Şimdi Ara

1080P İÇİN 980 Ti GEREKSİZ Mİ ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
1.596
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: HideBound

Arkadaşlar sistemimde ekran kartı olarak 980 ti almak istiyorum. monitörüm benqXL2430T 144 hz 1 ms lik bir monitör olacak 1920x1080 çözünürlüğe sahip. sizce 980 Ti gereksiz mi olur yoksa 2k monitör mü almalıyım ?

Öncelikle ihtiyacınız nedir ona karar vermelisiniz? Şuan kullandığınız kart nedir ve günümüz güncel oyunlarda ortalama performansınız ve bu performansa bağlı olarak sizin memnuniyetiniz veya şikayetleriniz?

Baştan sistem topluyorsanız ve bütçeniz yeterli ise tabiiki 980ti almanızda fayda var çünkü 980 arasında çoğu yerde %30 luk muazzam bir performans farkı var. 1600mhz veya daha üzerinde o.c'lenmiş ve 7/24 stabil kullanan 980 sahipleri bu farkı azda olsa kapatabiliyorlar orası ayrı.

Eğer öncelik neye vermeliyim derseniz ben karta yoğunlaşmanızda fayda görüyorum. 1080p'dede DSR açıp 2k oyun zevkini yaşabilirsiniz

• HideBound kullanıcısına yanıt
    Şu bakış açısından bir kurtulamadık gitti.Soruya da öznel cevaplar vermek yerine biraz daha mantıklı cevap versek iyi olacak.Üstelik hangi oyunlar baz alınıyor, kime göre , neye göre gerekli ya da gereksiz? Soru da yanlış aslında. Bu soruya pahalı ekran kartı almanın mantıksız olduğunu düşünen bir grup arkadaş kesinlikle gereksiz diyecektir.Ultra oyun oynama derdi olmayanlar da gereksiz diyecektir.GTA5,Witcher 3 tarzı AC Unity tarzı oyun oynamayanlar da gereksiz diyecektir.Pc'yi zorlamayan oyunları oynayanlar da gereksiz diyecektir.Sadece 10 sene öncesinin oyunlarını oynayanlar da gereksiz diyecektir.Sadece film izleyip nette gezinenler de gereksiz diyecektir. Ya da oyunlara girip ekran kartı ayarlarını yapma ihtiyacı dahi hissetmeden oyun oynayanlar da gereksiz diyecektir.

-Soru "X kadar bütçem var.İşlemcim A,güç kaynağım B,çözünürlük C,F/p olarak ne alabilirim" olsa doğru soru olur.Doğru cevaplar gelir.
    -Soru "X oyununu/oyunlarını Y ayarlarda Z fps alarak oynamak istiyorum" olsa doğru soru olur.Doğru cevaplar gelir.

Yani fiyat/performans olarak,paranızın alabildiği,sisteminize ve ihtiyaçlarınıza uygun, yurt içi/yurt dışı/sıfır/ikinci el konusundaki hassasiyetlerinize göre en iyi ekran kartı neyse onu almalısınız.Bu 980Ti ise 980Ti'dır.280X ise 280X'ti. 7750 ise 7750'dir.Yurt dışından getirtmek ise yurt dışından getirtmektir.İkinci el almaksa ikinci el almaktır. Artık forumda öyle mantıksız konular açılıyor ki tıpkı delinin biri kuyuya bir taş atmış hikayesine dönüyor.Hatta merak ediyorum.Böyle sorular cevap bulabilmek için mi soruluyor yoksa ortada herkesin farklı fikirlerinin olabileceği bir tartışma konusu olsun da milletin saçmalıklarını film izler gibi izlemek için mi soruluyor anlamıyorum.Bundan zevk mi alınıyor acaba.Gerçekten art niyet aramaya başlar oldum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AC Kiriklar -- 28 Aralık 2015; 4:00:17 >

• @HideBound
    Gönlündeki kartın GTX980ti olduğu açık. Yanına 2K monitör alırsan görsel kaliteyi artırırsın. 1080P devam edersen Fps'yi artırırsın. Seçim senin.

