Şimdi Ara

2007 Vectra Yakıt Tüketimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.083
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar 1 ay önce aldığımız 2007 vectra aracımıza 04.04.2010 tarihinde prins marka lpg dönüşümü yaptırdık.Şu ana kadar 1200 km ye yakın yol yaptım.Son depoyu shell den litresi 2 tl ye aldım.35 litre ile depoyu doldurdum ve 70 tl ödedim.Özellikle dikkat ederek kullandım ve denemek istedim ne kadar az yakabilirim diye.Tamamı şehiriçi kullanım oldu fakat belirtmem gerek ki 3000 deviri hiç geçmedim,boş yolları tercih ettim,ayrıca hafta içi her gün 8 km civarında sabit 80 ile gittiğim bir yol var.Yani belki de tam şehiriçi denemez bilmiyorum artık.Bugün depo tamamen bitti ve 400 km yol yaptığımı gördüm.Yol bilgisayarında görünen ortalama yakıt tüketim değeri; 8,8litre/100km şeklindeydi.Şimdi 70 lira ile 400 km yol yaptım görünüyor ve hesaplamaya göre de km başına 0,175 lira çıkıyor.Mükemmel ötesi bir rakam özellikle de bu araba için.Ama kafam karıştı ve pek de inanamadım.Çünkü önceki depoda 360km yaptım ve 1 litre de fazla gaz almıştım.Şimdi benim aklımda birkaç ihtimal var:
    1)Önceki depoda karışıklık olup da gaz tam bitmeden üstüne gaz almış olabilir miyim?(Gerçi ikaz sesi geldi araç benzine geçti öyle aldım gazı)
    2)Aracın benzinde gittiği mesafeyi hesaba katmıyorum 0,175 tl yi hesaplarken.Bu mesafa ne kadar olur tahmini.Depo zaman olarak 13 günde bitti.Günlük 3 km benzinde gitmiş olsam toplamda 39 km eder.400-39=361km 70/361=0,194 gibi bir değer çıkar ki bu da mükemmel bana göre.
    3)Bir de şöyle bir durum var yine 35 litre ile 400 km gitti dersek: 100 km de 8,75litre lpg yapar.Bildiğim kadarıyla benzinden fazla olması lazım.Yol bilgisayarındaki benzin değeri 8,8lt/100km.Gerçi zaten bu saçma olur kesinlikle kayda değer şekilde benzinle alınan bir yol var.Burda benzinde gittiğimiz tahmini yolu çıkarsak yani 361 km gitmiş gibi hesap yapsak: (35/361)*100=9,6litre lpg yapar 100 km de.Ama 1lt benzin=1,2 lt lpg deniyor.O hesaba göre yol bilgisayarından yola çıkarak 10,5lt/100km lpg olması lazım.

Biliyorum çok uzattım ama kafam karıştı bu düşünceler içinde.Böyle birsürü şey düşünüyorum,dedim içimde kalmasın birileriyle paylaşayım ve akıl alayım

• Hocam ben yaktıgımı soylemiyeyim moralin bozulur bende 2006 jetta fsi var, 40 lt lpg ile 612 km gidiyorum. 1170 km de birde 50 tl lik benzin tuketimi oluyor (FSI araclara ozel) benim ortalamamı sen hesapla
  • 0,174 tl çıkıyor lpg litresi 2,03'ten hesaplarsak.O zaman benimki de normal mi yaniŞehiriçi değerler değil mi bu verdikleriniz?
  • değerler normal yanılma payınızla birlikte 20 krş diyelim bende avensisle hemen hemen aynı değerleri yakalıyorum benzinle gitseniz 30 krş olur kmde 10krş karınız var
  • Benzinle 30 kuruştan da fazla oluyordu yakıt,yani 13-15 kuruş kar oluyor gibi görünüyor.Ayda 1000 km yapsam 1 sene civarında kitin masrafı çıkıyor ve gerçek kar başlıyor
  • Bence önceki aldığınız gazdan depoda bir miktar kalmış..

Bir de yol eğer yokuşsa araba olması gerekenden biraz daha önce benzine geçebiliyor..

Benim bazen benzine geçiş sesinden sonra ilk lpg istasyonuna kadar duruma göre kasarak 9-10 km yaptığım bile oluyor..

Ayrıyeten lpg tam yüzde 20 fazla yakar diye bir durum söz konusu değil 15 de 17 de olabilir..Gazın bittiğinden iyice emin olup ölçümünüzü bir daha yapın..
  • Bahsettiğim depodan sonra tekrar doldurdum şu anda 100 km oldu.Fakat sabah 200 km lik bir uzun yola gitmem lazım bir de dönüş 400 km yine hesap karışacak gibi görünüyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: selsah

Hocam ben yaktıgımı soylemiyeyim moralin bozulur bende 2006 jetta fsi var, 40 lt lpg ile 612 km gidiyorum. 1170 km de birde 50 tl lik benzin tuketimi oluyor (FSI araclara ozel) benim ortalamamı sen hesapla

fsi motora hangi lpg kitini kac paraya taktırdınız?
  • Fsi kiti söylerseniz bende sevinirim .
  • prinsle konustum bazı motor numaralarına uyguluyolarmış 1800 euro + kdv dediler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.