Şimdi Ara

2020 yılının GNU yazılımların geliştirmesi süreci açısından, Altın çağı olacağını düşünüyorum ! (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
1
Favori
1.114
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Asıl senin seo ile bir bağlantın varmı onu merak ediyor forum. altta kalınca ikinizde ölü taklidi yapıyorsunuz çünkü.Ayrıca vonder-planitz diye bir hesap açsam bu sefer de sen olduğumdan mı şüpheleneceksin?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gen2 -- 22 Nisan 2020; 15:56:20 >
  • inan ki yoğunluktan foruma arada bir bakabiliyorum.

nede olsa herkesin bol zamanı yok yani !
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

FegeyaOS konusunda, Mami190502 rumuzlu kişi

quote:

FerhatGec
    zehir tüküren kobra
    sturmgewehr44
    Şeytan 666
    pgrep
    UsturaNiyazi
    Seo-19
    Gen-2
    Anton Lavey
    ozgur gunes gibi dogdum
    gen_2

aynı kişi (veya grup) olduğunu iddia etti. İlginç. Rumuzlar arasında Seo-19 da var. Araya bir çizgi eklenerek. Cok ilginç bir bağlantı var gibi.

Aynı FegeyaOS konusunda Guest-5993D5759 'ın da aynı gruptan olabileceğini de ben iddia ettim fakat Guest-5993D5759 sonradan bizim Riot'taki JVM grubumuza gelip normal yazılım konuları konuşmaya başladı o yüzden o grupta olma ihtimali cok düşük. Bu durumda soru şudur, yukardaki grup ile şu anki gen2 arasında bir bağlantı var mı :)
    FerhatGec'i bilmem ama diğerleri aynı kişiydi. Mesajlardan besbelli anlaşılıyordu yani!
  • quote:

Orijinalden alıntı: gen2

Asıl senin seo ile bir bağlantın varmı onu merak ediyor forum. altta kalınca ikinizde ölü taklidi yapıyorsunuz çünkü.Ayrıca vonder-planitz diye bir hesap açsam bu sefer de sen olduğumdan mı şüpheleneceksin?
    Linux bölümüne seyrek girdiğim için hemen yanıt veremememi "ölü taklidi yapmak" seklinde algıladın demek.

SEO 64bit işlemciler konusunda İS üreticilerinin 32bit işlemcileri demode bırakmaya çalışmalarına tepki gösterdi ve 32bit işlemcili birçok bilgisayar kullanan biri olarak ben de tepki gösterdiğim için sadece o bağlamda hemfikir olduğum için sen bu 2 kişi aynı hesap sandın demek :)

Yazılım Geliştirme bölümünde aynı SEO'nun açtığı
    https://forum.donanimhaber.com/x-y-z-a-hexadecimal-to-decimal-lossless-data-compression-kayipsiz-veri-sikistirma-algoritmasi--68185749
    konusundaki mesajlarıma bakın. SEO ile aynı hesap olsam hiç öyle mesajlar gönderir miyim, azıcık mantıklı olun :)

Fakat bu iddia aynı zamanda şu banlı takımı da hatırlattı. Reinkarnasyon mu oldu yoksa :)

Ferhat Gec
    zehir tüküren kobra
    sturmgewehr44
    Şeytan 666
    pgrep
    UsturaNiyazi
    Seo-19
    Gen-2
    Anton Lavey
    Guest-5993D5759
    ozgur gunes gibi dogdum
    gen_2

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • FerhatGec 21.Ocak.2020'de 100% yerli ve milli FegeyaOS İS'yi yayınlayacağım demişti. Gülelim biraz :)

