Şimdi Ara

2018 DGS'de 94 bin 426 kişi sıfır çekti (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
162
Cevap
1
Favori
7.572
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Nedense Dgs'yi savunanların hepsi ya Dgsli ya da bir akrabası Dgsli bu kadar mı yozlaştınız ya.

Demişsin ya Abim o üniversitede o dersleri verdi. Şimdi şöyle düşünelim Abinle ben yaşıtız ve aynı sınıftayız ilkokulda. Bir de sınıfımızda Ahmet olsun

Abin ilkokulda lise sınavına hiç çalışmadı. Ben sınıfın en çalışkanıyım Ahmet de sınıfın en iyi değil ama en iyilerinden. Abin de sınıfın en tembellerinde

Ben Fen Lisesi Kazandım

Ahmet Anadolu Lisesi kazandı

Abin de hiçbir şey kazanamadı ve abini meslek öğrensin bu okumayacak diye Meslek lisesine yolladı.

4 yıl sonra yine Abin, ben ve Ahmet Öss sınavına girdik

Ben 800. oldum. Boğaz içine gittim.

Ahmet 20 000. oldu. Yıldız Teknik'e gitti.

Abin 500 bine giremedi. Hiçbir yeri kazanamadı mecbur Geçiş yaptı 2 yıllığa

Sonra abin 2 yıllığı bitirdi ve ona dediler ki senin gibi ilkokulda lisede çalışmamış yan gelip yatmış öğrencilerle sınava sokup seni Benim yanıma Boğaziçine yollayacağız.

Abin de Dgs ile Boğaz içine giriyor.

1. Bu bana haksızlık değil mi? Ben Abinden hep fazla çalışmışım nasıl olurdu sınıfın tüm tembellerini aynı sınavda yarıştırıp benim yanıma koyarlar?

2. Bu Ahmet'e haksızlık değil mi? Hadi ben yine Boğaziçi diploması alacağım Ahmet ilkokulda lisede abinden çok daha fazla çalıştı. Öss sınavına girdiler 20 bine girdi abin 500 bine giremedi çünkü o sınav zor ve rakipleri daha güçlüydü. Yarın işe başvurduklarında abin Boğaziçili olacak Ahmet Ytülü

3. Neden Ahmet'e değil de bu fırsat abine verilsin? Ahmet ve arkadaşları Yıldız Teknik'te okuyor onlar abinden çok daha fazla emek vermişler onlara desinler. Kardeşim girip HGS sınavına tüm Ytülüler onların arasından en iyiler Boğaziçine gitsin desinler.( Ki o zaman yine bana haksızlık olurdu). Emin ol Abinden çok rahat Boğaziçini bitirirlerdi. Hani diyorsun ya üniversiteyi bitirmek için ders vermiyorlar mı diye. Ytülüler de verirdi.

Yani geçin şu ben ya da yakınım faydalanıyorsa körü körüne savunurum modunu. DGS HAKSIZLIKTIR.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0985F6AB6 -- 9 Aralık 2018; 6:13:5 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0985F6AB6

Nedense Dgs'yi savunanların hepsi ya Dgsli ya da bir akrabası Dgsli bu kadar mı yozlaştınız ya.

Demişsin ya Abim o üniversitede o dersleri verdi. Şimdi şöyle düşünelim Abinle ben yaşıtız ve aynı sınıftayız ilkokulda. Bir de sınıfımızda Ahmet olsun

Abin ilkokulda lise sınavına hiç çalışmadı. Ben sınıfın en çalışkanıyım Ahmet de sınıfın en iyi değil ama en iyilerinden. Abin de sınıfın en tembellerinde

Ben Fen Lisesi Kazandım

Ahmet Anadolu Lisesi kazandı

Abin de hiçbir şey kazanamadı ve abini meslek öğrensin bu okumayacak diye Meslek lisesine yolladı.

4 yıl sonra yine Abin, ben ve Ahmet Öss sınavına girdik

Ben 800. oldum. Boğaz içine gittim.

