Şimdi Ara

2012 - KYK-Sonuçlar Açıklandı! Ana konu. Burada buluşuyoruz. (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.705
Cevap
31
Favori
140.326
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: JabbaWockeeZ

Arkadaşlar ilk 5 tercihinden biri ögretmenlikse ve onlardan biri gelirse mebden burs aliyormussun herhalde. Bunun icin nereye basvurmamiz lazim??

Var mı cevaplayabilecek ?
  • BU BURSLAR 12 AY MI VERİLİYOR ?
  • AlacaKaranlık yardımın için teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ömer Fidanboy

BU BURSLAR 12 AY MI VERİLİYOR ?

almadıgım için kesin bilmemekte ve soylenene gore basbakanlık yani geri ödemesiz olan 12 ay diğerleri geri ödenense 9 ay diye biliyorum.ayrıca basbakanlık alttan 3 den fazla dersın olursa kesılıyor
  • yaptım başvuruyu ama bana çıkar mı bilemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ömer Fidanboy

BU BURSLAR 12 AY MI VERİLİYOR ?

Burs/kredi sonuçları aralık ayında açıklanıyor. İlk parayı da ocak ayında alıyorsunuz. (Ocak ayında yapılan bu ilk ödeme, maalesef önceki ayları da içermiyor. Sadece ocak ayınınki.) Bundan sonra, yaz-kış, her ayın 7'sinde para yatırılır. Burs için de, Öğrenim Kredisi için de böyle. Yani, başvurduğunuz yıl ve mezun olduğunuz yıl hariç, aradaki her yıl 12 ay verildiğini söyleyebiliriz.

Ekleme: Tabii, şu sayfada belirtilen, kesilmeye neden olan durumların hiçbirini sağlamadığınız müddetçe:www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#kesilme

quote:

Orijinalden alıntı: Ripper Roo

Arkadaşlar bu yüksek ücretli yurt nedir? Yani demişsiniz ki genel yurtlardan 20-60 lira farkı var. Hizmetler daha iyi falan buraya kadar ok. Ben DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (KÜTAHYA)

SİMAV MESLEK YÜKSEKOKULU
    BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI (İÖ) burayı kazanmışım ve KYK'nın sitesinden yurtlara baktığımda Simav Öğrenci Yurdu (Kütahya) yurt ücreti 141 TL, depozito 190 TL. Şimdi bu genel yurt mu yüksek ücretli yurt mu? Her ilde genel ve yüksek ücretli yurt var mı?

2012 Ocak itibariyle yatak ücreti 105 TL imiş. Bu yatak ücreti aslında yurtta kalma ücreti değil mi? O zaman bu yazdığım yurt yüsek ücretli yurt mu?

Bir sorum daha olacak. Her yurtta konaklama dışında günde 2-3 öğün yemek, çamaşırhane ve eşyaları koymak için dolaplar olmuyor mu? Bunlar temel ihtiyaç çünkü olması lazım. Cevaplarsanız sevinirim. Yani merak ettiğim tüm yurtlar için asgari (en az) yani minimum olarak verilen hizmetler nedir? Bunu çok merak ediyorum. Çamaşırhanesi, günlük yemek öğünleri, yatağı olmayan bir yurt düşünemiyorum.

Genel yurtların aylık ücretleri 105 TL. Bu yurtlardan her yerde bulunur. Olanakları yurttan yurda değişse de, genel olarak şöyle: Bazı yurtlarda 4 kişilik odalar olabiliyorken, daha çok en az 6 kişilik odalar olur. Ranza sistemi olabiliyor. Tuvalet ve banyo koridorda ortak kullanımda.

Yüksek ücretli yurtların aylık ücretleri ise genel yurtlarınkinden daha yüksek olup, 100-200 TL arasındadır ve yurttan yurda değişmektedir. Olanakları da genel yurtlara göre daha iyi: Odalar en fazla 4 kişilik. Ranza sistemi yok. Tuvalet ve banyo odada. Odada televizyon, buzdolabı ve kişisel çalışma masaları var. Genel yurtlara göre daha sakin ve daha temizdir. Fakat bu yurtlardan her ilde yok. Olan illerde de çok sayıda yok. İstanbul'da bile 5 yerde var.