• Madem bütün nickleri hatırlayacak kadar hafızan var o nicklerin attığı mesajları benimkilerle karşılaştırmayı da unutma. kabak gibi ortada olan birşey için konuyu uzatmaya gerek yok diye düşünüyorum. o hesapların hepsi banlı olduğuna ve ben bansız olduğuma göre moderatörlerde benim o insan olduğumu düşünmüyor demektir. boşver sen seni ilgilendirmeyen konuları, argüman gerekiyorsa bırakayım ama gerek olmadığını düşünüyorum. foruma az giriyorum demişsin benim mesajımdan sonra foruma girdiğin başka bir konuya attığın mesajdan belli oluyor bu arada heralde yazacak bişey bulamadın bahane uyduruyorsun. zaten attığım mesajdan sonra ne söyleyebilirsin onu da merak etmiyorum değil.
  • gen2 G kullanıcısına yanıt
    Foruma az giriyorum demedim. Linux bölümüne seyrek giriyorum dedim.

Duruma göre Linux bölümünde bazen farklı konularda cok mesaj da gönderebilirim. Hangi konuyla ilgileneceğime ben karar veririm.

O hesapların hepsi banlı sen bansız, o halde onlarla senin ilişkin yok. İyi de ilişkin yok ise bu kadar uzun anlatmana ve mod ve log kayıtlar üzerinden ispatlamaya calışmana gerek yok. O hesaplarla sen aynı hissi veriyorsun. Bu yeter :)

• diğerlerini bilmem

ama ahir zaman alametleri ortada !

hak ile batılın savaşında haliyle

kolektif bilinç ( ortak akıl ) noktasında

bir birini tanımayanlar insanlar bile

ortak doğruları söyle bilir.

yani yanlış söylemi olan varsa

basarsın şikayet tuşuna

forum yöneticileri gereğini yapar.

bu adamın forum tarzı buna benziyor diye.

ali ye kız veli ye patla

bu nasıl akıl, bu nasıl mantık !?
  • linux dünyasında 20 yıldır aynı yazılımlar

aynı teknik sorunlar yaşanıldığı için

ha bu gün foruma girenle 20 yıl önce giren arasında

yazıları arasında fark yok ;

en son kernel güncellemelerinde

linux hiç bir zaman olmadığı kadar diğer işletim sistemlerine

hiç bu kadar yaklaşmamıştı. veya diğer işletim sistemleri

aynı şekilde linux a bu kadar yaklaşmamıştı.

sonuç olarak ; forum bir birinin aynısı sorunlar eleştiriler ve olası çözüm önerilerinin

tekrarlarında başka bir şey yok.

sadece yeni haberler her haber 1 + artı ve bir - eksi ile birlikte gelir !

bizde forumda bunları tartışıyoruz. haliyle
  • GNU OS ve GPL lisanslı yazılımlar ilk cıktığı yıl 1984 ten bu yana her yıl altın degerinde gelişmeler yaptı zaten. 2020 de altın yılı olur.

Fakat bu yıl Corona saçmalığı bahanesi ile Internette kişisel veri mahremiyeti ayaklar altına alan yeni uygulamalar türediği için, GNU daha bir öneme bindi. Ben örneğin Whatsapp saçmalığını artık hiç kullanmıyorum. GPL lisanslı Antox (Android) ve qTox dururken Whatsapp nedir. herşeyi kapalı kutu iOS olayına hiç girmiyorum bile.

Konuya dönecek olursak:

Linux ≠ GNU OS

Linux sürümleri ≠ 100% özgür İS

Forumda Linux sürümleri üzerine yoğun tartışmalar oluyor.

Yazılım özgür mü değil mi, kullanıcı ve cihazın gerektirdiğinden fazla, gereksiz yazılım var mı, yok mu, bu önemli.

Şu anda iOS gibi Android de "cloud" saçmalığına bağımlı hale gelmiş, İS dışında her bir haltı barındıran saçmalık haline gelmiş. Bunların adı İS bile değil artık, bunlara cloud istemcisi,cloud hizmetleri erişim noktası gibi başka isim bulmak gerekli.

Firefox bile saçmalamış durumda. Kuruyorsun, daha bir site açmadan, programı açınca onlarca farklı siteye bağlantı atıyor.

