Şimdi Ara

Yoklama kaçağı nedeniyle mahkemeye çağırılıyorum (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
646
Cevap
2
Favori
173.958
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2008 aralık ayından beri devam eden bakaya durumumla ilgili hikayemi paylaşmak ve mümkünse yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi almak isterim arkadaşlar:

2007 yılı temmuzunda 4 senelik okulumdan mezun oldum. Buradaki çoğu arkadaşın düşündüğü gibi ben de mezun olunduğunda otomatik olarak 2 sene tecil hakkı elde ettiğimi düşünmekteydim. 2 sene tecil uygulaması çıkmadan önce 31/10/2007 tarihine kadar askerlik şubemden tecil almıştım.
    2008 yılında askerlik şubesine uğramadım, şubemden de herhangi bir yazı elime ulaşmadı.
    2009 yılının başında Ales'e hazırlandım, 2009 Mayıs ayında sınavdan geçerli bir not aldım. Güz döneminde yüksek lisans programına kayıt olmak amacıyla askerlik şubesine gidip durum belgemi aldım. Bu noktaya dikkat. Askerlik şubesi 16.09.09 günü yaptığım başvuruma "yükümlünün 30.11.2009 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünde bir sakıncası yoktur." belgesini verip beni püripak okula gönderdi.
    2.10.09 tarihinde yüksek lisansa kayıtlı olduğum okul şubeme sevk tehiri talebi gönderiyor ve 03.10.2012 tarihine kadar bu adam öğrencimiz diyor.
    Askerlik şubesi bu yazıdan neredeyse 2 ay sonra okula cevap veriyor. 07.12.09 tarihili yazıda "bakaya kalmak suçundan mahkemesi devam ettiğinden" diyerek tehiri reddediyor.

Ve sonuç, ben bütün bunlardan 2011 yılında hala okurken tamamen rastgele bir nedenle askerlik şubesini telefonla aradığımda öğreniyorum. 2008 Aralık itibariyle 5 dönem bakayam olduğunu.
    Şimdi askerlik şubesi diyor ki: "İfadeni alırız fakat ilk dönem yani Mart ayı sonu seni sevk etmek durumundayız. Mahkemen sen askerdeyken başlar, ceza ödersin vs."
    Ben diyorum ki:"Ben okuyorum, okumam için gerekli izni siz bana yazılı bir şekilde verdiniz. Tüm belgelerim mevcut ve önümüzdeki sene sonuna kadar da mezun olamıyorum. Okula param ödenmiş vs. Ben bunlara rağmen nasıl askere gidebilirim."

Hikaye bu; askerden kaçmıyorum, yanlış birşey yaptığımı da düşünmüyorum. Şu an başbakanlıkta olan "bakaya suçlarının kabahata dönüştürülmesi" ile ilgili yasanın uygulamaya konmasını bekliyorum. Fikirlerinizi önerilerinizi ya da tecrübelerinizi almak iyi olurdu.

• quote:

Orijinalden alıntı: akrepkral71

Ravunos kardeş ben ifadeyi askerlik şubesinde verdikten sonramı ptt den e-devlet şifresi,ni alayım birde e devlet şifresini ne dierek alıyoruz ben pek anlamadığım için bu işlerden o yüzden soruyorum ayrıntılıca yazarsan sevinirim

Ptt şubesine girince zaten soracaksınız hangi memur veriyorsa onun için numara alacaksınız gerisi için zaten memur sizi yönlendirecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BabyIcey

Arkadaşlar benim konum biraz farklı ama yardımcı olursanız sevinirim.

Askeriyedeki işlerim bitmiş Mayıs ayının gelmesini bekliyordum fakat 2 hafta önce araba çarptı ve diz kapağım kırıldı. Herkesinde bildiği gibi ciddi bir yerdir ameliyat oldum platin takıldı. Pazartesi günü şubemi arayıp bilgi edineceğim fakat bu durumda tam olarak ne yapmam gerekir ?

Ben yüreyemedim için Ailem hastaneden almış olduğum raporlar ve belgelerle Şubeme gidebilir mi ? Bir sonuca varabilirmiyiz ?

