Şimdi Ara

1.6 ve 2.0 Dizel yakıt farkı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
52
Cevap
0
Favori
3.605
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 90 beygirlik 1.6 dizel focus ile istanbul trafiğinde (iş saatleri) 5.2 litre yakıyorum.

kasarsam 4.5'a düşürürüm

kulağınıza küpe olsun
  • 90 beygir 1.4 dizel corolla ile istanbul trafiğinde (hergün köprü geçiyorum) 5.0 ortalama yakıyorum.
    Uzun yolda 4,5lt ye iniyor.
  • quote:

arkadaşım aracının modelini söylemekte neden bu kadar çekiniyorsun sen daha kullandığın araçların depo hacmini bilmiyorsun burada konu açmışsın bir depoda bu daha fazla gidiyor diye

Kardeş aracımın modelini söylemekten çekindiğim falan yok tartışma araç karşılaştırmaya dönmesin diye modellerini yazmaya gerek görmedim.. Birisi hdi 1.6 110 C5 diğeri tdi 170 passat cc ..
    Aracın deposuna giripte hiç ölçme ihtiyacı duymadım kaç litre acaba diye ama kaç litre alabildiklerini yazdık işte yukarda okumadan cevap yazma..

Ben alacağım cevabı aldım; 1.4 ve 1.6 turbo dizel olup nispeten daha hafif araçlar yeterli ekonomiyi sağlıyor anlaşılan.. Fakat ben 1550 kglık araçla bu değerleri yakalayamamıştım. Bundan da şikayetçi değildim gerçi ama sadece merak etmiştim sebebini..

• quote:

Orijinalden alıntı: airea

90 beygir 1.4 dizel corolla ile istanbul trafiğinde (hergün köprü geçiyorum) 5.0 ortalama yakıyorum.

köprü trafiği ve uzun yol değerleri arasında 0,5 litre fark olmasıda çok ilginç
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akhilleus

quote:

90 beygir 1.4 dizel corolla ile istanbul trafiğinde (hergün köprü geçiyorum) 5.0 ortalama yakıyorum.

Köprü trafiğine sabah 730 ve akşam 1740 gibi giriyorum. Her zaman dur kalk çok yoğun olmuyor. Çok zorlamaz ve agresif olmazsam 5 litre civarında bir netice çıkıyor. Uzun yolda klima açık 90-110 gibi kmlerde gidince 4,5 litre...

• Corolla ile bu değerlere bende yaklaşıyorum gerçekten ama focus deneyemedim hiç..
  • 170 hp passat'ın tüketim verilerini bilmiyorum ama sizin kullanım alışkanlıklarınızla ilgisi olsa gerek, 1.6 HDi C5 sakin kullanım sözkonusu oldugunda oldukça verimli bir araçtır. 8 lt tüketim için şehir içi ani kalkışlar, şehirlerarası da yüksek süratler yapıyor olmalısınız. Düşük hacimli motor 1.5 tonluk araçta yogun dur kalk yapıldıgında daha fazla yakıt tüketir.
  • Şehir içinde ani kalkışlar yapmam ama zaman zaman ani ara hızlanmalar yapıyorum, şehirler arası yolda ise genelde 110-150 aralığında yol durumuna göre ise nadiren 170-180 e çıkıyorum..
    Dediğiniz gibi bu tarz araç kullanımı 1.6 ve bu ağırlıkta ki araçlara uygun değil anlaşılan.. Teknolojik bi farktan ziyade sürüş karakteri daha önemli anladığım kadarıyla..
  • Uzun yolda büyük motorlu araç yani 2.0 motor araçlar 1.6 motor araç hemen hemen kafa kafaya gider ancak tabiki uzun yol için şehir içi değişir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HaCKeRBoY64

sen her seferinde 50 TL'lik mi alıyorsun hocam yoksa fulle mi diyorsun?
    eğer fulle diyorsan fazladan bi 30-40 TL ödediğini farketmen lazımdı

depoyu tek bır seferde fulledıgımızde mı fazladan para verılmekte?anlamadım bak sımdı
  • quote:

Orijinalden alıntı: MMX 166

quote:

depoyu tek bır seferde fulledıgımızde mı fazladan para verılmekte?anlamadım bak sımdı

araçlardaki depo kapasitesi farkı
    Toplam hacme giren yakıtta artış varsa ödenen parada artış vardır.
    Doğru orantı. İlköğretim 6. Sınıf matematik dersi 2. dönem oran-orantı konusu.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Akhilleus

quote:

Köprü trafiğine sabah 730 ve akşam 1740 gibi giriyorum. Her zaman dur kalk çok yoğun olmuyor. Çok zorlamaz ve agresif olmazsam 5 litre civarında bir netice çıkıyor. Uzun yolda klima açık 90-110 gibi kmlerde gidince 4,5 litre...

