Şimdi Ara

Yurt dışı imkanı en fazla olan bölüm hangisi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
1
Favori
1.764
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhabalar. Ben bu sene 12. Sınıfım Tyt netlerim 105 aşşağısına düşmüyorum 110 civarı geziniyorum. Ayt için konular tam bitmediği için net bir şey söylemeyeceğim. Kısacası iyi bir öğrenci olduğumu düşünüyorum. Çocukluktan beri tek bir hayalim var yurt dışında yaşamak. Bunu gerçekleştirmek için hangi okula hangi bölüme gitmeliyim? Hangi aşamalardan, sınavlardan geçmeliyim? Şansım sizce ne kadar?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Okul olayına takılma. ABD'deki işverene Boğaziçi mezunuyum desen bırak üniversitesini boğaziçinin kendisini bile bilmez. Ortadoğu mezunuyum dersen bu sefer anlamsızca yüzüne bakar. Ünivesiteler arası farka bu kadar vurgu yapılan bizden başka toplum yok. O yüzden ilk kural üni adına takılma. Ancak bölüm önemli. Bazı bölümlerin dünyada heryerde geleceği bitiyor. Avukatlık, bankacılık, öğretmenlik işlerini artık bilgisyar yazılımlar yapıyor. İlerde bu meslekler olmayacak. Haa doktorluk ta olmayacak diyeceğim fakat trilyonlarca dolarlık ilaç sanayi var, onların ürettiği ilaçları reçeteye yazacak eleman ihtiyacı dolayısıyla doktorlar iş yapmaya devam eder. Y.dışı için spesyalist yazılımcı işleeri en elverişli. Spesyalist derken örneğin Almanya'da SAP danışmanları her zaman iyi ücretlerle iş bulur. ABD ve AB'de Magento danışmanı iş bulur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliğine yönelmeliyim o zaman. Peki akademik kariyer hakkında veya daha sonrası için varsa tavsiyeniz alabilirim. :)

• PC MÜHENDİSLİĞİ
    TIP

yurt dışı düşünüyorsan hukuktan özellikle uzak dur

Direkt Türkiye'ye hapsoluyorsun

• Bilgisayar Mühendisliği de böyle böyle patlayacak gibi.

• Yaşlı bakımı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hamza5806 kullanıcısına yanıt
    Zaten sayılsaldan tercih yapacağım.
    Tıp için okuduğum kadarıyla o ülkenin sağlık bakanlığının düzenlediği bir sınava girmem gerekiyormuş. Mühendislik için durum nedir?

• cmpunk01 kullanıcısına yanıt
    Evet özellikle Avrupanın artan yaşlı nüfusuyla beraber yaşlı bakım personeli aranıyor ama amacım daha nitelikli işker yaparak gitmek. Zaten olur da yapamazsam kesinlikle yaşlı bakıma yönelirim.

• y.dışı için diploma hem önemli hem önemsiz. her halukârda y.dışı iş dünyasında diploma, bizim burda Türkiye'deki kadar önemli değil. bilgi ve deneyim ve o bilgi ve deneyimle ne kadar deger kattığın önemli. burada bilkent, odtü, bü diplomasını alıp büyük bi şirkette asgari x3'a kadar dahi maaşla işe başlayabilirsin cunku diplomana para verilir, Avrupa 'da asla öyle birşey olmaz. Ünlü ve iyi üni'ler arasında gösterilen Almanya Karlsruhe Teknik Enstitüsü'nden 3 yıllık Bilg Müh diploması aldın fakat diploma dışında pek bir bilgi ve özelliğin yok ise başlangıçta alacağın maaş asgari x1,5'u geçmez. akademik kariyer artık bir lüks. yaşam hızlı, internet var, üniversitelerin geleceği belirsiz. eğitim alanında işsizlik tehdit edici boyutlarda. yapay zeka, makina öğrenmesi, yapay sinir ağları konularında Google'ın iş ilanlarını incele, hepsinde "ya üni diploması ya da eşdeger bilgi ve deneyim" yazar. Amazon iş ilanlarının ise coğunda üni diploması şarttır, ancak bazı pozisyonlarda amazon da "diploma veya eşdeğer.." vardır.