Ahmet 20 000. oldu. Yıldız Teknik'e gitti.

Abin 500 bine giremedi. Hiçbir yeri kazanamadı mecbur Geçiş yaptı 2 yıllığa

Sonra abin 2 yıllığı bitirdi ve ona dediler ki senin gibi ilkokulda lisede çalışmamış yan gelip yatmış öğrencilerle sınava sokup seni Benim yanıma Boğaziçine yollayacağız.

Abin de Dgs ile Boğaz içine giriyor.

1. Bu bana haksızlık değil mi? Ben Abinden hep fazla çalışmışım nasıl olurdu sınıfın tüm tembellerini aynı sınavda yarıştırıp benim yanıma koyarlar?

2. Bu Ahmet'e haksızlık değil mi? Hadi ben yine Boğaziçi diploması alacağım Ahmet ilkokulda lisede abinden çok daha fazla çalıştı. Öss sınavına girdiler 20 bine girdi abin 500 bine giremedi çünkü o sınav zor ve rakipleri daha güçlüydü. Yarın işe başvurduklarında abin Boğaziçili olacak Ahmet Ytülü

3. Neden Ahmet'e değil de bu fırsat abine verilsin? Ahmet ve arkadaşları Yıldız Teknik'te okuyor onlar abinden çok daha fazla emek vermişler onlara desinler. Kardeşim girip HGS sınavına tüm Ytülüler onların arasından en iyiler Boğaziçine gitsin desinler.( Ki o zaman yine bana haksızlık olurdu). Emin ol Abinden çok rahat Boğaziçini bitirirlerdi. Hani diyorsun ya üniversiteyi bitirmek için ders vermiyorlar mı diye. Ytülüler de verirdi.

Yani geçin şu ben ya da yakınım faydalanıyorsa körü körüne savunurum modunu. DGS HAKSIZLIKTIR.
    1- Haksızlık falan değil. Bu ösym tarafından düzenlenen bir sınav senin girdiğin üniversite sınavı da öyle herkes aynı yoldan gitmek zorunda değil. Kural koyucu bu sınavı uygun bulmuş sana düşen birşey yok.
    2- Hak hukuk belirmek senin işin mi? Yok o çalıştı giremedi bu çalışmadı girdi falan. O kafayla bakarsan özel üniversiteler, özel okullarda haksızlık yaratıyor ama kimin umurunda? Şimdiki aklım olsa anadolu lisesi falan okumam liseyi falan kim takar son sene çalışırım olmazsa 1 sene de mezuna kalırım iyi bir okula kapağı atarım ne gerek var fen liseleri bilmem ne liseleri için yıllarca çalışmaya?
    3- O dandik dediğin dgs'de boğaziçi kontenjanı 1-2 kişi. Adam tüm dgsliler içinde birinci olacak ama boğaziçine gidemeyecek bu da saçma. Sınav kolay olunca bir tek sana kolay olmuyor. Herkese kolay.
    Sonra kazanınca zaten 1 sene hazırlık okutuyorlar. Ytü okuyan arkadaşta kafayı çalıştırsın yatay geçiş yapsın gelsin boğaziçine. O zaman yatay geçişte haksızlık yaratıyor.
    Çok kolaysa girin 2 senelik aöfe bitirin ve dgsde şansınızı deneyin kolay mı zor mu görün. O dandik rakipler içinde ne matematik mezunları var adamlar 2 senelik bitirip hukuk kazanmak için bu yola giriyor üst sıralardaki rakiplerin zaten 4 yıllık mezunları ikinci üniversitesini okuyanlar.
    Senin mantık kafana göre adalet uydurmak. Onu askerde uzun dönemler kısa dönemlere yapar aklınca eziyet çektirirler.
    Herkes kendini düşünür sende öyle. Objektiflik falan hikaye.

