Şimdi Ara

2700X > 8700K (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
1
Favori
3.984
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Birader bilmiyorsan artistlik yapma bari. Intel zamanında OEM'lere "AMD işlemci satmazsan sana şu kadar milyon dolarlık bedava işlemci vereceğim" dedi ve bu ortaya çıkınca Avrupa Rekabet Kurumunun kararıyla AMD'ye 10 milyar dolar tazminat ödedi. O 10 milyar dolar olmasaydı belki de AMD batmıştı ve 8700K kesinlikle 4/8 olarak çıkmıştı. Şimdi şöyle düşün;

AMD
    Ryzen 1700X: 8 çekirdek 16 izlek(2017 ortası)
    Ryzen 2700X: 8 çekirdek 16 izlek(2018 ortası)

Intel
    i7 860: 4 çekirdek 8 izlek(2009)
    i7 2600K: 4 çekirdek 8 izlek(2011)
    i7 3770K: 4 çekirdek 8 izlek(2012)
    i7 4770K: 4 çekirdek 8 izlek(2013)
    i7 4790K: 4 çekirdek 8 izlek(2014)
    i7 5775C: 4 çekirdek 8 izlek(2015)
    i7 6700K: 4 çekirdek 8 izlek(2015)
    i7 7700K: 4 çekirdek 8 izlek(2017 Başı)
    i7 8700K: 6 çekirdek 12 izlek(2017 Sonu)
    i7 9900K: 8 çekirdek 16 izlek(2018 Sonu)

Şimdi şuraya bakıp da Intelin 8 ve 9.nesilde çekirdek arttırması tesadüf diyorsan benim sana diyecek bir şeyim yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Birader bilmiyorsan artistlik yapma bari. Intel zamanında OEM'lere "AMD işlemci satmazsan sana şu kadar milyon dolarlık bedava işlemci vereceğim" dedi ve bu ortaya çıkınca Avrupa Rekabet Kurumunun kararıyla AMD'ye 10 milyar dolar tazminat ödedi. O 10 milyar dolar olmasaydı belki de AMD batmıştı ve 8700K kesinlikle 4/8 olarak çıkmıştı. Şimdi şöyle düşün;

AMD
    Ryzen 1700X: 8 çekirdek 16 izlek(2017 ortası)
    Ryzen 2700X: 8 çekirdek 16 izlek(2018 ortası)

Intel
    i7 860: 4 çekirdek 8 izlek(2009)
    i7 2600K: 4 çekirdek 8 izlek(2011)
    i7 3770K: 4 çekirdek 8 izlek(2012)
    i7 4770K: 4 çekirdek 8 izlek(2013)
    i7 4790K: 4 çekirdek 8 izlek(2014)
    i7 5775C: 4 çekirdek 8 izlek(2015)
    i7 6700K: 4 çekirdek 8 izlek(2015)
    i7 7700K: 4 çekirdek 8 izlek(2017 Başı)
    i7 8700K: 6 çekirdek 12 izlek(2017 Sonu)
    i7 9900K: 8 çekirdek 16 izlek(2018 Sonu)

Şimdi şuraya bakıp da Intelin 8 ve 9.nesilde çekirdek arttırması tesadüf diyorsan benim sana diyecek bir şeyim yok.
    Bu tablo beni çok aydınlattı kabul ediyorum AMD İntelden daha iyimiş. Ryzen 1700x, i7 8700K dan daha iyimiş bu tablo olmasaydı 8700k daha iyi derdim artık demiyorum gerçekleri gördüm saol. İntel taklitçi firmanın tekiymiş. İlk işlemciyide AMD üretmiştir hatta 2 çekirdeğide AMD piyasaya çıkarmıştır İntel taklit etmiştir. Bu İntel tam çakalmış ya, bide para verip piyasayı elinde tutmaya çalışmış rekabet kurumu devreye girmişte cezasını kesmişler.

AMD varken İntel e para verilmez.

AMD olmasa varya İntel hala 4/8 kullanıyodu.