Arkadaşım ne olmasını bekliyorsunuz ki?
    Bu halinizle sizi askere almayacaklarına göre tabii ki bir sıkıntı yaşamazsınız. Unutmayın kışlaya girene kadar hala mantık çerçevesinde hareket ediyorlar. Kışladan içeri girene kadar korkmayınız:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: alkan67

Ravunos

16 haziran 2009 tarihinde üniversiteden mezun oldum. 12 ekim 2010 tarihinde de askerlik şubesine uğradığımda yoklama kaçağı olduğumu öğrendim. 2011 kasıma kadar askerliğimi tecil ettirdim. aradan 2 aygeçti elime mahkeme kağıdı ulaştı. kağıtta suçum yoklama kaçağı olup 3 aydan sonra gelmek yazıyor. ben mahkemenin olacağını dahi aklımın ucundan geçirmedim. şubedeki memur bana savunma yazdırdı bu ne diye sorduğumda kafana göre yaz gitsin bişey olmaz dedi mehkemye çıkacağımı dahi söylemedi. bende ailevi nedenler derslerden falan bahsettim. bilseydim mahkeme olacağını iyi bir savunma yazardım. 5 ocak ta ilk mahkemem oldu hakim hiç tereddüt etmeden '' işlerinin yoğunluğundan dolayı...... beratine dedi daha sonra alese girdin mi dedi ben girmedim dedim ondan sonra okuluyla görüşülmesine diye de ekledi. mahkemeyide 23 şubata attı. 23 şubattaki mahkememde yine okuluyla görüşülmesine dedi ve 1 nisana attı. elimde hiçbir belgem yok sadece tecil belgem var. savunmamı sil baştan yazabilirmiyim. ya da birşeyler ekleyebilirmiyim. ekleyecek olursam ne zaman eklemem gerekiyor mahkeme esnasında mı yoksa mahkemeden önce mi? tavsiyelerinizi bekliyorum

Savunmanızı değiştirebilirsiniz. Ama bu değişiklik tutarlı olmalıdır. Yoksa direk hakim azarlar :). Ayrıca dosyanızın bulunduğu mahkeme kalemine giderek dosyanıza dilekçe sunabilirsiniz. Önce hakime gider havale alırsınız anlatırsınız durumu. Sonrada kalem memurları dosyanıza iliştirir. Ayrıca duruşma anında da dilekçenizi sunabilirsiniz. Ama bu (eğer hakim ara vermezse) davanın bir sonraki celseye atılmasına neden olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: cromathicaberation

Herkese merhaba,

2008 aralık ayından beri devam eden bakaya durumumla ilgili hikayemi paylaşmak ve mümkünse yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi almak isterim arkadaşlar:

2007 yılı temmuzunda 4 senelik okulumdan mezun oldum. Buradaki çoğu arkadaşın düşündüğü gibi ben de mezun olunduğunda otomatik olarak 2 sene tecil hakkı elde ettiğimi düşünmekteydim. 2 sene tecil uygulaması çıkmadan önce 31/10/2007 tarihine kadar askerlik şubemden tecil almıştım.
    2008 yılında askerlik şubesine uğramadım, şubemden de herhangi bir yazı elime ulaşmadı.
    2009 yılının başında Ales'e hazırlandım, 2009 Mayıs ayında sınavdan geçerli bir not aldım. Güz döneminde yüksek lisans programına kayıt olmak amacıyla askerlik şubesine gidip durum belgemi aldım. Bu noktaya dikkat. Askerlik şubesi 16.09.09 günü yaptığım başvuruma "yükümlünün 30.11.2009 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünde bir sakıncası yoktur." belgesini verip beni püripak okula gönderdi.
    2.10.09 tarihinde yüksek lisansa kayıtlı olduğum okul şubeme sevk tehiri talebi gönderiyor ve 03.10.2012 tarihine kadar bu adam öğrencimiz diyor.
    Askerlik şubesi bu yazıdan neredeyse 2 ay sonra okula cevap veriyor. 07.12.09 tarihili yazıda "bakaya kalmak suçundan mahkemesi devam ettiğinden" diyerek tehiri reddediyor.

Ve sonuç, ben bütün bunlardan 2011 yılında hala okurken tamamen rastgele bir nedenle askerlik şubesini telefonla aradığımda öğreniyorum. 2008 Aralık itibariyle 5 dönem bakayam olduğunu.
    Şimdi askerlik şubesi diyor ki: "İfadeni alırız fakat ilk dönem yani Mart ayı sonu seni sevk etmek durumundayız. Mahkemen sen askerdeyken başlar, ceza ödersin vs."
    Ben diyorum ki:"Ben okuyorum, okumam için gerekli izni siz bana yazılı bir şekilde verdiniz. Tüm belgelerim mevcut ve önümüzdeki sene sonuna kadar da mezun olamıyorum. Okula param ödenmiş vs. Ben bunlara rağmen nasıl askere gidebilirim."