Tüm bunlar olurken buraya bakıyorsun, Linux sürümleri arasında tartışmalaar görüyorsun. HAhah :)

• google Crm u FF derken bunun içinde kendi kendine bir veri tabanı oluşturup şişen 1-2 dosya beni fitil etti !

bu şişen dosyalar ram içinde büyüyor ve sistem kasılmaya başlıyor.

bu şişen dosyaları internette aratınca her girdiğiniz sitenin bir nevi loginini alıyor-muş

sözde sağlık raporu anlamıyla internet sayfa gösterimcilerin daha verimli çalışması için

sözde anonim verileri paylaşıyormuş vs. vs.

ama diğer bir yandan girilen bir sitedeki bir script kodu bu verileri

anında çekebilir. yani hani verinizin alındığı açık ve net değilken

siteleri gezinirken nasıl çerez alınıp veriliyor ise aynı şekilde bu bir güvenlik açık kapısı.

özellikle ram disk üzerinde çalışan ve dosya yapısı ilk paket halinde iso şekliyle bulunan

bir işletim sistemi oluşturma konusuna bu sıralar çok kafa yoruyorum.

insanları bunları dikkate almıyor.

en son güncellemenin güvenlik sağlayacağını sanıyor.

sansınlar. ubuntularla avuntularla avunsunlar dursunlar.

malesef güvenlik yamaları ileride işlemci hareketlerinin bile izlenemeyeceği bir sistem haline getirecek

açık kaynak kodu uygulamaları ; ileride güvenlik diye

işlemcinin arka planda çalıştırdığı istenmeyen uygulamaların görülmemesi için

yeni bir yapıya çevrilecek

buda RT kernel anlamıyla yapılacak bir şey.

RT kernel yapılanmasını son kullanıcı kendi yamasını yapıyorsa sorun yok.

ama ileride Linux temsilcisi kaynak kaybını önlemek için

cpu veri erişiminin okunmayacağı bir RT kernel yapısı sunarsa

iliminaticileri bu sektörede el atmış deme noktasına gelinecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 23 Nisan 2020; 17:24:12 >
  • Corona saçmalığı ile "sağlığınız bizim için önemli" doktrini ile insanları fiziksel ve psikolojik olarak kafeslemeye çalışan baskıcı zihniyet, teknoloji ve yazılım alanında da "güvenliğiniz bizim için önemli" ideolojisi ile tüm kontrolü kullanıcının elinden alıp merkezi bir otoriteye endeksli hale getirmeye calışıyor.

Ne acıdır ki, aynen Corona saçmalığı bahanesiyle uygulanan sağlıkla ilgisi bile olmayan saçma sapan tedbirleri destekleyenler olduğu gibi, teknoloji ve yazılım alanında da güvenlik bahanesiyle dayatmacı otoriter uygulamaları destekleyenler var.

RT teknik bir ayrıntı. Daha cok tercih konusu.

eski PC ve laptoplarımı iyi ki satmamışım. Gücü kapasitesi belli ama işlemcisi doğru dürüst. Herşeyi acık. Her yıl sistemler daha kapanıyor. Özgürlük bir yalan oluyor. GNU nun temeli özgürlüktür.

• eski sistemin teknik özellikler nedir !?

2. olarak bazı sistemlerin bilinçli olarak yavaşlatıldığını biliyorum

bu açıdan RT gerçek performans hızına ulaşa bilmesi için mantıklı

bazı dökümanlarda saat döngüsünden bahsediyor.

bazı işlemler 1 saniyede daha kısa sürsede işleyiş sürecinin düzenli olması için

o işlemi 1 saniye boşu boşuna bekletilmesi gibi saçma bir dengeleme senkronu olduğunu ifade ediliyor.