@AC kiriklar
    İnsan sorduğu sorunun cevabını içten içe bilse bile, bazen aynı cevabı başkasından da duymak ister. Çok saçma gelebilir ama insanın doğasında var bu
  • Monitöre göre normal

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Böyle çizgileri kim çiziyor kimin sınırları bunlar hep saçmalık.
    1080p için 4gb yeter diyen aynı kafanın ürünleri bunlar.
    1080p için 980ti bile yetersizdir.
    Çünkü 1080p çözünürlüğün belirlediği bir grafiksel güç tavan değeri yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 28 Aralık 2015; 15:08:08 >
  • bende gtx 980 ti sli var suan kullanıyorum 1080p de kartlar 2k-4k ıstıyor...
  • 1080p'de 970, 390 gibi kartların üstü şu an gereksiz. 1080p@120 Hz'de 980 Ti kullanıyorum, bol geldiğini söyleyebilirim.
  • HideBound kullanıcısına yanıt
    Ben olsam 970 alırdım üstüne gsync monitör alırdım çünki gsync monütörde oyun oynamak mükemmel. benq 24 olarak gsync monitör var 144 hz 1 ms 2700 kusur tl ama illa 980 ti diyorsan

zaten monitörün 144 hz olucak o yüzden 1080p de 980 ti ideal 60 hz monitör kullananlar için gerek yok 980 ti ye.Ama dediğim gibi gsync monitörü düşün derim mükemmel.
  • Mantık çerçevesinde yorumlar gelmeye başlamış azda olsa hayret.

Bilinir ki bu tarz konular çoğu kez tüm mimari değişimlerinde açılır. Yorumlarda yavaş yavaş olgunluk görmek üzerinde durulması gereken bir konu.
  • ağız tadıyla 60 fps'de oyun oynamak için anca yeterli.

tek tük aşırı gereksiz über şeyleri açmaya gerek yok tabi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HideBound

Arkadaşlar sistemimde ekran kartı olarak 980 ti almak istiyorum. monitörüm benqXL2430T 144 hz 1 ms lik bir monitör olacak 1920x1080 çözünürlüğe sahip. sizce 980 Ti gereksiz mi olur yoksa 2k monitör mü almalıyım ?

Oynayacağın oyunlara ve oyunlardan bekletilerine göre değişir bu durum.Güncel oyunların ultrasında monitöre paralel 144+ fps beklentisine girersen hepsi için yetmez ve hatta zorlarsan bazılarında vramde bile sıkıntı yaşarsın.

Gtx 980ti sli'ın bile 1440p'de yetersiz kaldığı oyunlar var buna son örnek black ops 3.Oyun ultrada 1440p'de 8.5 gb'a kadar vram yiyor ve kart sli bile olsa vram'den dolayı akıcılıkta sıkıntı yaşıyorsun.
    https://www.youtube.com/watch?v=RNfXQRG1Ir8

Bundan öncede aynı durum shadow of mordor'da yaşandı.Oyun Ultra HD texture paketi ile 1440p'de 7.5 gb vram yiyordu ve yine 980ti sli'da yer yer akıcılık sıkıntısı yaşıyordun.
    https://www.youtube.com/watch?v=z372o1poHkc

Peki akıcılıkta nasıl bir sıkıntı yaşıyorsun?
    Şöyle;bir üstteki video'da Shadow of mordor titan x sli ile oynanmıştı şimdi aynı ayarlar ve çözünürlükte 980ti Sli ile oynanıyor.Özellikle 2:15 ile 3:15 arasındaki yoğun savaş sahnesini izlersen vram yetmediği için Fps dalgalanmasını net bir şekilde görürsün hatta bi yerde fps 69'lara kadar düşüyor..
    https://www.youtube.com/watch?v=4cBfF16D0T4

Yeni oyunlardan rainbow six siege ve 4K'da HD texture paketini yüklediğinde yine 980ti vram sıkıntısı yaşıyor.
    https://www.youtube.com/watch?v=y_JddRSf9ng

