Şimdi Ara

2013 YGS / LYS Soru Sorma Konusu [GÜNCEL] (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.374
Cevap
88
Favori
190.938
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sk8ata

quote:

Orijinalden alıntı: ank_yer_6

http://i1258.photobucket.com/albums/ii540/ataozkan/0e189178.jpg

DNA'da urasil olmaz.

Havuz problemi güzelmiş. Volpenotte teşekkürler.

Dna da bulundugu kesindir diyor cevap zaten b degil

Hocam cevap e timin sadece dna da bulunur ben salak gibi kodonlara baktim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

http://i1258.photobucket.com/albums/ii540/ataozkan/0c326134.jpg

İfadenin tamamına a dersen

a= kök(3+4a) olur. Karesini alırsan

a^2 - 4a - 3 = 0 olur.

Buradan kök bulmak için [-b+kök(b^2-4ac)]/2a ile 2 + kök7gelir.

Hocam bir de alttaki soru var

• Soruyu görünce içimden elektrik çalışmak geldi, konu hallolunca kafamdakiler de oturdu. KL arasını sorduğu için L noktasını bitiş noktası kabul et. K'nın alt tarafındaki direnç ile onun altındaki direnç seri bağlı olduğundan 2R olur, üsttekini de paralel olarak bağlayınca 2R/3. Dikkat edersen aynı tarz bağlama LM arasında da mevcut. Orası da 2r/3, KL arasındaki toplam direnç 4R/3 olur, LM arası da zaten 2R/3. İki eşdeğer direncin oranı da 2 çıkıyor.
  • Direnç sorusunu anlar gibi oldum ama knonuya tam çalışmadığım için tam oturmadı bi ara bakarım.
  • quote:

quote:

a^2 - 4a - 3 = 0 olur.

Alttaki sorunun cevanımı söylersen bi anlatayım eğer bulduğum doğru ise.

• quote:

quote:

quote:

a^2 - 4a - 3 = 0 olur.

D sikki

• Arkadaşlar benim bir havuz problemi sorum var yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    ---> A musluğu boş bir havuzu 8 saatte dolduruyor. B musluğu ise tamamı dolu olan bu havuzu 12 saatte boşaltabiliyor.
    B musluğu, tabandan itibaren havuzun yüksekliğinin kaçta kaçı mesafede olursa iki musluk aynı anda açıldığında havuz 20 saatte dolar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: lopka

Arkadaşlar benim bir havuz problemi sorum var yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    ---> A musluğu boş bir havuzu 8 saatte dolduruyor. B musluğu ise tamamı dolu olan bu havuzu 12 saatte boşaltabiliyor.
    B musluğu, tabandan itibaren havuzun yüksekliğinin kaçta kaçı mesafede olursa iki musluk aynı anda açıldığında havuz 20 saatte dolar?

cvp ne
  • quote:

Orijinalden alıntı: lopka

Arkadaşlar benim bir havuz problemi sorum var yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1/4 biraz yukarda ayni soru cozuldu

• tmm gördüm.. ben biraz daha kolayını çözdüm şimdi..
    Şöyle ki A musluğu her halükarda 20 saat acık kalacak.. B musluğu t saat acık kalmıs olsun.. 20/8-t/12=1 olur. buradan t=18 bulunur. Demek ki B musluğu 18 saat açık kalmış.. Bu da demek oluyor ki 2 saat boyunca sadece A musluğu açık kalmış.. A musluğu da 2 saatte havuzun 2/8'ini dolduruyor. yani 1/4'ünü..
    cevap ta 1/4 olarak cıkıyor.. çünkü A musluğu B musluğuna kadar olan kısmı (1/4ü) 2 saatte dolduruyor..
  • quote:

quote:

quote:

quote:

a^2 - 4a - 3 = 0 olur.

D sikki

Bi çözeyim kağıda Koyacağım az sonra.

•  2013 YGS / LYS Soru Sorma Konusu [GÜNCEL]

Umarım okunuyordur yazım.
  • Arkadaşlar iyi akşamlar, soruların ikisi de problem sorusu.

