Şimdi Ara

335. DÖNEM(AĞUSTOS-2010) KD. ve YD. SUBAY ADAYLARI (551. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11.024
Cevap
9
Favori
705.998
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 548549550551552
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2 sene önce şimdi internette düştüğümüz yerleri harıl harıl araştırıyorduk. bitmez diyorduk bitti hatta 2 sene geçti üzerinden.
  • Dedelikten çıkmış fosilleşmişiz resmen
  • quote:

Orijinalden alıntı: boss858585

quote:

Orijinalden alıntı: impact_24

quote:

Orijinalden alıntı: szgnu

Adı ve Soyadı SEZGİN UZUNCAOVA
    Kuvveti Kara Kuvvetleri Komutanlığı
    Sınıfı Topçu
    Statüsü Yedek Subay
    Branşı ADESTİM/GÖZETLEME SB.
    Gideceği Sınıf Okulu /
    Eğitim Merkezi TOPÇU VE FÜZE OKL. K.LIĞI
    POLATLI ANKARA

arkadaşlar öncelikle herkese şimdiden hayırlı teskereler..

Ben ineternette oldukça baktım ama adestim/gözetleme subayı hakkında bir bilgi bulamadım..Daha önceden bu görevde bulunmuş ya da dolaylı şekilde bilgisi olan varsa, burada paylaşabilir mi..duyduğum kadarı ile zor bir görevmiş ama tam olrak ne olduğunu öğrenemedim.. bir de bu görevde bulunanların kuralarının genel olrak çıktığı bir yer var mı yoksa hre yere dağılma olasılığı da mümkün mü??

Şimdiden teşekkürler..Herkese tekrar hayırlı teskereler...

Belki biraz faydası olur komik yazılmış ama yine de açıklayıcı

Benim bildiğim kadarıyla topçu atışlarında da yardımcı oluyorlar hedef belirtme vb.,

ks. atış destek timi. adı tim olmasına rağmen çoğunlukla 1 yaya kişiden oluşur. topçu sınıfında her bataryada 1 adet bulunur. mühendis olmalarından ve eğik atıştan anladıklarından dem vurularak genellikle asteğmenlerden seçilirler. bu seçilmiş kişinin sırtına bir 300-400 m uzunluğunda çelik tel, eşşek ölüsü gibi bir telsiz, dürbün, harita, g3 piyade tüfeği, kazma kürek yüklenmek suretiyle tam teçhizatlı kameraman cevat kelle moduna sokulurlar. sonra dağa taşa sürülerek geride malak gibi yayılmış bataryaya hedefin koordinatları, nitelikleri, mevzilenmesi ve hareket şekli hakkında bilgi aktaran; hedefi görmeyen bataryanın allah kerim diyerek atış yapmasını sağlayan zavallı subaydır. subay demeye bin şahit ister.

teoride bu subayın altında bir jeep yanında da bir telsizci, bir haritacı, bir muhabereci ve bir asker vardır ve adam gibi bir tim oluştururlar. ancak savaş koşullarında üstünde 4 m'lik antenle bir tepede armut gibi bekleyen bir jeep düşmanın idman atışı için hedeften başka bi işe yaramayacağından pek de uygulanmaz.

bnde polatlı branşım inşaat mühendisi var mıdır bilgisi olan?

hocam

Polatlı adestim den biraz bahseder misin? acemilikleri nasıl? usta birliğinde ne yaparlar

• vay be. ne kadar çok olmuş askerden geleli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Odesius

vay be. ne kadar çok olmuş askerden geleli.

dün gibi hatırlıyorum hatta dün gibi değil 1 saat öncesi gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: qwerty0909

quote:

2-4 NÖBETİN VAR. KALK... :-)
  • quote:

quote:

quote:

yok biz hudut kartallarında nöbetler günde 2 kez 5 er saatti yani 2-4 değil 2-7 :)
  • quote:

quote:

quote:

quote:

yok biz hudut kartallarında nöbetler günde 2 kez 5 er saatti yani 2-4 değil 2-7 :)

zormuş be devre...