• quote:

Orijinalden alıntı: crux07

Bu mesaj silindi.
    DGS ile bir yere girmiş tanıdığım yok. Olsa aynı şeyleri onun yüzüne de söylerdim. Benim üniversite kazanan tanıdıklarım eşek gibi çalıştı, gerektiği yerde dershanelere/özel derslere servet savurdu. Birilerinin sadece Türkçe ve Matematik çözerek gireceği yerlere bir dünya bilgiyi kafalarına doldurarak girdiler.

DGS'nin nasıl bir haksızlık olduğunu largo21 yazıyor. Benim yazdıklarımı okusaydınız da üniversiteleri yahut üniversite sınavlarını savunmadığımı, aksine ikisini de eleştirdiğimi görebilirdiniz. Aynı şeyi üniversiteye nasıl girmiş olursa olsun öğrencilere de yönelttiğimi de görebilirdiniz. Şu andaki kalitesizlikte sokaktan geçen adam kolaylıkla doktor/mühendis çıkabilirken DGS ile bir yerlere yerleşmiş kişinin okulu bitirememesi absürt olurdu. Bu neye yarıyor peki? Hem ara eleman kalitesizliği, hem de kalitesiz üniversite mezunu artıyor. N'apayım, mezun işsiz sayısı artıyor diye alkış mı tutayım? İşverenler kalitesiz ama üç kuruşa çalıştırabileceği mühendislerle kalitesizliğe kalitesizlik katarken gözümü mü kapatayım?

• ya boş yapmayın allah için boş yapmayın zırvalamayın.

tembel bir öğrenci basit bir sınavla boğaziçine gidip o bölümü bitirebilirse daha da uzatmaya gerek.
  • kolaylıkla doktor/mühendis çıkarken mi ? hocam siz ne sanıyorsunuz bu bölümleri ? bakın çok merak ediyorum hangi bölümde okuyorsunuz yada mezunusunuz acaba doktor ve mühendisliğe kolay sıfatını yapıştırıyorsunuz ?

ha eğer bu bölümlerden birini okuyup bana göre kolay diyorsanız tamamdır ona birşey diyemeyiz zekisinizdir,çalışkansınızdır.
    ama eğer sözel,eşit ağırlık bölümleri okuyorsanız yorum dahi yapmayın.
  • quote:

kolaylıkla doktor/mühendis çıkarken mi ? hocam siz ne sanıyorsunuz bu bölümleri ? bakın çok merak ediyorum hangi bölümde okuyorsunuz yada mezunusunuz acaba doktor ve mühendisliğe kolay sıfatını yapıştırıyorsunuz ?

ha eğer bu bölümlerden birini okuyup bana göre kolay diyorsanız tamamdır ona birşey diyemeyiz zekisinizdir,çalışkansınızdır.
    ama eğer sözel,eşit ağırlık bölümleri okuyorsanız yorum dahi yapmayın.
    Anadolu'daki ortalama bir üniversiteden makina mühendisliği lisans ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nden yine aynı alanda yüksek lisans derecem mevcuttur.
  • quote:

Hemen söyleyeyim

2. Dereceden Denklemler

Karmaşık Sayılar

Parabol

Polinomlar

Trigonometri

Karmaşık Sayılar

Parabol

Eşitsizlikler

Logaritma

Diziler

Seriler

Limit ve Süreklilik

Türev

İntegral

Bir de Bunların Üstüne

Fizik 1

Kimya 1

Biyoloji 1

Geometri 2

Fizik 2

Kimya 2

Biyoloji 2

Tarih

Coğrafya

Felsefe çözüyorlar Hepsinde de en az 15-20 konu var.

Yani bir Dgslinin en az 10 katı konuyla uğraşıyorlar
    Dgs lı de üniversite ye girerken bu konulardan sorumlu hemde görmediği halde.

Birde şu var matematik terslerinin bölümlere göre değişik çeşitleri var. Yanı 2 senelik bölümde bu tip matematik görende var gormeyende var.

