Şimdi Ara

3000 MHz DDR4 RAM ve AMD Destekli Anakart

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
940
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Bir bilgisayar toplamaya karar verdim ve aklımda Intel i5 veya i7 destekli bir sistem toplamak vardı. Bunun için yeni bir kasa, güç kaynağı ve 16 GB DDR4 3000 MHz çift kanal RAM aldım. Ancak anakart ve işlemciyi almadan önce Ryzen serisini fark ettim ve gördüğüm kadarıyla Ryzen destekli anakartlarda 3000 MHz RAM desteği yok. Böyle bir durumda RAM 2133 MHz'de sabit mi çalışır yoksa RAM hızı 2933 MHz'e kadar yükselir mi?

Almayı planladığım anakart :http://www.hepsiburada.com/gigabyte-aorus-ga-ax370-gaming-5-amd-x370-3200mhz-oc-ddr4-soket-am4-atx-anakart-p-HBV000003XTRP
    Daha önce aldığım ram :http://www.hepsiburada.com/corsair-vengeance-lpx-16gb-2x8gb-3000mhz-ddr4-ram-cmk16gx4m2b3000c15r-pm-bd804013

Anakart'ın teknik detaylarında 3000 Mhz'e yer verilmemiş. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

• AMD ryzen için resmi açıklamalarında çift single rank bellekler 2666 hızına kadar desteklenir diyor. Ancak Bu hızı aşan 3200 lere kadar çıkabilen bir ram grubuda var. Ender olarak bu hızda aşılıp 3600'lerede çıkılabiliyor. Ancak bilinen limit 3200. Ram uyum sorunu yaşarsan derdin anakartın 3000 desteklememesi gibi bişi olmayacak.

Ram'i önceden seçtiğin için uyumlu ram arama durumun yok. O anakart modelinde bir ram uyumluluk modu seçeneği olması gerek(muhtemelen son biosunda). İstediğin hızlara normal ayarlarla çıkamassan o ram uyumluluk modunuda deniyebilirsin.

Şu an ryzen gigabyte anakartlar için agesa 1.0.0.5 içeren alfa bioslar yayınlandı. Ram konusunda geliştirmeler var. Yakında onun tam versiyonuda çıkar agesa 1.0.0.6 da gelecek ve ram konusunda yine gelişmeler olacak. Yani yeni gelecek bioslarlada daha iyi ram hızlarına kavuşabilirsin.

Aldığın ram'in kod numarası bu olmalı:
    CMK16GX4M2B3000C15R (bir kontrol edersin)
    http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3372740/gigabyte-ab350-gaming.html

bu linkte bu ramleri gigabyte ab350 gaming 3 te kullanmışlar. çift ram takıldığında windows 10 kurulumunda kilitlenme oluyormuş ve tek ram takıp kurulumu tamamlıyorlarmış.
    böyle birşey yaşarsan(şayet yaşarsan. çünkü anakartın aynı anakart değil) önce tek ram'le son biosu atar ardından çift rami ve biostaki ram uyumluluk modunu denersin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 23 Mayıs 2017; 12:2:43 >

• Cevap için teşekkürler.

Peki XMP Desteği'ni açmazsak Ram 2133 Mhz'de sorunsuz çalış mı sizce. Bildiğim kadarıyla DDR4 bellekler varsayılan olarak 2133 Mhz'de çalışıyorlar. Eğer XMP desteğini aktifleştirirsek vaadedilen hızlara ulaşabiliyor, yanlış mı biliyorum?
  • 3zrasasi 3 kullanıcısına yanıt
    Hangi ayarda sorunsuz çalışacağı belli olmuyor. Kimisi 2133 2666 2933 v.b. sıkıntılı oluyorda 2400'ü seçiyor ozaman sistem stabil oluyor. Kiminde(ender olarak) sistem açmıyor. Açan bir ramle son biosu atıp sonrasında ram'i takıyor cihaz açıyor. Cihazı denedikten sonra şimdilik stabil bir ayar bulursun(xmp li veya xmp siz). Ondan sonra yeni agesa 1.0.0.5 veya 1.0.0.6 bioslarını beklersin.
  • Peki, ilginiz için teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.