• n0fx kullanıcısına yanıt
    Aklı ve mantığı olan bir insan 2009 ile 2017 arasında 8 kez 4 çekirdek 8 izlek i7 çıkartan bir firmanın rakibi 8/16 çıkarır çıkarmaz iki neslide 8/16'ya geçtiği bir ortamda, rakip olmasa 4/8'e devam edeceğini inkar etmez. Sen de aklı mantığı olan bir arkadaşa benziyorsun. Bu tabloya bakıp Ryzen olmasaydı 8700K 6/12 çıkardı diyorsan diyebilecek bir şeyim yok, çünkü kelimelerin bittiği bir nokta bu nokta artık. Hani birisi bembeyaz bir şeye gözünüzün önünde "Siyah bu kardeşim manyak mısın sen" vs. diye iddiada bulunur ya, öyle bir şey olur.

1700X 7700K ile aynı zamanda çıkmıştır. Şu anda 8700K'den 100 USD daha ucuza 2700X satılıyor. Ben ikisinin karşılaştırmalı testlerini yaptım(https://forum.donanimhaber.com/dh-foruma-ozel-i7-8700k-vs-ryzen-7-2700x-vs-i5-8400-vs-ryzen-5-2600-kullanici-incelemesi--135090305#135091048 ), işlemcinin tamamının kullanıldığı iş yüklerinde 2700X eziyor. Oyunlarda ise ciddi bir fark yok. Daha güçsüz bir işlemciye sırf 3-5 FPS daha fazla veriyor diye bu fazladan 100 doları vermek istiyorsan kendini bir sorgula.

İlk çift çekirdekli tüketici tipi işlemciyi Intel çıkartmıştı, çünkü o dönem AMD işlemcilerle IPC olarak baş edemiyordu. İlk işlemciyi IBM falan üretmiştir herhalde, ama ilk X86 işlemciyi Intel üretti. Lisans sahibidir. Ancak şu anda üretilen bütün AMD ve Intel işlemciler AMD'nin 64 bit uygulamasını kullanır. Linux sistem kullandıysan Intel işlemcilerin dahi mimari ismi "AMD64" olarak geçer.

Intelin aldığı cezayla alakalı haber;https://www.extremetech.com/computing/184323-intel-stuck-with-1-45-billion-fine-in-europe-for-unfair-and-damaging-practices-against-amd

10 milyar dolar diye hatırlıyordum, 1,45 Milyar dolarmış yalnız...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 8 Ekim 2018; 2:42:16 >

• nightsniffer kullanıcısına yanıt
    Şurada özeti var aslında. 9:56 dan 19:32'ye kadar izlenmeli. https://www.youtube.com/watch?v=QM-C5ZGcoPY&t=596s
  • Arkadaşlar zaten söylenenlere inanmamaya programlı olduğu için sözden ziyade yazıyla anlatmanın gerekliliğine inanıyorum hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anti Fanboy

Sayın çok sevgili dahi, ekran kartları 4K 144FPS vermeye başlayınca zaten gene fps farkı olacak?

Alıntıları Göster
    Geleceği mı görmeye başladınız beyfendi? Size zahmet 2019 yılbaşı büyük ikramiye biletini nereden alabilirim söyler mısınız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunun için enhanced level müneccim olmaya gerek yok, 1080P'de neden fark var zira bugünün ekran kartları 1080P'yi çerez yapmış sayın dahi. 4K'da çerez olunca gene aynı durum olacak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    quote:

Linux sistem kullandıysan Intel işlemcilerin dahi mimari ismi "AMD64" olarak geçer.

Bu XP'de de var, x86 olanı i386 x64 olanı AMD64 olarak geçer.

• Anti Fanboy A kullanıcısına yanıt
    XP ile hiç 64 bit sistem kullanmadım. O sebeple bilemiyorum.

Ayrıca 4K, ekran kartları için çerez olduğunda(Yıl 2022?) AMD'nin 8 çekirdek 16 izleği fark yaratmaya başlayacak. Her iki işlemcinin de %100 kullanıldığı bir oyun olan Ashes of The Singularity CPU testinde Ryzen 2700X, 8700K'ye %20'ye yakın FPS farkı atıyor. Yaptığım testleri görebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anti Fanboy

Bunun için enhanced level müneccim olmaya gerek yok, 1080P'de neden fark var zira bugünün ekran kartları 1080P'yi çerez yapmış sayın dahi. 4K'da çerez olunca gene aynı durum olacak.
    Cevap verecektim fakat göz kırpan smile koyduğunu gördüm

Hocam gelecekte geçecek ayağı taa Phenom zamanlarından beri var ama bu iddia hep te fos kaldı Phenom ve Bullieddozer bir güzel avuçlarını yaladılar. Diyelim ki geçti 2022 yılında, 2017 yılındaki işlemci (2700X) başka bir 2017 işlemcisini (8700K) 2022'de geçtiyse bundan kime ne o zamana kadar zaten yeni Intel ve AMD mimarileri çıkar zaten.