AB ülkelerinin lideri ve Avrupa'nın üretim üssü Almanya y.dışından eleman alımları için her yıl bir liste yayınlar. O listede her bir alan için atıyorum kafadan elektrik teknisyeni, doktor, hemşire, çatı yapımcısı, yer döşemecisi, softare geliştirici gibi, hepsini 'genel işgücü' ve 'spesyalist' olarak 2 kategoriye ayırır. O kategorizasyon cok önemli bir göstergedir. Listeye en son baktığımda (Mart 2019 gibi) doktor ve hemşirelik 'genel işgücü' kategorisindeydi yani özel bir alanda ihtisas yapmış doktor değil, sadece diploma almış, genel bilgisi olan doktor, hemşire arıyorlar demek. Software geliştirici son birkaç yıldır spesyalist kategorisinde yani Almanya genel bilgiye sahip yazılımcıdan cok belli bi alanda derin bilgili, uzmanlaşmış yazılımcı arıyor demek. Nitekim Almanya'daki yazılımcı iş ilanlarına bakınca SAP, Magento, Adobe Experience Manager /AEM, Embedded Engineer, Shopware gibi alanlarda uzman aradığı görülüyor ve bu ilanlarda diplomanın bahsi dahi geçmiyor. Yani şu olay yok, 4 yıllık üni diplomasını aldım, Almanya'daki SAP Danışmanlığı işlerine başvursam o işi öğrenebilecek yetkinliğim var, olayı yok. Diploman olsun olmasın SAP bilgi ve deneyimin var mı ona bakıyorlar.

Önemli bir bilgi daha: Almanya'da çalışma izni / Work Permit için gerekli resmi şartlar arasında diploma, eğitim belgesi vs yok.

Dil bilgisi seviyesini gösteren A1, B2, C1 vs belgeler resmi işlemlerde işe yarayabiliyor, önemli olabiliyor fakat o belgeye dahi cok güvenme. Bakıyorum adam Almancam C1 düzeyinde , belgem var diyor ancak tutuk ve yanlış konuşuyor.

• Çok teşekkür ederim detaylı bir anlatım olmuş. Benim çok bir maaş beklentim yok açıkçası. İleride çocuklarım dışardayken endişelenmeyeyim, insana değer verilsin yeter de artar benim için. Onun dışında söylediklerinizden şunu anladım:
    -Dil önemli bir faktör.
    -Diploma pek önemli değil önemli olan bilgi ve tecrübe.
    Peki şunu da sormak istiyorum. Türkiyede birkaç sene çalışıp öyle gitmek daha mı faydalı olur?

• Kanatlı hayvan yetiştiriciliği

• Uluslararası Ticaret mezunu bulabilir mi? Kanadaya gitmek istiyorum

• İyi bir üniversitede ilgini çeken bölüme gir başarılı ol gidersin. Sevmediğin bölümü imkani iyi diye okursan büyük ihtimalle vasat bir mezun olursun zor gidersin.
    Okul olarak Bilkent, Koç ve Sabancı en çok yurtdışı şansın olanlar, sonra da odtü, boğaziçi, itü falan geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Preobrazhenski -- 1 Şubat 2020; 12:43:36 >
  • Kafamda bir bölüm yok. Bu yüzden netleştirmek için soruyorum.

• Türkiye de birkaç yıl deneyim tabi ki yararlı olur özellikle u.arası kullanılan yazılım paketlerinde uzmanlık kazanırsan work permit cok daha sorunsuz alırsın.

• internationalrelations kullanıcısına yanıt
    Net bişe diyemem fakat u.arası ticaret diploması Kanada için beklenen avantajı sağlamayabilir. Almanya için avantaj sağlayabilir cunku Almanya Türkiye arasında bayağı yoğun dış ticaret var ve firma sayısı fazla.

• Almanca ogrenmeli miyim? Suan Arapça ve İngilizce öğreniyorum

• internationalrelations kullanıcısına yanıt
    Almanca İngilizceden sonra en önemli dil. İngiltere'nin AB'den ayrılması sonrası daha da önemli olacak. Arapça latin alfabesi kullanmadığı için ek zorluk demek. Kazakistan bu yıl Kiril alfabesini terkedip Latin alfabesine geçti.

• Küçümseyebilirsin ama üst düzey bir Lojistikçi. Biraz zaman alır tabi diğer bölümlere göre
  • ONUR_345241 kullanıcısına yanıt
    Şansı daha mı fazla sizce?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.