Şimdi Ara

Yüksek Lisans ve Askerlik Tecil (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
470
Cevap
10
Favori
92.156
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: erdem074

Merhaba arkadaşlar benim de bir sorum olacaktı..

Şimdi benim 2. üniversite durumum var geçen sene 2. üniversiteme başladım ilk üniversitem bittiği için 2 yıl tecilimi kullanarak başvurdum ancak okulum 2 yıl içinde bitmeyecek bu durumda yüksek lisansa yazılmaya karar verdim şimdi kafamda söyle bir soru var herhangi bir tezsiz yüksek lisansa kaydolup tekrar tecil yaptırdığımda bu yüksek lisansa devam edemeyeceğimden dolayı üniversite devamsızlıktan kaydımı siler mi bunu öğrenmek istiyorum.. Üniversitelerin derslere düzenli gelip gelmemeye göre herhangi bir yaptırımları olur mu? amacım askerlikten kaçmak değil okulu bitirip ondan sonra askere gitmek bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim..

bunu forumdan kimse bilemez şube de bilemez. her okulun yönetmeliği farklıdır, kimisi ilk dönem veya ikinci dönem veya herhangi bir dönem belirli bir notu tutturamazsan atar istersen her gün okula gitmiş ol. kimisi de kayıt ol 3 sene uğrama atmaz. bu tamamen okula bağlı ve okuldan okula değişir. kimi nota kimi devama kimi vizeye kimi finale bakar kimi de hiçbirine bakmaz. kayıt olmayı düşündüğün okukun fakültenin bölümünde yönetmelikler vardır orda en ince detayına kadar yazar, her bölümün kayıt kabul silme mezuniyet vs gibi yönetmelikleri olmak zorundadır. okul kayıt silince tecil de gider en geç 2 ay içinde.

• quote:

Orijinalden alıntı: qwerty0909

quote:

Orijinalden alıntı: erdem074

Merhaba arkadaşlar benim de bir sorum olacaktı..

Şimdi benim 2. üniversite durumum var geçen sene 2. üniversiteme başladım ilk üniversitem bittiği için 2 yıl tecilimi kullanarak başvurdum ancak okulum 2 yıl içinde bitmeyecek bu durumda yüksek lisansa yazılmaya karar verdim şimdi kafamda söyle bir soru var herhangi bir tezsiz yüksek lisansa kaydolup tekrar tecil yaptırdığımda bu yüksek lisansa devam edemeyeceğimden dolayı üniversite devamsızlıktan kaydımı siler mi bunu öğrenmek istiyorum.. Üniversitelerin derslere düzenli gelip gelmemeye göre herhangi bir yaptırımları olur mu? amacım askerlikten kaçmak değil okulu bitirip ondan sonra askere gitmek bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim..

bunu forumdan kimse bilemez şube de bilemez. her okulun yönetmeliği farklıdır, kimisi ilk dönem veya ikinci dönem veya herhangi bir dönem belirli bir notu tutturamazsan atar istersen her gün okula gitmiş ol. kimisi de kayıt ol 3 sene uğrama atmaz. bu tamamen okula bağlı ve okuldan okula değişir. kimi nota kimi devama kimi vizeye kimi finale bakar kimi de hiçbirine bakmaz. kayıt olmayı düşündüğün okukun fakültenin bölümünde yönetmelikler vardır orda en ince detayına kadar yazar, her bölümün kayıt kabul silme mezuniyet vs gibi yönetmelikleri olmak zorundadır. okul kayıt silince tecil de gider en geç 2 ay içinde.