En basitinden UE4 AMD özürlü bir motor mesela ki birçok oyunda kullanılıyor, daha tek çekirdek özürlü oyunları saymadım bile.

Her PC oyuncusu gidip i9-9900k/2700X almayacak ki. Steam'da kullanılan işlemcilerin alayı 2 veya 4 çekirdekli gözüküyor Origin ve Uplay rakamlarını bilmiyorum ama Steam'dan farklı rakamlar çıkmayacaktır büyük ihtimalle. Piyasanın en azından 4/6 çekirdeğe yükselmesi lazım ki anca Ryzen düşünülsün.

AMD'nin elinde Vulkan var ve Vulkan oyunlarında güzel sonuçlar gördük ama piyasanın tamamı DX kullanıyor? Evet ben de DX tekeli istemiyorum ama MS bir şekilde dayatıyor.

Intel alan her adam oyunların optimizasyonlu çıkacağını garantiliyor AMD de ise ben öyle bir garanti göremiyorum. En kral AAA'sından en çöp indie oyununa kadar biliyorum ki bu oyun Intel+Nvidia ikilisi ile güzel çalışacak (oyunun kendisi optimizasyon özürlü değilse), AMD'de var mı böyle bir garanti?

O yüzden AMD işlemcilerini ilk yılda Intel'in önüne geçirmeli ki firmalar "Vay vay vay AMD diye bir firma varmış" desin, render konusundaki başarısını oyunlarda gösteremediği sürece AMD oyun piyasasını unutsun.

• Yorumların çoğu efsane komik :)

• Anti Fanboy A kullanıcısına yanıt
    Ben mi bir şeyleri kaçırıyorum, siz mi görmek istemiyorsunuz hakikaten anlamıyorum. Phenom ve Bulldozer'ler toplamda güç olarak(Cinebench sonucu, 7zip sıkıştırma-açma, Blender sonucu vs.) 2600K'nin gerisinde kalıyordu. Tek çekirdek performansları ise rezaletti(Rakibi onlardan %70-80'e kadar daha fazla tek çekirdek performansı sunuyordu) şu anda ise Intel'in en baba işlemcisi, en baba OC ile(5,4 Ghz) Cinebench single threadden 225 puan alırken, Ryzenlerde de bu rakam(4,3 Ghz) 182 civarı. Intel yalnızca %20 önde. İki işlemci de stok ayardayken ise aradaki tek çekirdek güç farkı %12 falan. Bir de şu var;

AMD 2700X zaten iyi bir RAM ile kullanılırsa %5-6 daha düşük FPS veriyor, bunun yanında daha akıcı bir hissiyat sunuyor. Öyle bir konuşuyorsunuz ki sanki 2700X ile oyun oynanmıyor. Oyun bırakın 2700X'i Athlon 200GE ile bile oynanır. Hem de keyifle oynanır. Sabitlersiniz 4K 30 FPS'ye konsol kıvamında paşalar gibi oynarsınız. Steam'de kullanılan işlemciler üzerinden hesap yapıyor olsaydık bugün AC: Oddyssey 4/4 bir işlemciyle akıcı oynanabilirdi, ancak oynanamıyor. Vulkan oyunu Wolfenstein II'da da Ryzen 2700X, 8700K'yi geçiyor, DX12 oyunu olan çok iyi optimizasyonlu ve yüksek kaynak gereksinimli AOTS'de de 2700X, 8700K'yi geçiyor.

