Şimdi Ara

130m2 ev soğutma tavsiye Carrier 53 UQV 060H / Samsung AR7500 / Beko 32430 AA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
578
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar, birkaç haftadır klima bakıyorum fakat kararsız kaldım.

Kullanım yeri ev, (130m2) soğutma ağırlıklı düşünüyorum.

Bütün evi buz gibi yapmasını beklemiyorum sıcağı kırsın yeterli, tabi az elektrik ve masraf çıkarmamasıda tercihim tabiki. Samsung ve Beko gözüme çarpan markalar oldu tabi tavsiyelere açığım. (Mitsubishi/Daikin/Midea isimlerinide çok gördüm fakat ya fiyat yüksek yada çok yaygın değil gibi geldiler)

Baktığım modeller şu şekilde ;

Samsung

AR24MSSDCWK (24000 BTU) AR7500 Serisi oluyor sanırım bu fakat isim olarak broşürde bu varken samsung un sitesinde AR24HSSDCWKNSK yazıyor.
    http://www.samsung.com/tr/air-conditioners/wall-mount-arxxhssdcw/AR24HSSDCWKNSK/

Ayrıca hepsiburada da bulduğum üründe ise AR24KSSDCWK/SK yazıyor.
    http://www.hepsiburada.com/samsung-ar7500-ar24kssdcwk-sk-a-24000-btu-h-dijital-inverter-klima-pm-evnarliar24kssdcwk

Bu kodlardaki farklılık nedir? Hangisi en son versiyonu ?

Fiyat olarak broşür de 4799 ÖTV indirimli yazıyor fakat hepsibuaradaki ile aynı ise ordan almayı tercih ederim yada mağazalarında iskonto yaparlarmı. 10 yıl garanti olmasıda uygun geldi.

Samsung bayii keşif göndermiyoruz ücretli olarak çağrı merkezinden çağırabilirsiniz dedi doğrumudur bu ?

BEKO

32430 AA Klima (22.500 BTU)
    https://www.beko.com.tr/split-tipi-klimalar-ultra-ionizer-inverter-serisi-32430-aa-klima.html

Bunun içinde liste fiyatı 3696 denildi.

Sizce bu model ve markalar uzun vadede sorun yaratırmı servis vesaire. Birde bu klimaları en uygun kaça alabilirim nakit (montaj, keşif dahil). Satın alırken dikkat etmem gerek özel hususlar var ise bahsederseniz sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yilmaz57 -- 18 Nisan 2017; 20:3:8 >

• Merhaba,
    Klima evin ortalarında olmadığı sürece soğuk hava homojen bir şekilde dağılmayacağı için genelde arka odalar etkilenmez. Monte ettirmeyi düşündüğünüz yer 24'lük klima için küçükse; oda soğuduğu için klima kendisi kısacaktır bu yüzden de diğer odalar soğumayacaktır.
    Sarfiyat kısmında ise inverter olsa dahi mevcut kapasitesinin üzerinde çalışmak durumda kalacağı için belki de eski on/off klimalardan da daha fazla harcayacaktır.
    Bu işte evin mimarisi ve klimanın nereye monte edileceği büyük etken.

• Şahsi fikrim olarak, Samsung klima için 4.099 çok, 4.799 ise çok çok pahalı bir fiyat.
    • Sizin dediğiniz gibi AR7500 seri, bahsettiğiniz AR24HSSDCWKN/SK ve AR24KSSDCWK/SK ise model kodudur.
    • Klimanın tüm aksamı 3 yıl garantilidir. 10 yıl garanti ise sadece kompresör garantisidir. Artık elektrik kompresöre gitmeden evvel bir çok kontrolden geçtiği için bu garantiyi rahatça verebiliyorlar.
    • Forumda, alüminyum kullanmasından dolayı fazlaca eleştiri aldı. Lakin Beko da son yılda üretilen klimalarda alüminyum boru, kondenser ve evaporatör kullanılıyor. Önceki seriler bakır.
    • Samsung'un ücretsiz keşif hizmeti vermediğini duymuştum ama doğruluğunu bilmiyorum. Bu hizmeti sağlamayan bir firma garanti konusunda bana güven vermiyor açıkçası.
    • Beko'nun klimaları ise Arçelik-LG ortaklığında Türkiye'de montajlanıp üretiliyor. Lakin LG de klima konusunda aman aman bir firma değil.
    • Montaj konusunda ise her iki firma da ücretsiz montaj hizmeti veriyor.