• 2010 yılbaşını hatırlayan var mı :) şimdi askerdeki o günleri gülümseyerek hatırlıyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: sercanserci

2010 yılbaşını hatırlayan var mı :) şimdi askerdeki o günleri gülümseyerek hatırlıyoruz

2011 yılbaşısıydı hoca ;) cipsler felan işte askerde insan küçük şeylerle mutlu oluyor. yalnız o saatlerde nöbet tutanlara fena koyuyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nuisance

quote:

2010 yılbaşını hatırlayan var mı :) şimdi askerdeki o günleri gülümseyerek hatırlıyoruz

2011 yılbaşısıydı hoca ;) cipsler felan işte askerde insan küçük şeylerle mutlu oluyor. yalnız o saatlerde nöbet tutanlara fena koyuyordu.

tek başıma nöbetteydim arazide.
    termalciler 3 kişidir 2 si içerde 1 i dışarda. ben dışarıda görevliydim o gece.
    karakol sınır karakolu zaten etrafında dağlar var hiçbir yerleşim yeri yok tek başıma arazide gece 10 dan sabah 4 e kadar geçirmiştim yılbaşını.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nuisance

quote:

aynen 2011'di dimi yılları karıştırdım :)

askerde 2 bayram 1 yılbaşı geçirip 4 gün izin kullanıp iznimi hiçbirine denk getirememiştim ne şans :) komutan da "ulan zaten 2 ay sonra gidicen ne çarşısı" diye diye yedi çarşıları :) şimdi gülümsetiyo ama neyse ki çabuk bitti
  • 335 ler bizi az kızdırmadınız giderayak kayıtlarımızı yaparkenki gülüşünüz hala aklımda ne yazıkki biz aynısını al devreye yapamadık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tribal_dns -- 25 Aralık 2012; 12:43:29 >
  • biz askerliği unuttuk torun tombalak yardırıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: tribal_dns

335 ler bizi az kızdırmadınız giderayak kayıtlarımızı yaparkenki gülüşünüz hala aklımda ne yazıkki biz aynısını al devreye yapamadık

335 candir can.biz askerlik uzadi ahanda bize vurdu vs diyerek 5 ayi 15 ay yaptik musadenle o kadar da olsun yahu:):)gece gunduz tum tv ler kisa donemlere askerlik 12 ay oluyor silah altindakilerde etkileniyor diye diye sinir krizine girdik is yerinden 5 ayligina izin almisim 12 ay olursa isten cikarirlar borc harc vs derken yedik geldik halen askerlik uzayacak olmayacak sey icin medya kiyameti kopardi olan silah altindaki kisa donemlere oldu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muco555555

quote:

335 ler bizi az kızdırmadınız giderayak kayıtlarımızı yaparkenki gülüşünüz hala aklımda ne yazıkki biz aynısını al devreye yapamadık

335 candir can.biz askerlik uzadi ahanda bize vurdu vs diyerek 5 ayi 15 ay yaptik musadenle o kadar da olsun yahu:):)gece gunduz tum tv ler kisa donemlere askerlik 12 ay oluyor silah altindakilerde etkileniyor diye diye sinir krizine girdik is yerinden 5 ayligina izin almisim 12 ay olursa isten cikarirlar borc harc vs derken yedik geldik halen askerlik uzayacak olmayacak sey icin medya kiyameti kopardi olan silah altindaki kisa donemlere oldu

Aynen ya ne günlerdi geriye dönüp bakınca 2 sene 3 ay geçmiş ;) Bu arada ben Van Özalp'de acemiliğimi yapmıştım. 6. Hudut Alayında da M.E.T.İ takımında usta birliği yaparak askerliğimi tamamladım. Dediğiniz gibi bur da normal asker olan arkadaşlar kendi askerliklerinin kısalacak olmasından değil bizimkinin uzayacak olmasından ötürü bayram ediyorlardı. Kutsaklarında kaldı sevinçleri ben giderken hepsi oradaydı :D

• quote:

Orijinalden alıntı: amour_61

quote:

quote:

Aynen ya ne günlerdi geriye dönüp bakınca 2 sene 3 ay geçmiş ;) Bu arada ben Van Özalp'de acemiliğimi yapmıştım. 6. Hudut Alayında da M.E.T.İ takımında usta birliği yaparak askerliğimi tamamladım. Dediğiniz gibi bur da normal asker olan arkadaşlar kendi askerliklerinin kısalacak olmasından değil bizimkinin uzayacak olmasından ötürü bayram ediyorlardı. Kutsaklarında kaldı sevinçleri ben giderken hepsi oradaydı :D

Aynen ole adamlar biz uzattik diye gobek atti karsimizda sonra ben giderken icimden bi soz diyim dedim kiyamadim hicbirisine 20 yasinda cocuklar iyiki dememisim vicdan azabi duyardim ama guzel gunlerdi acayip heyecanliydi tv de bigun askerlik 12 ay oldu diyolar bi gun 12 ay oluyo ama silah altindakiler etkilenmiyor diyo ertesi gun 9 ay oldu askerlik diyolar bigun 15 ay oldu bizi perisan eden yanlis haber yapanlara bir hakkim varsa hakkimi helal etmiyorum ama yinede o gunleri gulerek hatirliyorum sanki her gunu her saati aklimda guzel gunlerdi bee

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: amour_61

quote:

quote:

Aynen ole adamlar biz uzattik diye gobek atti karsimizda sonra ben giderken icimden bi soz diyim dedim kiyamadim hicbirisine 20 yasinda cocuklar iyiki dememisim vicdan azabi duyardim ama guzel gunlerdi acayip heyecanliydi tv de bigun askerlik 12 ay oldu diyolar bi gun 12 ay oluyo ama silah altindakiler etkilenmiyor diyo ertesi gun 9 ay oldu askerlik diyolar bigun 15 ay oldu bizi perisan eden yanlis haber yapanlara bir hakkim varsa hakkimi helal etmiyorum ama yinede o gunleri gulerek hatirliyorum sanki her gunu her saati aklimda guzel gunlerdi bee

Aynen ya ;) en kötü döneme denk geldik 335 k.d den sonra böyle haberler hiç çıkmadı :) Ben hiç bir zaman ihtimal vermezdim ama sürekli bunların konuşulması sadece beni değil bütün kısa dönemleri huzursuz ediyordu. Neyse ki bitti herkesin bir gün bitireceği gibi.Şu anda askerde olan asker kardeşlerimizin hepsine hayırlı teskereler diyorum. Devre cilik vs. yapmayın size ne kadar kötü davranılırsa davranılsın.Siz sizden sonra gelecek olanlara hoş görüyle yaklaşın. Askerlik zor değildir askerliği zor hale getiren askerlerin kendisidir.

• Bir daha olsa bir daha yaparım diyen yok mu hiç.
  • Tek tip askerlik konusunda hatırlarsanız "askerlik kesin uzadı", "kışladaki askerler de uygulamadan etkilenecek" şeklindeki haberleri kesinmiş gibi yayınlayan tek kanal fox tv idi. diğer kanallar söylenti şeklinde haber geçerken, fox tv her akşam gümbür gümbür askerlik tek tip oluyor tadında haberler yapardı. o günlerimiz bu haberler yüzünden gerçekten çok sıkıntılı geçmişti.

şuraya bağlayacağım; o olaylardan sonra fox tv yi görmek bile sinirlendiriyor beni, kanal listemden sildim, kesinlikle itibar edilmemesi gereken sırf izlensin diye yalan haber yapan bir tv kanalıdır fox.

küçük bir google yapınca yalnız olmadığımı anladım;

http://forum.memurlar.net/konu/1047605/
    http://tektipasker.blogspot.com/2010/09/takvim-gazetesini-ve-fox-tvyi-kiniyoruz.html
    http://askeraga.blogspot.com/2010/09/kahin-kuruluslar-takvim-gazetesi-ve-fox.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nuisance -- 26 Mayıs 2013; 20:35:28 >

• 
Sayfa: önceki 548549550551552
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.