çok fazla yorum var ama işlemci birden hızlanıp yapabileceği bazı işler olabilir.

teorik olarak sesi öncelik vermek görüntüyle senkronunu bozabilir.

ama her işlem real time video işleme olayı olmadığını düşünmekte gerekli. !

tabi bu kısmı biraz fazla abarttım sanırım ama olsun forumda alternatif fikirlerde zihin açar :D
  • Farklı fikirler iyidir fakat sadece bir fikre takılıp kalmak o kadar iyi değildir.

Sen RT olayına fazla takılmışsın. Konu GNU yazılımları. RT teknik bir ayrıntı.

Okey diyelim ki RT üzerine konuşmak istiyorsun, µC/OS II gibi bir RTOS üzerinde hiç uygulama geliştirdin mi? Hayır.

Neden cunku o cok özel bir alan. GNU OS, onun üstünde geniş alan. GNU değil de, onun altındaki spesifik bir alandan konuşmak istiyorsan ona göre konu açmalısın.

Ben de GNU adı altında GPL lisansı ve kişisel özgürlük konularından konuştum, onlar ayrı konu mu? hayır cunku GNU deyince ilk akla gelen şeyler GPL lisansı ve kişisel özgürlüklerdir. RT cok teknik bir alan. Fakat yeri bu konu değil.

• neden bu konuya bu kadar takıldın dersen !
    C64 te bile hesap tablosu oluşturula bildindiğini
    bir youtube videosunda gördüm
    hemde bu günlerde değil o günlerde yapılan bir şey.

söz konusu sistem 8-bit
    daha sonra 16-bit geliyor.
    ses ve ekran renk olaylarına bu bitler gidiyor.
    daha sonra 32-bit geliyor. yine aynı vaka
    şu an 64bit diye bir şey kullandığımız sanıyoruz
    meğerse sadece matematik işlemleri için 64 bit adresleme

yani somut anlamda 8bit gerçekten bir teknoloji devrimiymiş
    şu an sadece onun türevlerinden başka bir şey yok.

dahası olayın özgürlük boyutuna girilirse.
    işlemcileri yavaşlatan bir şey var ortada.
    sözde verinin güvenli işlemesi için binlerce protokol
    üretilmişte üretilmiş evet tek başına RT kerneli bunların aşılmasını sağlayamaz.

ama o bile aslında bir tepki ;

RT kernel yaması bir yerde
    RT olmayan sistemi belli hızlara çekerek düşüren standart kernel bir yerde.

özgürlük dediğin yerde arabanın gaz pedalına araç kilidi takılmış.
    kendi arabanla hiç bir yere gidemediğini düşün.
    evet sistem aynı bu şekil.

1ghz işlemcide 10ghz işlemcide aynı saat hızına ayarlı
    bu sadece bir işletim sistemi içinde değil tüm işletim sistemleri için böyle.

insanlara 10GHZ işlemci alınca anca veri yolunun genişliğiniz hız olarak algılıyor.
    gerçekten hızı olan ve olması gereken işlemci

RT konusunu şu şekil kapatmayı makül görüyorum

hani eski sistem emülatörleri olur saat hızına eşle seçeneği olur ya
    birde işlemci hızına eşle değince 10 menü birden açılır kapanır.

işte gerçek RT işlemler bu şekilde işliyor.
    bundan şunu anlamak lazım masa üstü kullanıcı algısına göre şekillendirilmiş bir işletim sistemi hızı var. ama aslında arka planda düşünemeyeceğimiz kadar hızlı çalışan bir yapı var.
  • Bariz linux forumuna girmişsin işte yazacak birşeyim yok bahane uyduruyorum desene şuna sen? aynı hissi mi veriyomuşum koş şikayet et hadi o zaman.
  • Evet hayatının 20 yılını yazılım mühendisi olmak için feda eden insanlar corona olmasa program yazacak zaman bulamıyolardı zaten, yersen.
  • gen2 G kullanıcısına yanıt
    şu an hayat normale dönme süreci planlamaları var.

