Şimdi Ara

%100 TÜRK YAPIMI PC NE ZAMAN OLACAK (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
2.160
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu konuda o kadar çok şey söylenebilirki. Zaten hayatın temelini "neden" sorusu oluşturmuyor mu? Bu yüzden fazla kafa yormadan turkcell reklamlarındaki 3 *ötü büyükler gibi yayılın anasını satayım...
  • parçaları birleştirmekten bahsediliyosa her zaman derim... diğeri ise çok zor...
  • sen inanıyomusun peki buna ? teoride yada lab şartlarında (hatta deneme gösteri amaçlı vs.) olabilir ama pratikte hiç bir bilgisayar %100 sadece bir devletin malı değildir ...
    quote:

Orjinalden alıntı: kontendoo

quote:

Orjinalden alıntı: specops

hiçbir zaman olmayacak !

şu anda da %100 X devlet yapımı bilgisayar yok zaten ...

var hatta ilk olmus kore
  • Allah'ın sana şükür birisi imzamım anlamını biliyormuş
  • specops burada anlatılan ticari şartlar ve gerekler değil teknik yeterlilik
  • o zaman ben sana şöyle söyleyeyim;
    öyle X devletler vardır ki %100 X malı bilgisayar yapamazlar belki ama G.Koreye 5 basarlar ...

sakın hiç kimse G.Koreyi küçümsediğimi zannetmesin tersine Türkiye bir 2. G.Kore olursa oh ne ala ...

demek istediğim %100 yerli malı bilgisayar üretmek çokta büyük bi şey değil, yatırımını yapan herkes bunu yapabilir ..
    kaldı ki Türkiye bu yeterliliğe sahip bir ülke, şu anda Vestel gibi çok yüksek teknik yeterliliğe sahip şirketlerimiz var yurtdışında gsm şebekeleri kuruyoruz, heryerde taahütlerimiz var Dubai de hoteller havaalanları inşa ediyoruz, kendi uydumuzu yapıyoruz, ha gönderemiyoruz orası ayrı ...

her ülkenin kendine özgü bir üstadlığı vardır. G.Kore zamanında gelişen piyasayı görmüş ve yatırımlarını bu yönde yapmıştır, Türkiye bunu farkedememiş ve bu treni kaçırmıştır ... ancak bu istasyonda duracak tek tren değildir başka trenler de vardır, olacaktır, hedef bu sektörde gelişmek, en azından geri kalmamak olabilir ama %100 Türk malı pc üretmek yerine bu sektörün karlı kısımlarına girilmesi yeterlidir ...

bu saatten sonra neyi kimin üreteceğini ekonomik şartlar belirliyor, ve Türkiyenin ekonmik şartları buna uygun değil ... ama mesela otomobil üretimine uyum sağlayabiliyoruz Ford Otosan da baştan sona otomobil tasarlanıyor, Renault da üretim maliyetinin %75-80i Türk iş gücü ve hammedeleriyle sağlanıyor, bunlar biraz da ulaşım, işgücü ve hammade kaynaklarıyla da ilgili ...

• never
  • specops taii bilgisayar üretmek tek başına teknolojik gelişmenin bir ölçütü değil ama ne yazık ki biz fason birleştirmeden ileride değiliz.Vestel CRT tüpünü kendi yapamıyor ki LCD yada Plazma panel üretsin.Diğer şirketlerde yalnızca toplama seviyesinde iş görüyorlar.
    Birkaç istisna bunların dışında tutulmak kaydıyla
  • Ayrıca senin alanında olduğun için otomobillerden bahsetmişsinde o firmalar yabancı lisanslı arablar üretiyor yüksek teknoloji ve karlı parçaları dışarıdan gelir bize ise düşükmaliyet nedeniyle buraya taşınan montaj ve karsız diğer bölümler kalırçHalbuki kırkbeş sene önce bu ülke Devrim'i görmüştü.
  • %100 devlet yapımı.. Full onun standardlarında..

Hiç sanmıyorum..

Ki özgünlüğüyle ünlü Elbrus MÇST ler dahi SPARC üzerine ve sun donanımlarıyla çalışıyor.. ve onların yedeklerini kullanıyor.
  • Acharad ne dediğini anladıysam arap olayım
  • dendi ki.. %100 devlet ürünü olan bir platform var.. dedim ben de olamaz öyle şey.. zira işletim masrafları yüksek ürünün altına hiçbir kurum girmez.