Şimdi demek ki sorun API'larda değil, oyun geliştiricilerinde. Yavaş yavaş sistem gereksinimleri artacaktır. 2700X 2018 yılında çıktı. 300-400 USD'lik bir işlemciyle topladığınız sistem nasıl 4 yılda çöp oluyor anlamadım? Yeni mimari de çıksa Türkiye şartlarında 2700X ile sistem toplayan bir kişi sistemini en az 5-6 sene kullanır. Her sene sistem değiştiren insanlar bütün Türkiye'de 500 kişi falandır herhalde. Seneye çıkan oyunlarda 2700X'in 8700K ile eşitlendiğini göreceğiz. Daha sonra da muhtemelen 2700X geçecek. Mesela 9900K ile 8700K aynı FPS'yi veriyor diye 8700K'nin 9900K ile aynı güçte olduğu anlamına gelmiyor. Bugün oyunlar 9900K'nin sunduğu kaynakları kullanamıyor. Yarın kullandığında o da 8700K'yi ciddi oranda geçecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Ben mi bir şeyleri kaçırıyorum, siz mi görmek istemiyorsunuz hakikaten anlamıyorum. Phenom ve Bulldozer'ler toplamda güç olarak(Cinebench sonucu, 7zip sıkıştırma-açma, Blender sonucu vs.) 2600K'nin gerisinde kalıyordu. Tek çekirdek performansları ise rezaletti(Rakibi onlardan %70-80'e kadar daha fazla tek çekirdek performansı sunuyordu) şu anda ise Intel'in en baba işlemcisi, en baba OC ile(5,4 Ghz) Cinebench single threadden 225 puan alırken, Ryzenlerde de bu rakam(4,3 Ghz) 182 civarı. Intel yalnızca %20 önde. İki işlemci de stok ayardayken ise aradaki tek çekirdek güç farkı %12 falan. Bir de şu var;

AMD 2700X zaten iyi bir RAM ile kullanılırsa %5-6 daha düşük FPS veriyor, bunun yanında daha akıcı bir hissiyat sunuyor. Öyle bir konuşuyorsunuz ki sanki 2700X ile oyun oynanmıyor. Oyun bırakın 2700X'i Athlon 200GE ile bile oynanır. Hem de keyifle oynanır. Sabitlersiniz 4K 30 FPS'ye konsol kıvamında paşalar gibi oynarsınız. Steam'de kullanılan işlemciler üzerinden hesap yapıyor olsaydık bugün AC: Oddyssey 4/4 bir işlemciyle akıcı oynanabilirdi, ancak oynanamıyor. Vulkan oyunu Wolfenstein II'da da Ryzen 2700X, 8700K'yi geçiyor, DX12 oyunu olan çok iyi optimizasyonlu ve yüksek kaynak gereksinimli AOTS'de de 2700X, 8700K'yi geçiyor.

Şimdi demek ki sorun API'larda değil, oyun geliştiricilerinde. Yavaş yavaş sistem gereksinimleri artacaktır. 2700X 2018 yılında çıktı. 300-400 USD'lik bir işlemciyle topladığınız sistem nasıl 4 yılda çöp oluyor anlamadım? Yeni mimari de çıksa Türkiye şartlarında 2700X ile sistem toplayan bir kişi sistemini en az 5-6 sene kullanır. Her sene sistem değiştiren insanlar bütün Türkiye'de 500 kişi falandır herhalde. Seneye çıkan oyunlarda 2700X'in 8700K ile eşitlendiğini göreceğiz. Daha sonra da muhtemelen 2700X geçecek. Mesela 9900K ile 8700K aynı FPS'yi veriyor diye 8700K'nin 9900K ile aynı güçte olduğu anlamına gelmiyor. Bugün oyunlar 9900K'nin sunduğu kaynakları kullanamıyor. Yarın kullandığında o da 8700K'yi ciddi oranda geçecektir.
    Anlamazlar, nato kafa nato mermer :)

Bu arada 8600k sistemimde var, yeni sistemimde ryzen kimse agresif hareketler yapmasın.

Optimizasyon olmadıktan sonra banane çoklu çekirdek performansından, en kral kamyonu al istersen içine hatchback arabaların bile rahat taşıyabileceği kadar yük koyduktan sonra ne anladım o kamyounun 38475647393039 ton yük taşıyabilmesinden?

