Şimdi Ara

1000 watt ev sinema sistemi yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
446
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar kolay gelsin elimde 1000 watt bluray ev sinema sistemi var ( hoparlörleri mevcut değil ).
    cihazın çıkış başı gücü 160 watt şimdi ben 160 watt araç hoparlörü alsam rahatlıkla kullanabilirmiyim yoksa sıkıntı çıkar mı çıkarsa sıkıntılar neler olabilir .
    Şimdiden teşekkür ediyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: gkhngrbzz

arkadaşlar kolay gelsin elimde 1000 watt bluray ev sinema sistemi var ( hoparlörleri mevcut değil ).
    cihazın çıkış başı gücü 160 watt şimdi ben 160 watt araç hoparlörü alsam rahatlıkla kullanabilirmiyim yoksa sıkıntı çıkar mı çıkarsa sıkıntılar neler olabilir .

dediğiniz sistem 3 ohm luk ve 160 w diye bir şey yok. 0nun kanal başı verdiği ses 30-40 wattır. gerçi 160 watt diye alacağınız araç hop.larıda öyle bişidir.

ohm değerini tutturursanız sıkıntı olmaz. hatta 250 w rms diye gecen araç subwooferları varya 200 tl ye satıyorlar kabini ile halı kablı kabin :) bass kanalına onu bağlayabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: can-can-can

quote:

Orijinalden alıntı: gkhngrbzz

arkadaşlar kolay gelsin elimde 1000 watt bluray ev sinema sistemi var ( hoparlörleri mevcut değil ).

dediğiniz sistem 3 ohm luk ve 160 w diye bir şey yok. 0nun kanal başı verdiği ses 30-40 wattır. gerçi 160 watt diye alacağınız araç hop.larıda öyle bişidir.

ohm değerini tutturursanız sıkıntı olmaz. hatta 250 w rms diye gecen araç subwooferları varya 200 tl ye satıyorlar kabini ile halı kablı kabin :) bass kanalına onu bağlayabilirsiniz.

Alıntıları Göster

3 ohm değilde 4 ohm olsa ne gibi bir sıkıntı olabilir ? 160 watt peak değeri rms dediğiniz gibi 30 40 arası subwoofer ı 250 watt demişsiniz peak değer 160 watt olan bir cihaza bağlarsam bu sefer anfiden aşırı güç çekmez mi ?

• 160 w diye birsey yok. 160w rms bir hop ne demek biliyormusun sen. Sen yazilana bakma. 30 ar watlik kolonlar tak. Sub woofer da 10 inclik 200 liraya satilan arac wooferlarindan olabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • can-can-can kullanıcısına yanıt
    iyi okursan rms değil de peak dedim yani dayanabileceği en yüksek güç satıca gidip 30 w hoparlör ver desem dalga geçer adamla rms 30 ila 40 arası ( yani senin bahsettiğin ) piyasa da 140 ila 200 w arası olarak satılmakta burda bir art niyet yok öncelikle bunu bil sadece bilgi topluyorum.
  • bu tarz markalar peak ve rms değerlerini kafalarına göre bir formulle hesaplıyorlar, ne verdikleri rms e inanıyorum ne de peak değerine.

elindeki lg sistem blurayli hb yada bh serisi modellerden bir tanesi 160 watt peak değeri yazıyor. bass için ise bu değer 200 watt. o 160 yazan center varya bir damlacık hoparlor. örneğin 10 wattlık gitar amfileri bu kolanların bir tanesini kıyasladığımızda 2 kat fazla ses veriyor.

yani lg ye hesap yapma güzel kardeşim. şimdi 3 ohm lık 160 watt tdp değerleri hoparlor bulacaksın. bass için bu değer 4 ohm 200 watt hatırladığım akdarı ile.

zaten amacın ucuza getirmek bu nedenle kalkıp cok kaliteli markalar alamayacaksın piyasadaki cin malı hoparlorlerden alacaksın. bunlardada değerler doğru olmayacak. o değerlere göre alma onu demek istiyorum biraz ezbere biraz iç güdülerle alacaksın.

şimdi 3 ohm hop bulamazsan 4 ohm da alabilirsin. ama 4 ohm luk hop. anfide daha fazla yük bindirecek. yani 3 ohm 160 w tdp veren bir anfi 4 ohm da 100 yada 120 watt şiddete dayanabilir. 6 ohm da 50 watt şiddete dayanabilir gibi bir hesaplama söz konusu. ama bu hesabı şuan salladım doğruluğu yok. ama ortalama yaklaşmışımdır.

bu nedenle piysa da satılan çin malı sub lar var pasif. üzerlerinde 200-250 watt falan yazıyor.

7 inç li falan basları var böle kabin içinde halı kaplı falan. bass için onlardan alabilirsin. yarın öbür gün arabana fln takarsın.

ses sistemi içinde araç hoplarıyla uğraşma. eski sunny philips müzik setleri olurdu cd calar. böle orta boy ne bilim boyları 30-35 cm enleri 20 cm önünde böle bez korumalık olurdu hatta. o kolan la 20-30 waat arası geliyor. 4 ohm da olsa 6 ohm da olsa hiç farketmez direk takabilirsin onlardan.

bazı markaların kolonlarıda hoş olurdu tatlı bir bass tınısı verirlerdi hatta. onlardan git bir tamirciye elinde vardır eskilerden topla . 4-5 tane al takıl yani.
    elinizde düzgün bir sistem olsa oturup ince hesaplar yapalım ama. üreten adamlar düzgün hesap yapmamışlarda biz nasıl yapalım. :)

ben olsam size sunduğum çözümü uygulardım kendimde. size kısa anlatmak istemiştim ama. baktım arkadaş bilmiyor kafasına göre anlatıyor diye düşünmeye başladın. al acıklaması ve nedenleri ile birlikte ne yapman gerektiği yazıyor.

örnek açısından resimlerde ekte. gidip o sony nin eski dev gibi 150-200 w rms veren hop larından takma. eski orta boy. gazeten kuponla verilen markalar vardı ya kimisinin sesi cok tatlıydı hattaaa ;) kolay gelsin

1000 watt ev sinema sistemi yardım 1000 watt ev sinema sistemi yardım 1000 watt ev sinema sistemi yardım

• can-can-can kullanıcısına yanıt
    eyvallah kardeşim şimdi demek istediğini daha net bir şekilde anladım 3 ohm bulmam biraz zor olur dediğin gibi 4 ohm alacam bilgilendirmen için teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.