Araştırdım yüksek yapacağım okulun yönetmeliğine baktım kayıt silme, okuldan atma gibi bir madde yok bundan hiç bahsedilmemiş herhalde bir sıkıntı olmaz bu durumda bu arada tezsiz yüksek lisans için de ücretler kalktı dimi artık harçlar

• Merhaba, 2015 Ekim e kadar Lisans tecil hakkım var. Geçen hafta Yüksek Lisansa kayıt oldum. Lisans tecil hakkımı biraz daha kullanıp tahminen Haziran 2015 gibi okula dilekçe verip 3 yıllık Yüksek Lisans tecil hakkımı kullanmam mümkün mü ? Bunun için Lisanstan elde ettiğim tecil hakkımı sildirmem gerekir mi ? Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.
  • asameti kullanıcısına yanıt
    Öyle birşey yok arkadaşım. Okul direk yapıyor senin tecilini. Senin elinde olan bir şey değil hatta evine kağıt gönderebilir. Bende yüksek lisans yaptım ve yükseğe başladığımda daha 2 sene olan tecilimi yeni yaptırmıştım. Üniversiteden mektup geldi şu tarihe kadar teciliniz yapılmıştır diye.
  • @sevecen_86 cevap için teşekkür ederim. Ancak okulumun sosyal bilimler enstitüsüne sorduğumda "1111 Sayılı Askerlik Kanunu'na göre; lisansüstü öğrencilerinin sevk tehir (tecil) işlemleri, öğrencilerin yazılı başvurusu üzerine yapılır." diyorlar. Yani otomatik olarak gerçekleşen bir durum yok. Öğrenci dilekçe verdiği zaman bu işlemi yapıyorlarmış. Sanırım tüm enstitülerde böyle yapılıyor. Benim de aklımı kurcalayan kısım aslında burası ben dilekçe verene kadar lisans tecil hakkımı kullanacağım gibi görünüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: asameti

@sevecen_86 cevap için teşekkür ederim. Ancak okulumun sosyal bilimler enstitüsüne sorduğumda "1111 Sayılı Askerlik Kanunu'na göre; lisansüstü öğrencilerinin sevk tehir (tecil) işlemleri, öğrencilerin yazılı başvurusu üzerine yapılır." diyorlar. Yani otomatik olarak gerçekleşen bir durum yok. Öğrenci dilekçe verdiği zaman bu işlemi yapıyorlarmış. Sanırım tüm enstitülerde böyle yapılıyor. Benim de aklımı kurcalayan kısım aslında burası ben dilekçe verene kadar lisans tecil hakkımı kullanacağım gibi görünüyor.

O sizin kayit oldgunuz okula gore degisiyor. Ben ege ye 2 gun once yaptirdigim 2 yillik tecil ile kayit olmstum. Onlar da 3 yil 4 aylik tecilimi benden birsey istemeden kaydi takip eden gunler icerisinde yaptirmislardi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: asameti

@sevecen_86 cevap için teşekkür ederim. Ancak okulumun sosyal bilimler enstitüsüne sorduğumda "1111 Sayılı Askerlik Kanunu'na göre; lisansüstü öğrencilerinin sevk tehir (tecil) işlemleri, öğrencilerin yazılı başvurusu üzerine yapılır." diyorlar. Yani otomatik olarak gerçekleşen bir durum yok. Öğrenci dilekçe verdiği zaman bu işlemi yapıyorlarmış. Sanırım tüm enstitülerde böyle yapılıyor. Benim de aklımı kurcalayan kısım aslında burası ben dilekçe verene kadar lisans tecil hakkımı kullanacağım gibi görünüyor.

okuldan okula değişiyor kimi otomatik yapıyor kimi başvuru üzerine.
  • Zaman ayırıp cevap veren herkese teşekkür ederim. İyi forumlar.
  • İyi forumlar. Soracağım durumla ilgili bir bilgisi olan veya daha önce başına benzer durum gelmiş arkadaşalr cevaplarsa çok makbule geçer (askerlik şubesine gittim, kütüğünün olduğu yerdeki şubeye sor dediler).
    Ben 32 yaşında yüksek Lisanstan MEZUN oldum ve bir yıl tecil hakkımı kullanıyorum. Tecilim bitmeden DOKTORAYA başvurmak istiyorum. ŞU an 33 yaşımdan gün almış bulunmaktayım. Doktoraya kaydımı yaptırınce (hiç olmassa 35 yaşıma kadar) askerliğimi tecil ettirebiliyor muyum. ikinci sorum ise, ders dönemini bitirdikten sonra askere gidip dönüşte tezi vermek için doktorayı mı donduracağım?
  • forumcux F kullanıcısına yanıt
    Iki sorunuzun cevabi da evet. 35 yasina kadar tecil yapilir. Ders donemini bitirmis olmaniz gerekmiyor ayrica.