Açık konuşmak gerekirse, hem şehir içi, hem dışı sakin kullanımla, İstanbul trafiğinde 5 litre yakan aracın uzun yolda 90-110 km ile 4.5 litre yakması mümkün değil. Hiç abartısız en az yüzde 30 fark olması lazım. Ayrıca şehir içinde 7.5 litre civarı yakan 2.0 dizeller, uzun yolda 110 km ile rahatlıkla 4.5 litre değerini yakalıyor. Bu çoğu marka için geçerli.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MMX 166

quote:

araçlardaki depo kapasitesi farkı
    Toplam hacme giren yakıtta artış varsa ödenen parada artış vardır.
    Doğru orantı. İlköğretim 6. Sınıf matematik dersi 2. dönem oran-orantı konusu.

ekleme:depo farkını belırtmemenız yorumu yanlıs anlasılmasına sebep olabılır.
    lakın alıntıda deponun tek seferde fullenmesı olasılıgında fazladan 40 tl falan verıldıgı anlasılmakta

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MMX 166 -- 20 Temmuz 2011; 21:16:35 >

• kimse üzerine alınmasın ama bu forumdaki her 100 kişiden 90 ı yakıt ölçmeyi bilmiyor.
    bu forumda yakıt verisi paylaşanların çoğununda verileri abartılı.
    çoğu kimse rekor değerini aracının gerçek yakıt tüketimiymiş gibi lanse etmekten dayanılmaz bir haz alıyor.
    değil km metrede ne yakacağını adım gibi bildiğim araçların öyle verileri açıklanıyor ki.
    akıl tutulması yaşıyorum.
    benzinli 1.6 astra ile 170-180 km hızla gidip ortalama 7,5 litre yaktım diyenmi dersin
    2.0 benzinli mondeo ile şehir dışı 5 litre şehir içi 7 litre yakanımı ararsın.
    1.4 corsa ile dip gaz gittim şehir dışında 6 litre lpg tüketim diyenmi ararsın.
    benzinli corolla ile şehir içinde (istanbul yoğun trafik) 7 litre yakıyorum diyenmi ararsın
    daha neler neler.
  • hocam pekı nasıl hesaplanıcak ?

ben yol bılgısayarına bakıp ınananlardanımda

50 tl lık alıp hesaplamakmı en dogrusu?hanı 50 degılde 20 olmazmı bıraz fukaralık varda su aralar 20 tl lık alımlarda yaptıgım hesaplama yol bıgısa,yarını 0.2 gıbı farkla dogrular nıtelıkte

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MMX 166 -- 20 Temmuz 2011; 21:45:50 >
  • Gidecenksin fulleyeceksin,km'yi sıfırlayacaksın sonra istediğin zaman gidip tekrar fulleyeceksin ne kadar yakıt aldıysan yaptığın km'ye oranlayacaksın.
  • benim motor hem küçük hem de 3 silindir; araç da 1150kg.. ş.içi 5.5lt(dur-kalk,rampa bol),ş.dışı da 3.8lt(cruise control ile) chipten sonra durum böyle,öncesini ölçmedim.. ayrıca 1.6fap hdi-tdci(109-110hp) dizelleri çerez niyetine götürüyorum.. ama basınca 7.5lt diyor meret
  • quote:

Orijinalden alıntı: rallier_61

benim motor hem küçük hem de 3 silindir; araç da 1150kg.. ş.içi 5.5lt(dur-kalk,rampa bol),ş.dışı da 3.8lt(cruise control ile) chipten sonra durum böyle,öncesini ölçmedim.. ayrıca 1.6fap hdi-tdci(109-110hp) dizelleri çerez niyetine götürüyorum.. ama basınca 7.5lt diyor meret

La yeter artık iyi bi chip attırdın 1.6 PSA dizeli zor yersin biraz diyeceğim yine biryere varamayacağız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Derin Mavi

quote:

Orijinalden alıntı: rallier_61

benim motor hem küçük hem de 3 silindir; araç da 1150kg.. ş.içi 5.5lt(dur-kalk,rampa bol),ş.dışı da 3.8lt(cruise control ile) chipten sonra durum böyle,öncesini ölçmedim.. ayrıca 1.6fap hdi-tdci(109-110hp) dizelleri çerez niyetine götürüyorum.. ama basınca 7.5lt diyor meret

La yeter artık iyi bi chip attırdın 1.6 PSA dizeli zor yersin biraz diyeceğim yine biryere varamayacağız.

bLA bLA bLA
    sonuç belli,istediğini söyle
    varmak demişken,ben daha erken varırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rallier_61 -- 20 Temmuz 2011; 23:33:56 >

• TDI bu, sağı solu belli olmaz
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.