Şimdi Ara

1080i ile 720p arasındaki fark nedir (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
33.899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Konuyla doğrudan ilgili olmasa da bir tespitimi burada belirtmek istiyorum. Panasonic 42PV70 ile Samsung HD860 DVD Player seyrettiğimde 720p yada 1080i alabiliyorum. Örneğin LOSt 720p otomatik veriyor. 1080i yapabilme olanağım var. Ancak 720p olarak aldığım görüntüler daha tatmin edici geliyor. 1080i de sanki renk ve görüntü biraz dağılıyor.
  • Elinizdeki LOST hd-rip mi ? kac mblik bir dosya ?

quote:

Orjinalden alıntı: sserin

Konuyla doğrudan ilgili olmasa da bir tespitimi burada belirtmek istiyorum. Panasonic 42PV70 ile Samsung HD860 DVD Player seyrettiğimde 720p yada 1080i alabiliyorum. Örneğin LOSt 720p otomatik veriyor. 1080i yapabilme olanağım var. Ancak 720p olarak aldığım görüntüler daha tatmin edici geliyor. 1080i de sanki renk ve görüntü biraz dağılıyor.
  • LOST orjinal DVD var elimde. Sanıyorum ondan otomatik 720p veriyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: burak.82

720p 1280*720 pixel cozunurlugun kisaltilmasidir. sonda "p" harfi progressive scan anlamina gelir.

1080i ise 1920*1080 piksel cozunurlugun kisaltilmasidir. sondaki "i" harfi interlaced in kisaltilmasidir.

interlaced systemlerde tv aldigi goruntu sinyallerini ilk once tek sayili yatay goruntu cizgileri, sonra ise cift sayili yatay goruntu cizgileri yukaridan asagiya dogru goruntuler ama bunu gozlerimiz algilayamaz.

progressive scan de ise goruntu alindigi gibi tv bu goruntuyu ekranda frame (tek kare) olarak gosterir.

simdi hangisi iyi dersen, tabiiki 1080i daha iyi cunku icerdigi piksel sayisi daha fazla bu yuzden goruntu kalitesi daha iyi olacaktir. Bunu buyuk tv lerde daha iyi gozlemliyebilirsin. Ama eger spor ve oyun kullanimi icin aliniyorsa 720p, kare yenileme hizindan dolayi daha iyidir ama sadece hd goruntuleri izliyecegim diyorsa kullanici 1080i uygundur.

Piyasadaki bircok tv (HD Ready) zaten bu iki goruntuyu ayni anda destekliyor. Sadece kullaniciya tv menusunden alinan sinyal turunu kendi istegine gore ayarlamak kaliyor.

saygilar...

hd ready 720p ve 1080i veriyosa full hd hangisi oluyo

• c )hiçbiri
  • Full HD = 1920 x 1080 P

olmalıdır.

P= Progresive Scanned (Önceden taranmış)

Yani 1920 x 1080 pixel'e sahip ekranı monitör gibi kullanıp hiçbir bir işlem yapmasına gerek bırakmadan sinyalin önceden taranmış bir şekilde yani 1080p formatında yollanması işlemi.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.