• BNYZ kullanıcısına yanıt
    Teşşekkür ediyorum cevap için. Okulun sitesinde böyle bir yazı var: "Lisansüstü öğrenim gören öğrencilerin sevk tehirleri azami 35 yaş sonuna kadar uzatılmaktadır. Öğrenim gördüğü programın azami süresini aşan öğrencilerin sevk tehirleri yapılamamaktadır." Sanıyorum burada; okuyor durumda oluota öngörülen 4 veya 6 yarıyılda doktorayı tamamlayamayanlar; kastedilmiş. Yanlız bir de Askere Alma Dairesi Başkanlığında 111.nolu kanunun 17) maddesinde şöyle bir ifade var (cümle devrik olduğundan anlamı karışıyor biraz) :(17) Sevk tehiri teklif edilen yükümlünün silah altına alınacağı tarih, teklif edilen sevk tehiri süresinden sonraki bir tarih ise, sevk tehiri teklifinde bulunulmaz. Bu durumdakiler için sevk tehiri teklifinde bulunulsa dahi, yapılan teklife işlem yapılmaz.
  • forumcux F kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım bu şudur, yüksek lisans için 3 sene 4 ay, doktora içinde 6 sene tecilini yapar. Diyelim yüksek lisanstasın ve 3 sene 4 ay içinde mezun olamadın, derslerine ya da bitirme çalışmana devam edersin ama okul senin tecilini yapmaz ve askeriyeye gidip işlemlerini yaptırman gerekir yoksa bakaya durumuna düşersin. Şuna aldanma sakın, diyelim 28 yaşındasın yükseğe başlayıp 34 yaşına kadar benim tecilim yapılıyor diye düşünme yok öyle bir şey 3 sene sonra tecilin biter. Buradaki 34 olayı şu, diyelim 28 yaşındasın yükseğe başladın 3 sene tecilini yapıyor üni. mezun oldun diyelim 3 senede yaş oldu 31. Mezun olunca 1 sene tecil hakkın oluyor ve bu esnada doktoraya başladın. Üni 6 senelik tecilini yapıyor ama 34 yaşına girdiğin an tecilin biter asker alma daire başkanlığına durumunu iletirler ve askerlik işlemlerini yaptırman gerekir yoksa bakaya durumuna düşersin.
    Asal ın maddeside şu, eğer sen bakaya durumunda iken yüksek lisansa başlarsan üniversite senin tecilini yapmıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: sevecen_86

Arkadaşım bu şudur, yüksek lisans için 3 sene 4 ay, doktora içinde 6 sene tecilini yapar. Diyelim yüksek lisanstasın ve 3 sene 4 ay içinde mezun olamadın, derslerine ya da bitirme çalışmana devam edersin ama okul senin tecilini yapmaz ve askeriyeye gidip işlemlerini yaptırman gerekir yoksa bakaya durumuna düşersin. Şuna aldanma sakın, diyelim 28 yaşındasın yükseğe başlayıp 34 yaşına kadar benim tecilim yapılıyor diye düşünme yok öyle bir şey 3 sene sonra tecilin biter. Buradaki 34 olayı şu, diyelim 28 yaşındasın yükseğe başladın 3 sene tecilini yapıyor üni. mezun oldun diyelim 3 senede yaş oldu 31. Mezun olunca 1 sene tecil hakkın oluyor ve bu esnada doktoraya başladın. Üni 6 senelik tecilini yapıyor ama 34 yaşına girdiğin an tecilin biter asker alma daire başkanlığına durumunu iletirler ve askerlik işlemlerini yaptırman gerekir yoksa bakaya durumuna düşersin.
    Asal ın maddeside şu, eğer sen bakaya durumunda iken yüksek lisansa başlarsan üniversite senin tecilini yapmıyor.