Söylediğiniz iki firma arasından Beko fiyat avantajı ve 150 lira karşılığında +4 yıl garanti teklifiyle bana göre 1 tık üstte duruyor. Arçelik-Beko yetkili servis ağının ise Samsung'a oranla ezici bir üstünlüğü olduğunu unutmamak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unreleased -- 17 Nisan 2017; 23:15:29 >

• beko verdiğiniz klimanın aynısı arçelik te internet üzeirnden alırsanız eğer 3419 veriyor aşağıda ki siteyi inceleyiniz bence

http://www.asilev.com.tr/Arcelik-Ultra-Ionizer-24330-AA-22540-BTU-Inverter-Duvar-Tipi-Klima,PR-1610.html
  • Bana göre yaklaşım en başından hatalı. Hele ki 130m2 BÖLÜNMÜŞ alan için isterseniz 50.000 lik makine koyun yine de sağlıklı olmaz.

Ben oldum olası tek merkezden yayılım yapıp (Kırılsa da yeter) mantığına karşı çıkmışımdır. madem öyle 1 adet en büyük makineden alacağınıza 3 adet en küçük makine alın, lokal noktalardan hepsini çalıştırıp tüm evi açık bırakın bu daha mantıklı ve en azından emiş üfleme açısından daha sağlıklı bir dağılım olur.

3 adet birden aldığınız için indirim de alırsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ado

Bana göre yaklaşım en başından hatalı. Hele ki 130m2 BÖLÜNMÜŞ alan için isterseniz 50.000 lik makine koyun yine de sağlıklı olmaz.

Ben oldum olası tek merkezden yayılım yapıp (Kırılsa da yeter) mantığına karşı çıkmışımdır. madem öyle 1 adet en büyük makineden alacağınıza 3 adet en küçük makine alın, lokal noktalardan hepsini çalıştırıp tüm evi açık bırakın bu daha mantıklı ve en azından emiş üfleme açısından daha sağlıklı bir dağılım olur.

3 adet birden aldığınız için indirim de alırsınız.

Aslında evin yapısı uygunsa bu kısmen de olsa mümkün. Garanti veremiyorum sorumluluk kullanıcıya aittir. Ben de 80-90 metrekareyi ısıtıp soğutuyorum. 40-50₺ fark yaratıyor oda kapısı kapalı kullansam 40-50₺ daha az gelir. Ama ben faturamdan yine de çok memnunum. Yazın 18-22-23 derecede soğutmada kullandım genelde. 200₺ geldi en yüksek faturam ki normal evimin faturası 85₺ gelir. 115₺ klima yakmış. 18 lik inverter klimam. Orta segment üstelik. Ahım Şahım bir şey değil. Benim evimin tüm odalarının kapıları koridora bakıyor. Yani özetle diyeceğim biraz evin şekli yapısı yalıtım ve klimanın biraz kalite olması de çok önemli bu konuda.

Arkadaşa da tavsiyem evinizin krokisini o atabilir misiniz? Ve odaların metrekarelerini söyleyebilir misiniz? Hele Beko gibi bir klima orada çok tüketim yapacaktır. Ama orta segment Midea gibi bir klima alırsanız az çok iş yapar tahminimce evin de yapısı uygunsa. Saygılar.

2 klima almanız daha mantıklı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-28FAB8B9B -- 18 Nisan 2017; 11:11:17 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba, ben de tek klima ile evin bir kısmını soğutmak istiyorum. evin buz gibi olması gerekmiyor. hafif kırılsa yeter. 29mt olan salonun soğumasına gerek yok. almayı düşündüğüm klima ise:

https://www.arcelik.com.tr/split-klima/18330-aa-klima.html

ev yalıtımlıdır ve ara kattır. yaşadığım yer ise kocaeli. pencereler ise devasa büyüklükte değildir. oldukça makul büyüklükte pencereler var. klimayı koymayı düşündüğüm yeri kırmızı ile işaretledim. klima 17000BTU soğutma kapasitesine sahip. seer değeri 7.0

yorumlarınızı alabilirmiyim

130m2 ev soğutma tavsiye Carrier 53 UQV 060H / Samsung AR7500 / Beko 32430 AA

• Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler. Krokiyi çizmek biraz zaman alır birde orantısız çizerim sanırım.

Fikir değişikliğine giderek Alarko Carrier X-Power Gold 53 UQV 060H almayı düşünüyorum.
    http://www.alarko-carrier.com.tr/tr/alarko-carrier-urun-detay/13/carrier-xpower-gold-duvar-tipi-inverter-split-klima

4800 TL fiyat verdiler sizce bu klimanın hakkımıdır bu miktar ?

Bu arada klimayı salon a taktırmayı düşünüyorum 40m2.

Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yilmaz57 -- 18 Nisan 2017; 20:1:43 >

• Carrier klimalar hakkında bilgim yok, hakkı mı değil mi bilmiyorum ama internetteki fiyatlardan düşük bir fiyat vermişler.

Bu fiyata tek klima almak yerine multi split sistemlere de bakmanızda fayda var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Alarko Carrier X-Power Gold 53 UQV 060H Bu seriyi kullanan varmı yada bilgisi olan ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.