Hikaye bu; askerden kaçmıyorum, yanlış birşey yaptığımı da düşünmüyorum. Şu an başbakanlıkta olan "bakaya suçlarının kabahata dönüştürülmesi" ile ilgili yasanın uygulamaya konmasını bekliyorum. Fikirlerinizi önerilerinizi ya da tecrübelerinizi almak iyi olurdu.

Öncelikle dava dosyanızın bulunduğu mahkemeye bir dilekçe ile başvurarak dava dosyanızın tam tekmil fotokopisini talep edin ve bakın bakalım süreç nasıl işlemiş hangi taraf hangi bilgi ve belgeleri sunmuş ve/veya talep etmiş. Ondan sonra burda yeniden durumunuzu paylaşın. Bundan gayri yapılacak yorumlar laf-u guzaf olacaktır.

• 10 mart sabah 9da mahkemem var gerekli belgeleri hazırladım mahkemeden sonra paylaşırım sizlere sonucu
  • quote:

Orijinalden alıntı: ravunos

quote:

Orijinalden alıntı: alkan67

Ravunos

16 haziran 2009 tarihinde üniversiteden mezun oldum. 12 ekim 2010 tarihinde de askerlik şubesine uğradığımda yoklama kaçağı olduğumu öğrendim. 2011 kasıma kadar askerliğimi tecil ettirdim. aradan 2 aygeçti elime mahkeme kağıdı ulaştı. kağıtta suçum yoklama kaçağı olup 3 aydan sonra gelmek yazıyor. ben mahkemenin olacağını dahi aklımın ucundan geçirmedim. şubedeki memur bana savunma yazdırdı bu ne diye sorduğumda kafana göre yaz gitsin bişey olmaz dedi mehkemye çıkacağımı dahi söylemedi. bende ailevi nedenler derslerden falan bahsettim. bilseydim mahkeme olacağını iyi bir savunma yazardım. 5 ocak ta ilk mahkemem oldu hakim hiç tereddüt etmeden '' işlerinin yoğunluğundan dolayı...... beratine dedi daha sonra alese girdin mi dedi ben girmedim dedim ondan sonra okuluyla görüşülmesine diye de ekledi. mahkemeyide 23 şubata attı. 23 şubattaki mahkememde yine okuluyla görüşülmesine dedi ve 1 nisana attı. elimde hiçbir belgem yok sadece tecil belgem var. savunmamı sil baştan yazabilirmiyim. ya da birşeyler ekleyebilirmiyim. ekleyecek olursam ne zaman eklemem gerekiyor mahkeme esnasında mı yoksa mahkemeden önce mi? tavsiyelerinizi bekliyorum

Savunmanızı değiştirebilirsiniz. Ama bu değişiklik tutarlı olmalıdır. Yoksa direk hakim azarlar :). Ayrıca dosyanızın bulunduğu mahkeme kalemine giderek dosyanıza dilekçe sunabilirsiniz. Önce hakime gider havale alırsınız anlatırsınız durumu. Sonrada kalem memurları dosyanıza iliştirir. Ayrıca duruşma anında da dilekçenizi sunabilirsiniz. Ama bu (eğer hakim ara vermezse) davanın bir sonraki celseye atılmasına neden olacaktır.

çok teşekkür ederim Ravunos. inşallah bir sıkıntı olmadan atlatırız.

• arkadaşlar sabah mahkemem sonuçlandı aof 2 yıl üst üste kalmıştım yoklamayı geciktirmiştim sonra yeniden yerleştim aof fakülteye hakim baktı öğrenci olduğum için beraat verdi çok sevindim ozaman darısı sizin başınıza size söylüyeceklerim bir dayanağınız varsa korkmayın beraat alırsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mezka -- 10 Mart 2011; 12:04:23 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cromathicaberation

Herkese merhaba,

Öncelikle dava dosyanızın bulunduğu mahkemeye bir dilekçe ile başvurarak dava dosyanızın tam tekmil fotokopisini talep edin ve bakın bakalım süreç nasıl işlemiş hangi taraf hangi bilgi ve belgeleri sunmuş ve/veya talep etmiş. Ondan sonra burda yeniden durumunuzu paylaşın. Bundan gayri yapılacak yorumlar laf-u guzaf olacaktır.