4 senelohe geçince gördüğü derslerin benzerinden devam ediyorsun zaten

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• heh tamam anadoludaki üniversiteden mezun ol itüden yüksek lisans yap ne ala memleket değil mi ? dgs ye gelince ouuvv.
    o kadar kasmışsın ki kendini anadoludaki üniversitenin adını söylememişsin beğenmezlerde yerden yere vururlar diye "anadolu'daki ortalama bir üniversite" diyip geçmişsin sonra yüksek lisans yaptığın itü'nün adını vermişsin.

neyse hocam bu tartışma bitmez ilgili makamlara dgs ile ilgili şikayetlerinizi dile getirin.dikkate alınıp,mantıklı bulunursa dgs ye kaldırsınlar sıkıntı yok bir yanlışta! düzelmiş olur.

esen kalın.
  • quote:

heh tamam anadoludaki üniversiteden mezun ol itüden yüksek lisans yap ne ala memleket değil mi ? dgs ye gelince ouuvv.
    o kadar kasmışsın ki kendini anadoludaki üniversitenin adını söylememişsin beğenmezlerde yerden yere vururlar diye "anadolu'daki ortalama bir üniversite" diyip geçmişsin sonra yüksek lisans yaptığın itü'nün adını vermişsin.

neyse hocam bu tartışma bitmez ilgili makamlara dgs ile ilgili şikayetlerinizi dile getirin.dikkate alınıp,mantıklı bulunursa dgs ye kaldırsınlar sıkıntı yok bir yanlışta! düzelmiş olur.

esen kalın.
    Kimi kime şikayet edeyim? Ellerinde olsa diploma için üniversiteye gitme zorunluluğunu dahi kaldıracak adamlara ne anlatayım?

Kimseden çekincem yok. Yerden yere vurma işini ben kendim yapıyorum zaten, başkasına lüzum yok. Bana kalırsa İTÜ ve ODTÜ dışında üniversite de yok Türkiye'de ya neyse. Ben iki üniversiteye de bileğimin hakkıyla girdim, zor sınavlardan geçtim. Haksızlığın daniskası sınavlar sayesinde araya sıvışmadım.

• quote:

Dgs ile 5 kişi alıyor Öss ile 65 kişi alıyor doğru Dgs'ye giren kişi sayısı 300 bin Öss'ye giren kişi sayısı 2 Milyon 500 bin. Kendin diyorsun Öss'nin zorluk derecesi 10 ise Dgs 3'tür diye şimdi bu adil mi? Biri 10 zorluğunda bir sınava giriyor diğeri 3. Ama sonuçta aynı yeri kazanıyorlar.

Meslek liselerinde matematik göstermiyorlar mı? O zaman gitmeseydiniz? Hayır size süper matematik öğreteceğiz dediler de mi gittiniz? Arkadaşlar şunu unutmayın. Siz Lise sınavında muhtemelen sınıflarınızın en başarısız öğrencileriydiniz. Yani Fen Lisesine gidebilecekken Meslek lisesine gitmediniz. Yani bize göstermiyorlar şu bu saçmalık.
    maalesef ki su bu saçmalık değil. meslek lisesi ile diğer liselerdeki eğitimi asla kıyaslayamazsn ki ayrica zateb meslek lisesinden mezun olanin bikere mühendis olmasi gerekir o ayri bi konu. Meslek lisesinde yapilan sey önlüğü giy takim cantani al okula git egitim=0. yani ozaman k.bakmada 17-18yasina kadar hayatnda elektrk gormemis biride dersleri iyi diye mesleki bilgisi 0olarak mühendisliği kazanması cok sacma asıl adaletsizlik bu. iste tamda bu yüzden ortalik 18 yaşına kadar direnc bile olcemis 20 yaşında havya ile tanışmış muhendislerle dolu. ben suan meslek mezunuyum dgs ile mühendisliğe gectim staj olsun calisma yerlerim olsun cogu muhendisten doluyum çünkü mutfağında piştim. yani demem o ki adaletsizlik heryerde herşeyden.

