Şimdi Ara

365. Dönem [Kasım 2016] Uzun Dönem, Kısa Dönem ve Yedek Subay Adayları (184. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.591
Cevap
89
Favori
392.232
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 182183184185186
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam ben Milastan gececegim bir whatsapp grubu kurdu arkadaşlar dahil oldunuz mu bilmiyorum 8-9 kişiyiz istanbuldan gelen falanda var eger kuran arkadas goremedıgı ıcın davet edemediyse numaranızı ozelden ulastırın ekleyelım sııde teslım tarıhımızı sunu bunu konusuruz
  • Askerliği anıtkabire çıkan varsa yazabilir yardımcı oluırum anlatırım
  • j.sahin kullanıcısına yanıt
    hocam özelden iletişim bilgilerini yazdım irtibata geçelim acemi-usta aynı yerdeyiz :)
  • Acemi: ULŞ., PER.OKL. VE EĞT.MRK.K.LIĞI EĞT.A.K.LIĞI AS.İZ. VE TRF.EĞT.TB. / MANİSA ALAŞEHİR / MANİSA

Usta: GNKUR. MEBS VE SİBER SAVUNMA K.LIĞI KUR.BŞK.LIĞI DES.TB. MHF.BL. / ANKARA ÇANKAYA / ANKARA

Bilgisi olanınız var mı? Herkese hayırlı teskereler şimdiden.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BekirHan

Askerliğini Güneydoğu Dağlarında asteğmen olarak yapmış biriyim vakti zamanında (oha 30 dönem ne ara geçti lan!) . Babam emekli asker, milliyetçi bir aileden geliyorum da diyebilir.

Bana en çok koyan şey kanunda askerlik için; "hak ve görev" tanımlanması olmasına rağmen orada, şahsi tabirimle; "Anadolu' nun kavruk, mert ve gururlu çocuklarının" nöbet kulelerinde, operasyonlarda her durumda ön saflarda olmalarıydı. 2' si mayına basarak hayatını kaybetmişti, bir kaçı bacağını, ayağını kaybetmişti şahit olduğum. O anları, orada yaşadığınızda değer yargılarınız değişiyor. Yani o cocukların hayatı 18.000 TL miydi? Yada ayağı kopup, gözü kör olan, yarım kalan hayatlara ne demeli? 18.000 TL miydi ederi? Ben İzmir' de büyümüş birisi olarak deniz görememiş sabinin hayatına 18.000 TL biçilmesini hiçbir zaman kendime yediremeyeceğim....

Herkesi askere alsa Devlet, deseki ; "kanunen böyle hepiniz bunu yapmakla yükümlüsünüz" boynumuzun borcu yaparız ki yaptık. (bin ıkıdır ıkıdım, bir yılımı/ıltı ıyımı ıskirliği virmik istimiyirim kırdiş diyenlere sağlam sövgülerimi gönderiyorum buradan)

Fakat olay maddiyata dönüp bankaya parayı yatırıp işin içinden kurtulmak, buna müsaade etmek, çanak tutmak ne insani etiğe uyar ne Devlet anlayışına....

Hatıra olması adına; Hiç unutmam bir çocuk vardı. Muş' lu (Bulanık lıydı sanırsam). Millet akşam yemeğinden sonra oturup muhabbete tutuşurken bu garip kenara geçip kabuğuna çekilirdi. Yanına gittiğimde adamın ağladığını gördüm bir gün. Biraz zorlayınca; eşi - çocukları - annesi' nin memlekette yalnız olduğunu, kendisinin inşaat ameleliğiyle ailesini geçindirdiğini, inzibatlar askere diye aldığında onları geride bıraktığını, kimsesi olmadığını (bölgedeki jandarma karakolundan aratıp doğrulatmıştık o zaman) ailenin oradan buradan gelen yardım ekmekle, kalanlarla aş ettiğini öğrenmiştik. Çok koymuştu, asker maaşı bağlanması için uğraşmıştık ve ailesi almıştı da sonradan maaşı şükür.

Şimdi bir bu yana bakıyorsun, sefil, garip, muhtaç ama silah başında kimisinin ucuza saydığı hayatlar. Bir öteki yana bakıyorsun; "bınıni yiıı" diyen adamlar. Bu vicdan tartısına ters bir durum.

Devlet ya askerliği tamamen gönüllülük esasına dayalı/paralı bir hale getirmeli yada kanunen zorunluluk ise herkese makul/eşit bir biçimde uygulamalı... Bu haliyle bu durum yazıktır!!!