Kısacası hangi oyundan ne beklediğine göre değişen bir durum.
    İleriye dönük 2-3 yıllık bir sistem kuruyorum dersen (şahsen ekran kartları için 3 yıl çok uzun bir süredir) pascalı bekle derim neden dersende iki yıla kalmaz yeni nesil birçok oyunda;özelliklede açık dünya ve yüksek texture detayları isteyen oyunlarda 6gb full hd için bile yetersiz olacaktır.
    Vram üzerinde neden bukadar duruyorum sebebi şudur;oyunlarda fps sana yetersiz gelince overclock yaparsın birşekilde yükseltirsin ama vram yetersiz gelince hiçbirşey yapamazsın ve oyun sistem belleğinden yemeye başlar ozamanda gpu tam verimli çalışmaz gpu'ya binen yükte dalgalanmalar olur buda oyunun akıcılığını etkiler veya saçma sapan ani fps düşüşleri yaşatır.Durumlar böyle kendi beklentilerine göre değerlendirip kararını verirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Architect. -- 29 Aralık 2015; 7:18:05 >

• 2 tane 980 ti ile 1080p full e yetmiyo

• Konsollar 1080p "nerdeyse"

Bu ne demek? yeni nesil konsollar çıkana kadar oyunlar bunlarda çalışacak kadar yapılacak demek.Yani eğer "optimize" özürlü değilse atide 270 nvidiada 760 dan yukarı ne kart varsa oyunları 1080p de ve konsollardan daha kaliteli görsellikte aynı oyunları çalıştırır demek.

Yani 980ti 1080p için cidden çok fazla.

Ama yarın birgün carmack emmi gider bi oyun köstürür pc ye özel oda 980ti mi ister fury threeway mi ister orası bilinmez
  • durumun varsa 980 ti ve 2 k
  • Konuyu açan arkadaş belli ki milletin kapışmasını seyreylemek için yani kendini tatmin etmek için konu açmış , ona en güzel cevap hiç bişey yazmamak !!!
  • 2 adet 980 ti dahi alsan 1080p de dahi full oynayamazsın

• Gtx 970 full hd için idealdir

• quote:

Orijinalden alıntı: Asisvénia

Tek gpu da guc bakimindan Titan X'den sonra tercih edilebilecek bir kart hatta 6gb bellegi sebebiyle 12gb vram'i bosverip direk 980Ti tercih edilmesi lazim gpu yu 1550mhz bellekleride 7400-7600mhz yaptiginiz zaman Titan X'i bile geciyordu mesela fabrika cikisli zotac extreme modeli Titan X'den daha iyi sekilde geliyordu. 144hz 1080p monitorde cidden 980Ti kaymak gibi gider vram bakimindanda sıkıntı cekmezsiniz ayrica akicilik anlaminda cok iyi olur Volta mimarili kartlara kadar degistirmeniz icin bir sebep olmaz.

oçeli titan x zotac extreme karşılaştırmalarına baktınız mı ? ben 980 ti kingpin edition dışında göremedim titan x i tokatlayan

• Diyecek söz yok üstüne. Kısa ve net. 1080P R9 290. Mutlu mesut yaşıyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TaymekHoldem

quote:

Orijinalden alıntı: Asisvénia

Tek gpu da guc bakimindan Titan X'den sonra tercih edilebilecek bir kart hatta 6gb bellegi sebebiyle 12gb vram'i bosverip direk 980Ti tercih edilmesi lazim gpu yu 1550mhz bellekleride 7400-7600mhz yaptiginiz zaman Titan X'i bile geciyordu mesela fabrika cikisli zotac extreme modeli Titan X'den daha iyi sekilde geliyordu. 144hz 1080p monitorde cidden 980Ti kaymak gibi gider vram bakimindanda sıkıntı cekmezsiniz ayrica akicilik anlaminda cok iyi olur Volta mimarili kartlara kadar degistirmeniz icin bir sebep olmaz.

oçeli titan x zotac extreme karşılaştırmalarına baktınız mı ? ben 980 ti kingpin edition dışında göremedim titan x i tokatlayan

Surdan stok Zotac 980Ti'in ve ayriyeten o.c li haldeyken nasil tokatladigina bakabilirsiniz :

http://www.maximumpc.com/zotac-gtx-980-ti-amp-extreme/

Birde forumda extreme edition icin Erdi ve Mesut bey'in incelemesi vardi ordanda bakabilirsiniz.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.