• Metin* kullanıcısına yanıt
    İşte sorun orada sen daha mühendisin ne olduğunu bilmiyorsun. Sorun da sende değil sektörde mühendislik içeren iş yapan firma yok. O yüzden de mühendisten usta işi bekleyen firmalar var. Eline havya almak mühendislik değildir. Mühendislik nedir ben sana anlatayım belli ki sen mühendisin ne olduğunu bilmiyorsun. Mühendis şudur. Diyelim bir makine var ve sen o makineye rulman takacaksın? Bu rulman nasıl olmalı? Neye göre seçersin?

Önce tek tek rulmana gelen kuvvetleri hesaplarsın C değerini ve Co değerini bulursun. Oradan makinenin tipine kuvvetlerin etkileyiş biçimine, çalışma ortamı vs değerlendirir bir rulman seçersin. Meslek lisesi kafası ne yapar? Tak oradan bir onluk 10 luk bilyalı rulman önceden denedik sorun çıkartmamıştı der. Bir makineye somun bile takarken hesabı vardır bizim Ytüden çıkan bir arkadaş yaşamıştı bunu çalıştığı yerde(makine üretiyorlar düşün işin vahametini) gelişi güzel civata seçiyorlar Atıyorum M7 yetecekken M14lük civata takıyorlar. Tabii ki bu da seri üretim yapan bir firmada binlerce Tl kayıp demek bizim arkadaş hesaplayıp şirkete sunuyor sonuçta şirket yine aynı işi yapan makineyi daha ucuza mal etmiş oluyor. İşte senin dediğin kafa buna yol açar.

Yani eline Havya alarak mühendis olunmaz. Hesapla kitapla analizle mühendis olunur. Hıı şunu es geçmiyorum işin işleyiş kısmını bilmesi elbette kötü bir şey değildir. O rulmanın mile takılmasını bilmek iyi bir şeydir rulmanı mile takmak mühendisin değil ustanın görevidir. Mühendisin görevi o mile nasıl rulman takılacağı, hangi tür yağın kullanılacağı, rulmanın ömrünün ne kadar olup mile zarar vermeden ne zaman değiştirilmesi gerektiği vs.dir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0985F6AB6 -- 9 Aralık 2018; 20:2:22 >

• quote:

İşte sorun orada sen daha mühendisin ne olduğunu bilmiyorsun. Sorun da sende değil sektörde mühendislik içeren iş yapan firma yok. O yüzden de mühendisten usta işi bekleyen firmalar var. Eline havya almak mühendislik değildir. Mühendislik nedir ben sana anlatayım belli ki sen mühendisin ne olduğunu bilmiyorsun. Mühendis şudur. Diyelim bir makine var ve sen o makineye rulman takacaksın? Bu rulman nasıl olmalı? Neye göre seçersin?

Önce tek tek rulmana gelen kuvvetleri hesaplarsın C değerini ve Co değerini bulursun. Oradan makinenin tipine kuvvetlerin etkileyiş biçimine, çalışma ortamı vs değerlendirir bir rulman seçersin. Meslek lisesi kafası ne yapar? Tak oradan bir onluk 10 luk bilyalı rulman önceden denedik sorun çıkartmamıştı der. Bir makineye somun bile takarken hesabı vardır bizim Ytüden çıkan bir arkadaş yaşamıştı bunu çalıştığı yerde(makine üretiyorlar düşün işin vahametini) gelişi güzel civata seçiyorlar Atıyorum M7 yetecekken M14lük civata takıyorlar. Tabii ki bu da seri üretim yapan bir firmada binlerce Tl kayıp demek bizim arkadaş hesaplayıp şirkete sunuyor sonuçta şirket yine aynı işi yapan makineyi daha ucuza mal etmiş oluyor. İşte senin dediğin kafa buna yol açar.