Ravunos çok teşekkürler, bu hafta en geç Pazartesi günü tavsiye ettiğin gibi dava dosyasıyla ilgili gerekli dökümanı edinmiş olacağım. Tabi ortada bir dava varsa. Yukarıdaki mesajımı yazdıktan sonra aklıma geldi. Askerlik şubesinde dosyalarıma bakılırken hakkımda bir dava açılmadığı söylenmişti. Bu durum oradaki memurlara da garip geldi. Sanırım PTT ye gidip e-devlet şifresi almalı, dava var mı yok mu oradan bir araştırmalıyım.
    Umarım tez zamanda bu gergin arayış ve bekleyiş sona erer.
    Mezka geçmiş olsun bu arada, darısı başımıza diyorum.

• abilerim, arkadaşlarım yazımda da belirdigim gibi ne olur beni bilgilendirin.

mesleki açık ögretim lisesinde okuyorum.1991 doğumluyum
    2010 ekimde tecil için başvurdum 1 sene tecil ettiler. yani 2011 ekimde tecilim doluyor. lisede azami ögrencilik süresi olan 12 dönemide aşmış bulunmaktayım bugün itibarıyle tekrar tecil etme gibi bi hakkımda yok artık. terslik şu ki ben okuldan 2012 haziranda mezun olacagım . 2011 ekimde degilde. 2012 haziranda gidersem şubeye yoklama kaçagı durumunamı düşerim yoksa bakayamı olurum?
    liseyi bitirmek istiyorum ve diplomayla tekrar tecil ettirmek istiyorum.

ben böyle bişey yapsam çok büyük ceza alır mıyım?

bide benim bildigim kadarıyla. zannedersem bakaya olma durumu erteleme yaptıranlarda oluyor 1 sene sonrası için çagırıldıkları sevk tarihinde gitmeyenlerde oluyor. bense tecil ettirdim.meslek açık liseliler her sene tecil ettiriyorlar.
    ben bakaya ile ilgim yok diye düşünüyorum ama beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

• 600 tl para cezası geldi bana

geçtiğimiz şubat ayı içerisinde askerlik görevimi yapmak için şubeye başvurdum işlemleri başlattım orda 1 gün ile yoklama kaçağı durumuna düştüğümü söylediler hemen orada şubede yazılı ifademi aldılar bu ifade savcılığa gidecek dedi memur bana, ne ceza alırım diye sordum küçük bi para cezası gelir ya da hiç gelmez dedi

bu sabah karakoldan aradılar gittim karakola ellerinde benim evraklar 600 tl para cezası gelmiş sana dediler ödiycek misin dediler. İşsizim dedim durumum yok dedim bu parayı ödeyemem dedim o şekilde tekrar ifademi aldılar. ifaden tekrar savcılığa gidecek sonucu biz sana bildiririz dediler 12 nisanda yani yaklaşık 1 ay sonra askerim kısa dönem askerlik yapıcam ama şimdi başıma neler gelecek dava mı açılacak yoksa sen bu parayı ödeyeceksin kardeşim kaçarı yok mu diyecekler hiç birşey bilmiyorum.
  • Arkadaşlar beraat ettim :) iyi niyet göz önünde bulundurularak beraat akrarı cıkmış kağıt geldi bu gün . İnşallah herkez beraat eder bu saçma iş yüzünden siciller kirlenmez.
  • merhaba arkadaşlar benim bir sıkıntım var ve sizlerle paylaşmak istiyorum

nisan ayında askerim fakat benim bu ayın sonunda mahkemem var. yoklama kaçağı olup 3 aydan sonra gelmek durumum var. kalp hastası bir oğlum var,doğumundan itibaren tedavi görmekte ve ben bu süreçte onun sağlık sorunlarıyla ilgileniyordum. tedavisi ve geçirdiği operasyonların raporlarını dosyamda sundum. acaba bu raporların hakimin vereceği kararda etkisi olurmu? bu konu hakkında fikirlerinizi alabilirmiyim?