Ha birde onun işi o ölecek tabii diyen tipler var ya, ah var ya!!!!

Abi naptın sen ya

• Sa beyler acemi birligi ankara mamak usta birligi KTBK K.LIĞI TOP.A.2 NCİ TOP.TB. 2 NCi 203/25 MM.LİK ÇEK.OB.BT. / GİRNE / GİRNE olan var mi ?

• İzmir/Narlıdere İS.OKL. VE EĞT.MRK.K.LIĞI

Kırklareli/Merkez 5 İNCİ KOR.İS.A. KÖPRÜCÜ TB. 2 İNCİ KÖP.BL.

1. Grup

İstihkam

İkamet Adana

• tivitography T kullanıcısına yanıt
    Hocam mesajı aldım hatta whatsappdan da yazdım sıze :)
  • Eğitim birliği BKM.OKL.VE EĞT.MRK.K.LIĞI / BALIKESİR
    ESAS BİRLİĞİ 28 NCİ MKNZ.P.TÜM 61 İNCİ P.A 1 İNCİ P.TB.KH. VE KH.DES.BL.MEBS TK. MAGOSA / KIBRIS OLAN ARKADAŞLAR MESAJ ATABİLİRSİNİZ TANIŞMAK DA FAYDA VAR :)
  • 28 İNCİ MKNZ.P.TÜM. 61 İNCİ P.A. 3 ÜNCÜ P.TB. 1 İNCİ P.BL. / MAGOSA / MAGOSA

Kimler var burdan?

• Sa beyler Acemi brlik mamak usta birlik girne topcu olan arkdaslar eklesin msj atsin irtibata gecelim

• SoSca kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar ben de sizin gruptanim.

• Arkadaşlar askerliği cezaevine çıkan var mı acaba.En azından yapanlar biraz bilgilendirirse sevinirim..İstanbul Hasdal Cezaevine çıktı ustabirliğim(3 ÜNCÜ KOR. (HRF) K.LIĞI ÖZEL AS.CEZA VE TUTUKEVİ MD.LÜĞÜ)..Sanırım şu dönemde askeri cezaevi için en kötüsü çıktı bana..Kısa dönem yapacağım ama hiç istemediğim bi yerdi cezaevi..Gerçi orada cezaevi yazıyor ama büyük bir kışla olduğu için cezaevine girişte mi yoksa içerde mi duracağız pek bilmiyorum..
  • Papaker P kullanıcısına yanıt
    Ankara gen.kurmay da yaptim bende askerligi siki disiplinli bir yer. Mebs ile gen.kur binasi ayni kisla icinde zaten. Hakkinda hayirlisi. Birde muhafizsin sanirim paso caprazda nobet tutarsin ben haberciydim takim elbiseli.

• gkhn12 G kullanıcısına yanıt
    Dostum bölüm İnşaat mi

• Astegmen olacak arkadaşlara tavsiyem özellikle kücük karakola duserseniz orada ki uzman / astsb arkadaslara karsi sayginizi yitirmeyin! Siz gelip gidersiniz o adamlar bir omur o uniformayi giyer her cileyi ceker! Hukukunuzu koruyun ama onlara ve mesleklerine saygisizlik yapmayin.
    !

• Eğitim Birliği
    HV.SVN.OKL. VE EĞT.MRK.K.LIĞI / KONYA KONYA MERKEZ / KONYA
    Celp Grubu
    1
    Esas Birliği
    HV.SVN.OKL. VE EĞT.MRK.HV.SVN.EĞT.TB. KH. VE KH.TK. / KONYA KONYA MERKEZ / KONYA
    Kuvvet
    KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
    Statü
    KISA_DÖNEM ER
    Sınıf
    HAVA SAVUNMA
  • cmislk C kullanıcısına yanıt
    Kardeşim benimde usta güzelyurt bi seni bulabildim

• zfrsrblk Z kullanıcısına yanıt
    Yok hocam,Kimya müh
  • quote:

Orijinalden alıntı: BekirHan

Askerliğini Güneydoğu Dağlarında asteğmen olarak yapmış biriyim vakti zamanında (oha 30 dönem ne ara geçti lan!) . Babam emekli asker, milliyetçi bir aileden geliyorum da diyebilir.