Aşağı yukarı aynı FPS ve cinebench oranlarını alıyormuş artık,eski mimarilerle aynı değilmiş, bu mal satan dükkanın "abi sana ikidir çöp mal sattım ama bak gel üçüncüsü efsane güven bana pişman olmayacaksın" demesi gibi birşey nightsniffer. Anlamadıysan ikidirden kastım Phenom ve Bullieddozer bu arada. Yaptıkların yapacaklarının teminatıdır diye boşa demiyorlar.

Ben "2700X ile topladığın sistem çöp olacak" demedim, "2700X 8700K'yı 2022'de geçse ne olacak, o zamana yeni mimari çıkar herkes onları" dedim ki haklıyım da, şimdilerde eski AMD kartlarının performansları artmış ama kime ne? Madem o kadar umrunda git performansı artmış eski kart al.

Örenk verdiğin AC:Odyssey zaten optimizasyon özürllü ve Denuvo+VMprotect denilen sistem katilini kullanıyor,Wolfenestein de AMD anlaşmalı diye biliyorum. Üzgünüm de oyunların %1 inde avantajlı diye kimse %99 u terketmez.

Evet... Oyunlar 16 thread aktif kullanabilir olacak. Dolar düşecek. Half Life 3 çıkacak. Tayyip emekli olacak. Bunların hepsi bir olasılık tabii...

• nkvelioglu N kullanıcısına yanıt
    Anti Fanboy A kullanıcısına yanıt
    Birader sen 6600K'nin Ryzen 1700'den daha iyi oyun performansını iddia eden arkadaş değil miydin ya?

Zamanında sizin kafanızdaki insanlar millete "i5 al, i7'nin hiçbir önemi yok" diyordu, bugün birçok oyun 4/4''ü %100 kullanıyor ve 4/4 ile güzel bir oyun deneyimi almak her geçen gün zorlaşıyor. Madem 4/4 yetiyor, çok çekirdeğe ihtiyaç yok da Intel neden geçiyor 8/16'ya?

@Anti Fanboy; Sen de neden 7820X aldın ki? 7820X'in oyun performansı Ryzen 2700X'den düşük mesela? Ayrıca i5 8400, 7820X'den daha yüksek FPS verdiğinde i5 8400 7820X'den daha iyi bir işlemci mi olmuş oluyor? AMD Ryzen serisi bir şey vaat etmiyor. Halihazırda vaat ettiğini verdi. OC'li bir 7700K Cinebench'ten 1050 puan alıyorken, OC'li bir Ryzen 1700 1800 puan alıyordu... FX'lerde 8 çekirdek 600 puan alıyorken 4 çekirdek 8 izlekli 2600K 700 küsür puan alıyordu...

Sebebi basit aslında, X299 ve X399 harici hiç bir plartforma güvenmiyorum.

Oyunlar arasındaki farkı da 5 GHZ'ye çekerek kapattığımı düşünüyorum (2080Ti henüz gelmedi sistemi 1030 ile kullanıyorum şimdilik).

• Yok AMD olmasa Intel 4/8 işlemci çıkarırdı yok şöyle böyle geçincen bunları

İşlemciler her zaman ekran kartlarına göre üretiliyor , ekran kartlarida oyunlara , monitör çözünürlüğüne göre vs vs 2080 ti çıktı Intel besliyor mu evet daha üstünü çıkarır mı hayır

Babasının şirketi gibi AMD savunuyor ya ergen yada aklı kıt işsiz bunuda forumda yaparak insanları yanlış yönlendiriyor

İş çekirdek göre olsaydı bende eskiden Xeon e5-2650v3 vardı dual 20 core 40 thread onunla oyun oynardim , ama işler öyle değil

AMD babamın oğlu değil niye gidip dandik işlemcisine para vereyim ki Kızılay yardım kurumu değilim , ucuz mal alacak kadarda zengin değilim

• Ne kavga ettiniz ya intel böyle amd söyle falan

Parasını sanki alacak adama siz veriyorsunz , adam istediğini alır 100 sayfa amd öven yazı yazsan da , 200 sayfa inteli övsen de sanmıyorum burda sizin bu yorumlarınızı tavsiyelerinizi dikkate alıp işlemci alacak adam olduğunu sanmıyorum .

Bırakın isteyen istediğini alsın , benim babam senin babanı kafası yıllardır geçmedi gitti

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.