Söylediğin Simav Öğrenci Yurdu bir yüksek ücretli yurt.

Türkiye'deki tüm yüksek ücretli yurtların listesi ve aylık ücretleri, şu sayfada, "2012 YILI OCAK AYI İTİBARİYLE ÜCRETİ FARKLI OLAN YURTLARDA YURT YATAK ÜCRETİ VE DEPOZİTO" başlıklı tabloda mevcut:www.kyk.gov.tr/kyk/html/yurt/genel_bilgi.php#yuno

O söylediğin "105 TL", genel yurtların aylık ücretleri.

Odalarda dolaplar oluyor. Ama öyle büyük bir şey beklemeyin. Çamaşırhane mevcut. Yemek de çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 19 Ağustos 2012; 1:02:40 >

• @:AlacaKaranlık: hocam müthişsin. O listenin pdf haline bakmıştım farklı bir linkten fakat bu tablodan hemen önce gelen kısa açıklama kafamdaki soru işaretlerini giderdi. Yani tablodakilerin hepsi yüksek ücretli kyk yurtları bunların dışında adres isim verilmeyenler, yani listede olmayanlar genel yurtlar. Peki bunları listesi yoksa nereden bileceğiz bunların nerede olduklarını yani illa ki okulun yakınlarına inşa etmeyi ve bizi olabildiğince okula yakın yerlere göndermeyi akıl etmişlerdir de. Yurt muhabbetleri konusunda çok cahilim ondan soru size komik gelebilir.

Yüksek ücretli bir yurda düşersem eğer 2. yarıyılda bir dizüstü götürmeyi planlıyorum. Bölüm ve diğer her şey itibariyle çok lazım olacak. Ne diyorsunuz buna bu biraz konu dışı oldu ama.

Beni en çok korkutan şey bursu geçtim kredi düşmemesi en sevmediğim şeyse iö olanlara katkı kredisi verilmemesi yani konuyu olduğu gibi okudum biri böyle bir şey söylemiş. iö öğrencilerine katkı kredisi verilmiyormuş. Saçmalığa bak asıl iö öğrencilerine verilmesi lazım 2-4 katı harç alınıyor. Yani bunun kesin bir dille doğrulayabilir veya reddedebilir misin? Var mı böyle bir şey yani iö isek kesinlikle katkı kredisi konusunda eleniyor muyuz? Ulen sanki karşılıksız veriliyor bu para borç veriyorsun sevgili devlet faizli borç veriyorsun.

Bir şey daha, oldu da diyelim öğrenim kredisi aldık okulu bitirdik krediyi eğitim süresince kullandık. İş bulduk diyelim ya da bir yerden toplu bir para elde ettik. Bu borcu tek seferde hiç vakit kaybetmeden ödeyebiliyor muyuz?

• Yuh, yüksek ücretli yurtlarda lavabo odadaymış ve odada tv-buzdolabı varmış. Neredeymiş o yurtlar? Olsa bile bütün yüksek ücretli yurtlarda var demek yanlış olur, çok azında vardır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ripper Roo

@:AlacaKaranlık: hocam müthişsin. O listenin pdf haline bakmıştım farklı bir linkten fakat bu tablodan hemen önce gelen kısa açıklama kafamdaki soru işaretlerini giderdi. Yani tablodakilerin hepsi yüksek ücretli kyk yurtları bunların dışında adres isim verilmeyenler, yani listede olmayanlar genel yurtlar. Peki bunları listesi yoksa nereden bileceğiz bunların nerede olduklarını yani illa ki okulun yakınlarına inşa etmeyi ve bizi olabildiğince okula yakın yerlere göndermeyi akıl etmişlerdir de. Yurt muhabbetleri konusunda çok cahilim ondan soru size komik gelebilir.