Yani eline Havya alarak mühendis olunmaz. Hesapla kitapla analizle mühendis olunur. Hıı şunu es geçmiyorum işin işleyiş kısmını bilmesi elbette kötü bir şey değildir. O rulmanın mile takılmasını bilmek iyi bir şeydir rulmanı mile takmak mühendisin değil ustanın görevidir. Mühendisin görevi o mile nasıl rulman takılacağı, hangi tür yağın kullanılacağı, rulmanın ömrünün ne kadar olup mile zarar vermeden ne zaman değiştirilmesi gerektiği vs.dir.
    kardesim ben dediğini anlıyorum zaten havya derken işin en temeli demek istedim. Ben suan zaten mühendislik okuyorum cevrem mühendis dolu dediklerini gayet iyi anlıyorum. neden 25 yaşından sonra mühendis olmak istedim biliyormusn havya tutmaktan bıktıgm için. yani senin anlattıklarını öğrenmek işin mühendisi olmak için. ben Huawei de planlama tarafnda çalışıyordum muhendis felan okumuyrdm normal tekniker. muhendisler vardi boyle rapor hazırlıyor vs derdim kardesim okadar okudun ettin burda excel yapiyorsun bana diyorlrdiki sen mühendisliği ne saniyorsun ki bu ulkede diye. yani sen haklısın mat 2 bilmeyen ama dgs ile mat 1 turkce ile mühendislik yapanlar var. mesela ben 2016 dgs 5netim var. meslek lisesinde mat dersim varmydi bilmiyrm pogaca cay icen hocalara devre yaparak bitirdim. hani bizim sınıfn en çalışkani bi anadolu lisesindeki tembelle ayni seviyededir. Yani liseleri ayirdirysan ozaman üniversite durumunuda ayiracaksn tabiki bende o kalitesiz egitimle gidip anadolu lisesindeki cocukla ayni sinava girmeyecgm. hee bu nasıl çözülür dersen sadece eğitim kalitesiyle. 2017 dgs %50 kazandm ki benm icin mucizeydi düşün okadar yani. bu sene tam burs kazandm ama gitmedim cnku anladimki iyi yere gelmek istiyorsan yani mühendis oldum demek istiyorsan iyi okul sart.he mezun olucam yine hayal ettiğim olmayack bu ülkede. smdi yas 26 oldu hedefim yildiz teknik haberlesme mühendisliği okumak zaten 7 senedir operatorle çalışıyorum rf planlamayi yuttum . mesela oylesine kpss girdim mat 2 yanlis gerisi full doğru yaptım. hani dgs de meslek lisesi biri için gerçekten zor. mat dgs ortalamasi 7net yani düşün işte eğitimi. bilemiyorum bu nasıl çözülür ama ben meslek lisesi okuyup + çalışıp pişip + mühendislik okuyor olduğum için kendimi şanslı görüyorm cnku işim hazir. guzel yerler surekli mezun olup olmadığımı soruyor cnku okul bittiğinde hayal ettiğim mühendisliği yapmicamki. standarti yuksek olmayan bi planlama mühendisliği yapicam ve cok zor olmayan kodlar yazılacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Metin* -- 9 Aralık 2018; 20:42:39 >

• Metin* kullanıcısına yanıt
    Tamam emeğine saygım var ama sürekli şunu diyorsunuz. Meslek lisesinde eğitim kötü tabii ki beni Anadolu Lisesiyle aynı sınav sokmayacaksın. Buna katılmıyorum. Öncelikle siz zaten bunu biliyordunuz. Bile bile gittiniz. Onu geçtim eğitim seviylerine göre ayrı sınav yapılacaksa O zaman Anadolu Lisesiyle Düz Liseyi, ya da Anadolu lisesiyle Fen lisesini aynı sınava sokmayalım eğitim seviyeleri farklı.

Hani diyorsun ya çalıştım mat 2'de 2 yanlışım vardı sadece süper. Çalışınca neden olmasın zaten o yüzden Dgs kaldırılmalı. Çalışıp herkesle yarışmanız gerekir. Çünkü sizden başka kimseye bu ayrıcalık verilmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0985F6AB6 -- 9 Aralık 2018; 20:50:44 >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.