Bana en çok koyan şey kanunda askerlik için; "hak ve görev" tanımlanması olmasına rağmen orada, şahsi tabirimle; "Anadolu' nun kavruk, mert ve gururlu çocuklarının" nöbet kulelerinde, operasyonlarda her durumda ön saflarda olmalarıydı. 2' si mayına basarak hayatını kaybetmişti, bir kaçı bacağını, ayağını kaybetmişti şahit olduğum. O anları, orada yaşadığınızda değer yargılarınız değişiyor. Yani o cocukların hayatı 18.000 TL miydi? Yada ayağı kopup, gözü kör olan, yarım kalan hayatlara ne demeli? 18.000 TL miydi ederi? Ben İzmir' de büyümüş birisi olarak deniz görememiş sabinin hayatına 18.000 TL biçilmesini hiçbir zaman kendime yediremeyeceğim....

Herkesi askere alsa Devlet, deseki ; "kanunen böyle hepiniz bunu yapmakla yükümlüsünüz" boynumuzun borcu yaparız ki yaptık. (bin ıkıdır ıkıdım, bir yılımı/ıltı ıyımı ıskirliği virmik istimiyirim kırdiş diyenlere sağlam sövgülerimi gönderiyorum buradan)

Fakat olay maddiyata dönüp bankaya parayı yatırıp işin içinden kurtulmak, buna müsaade etmek, çanak tutmak ne insani etiğe uyar ne Devlet anlayışına....

Hatıra olması adına; Hiç unutmam bir çocuk vardı. Muş' lu (Bulanık lıydı sanırsam). Millet akşam yemeğinden sonra oturup muhabbete tutuşurken bu garip kenara geçip kabuğuna çekilirdi. Yanına gittiğimde adamın ağladığını gördüm bir gün. Biraz zorlayınca; eşi - çocukları - annesi' nin memlekette yalnız olduğunu, kendisinin inşaat ameleliğiyle ailesini geçindirdiğini, inzibatlar askere diye aldığında onları geride bıraktığını, kimsesi olmadığını (bölgedeki jandarma karakolundan aratıp doğrulatmıştık o zaman) ailenin oradan buradan gelen yardım ekmekle, kalanlarla aş ettiğini öğrenmiştik. Çok koymuştu, asker maaşı bağlanması için uğraşmıştık ve ailesi almıştı da sonradan maaşı şükür.

Şimdi bir bu yana bakıyorsun, sefil, garip, muhtaç ama silah başında kimisinin ucuza saydığı hayatlar. Bir öteki yana bakıyorsun; "bınıni yiıı" diyen adamlar. Bu vicdan tartısına ters bir durum.

Devlet ya askerliği tamamen gönüllülük esasına dayalı/paralı bir hale getirmeli yada kanunen zorunluluk ise herkese makul/eşit bir biçimde uygulamalı... Bu haliyle bu durum yazıktır!!!

Ha birde onun işi o ölecek tabii diyen tipler var ya, ah var ya!!!!

Söylenecek çoook şey var hocam. Biz de askere gideceğiz, biz de vatan evladıyız, korktuğumuzdan değil. Hatta biz biraz(!) daha vatan evladıyız o yüzden 6 ay askerlik yapıyoruz!

Biraz(!) daha fazla vatan evlatları var, özel üniversite, belçika'da yüksek lisans, amerika'da doktora, para bok nasılsa, baba da baba sonuçta. (Sözüm o kişilere değil)

Bir de en bir vatan evlatları var, 18.000 liraya yapıyorlar askerliği. (Sözüm bedelli yapanlara değil)

Haa unutmadan bir de; Almanya'da, İsveç'te, Çin'de yaşayan vatansızlarımız var. Garibanlar, onlar da 1.000 eurocuk vererek tamamlıyorlar bu vatani(!) görevlerini. (sözüm gurbetçilere değil)

Ben senin gibi eşitsiz, adaletsiz, çarpık vatanın....... diye söze başlamak isterdim ama neyse. Olan Ardahanlı gariban çoban Mehmet'e, Yozgatlı tornacı Osman'a, Sivaslı garson Ali'ye oluyor. İzmirli Berk'ler, Marmarisli Cenk'ler .m üstünde .öt seviyor. (Onları eleştirmiyorum) Memetler Osmanlar Ne bir deniz görmüşler, ne bir sinemaya gitmişler, ne de bir kızın elini tutmuşlar ama yitip gidiyorlar. Niye? Çünkü sesleri çıkmaz, çünkü "önce vatan".

Ulan sizin insanları parasına göre ayrıştıran ve sınıflandıran düzeninize .okayım olan gariban çocuklarına, gariban analarına oluyor.

• 
Sayfa: önceki 182183184185186
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.