Şimdi Ara

14bin liraya sistem önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
430
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Sadece oyun amaçlı ray tracing sistem toplamak istiyorum. Daha çok single player oynuyorum. Bu fiyata 4k 60fps almak zor herhalde ama yeri geldiğinde de akıcı 1440p 144FPS rekabet oyunları oynamak isterim. Monitör olarak şuan 1080p60HZ LED TV kullanıyorum 39inch 99 ekran.

Singleplayer oynarken 1440p 144hz ile 4k 60fps arasında hangisi tercih edilmeli bu arada ? Hiç 144 full fps ekran ve video/oyun görmedim şuana dek.

Freesync G Sync için de ayrı para biriktirmem gerekecek heralde. 39inchten sonra alışmak zor olacak gibi gözüküyor.

Şuan paramı dövizde tutuyorum, bu birikimimin neredeyse yarısı döviz tavanken yapmıştım. Acelem de yok zaten gerekirse daha fazla para biriktirip bekleyebilirim. Oyun oynayacak vaktim de yok şu sıralar. Belki yeni parçalar çıkar, döviz de yükselmiş olur daha iyi sistem toplayabilirim o ara.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

• online oyunlarda 1080p bile tercih edilmemeli :) o konuyu ayrı tutarak

monitör dahilmi değilmi?

amac 2k ve 4k da oyun oynamaksa;

10400F 1400 tl

z490 A pro 1400 tl

2*8 ram circual 630 tl

1tb m2 ssd 850 tl

corsair rm750 1050 tl

corsair x465 kasa 950 tl

palit 3070 6900 tl

11800 tl.

monitör dahil değilse

3080 yada 6800xt zorlanır.

• acura07 kullanıcısına yanıt

Hocam güzel bilgileriniz için teşekkürler, palit alanları görüyorum. Daha önce hiç duymamıştım bir sıkıntı çıkarmaz heralde.

monitör almak şart olacak o zaman :) dediğiniz kartlara zorlayıp, monitör için bekleyebilirim para biriksin. O sıra basit oyunlar oynarım görselin geri planda olduğu, benim için sorun değil.

Bu önerdikleriniz elektrik faturasını üzmez değil mi ? TDP değerlerini tabi ki de araştıracağım. Önceki bilgisayarımı sattım. Satmadan önce kışın kaloriferi kapatıyordum valla. Çünkü FX 8350 ve r9 280x kullanıyordum ses izolasyonlu kasada :) Elektrik faturası bayağı bi geliyordu ki bu bahsettiğim zaman iki sene önce falan. Bu kış yüklü zamlarla ne olacağı ortada zaten.

Monitör de tavsiye edebilir misiniz hocam ? FREE SYNC G SYNC farkını araştıracak vaktim olmadı.

• Frayne F kullanıcısına yanıt

3070 tabiki güçlü bir kart :)

fakat 280x den daha az cekıyor 3070 220W :) 280x 250w

zaten 10400F bişi çekmez.

faturada bırazcık ındırım olabılır..

ısı olarak kaloriferı acmanız gerekecek 

fre olan amd ekran kartlarında G olan ıntelde..

bircok model 2 sınıde desteklıyor.(resmen desteklemesede desteklıyor)

montirler hakkında pek bılgım yok ılgımıde cekmıyor acıkcası :)

fakat yenı monıtorlerın %90ı 2 sınıde desteklıyor diye biliyorum.

• acura07 kullanıcısına yanıt

Tamamdır hocam, güldürdünüz beni :) RYZEN 8 çekirdek önerebilir misiniz boardla birlikte ? Ben tercihimi 8 fiziksel çekirdekten yana kullanmak istiyorum uzun ömürlü olması açısından çünkü yeni nesil konsollar ryzen o şekilde. Konsol port oyunlar da yıllardır PC için hep aynı mantık. Gerekirse çok ileride OC de yapabileceğim bir sistem olsun istiyorum extra soğutucu alıp. Bu sistem ayrıca ileride VR set alırsam destekler diye düşünüyorum :)

Teşekkürler.

• Frayne F kullanıcısına yanıt

monıtoru sonra alacaksanız aynı sıstemde sadece 10700F olarak ddeğiştirin bütçe içinde kalırsınız.

sessiz 1 adette sogutucu bakarsanız fuma2 önerırım

• fazla fps istiyorsanız

ryzen 5600X li sistem toplamalısınız 10400F / 36xx den % 30 daha hızlı

• 144 hz 1440p >>>> 4K 60fps

z490 a-pro 10600k ve 3070'li bir sistem çekin parçaları olabildiğince ucuz almaya çalışın. 4k pcde çok gereksiz, 1440p fazlasıyla yeterli zaten farkı anlayabilmek için 5 cmden bakmanız gerekiyor ekrana.

Bence 1080p 144hz bile gayet kullanılabilir. 144hz 1440p de çok ideal, ama öyle yaparsanız mutlaka gsync olması gerekiyor.

Amd tarafında bildiğim kadarıyla 3700x 3000 serisi ekran kartlarını güzel besliyor, 10600k yerine ona da bakabilirsiniz. 6800 serisi ekran kartları çıkacak ama 3070 hem daha ucuz hem de daha iyi. Stok sorunu ne zaman çözülür bilmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Frayne

Hocam güzel bilgileriniz için teşekkürler, palit alanları görüyorum. Daha önce hiç duymamıştım bir sıkıntı çıkarmaz heralde.

monitör almak şart olacak o zaman :) dediğiniz kartlara zorlayıp, monitör için bekleyebilirim para biriksin. O sıra basit oyunlar oynarım görselin geri planda olduğu, benim için sorun değil.

Bu önerdikleriniz elektrik faturasını üzmez değil mi ? TDP değerlerini tabi ki de araştıracağım. Önceki bilgisayarımı sattım. Satmadan önce kışın kaloriferi kapatıyordum valla. Çünkü FX 8350 ve r9 280x kullanıyordum ses izolasyonlu kasada :) Elektrik faturası bayağı bi geliyordu ki bu bahsettiğim zaman iki sene önce falan. Bu kış yüklü zamlarla ne olacağı ortada zaten.

Monitör de tavsiye edebilir misiniz hocam ? FREE SYNC G SYNC farkını araştıracak vaktim olmadı.

Hocam elektrik faturası PSU ile de ilgili olabilir, eski psu'nuz neydi, efficiency ratingi kaçtı? Bronzla gold arasında çok fark yoktur ayda en fazla 5 lira fark eder ortalama kullanımda ama psu'nun kendisi kalitesizse veya 80+ sertifikası yoksa çok verimsiz güç çekiyor olabilir.

• Bu fiyata 5600x ve palit rtx3070 sığdırmak mümkün

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.