölümde yazdığım şeylerin aynısı bu bölüm için de geçerli.
    3. ve 4.bölümde yapılarına göre cümleler konusu var.
    Bu konu çok önemli.Zaten konularda bolca örnek olduğu için anlaşılması kolay.Bu konuya dikkatli çalış.
    5.bölümde Yüklemin Türüne ve Yerine göre Cümleler konusu var.
    Bu konuda Türkçe zamanlara göre cümle örnekleri vs var.Özellikle çatılarına göre fiil cümlesi önemli.
    Kurallı ve devrik cümleler konusu da önemli.
    6.bölümde anlamlarına göre cümleler var.
    Bu konuda çok önemli.Atlamadan çalış.
    7.bölümde örnek alıştırmalar var.
    Konulardaki bol örnekleri inceleyince konuları anlamakta zorluk çekmezsin.Örnek az olsaydı biraz zor olabilirdi.
    Basit konular zaten.Bu arada cümlenin öğelerine çalışırken cümlede öğeleri bulmak için hangi soruların sorulduğunu iyi öğren.
    Mesela özneyi bulmak için kim? sorusu sorulur gibi...
    Konuları öğrenmek için tek yapman gereken kitaptaki örnekleri incelemek.

Çok teşekkürler

• Hocam elinize sağlık.Benim seviye b2 den 1 çentik düşük.. Konuşma ve anlamada en karmaşık kelimeleri anlayıp konuşabiliyorum. Aşırı spesifik olmayan konular hakkında da rahatça sohbet edebiliyorum. Şimdi benim eksiğim vocabulary bunu nasıl halledebilirim? Ve Grammer tekrarı ve gözden kaçan şeyler için 1 kitap alıp çözmeyi planlıyorum. Sen ne önerirsiniz? İnside and out gibi bir kitabı mı almalıyım? Ayrıca 2018 2019 için kaplan toefl kitabını aldım. Tekrarlanan sonra toefl kasacağım. Genel olarak önerilerin nelerdir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Frank Sinatra -- 3 Kasım 2017; 20:52:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yazdıklarınız birbiriyle çelişiyor.Konuşma ve anlamada iyi düzeydeyim yazmışsınız sonra kelime eksiğim var demişsiniz.
    Murat Kurt'un kitabı upper seviyesine kadar anlatıyor güzel bir kitap.
    Toef için tam olarak yeterli olmaz.Sonrasında grammar in use serisine çalışabilirsin.
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    Hocam grammerim 0 değil kelime bilgimde 0 değil c1 için yetersiz demek istemiştim.Şimdi ben grammar in use almayı planlıyorum bunu nereden alabilrim?ve vocabulary için nasıl bir öneriniz olur?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben sıfır olarak yazmadım zaten.Konuşma ve anlamada iyi düzeydeyim yazmışsınız sonra kelime eksiğim var demişsiniz.Bu nedenle yazdım.Kelime eksikliğiniz olursa konuşma ve anlamada iyi düzeyde olmanız mümkün değil.Bu nedenle çelişiyor dedim.

Grammar in Use Türkiye'de son baskıları satılmıyor.Amazon'da falan satılıyor.
    Vocabulary için tek önerim okuma çalışmaları yap.Ayrıca bir kitap alma.
    Hocam Türkiye'de gittigidiyorda book hero diye bir mağaza satıyor. Kontrol etme şansınız var mı? Bana kaçak basım gibi geldi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1.kitap:4th Edition
    2.kitap:4th Edition
    3.kitap:3rd Edition
    Bunlar kitabın son güncel versiyonları.Yanında cd'leri oluyor.
    Hocam teşekkür ederim.Zaten cambridge nin sitesinden bakmıştım basic grammar in yenisi çıkmış.Link bu.Size zahmet bir baksanız kitap çakma kağıt parlak değil ordan öyle geldi.Sizce buradan alsam bir farkı olurmu yoksa bir 50 tl daha koyup amazondan mı alayım?
  • Zaten size yazdığım da 4.versiyon.
    Orijinal görünüyor biraz baktım ama sadece fotoğrafa bakarak anlaşılmaz.Elinize alıp karşılaştırmak gerek.
    Siz bilirsiniz.
    Hocam cidden çok arada kaldım 1 haftadır kafayı yiyeceğim.
  • Pm. atmışsınız sorunuzu cevaplıyorum;
    2.kitap upper seviyesine kadar anlatır tüm konuları içermez.3.kitapta kalan konular var.
    Bu durumda 3. kitabı almaya gerek var mı yoksa bundan sonra sizin rehber ile ilerlemek mi mantıklı?
  • Hocam belli kelime listelerinden mi kelime ezberleyelim yoksa sadece gramer kitabındaki ya da cbc derslerindeki bilmediğimiz kelimeleri mi ezberleyelim?

• Kelime listeleri işe yaramaz.Belli süre unutursun.Okuma çalışmaları yaparak kelime öğrenmelisin.Bu sayede cümle içinde görürsün.
    Cbc derslerini bitirin. Sonra okuma çalışmaları yapmaya devam edersiniz.
  • Sınavlara falan girecekseniz işe yarar ama günlük hayatta kullanımı kısıtlı.Bence yine de alın derim.
    Teşekkür ederim hocam. Peki ne tür kitapları alayım okuma için?

Teşekkür ederim cevabınız için.English grammar in use ve advancedini aldım.Buna ek toefl için cambridge aldım.Grammar leri tekrar amaçlı bitirp cbc derslerine geçeceğim.Onun ardından da toefl a başlarım.Peki hocam cbc derslerini ne kadar devam ettirmeli kaç ayın haberlerini takip etmeli?
    İyi günler.
  • Kitap almanıza gerek yoktur.İnternette birçok kaynak var ücretsiz.
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.