1.Halı ve kilim yıkayan bir şirket fiyatlandırmasını metrEkare üzerinden yapmaktadır. Bu şirket 3 m2 kilim ile 2 m2 halıyı aynı fiyata yıkamaktadır. Bu şirket 48 m2 kilim ve halıyı 108 tl ye yıkadığına göre 1 m2 kilim kaç tl dir.

2. Bir manavdaki tartı ayarı bozuk olduğu için her 1 kg lık ağırlığı 950 gr olarak ölçmektedir. Bu hatalı tartıda tartılıp 19 TL ye satılan bir karpuz doğru bir tartıda tartılsaydı kaç TL ye satılırdı.
  • ilk sorunun cevabı 1 tl
    ikinci sorunun cevabı 20 tl olcak
    1)3 metre kilime x lira deriz 2 m haliyada x lira deriz 48/3=16x lira killim 48/2=24x lira kilim olur toplam 36x olur. 36x 108 e eşittir x buradan 3 lira çıkar 3m kilim 3 lira ise 1m 1 liradır
    2)1 kg yerine 950 gram ölçmüş yani yüzde 95 ini kadarını ölçüyormuş yüzde 5 lik bir azalma var 95 lik kısmın 5 kısmı lazım bu yüzden 95 i 5 e böleriz sonuç 19 olur.19u 19a böleriz 1 lira eksik olan kısım olur bunuda 19 liraye ekleriz 20 lira olur pek iyi anlatamadım ama inşalllah doğrudur
  • quote:

Orijinalden alıntı: kalplişeker

Size bi soru daha getirdiiiim

http://g1207.hizliresim.com/z/f/9p7vl.jpg

24 mü cevap
  • quote:

Orijinalden alıntı: woozer

ilk sorunun cevabı 1 tl
    1)3 metre kilime x lira deriz 2 m haliyada x lira deriz 48/3=16x lira killim 48/2=24x lira kilim olur toplam 36x olur. 36x 108 e eşittir x buradan 3 lira çıkar 3m kilim 3 lira ise 1m 1 liradır
    2)1 kg yerine 950 gram ölçmüş yani yüzde 95 ini kadarını ölçüyormuş yüzde 5 lik bir azalma var 95 lik kısmın 5 kısmı lazım bu yüzden 95 i 5 e böleriz sonuç 19 olur.19u 19a böleriz 1 lira eksik olan kısım olur bunuda 19 liraye ekleriz 20 lira olur pek iyi anlatamadım ama inşalllah doğrudur

Cevaplar doğru ama ikincisini tam anlayamadım bende :D
  • Ben fitograf cekene kadar cevaplanmis sorular

• quote:

Orijinalden alıntı: carantinas

Arkadaşlar iyi akşamlar, soruların ikisi de problem sorusu.

1.Halı ve kilim yıkayan bir şirket fiyatlandırmasını metrEkare üzerinden yapmaktadır. Bu şirket 3 m2 kilim ile 2 m2 halıyı aynı fiyata yıkamaktadır. Bu şirket 48 m2 kilim ve halıyı 108 tl ye yıkadığına göre 1 m2 kilim kaç tl dir.

2. Bir manavdaki tartı ayarı bozuk olduğu için her 1 kg lık ağırlığı 950 gr olarak ölçmektedir. Bu hatalı tartıda tartılıp 19 TL ye satılan bir karpuz doğru bir tartıda tartılsaydı kaç TL ye satılırdı.

İkinci soruda direk orantı ile yapamaz mıyız?

%95 'i 19 TL ise
    %100 x TL'dir.

x=20 gelirdirek.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: woozer

ilk sorunun cevabı 1 tl

Cevaplar doğru ama ikincisini tam anlayamadım bende :D

%95 i 19 ise %100 u kactir diye dusun, oran sorusu

• quote:

quote:

Arkadaşlar iyi akşamlar, soruların ikisi de problem sorusu.

İkinci soruda direk orantı ile yapamaz mıyız?

%95 'i 19 TL ise
    %100 x TL'dir.

x=20 gelirdirek.

Aslında bende ilk başta oradan buldum ama pek inanmadım yaptığıma ama sizlerden de aynı fikir geldi demekki böyle bulunuyor.

Bu bozuk tartı sorusundan bir kaç farklı tip var denk gelirse yine paylaşırım. Sıkıntılıyım bu tarz sorularda.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.