Bakaya durmuna tecil yapilmiyor mu? Arkadasin belirttigi maddede baska birsey yaziyor sanki. Benim ordan anladigim atiyorum sen kasimda askere gideceksin agustos icin tecil islemin yapilmaz diyor yanlis miyim. Ama 34 yas olayi dedigin gibi olur. 35 ine girecegin son celb doneminde askere alirlar diye dusunuyorum.

• en güzeli şubeye sormak biraz garip bir cümle
  • Tmm simdi anladim karisik yazmislar ama dedikleri su: senin 2016 kasima kadar tecilin var, baska bir nedenle 2015 agustosa kadar tecil istenmis. Bu sonradan istenen tecilin bir anlami olmadigi yazilmis

• Ulan adamlar ne biçim cümle kuruyor. Bütün her şeyi iyice okumak lazım belkide askere bile gitmemize gerek kalmayan maddeler vardır. Her kim ki bunu anlarsa o kişi askerden muaf olur.
  • Arkadaslar benim biraz kafam karıştı hali hazırda okudğum yüksek lisanstan tecil hakkım kasım 2015 te bitiyor ama derslere hiç gitmedim ve 2012 sonbahar kayıtlıyım baska biruniversitede yükseklisans kazandımm bugun aradım ve telefona çıkan görevli yeniden tecil edilmeyeceğini söyledi 83 doğumluyum sorum şu olucak
    tekrar tecil edilir mi edilmiyecekse eskisini sildirmeden 2 üniversiteyede devam edebilirmiyim ve kasım 2015ten sonra tecilim 35 yas sonuna kadar yapılır mı
    çok tskler simdiden
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcicvik

teşekkür ederim bilgi için..

bu arada uygun fiyatlar için "uzaktan eğitim programlarını tavsiye ederim" arel ünv. şu an için en uygun ücretleri sunuyor.

3 dönem için 6300 istediler.
    yani 1,5 yıllık fiyatı bu, ki toplamda 12600 ü buluyor 3 yıllık.
    kayıt olduğumuzda 3 yıl 4 ay tecil oluyor diye biliyorum fakat 1,5 yıl sonra ikinci 6300 tl 'yi yatırmasak tecilimiz biter mi acaba otomatik olarak?
  • Merhaba Arkadaşlar,

Nisan 2015 te tecilim bitiyor. Şuan işletme yüksek lisans yapıyorum. Yeniden başka bir üniversitede yüksek lisans a başvuracağım ve İşletme bölümünü seçeceğim.

Soru 1 : Öğrenciliğimi var olan bölümümden sildirdikten sonra başka bir üniversitede yine aynı bölümü seçersem tekrar tecil hakkım oluyor mu yoksa başka bir bölüm şartı var mı ?
    Soru 2 : Başvurmayı düşündüğüm üniversite önümüzdeki hafta kayıtları yapacak ama askerlik işlemlerini eylülde yapacaklarmış. Bu durumda var olan okulumdan öğrenciliğimi, yenisine kayıt olmadan mı sildirmeliyim yoksa eylül ayının başında sildirmem yeni tecil için yeterli olacak mıdır ?

Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: baris8363

Arkadaslar benim biraz kafam karıştı hali hazırda okudğum yüksek lisanstan tecil hakkım kasım 2015 te bitiyor ama derslere hiç gitmedim ve 2012 sonbahar kayıtlıyım baska biruniversitede yükseklisans kazandımm bugun aradım ve telefona çıkan görevli yeniden tecil edilmeyeceğini söyledi 83 doğumluyum sorum şu olucak
    tekrar tecil edilir mi edilmiyecekse eskisini sildirmeden 2 üniversiteyede devam edebilirmiyim ve kasım 2015ten sonra tecilim 35 yas sonuna kadar yapılır mı
    çok tskler simdiden

Yeni okulunuz tecil icin teklifte bulunamaz eger diger okuldan kayit sildirmezseniz. Bu durumda kasim 2015 de tecil sona erer. Okulu dondurmak zorunda kalirsiniz. Yeni okulunuzdan tecil aldiginizi varsayarsak 34 yasinin sonuna kadar, 35 in degil.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.