dünya üzerinde o kadar çok insanın eş zamanlı bir ev tatil programı yapmak zorunda kaldı gibi

bu sadece 2-3 kişinin fazladan bir hafta sonu kazanması anlamına gelmiyor.

ortada çok ciddi bir zaman toplamı var. bu süreç içinde bir çok işin hızlandığını düşünüyorum.

belki bir ay hayat durdu gibi ama aynı zamanda hayat farklı bir yerden 1 ay ilerledi dene bilinir.

sonuç olarak alışıla gelinen düzende ciddi bir değişim %100 olmayacak ama bu her şeyi en az %10 etkileyeceği ortada

eğer etkilemezse anlamsızdır.
  • Acikcasi ben banlanmadim, ve ayrica FegeyaOS projesini de bir suredir gelistirmiyorum, yuzde yuz yerli dedigimi hatirlamiyorum acikcasi ve demissem de diger kendini yerli yazilim gelistirdim diyerek pazarlayanlara itafen demisimdir, evet yakindan bircok isletim sistemi projelerini de takip ediyorum SerenityOS su kisa zamanda yapilan guzel bir proje mesela.

Kendimi gelistirmeye calisiyorum 6 yildir da C ve C++ ile ilgileniyorum. Son zamanlarda da Rust'a biraz merak saldim acikcasi. Neden bu kadar bana itafen baskasi oldugumu dusunuyorsunuz acikcasi ben tarafsiz yaklasiyorum suan. Isletim sistemi projesini de kendim sifirdan gelistirmek istiyorum evet, fakat tanittigim proje gibi degil.

Elestirmek guzel bir sey, ben de yapiyorum. "Sozelcilik" yapmaktansa acik kaynaga biraz faydaniz/miz olmali diye dusunuyorum. Kendim de pop!_OS 20.04 kullanicisiyim.

Bu arada tesekkur ederim kendi projelerime daha da onem veriyorum senin(?) sayende.

Son zamanlarda GitHub'da bulunan acik kaynak projelerime onem vermeye basladim. (bknz:https://github.com/FerhatGec)

Onun disinda FegeyaOS yayinlanmisti zaten, Haiku tabanliydi ona da bir sey demiyorum. (bknz:https://fegeyaosproject.blogspot.com/)

Onun disinda
    - 'Kucuk bir Toplulugumuz' var:https://www.facebook.com/groups/264078824056577
    - 'Kucuk bir Toplulugumuzun' Discord'u var :)
    - Bazen yayinlar actigim YouTube kanalim var:https://www.youtube.com/c/FerhatGecdogan
    - bla bla bla. Daha da cok sey var aslinda, kendimi size 'calinti' olarak tanittigim ya da anladiginizdan dolayi size 'kusura bakmayin' demek istiyorum.

Genelde cok fazla bakamiyorum Forumlara falan, grubumuzda genelde varim. Neyse, yazilim gelistiricisi olan dahilerimizden(?) bir ricam var, herhangi bir yer, GitHub olur, GitLab olur, Bitbucket olur ne bileyim baska yerler de olur kendi repositorylerinizi ya da profilinizi atabilir misiniz? Merak etmekten cok, cok fazla "bilmislerin" profiline goz atmak ve begendiklerime star atmak olacak. Ne demis Linus'cugumuz "Talk is cheap, Show me the code" :)

Heh. Bu arada benim baska bir hesabim yok, VAR DIYORSANIZ YA BUNU KANITLAMALISINIZ YA DA KOSEYE GECIP KENDINIZLE BIRAZ ILGILENMELISINIZ.
  • Bu arada FegeyaOS'un kucuk kerneli dedigim repository'i ciddiye almissiniz, "dahice". Siz bir kernelin oyle olacagini dusunmeyerek bu kanitlamaya calismaniza kahkaha atmistim zamaninda.

Takaslautf.cpp dosyasindan anlamaniz gerekirdi. 30 dakikada yapmistim. :D
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.