Özel donanımlar abuk aşmış şeyler, onları daha çok BATMAN ve BOND filmlerinde görürüz ancak dedim.
  • Denmedi yalnızca bir ülke her parçası kendi teknolojişsiyle üretilmiş bir bilgisayar yaptı.
    Teknik bilgine diyeceğimiz birşey yok
  • @ hayalciruh, Türkiye otomotiv sektörünün büyük bir bölümünün fason olduğu doğru, ama sende çok iyi biliyorsun ki bilgisayar sektöründe de durum aynı, patent ler hep başkalarının elinde, yalnız Türkiyede otomobil sektörüyle ilgili güzel şeyler de yapılıyor ben bunu söylemek istedim ;
    Ford Otosanı örnek gösterirken transit connectin bütün tasarımı Türkiyede yapıldı, patentler alındı
    Renault da ise tasarım yapılmadı patent te alınmadı belki ama, üretim sadece montaj değil, megane ın maliyet olarak %75i Türkiyede üretiliyor ... bunları söylemek istedim ...

zamanında biz de deneme yaptık kendi otomobilimizi ürettik, ama tutmadı kendi tüketicimiz bile kullanmadı, kendi bilgisayrımız olsa da aynı şey olacak belki de ...

üretim her yerde yapılıyor, teknik yeterlilik parayla satın alınıyor, ama bir gerçek varki marka satıyor, diğerleri bakıyor ...

• specops tutmadı değil piyasaya bile çıkmadı.Bak Renault daçaılşan arkadaşın dediğini aktarıyorum:
    Adamlar bize sadece ne kadar tuz katacağımızı, ne kadar su katacağımızı falan söylüor bize hiçbir şey yaptırmıyorlar.Zaten Türk özel sektörü adam olsaydı biz burada olmazdık Devrim arabalarını hurdaya gönderen de kendisini ilk araba üreticisi ilan eden malum!!! özel sekterüdür.Misal şimdi sanmıyorum ama daha 5 sene evvel dış camları bile renault Fransa'dan getiriyordu halbuki Şişecam dünyanın ilk beş cam üreticisinden biri.Fransızlar birbirini tutar abi bak Carrefour en son örnek olarak Türkiye'deki binasını bile fransız firmasına satıyor.
    Ben zaten elektronikte üretim yapabiliyoruz demedim ki
  • "konuya başlığa bakarak yazıyorum buraya kadar okumuş diilim"

yaw arkadaşlar benim bildim biz tamamen türk yapımı bir çip ürettik zaten.iyi kötü ram de üretiyoruz.monitörüydü kılıydı yünüydü bunlarda sorun diil zaten.yani bence bilgisayarda bekala üretebiliriz.bu teknolojik birikim ve bu seviyede insanlar var bizim ülkemizde ama
    destekleyen yok tabi.bence çok yakın tarihlerde bu gerçekleşir hayal deil bana kalırsa.
  • Türkler yaklaşık 30 40 yıl sonra Dünya nın hakimiyetini eline geçirecek. Çünkü Dünya Uzaya çıkacak. O zaman bütün herşey yerli yapım olacak. Merak etmeyin az kaldı

• arkadaslar neden inanmak istemiyorsunuz ben sizin bu anlamsiz tavrinizdan sadece bir anlam cikariyorum cekememezlik kore yapti diyorum bu bir iddaa degil hatta kanada ve bazi avrupa ulkeleri buna itiraz etti yanliz birseyi unuttular kore tum donanimi tum dunyaca gecerli bir tespit kurulusu huzurunda yapmis ve bunu itiraz edenler cikar dusuncesiyle sakli tutmus adamlar prestijini ikiye katlamis anlicaniz ayrica sadece G.kore degil ufakta olsa K.kore ninde yardimlari olmus bu projede link ariyorum fakat bulamadim....
  • valla ne diyin yazıcı oğlu işhanında adamın biri ram yapmış Allahın izniyle ben pc çıkaracam ama inşallah

• Ben yaptım. Overclock bile olabiliyor 1bit@2bit veri yolu 0.5 bit. Şu an için harddisk olarak insan beynini kullanabiliyor ama geliştirme aşamasındayım.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.