Yüksek ücretli bir yurda düşersem eğer 2. yarıyılda bir dizüstü götürmeyi planlıyorum. Bölüm ve diğer her şey itibariyle çok lazım olacak. Ne diyorsunuz buna bu biraz konu dışı oldu ama.

Beni en çok korkutan şey bursu geçtim kredi düşmemesi en sevmediğim şeyse iö olanlara katkı kredisi verilmemesi yani konuyu olduğu gibi okudum biri böyle bir şey söylemiş. iö öğrencilerine katkı kredisi verilmiyormuş. Saçmalığa bak asıl iö öğrencilerine verilmesi lazım 2-4 katı harç alınıyor. Yani bunun kesin bir dille doğrulayabilir veya reddedebilir misin? Var mı böyle bir şey yani iö isek kesinlikle katkı kredisi konusunda eleniyor muyuz? Ulen sanki karşılıksız veriliyor bu para borç veriyorsun sevgili devlet faizli borç veriyorsun.

Bir şey daha, oldu da diyelim öğrenim kredisi aldık okulu bitirdik krediyi eğitim süresince kullandık. İş bulduk diyelim ya da bir yerden toplu bir para elde ettik. Bu borcu tek seferde hiç vakit kaybetmeden ödeyebiliyor muyuz?

Genel yurtlar her ilde ve üniversitelerin yakınlarında bulunur mutlaka. Kütahya'da da muhakkak vardır.

2. yarıyıla kadar beklemene gerek yok. Şöyle ilk birkaç hafta ortamı gözlemlersin, oda arkadaşlarını tanırsın, sonra dizüstü bilgisayarını getirtirsin/gidip alırsın. Güvenlik önemli, malınıza sahip çıkmanız gerekiyor; ama bu kadarına gerek yok. :)

Dediğin gibi, İÖ öğrencilerine Katkı Kredisi verilmiyor. Bu bence de çok doğru bir şey değil; ama düzen böyle. Devletimiz, mezun olduktan sonra söke söke alacak olsa da, eğitim sırasında o kadar yüksek masrafı karşılamak istemiyor galiba. :)

Tek seferde ödeme seçeneğinin olup olmadığı konusunda bilgim yok maalesef, bunu KYK'ya sormanı öneririm.

• quote:

Orijinalden alıntı: Erchamion

Yuh, yüksek ücretli yurtlarda lavabo odadaymış ve odada tv-buzdolabı varmış. Neredeymiş o yurtlar? Olsa bile bütün yüksek ücretli yurtlarda var demek yanlış olur, çok azında vardır.

Forumda, KYK yurtları hakkında paylaşım yapılan bir konuda, bir yüksek ücretli yurdun odalarından fotoğraflar paylaşılmıştı. (Konuyu şu an bulamayacağım.) Odalarda gayet de televizyon, buzdolabı mevcut. Ayrıca, yüksek ücretli yurtlarda kalan arkadaşlarımın hepsinden de duydum bunları. "Çok azında" olduğunu sanmıyorum. Zaten öyle her ilde olan bir yurt tipi değil, olan illerde de çok sayıda yok. Yani henüz "ayrıcalıklı" bir yurt tipi.

Ekleme: Böyle özelliklerin olmadığını varsayarsak, genel yurtlardan ne farkı kalırdı ki zaten?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 19 Ağustos 2012; 1:53:02 >

• Kyk burs ve yurt sonucları ne zaman acıklanıyor başladıktan bir kaç ay sonra mı
  • quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Yuh, yüksek ücretli yurtlarda lavabo odadaymış ve odada tv-buzdolabı varmış. Neredeymiş o yurtlar? Olsa bile bütün yüksek ücretli yurtlarda var demek yanlış olur, çok azında vardır.

Forumda, KYK yurtları hakkında paylaşım yapılan bir konuda, bir yüksek ücretli yurdun odalarından fotoğraflar paylaşılmıştı. (Konuyu şu an bulamayacağım.) Odalarda gayet de televizyon, buzdolabı mevcut. Ayrıca, yüksek ücretli yurtlarda kalan arkadaşlarımın hepsinden de duydum bunları. "Çok azında" olduğunu sanmıyorum. Zaten öyle her ilde olan bir yurt tipi değil, olan illerde de çok sayıda yok. Yani henüz "ayrıcalıklı" bir yurt tipi.

Ekleme: Böyle özelliklerin olmadığını varsayarsak, genel yurtlardan ne farkı kalırdı ki zaten?

Kendileri almış olmasınlar?

O zaman benim bildiğim yurtta yokmuş bir tek. Ya da yıllar içinde değişmiş olabilir.

Ekleme: Fark olarak ranza yerine baza sistemi, daha geniş oda, daha az kişi, daha iyi dolaplar. Zaten fark fazla degildi ki, 20 lira fark vardı sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zuko -- 19 Ağustos 2012; 1:54:48 >

• quote:

quote:

quote:

O zaman benim bildiğim yurtta yokmuş bir tek. Ya da yıllar içinde değişmiş olabilir.

Yok öyle bir şey. :)

"Yıllar içinde" dediğine göre, kaç yıl önce üniversite okudun ya da kaldığın yurdun genel yurt olmadığına, yüksek ücretli yurt olduğuna emin misin?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Yok öyle bir şey. :)

"Yıllar içinde" dediğine göre, kaç yıl önce üniversite okudun ya da kaldığın yurdun genel yurt olmadığına, yüksek ücretli yurt olduğuna emin misin?

Hocam biliyorum elbet hangi yurt olduğunu. Zaten yurtta kalmadım ama içini gördüm tabii ki.

Bir de ekleme yaptım yukarıya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zuko -- 19 Ağustos 2012; 1:58:09 >

• quote:

Hocm biliyorum elbet yıllar hangi yurtta olduğunu. Zaten yurtta kalmadım ama içini gördüm tabii ki n

Yıllar önceki (kaç yılsa artık) düzen farklıysa bilemem. Ama günümüzdeki mevcut düzen budur.

Ek bilgi de vereyim. Şu an genel yurtların adım adım yüksek ücretli yurtlara çevrilmesi söz konusu. Şu sayfanın sonundaki "Yurtların Reorganizasyonu" bölümünde anlatılıyor:www.kyk.gov.tr/kyk/html/yurt/genel_bilgi.php#yr

Bu düzenlemeye göre, banyonun, tuvaletin, televizyonun, buzdolabının yer aldığı odalardan oluşan yurtların sayısı arttırılmakta.

• Değişmiş o zaman. Ve benim dediğim yer daha önce (zamanına göre) bu duruma geçmemiş olanlardanmış demek ki.

Yanlış anlama, yalancı çıkamaya falan çalışmadım. Sadece bildiğimden farklı olduğu için böyle söyledim. Ama gelişme olması sevindirici.

• quote:

Orijinalden alıntı: akanovic

Kyk burs ve yurt sonucları ne zaman acıklanıyor başladıktan bir kaç ay sonra mı

Yurt sonuçları eylül ayında açıklanır.

Burs/kredi sonuçları aralık ayında açıklanır. İlk para ocak ayında verilir. (Ocak ayındaki bu ilk ödeme de maalesef önceki ayları da içeren bir ödeme olmaz. Sadece ocak ayınınki.)

@Erchamion
    Önemli değil.
  • KYK BURS VE YURT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR ?
    ALINTILAYARAK CEVAP LÜTFEN.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 4flee

KYK BURS VE YURT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR ?

Bir mesaj ustunuzu okusaniz keske.

• quote:

Orijinalden alıntı: 4flee

KYK BURS VE YURT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR ?

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: akanovic

Kyk burs ve yurt sonucları ne zaman acıklanıyor başladıktan bir kaç ay sonra mı

Yurt sonuçları eylül ayında açıklanır.

Burs/kredi sonuçları aralık ayında açıklanır. İlk para ocak ayında verilir. (Ocak ayındaki bu ilk ödeme de maalesef önceki ayları da içeren bir ödeme olmaz. Sadece ocak ayınınki.)

@Erchamion
    Önemli değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -mehmet- -- 19 Ağustos 2012; 2:18:13 >

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.