şimdiden teşekkür ederim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Özgü®

Arkadaşlar beraat ettim :) iyi niyet göz önünde bulundurularak beraat akrarı cıkmış kağıt geldi bu gün . İnşallah herkez beraat eder bu saçma iş yüzünden siciller kirlenmez.

hocam nezaman mahkemen oldu? nezaman savunmanı verdin? biraz detaylı açıklayabilirmisin bu süreci?

teşekkürler..
  • diavoloo

15 şubatda mahkemem vardı . Duruşmaya gitdim orda mahkemeye çıkmadım çünkü dava memleketde açılmış adliyeye ise ifademi almak için çağırmışlardı. Orda anlatdım güzelce olayı adam yazdı ne olduysa aynen yazdırdım bilmiyordum dedim kısacası. 15 mart günüde eve kağıt geldi 2 sayfa orda benim ifadem ve hakimin kararı yazıyordu. Kendim muayene gittiğim için iyi niyet göz önünde bulundurularak beraat kararı verilmiş yazıyordu . İşte bu kadar :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dyo

Arkadaşlar benim kardeşimde 4 yıllık unv okuyordu kaydını yenılememe ve devamsızlıktan kaydı silindi 2007'de
    Askerlik için daha önceden muayene olup tecil ettirmişti okuldan kaydı silindikten sonra askerlik şübesine hiç gitmedi bu 4 sene zarfı içinde.
    Aftan yararlanıp bahar döneminde okuluna devam etmesi için dilekçeyle başvurdu ve başvurusu kabul edildi
    Kayıt için askerlik şübesinden Askerlik durum belgesi istenilmiş şübeye gitmiş okuldan yazı istemişler başvurunun kabul olduğuna dair onu götürmüş bu seferde yoklama kaçağısın diploma fotoğraf vs getir yoklama olacaksın ve ifaden alınacak demişler.

Benim öğrenmek istediğim nokta zaten daha önce yoklama olmuş askerlik cuzdanı bile var tekrar neden yoklama olacaksın demişler. Kaçak kaldığı süre için mahkemeye verilme ihtimali varmı yada okuluna devam edememe gibi tecrübesi olan arkadaşlar bu konuda bizi aydınlatırsa sevinirim.

Şubede yapılan işlemler hakkında bilgim yok ama işin adli boyutuna bakarsak ifadesinde sunacağı mazeret ve belgeler dahilinde savcının takdiri ve hakimin kabülü ile artık yargılanır yargılanmaz ondan sonrası için yeniden değerlendirilir durumunuz. Lakin okuyan adamı yürü askere demezler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Özgü®

diavoloo

15 şubatda mahkemem vardı . Duruşmaya gitdim orda mahkemeye çıkmadım çünkü dava memleketde açılmış adliyeye ise ifademi almak için çağırmışlardı. Orda anlatdım güzelce olayı adam yazdı ne olduysa aynen yazdırdım bilmiyordum dedim kısacası. 15 mart günüde eve kağıt geldi 2 sayfa orda benim ifadem ve hakimin kararı yazıyordu. Kendim muayene gittiğim için iyi niyet göz önünde bulundurularak beraat kararı verilmiş yazıyordu . İşte bu kadar :)

anladım hocam darısı başımıza.. buarada askerliğini nezaman yaptın acaba? yani nekadar bir süre sonra sana döndüler..
  • yurtdisinda universiteyi yeni bitirdim ve tecilim bu yilin sonunda bitiyor, denklik alamadim ve uzun donem askerlik yapmam gerekiyor. acikcasi pek icimden gelmiyor uzun donem askerlik yapmak, suan yurtdisinda muhendis olarak calisiyorum zaten.
    diplomayi alinca muayene oldum ve bir sene uzattim askerligi. tecilin bitince bir kez daha muayene olacaksin demislerdi. ben simdi Turkiye`ye donersem ve muayeneye girmeyip kacak durumuna dusersem nasil bi sorun olur ? muayene kacagi mi oluyorum yada baska birsey? bir de bunun cezasi nedir para mahkeme vs..?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MyWoRlD -- 19 Mart 2011; 13:01:58 >
  • quote:

Arkadaşlar noktasına virgülüne savunmamı ve taleplerimi buraya yazmısştım ama bir anlık dalgınlık sonucu sayfayı kapadım ve hepsi çöpe gitti.
    Yorgunluğum nedeniyle bir daha yazamayacağım. Lakin savunma ve taleplerimi sağlam bir şekilde yaptım hatta Hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve infazın ertelenmesi kurumlarının AskeRİ Ceza Kanununca bakaya suçlarından müstesna tutulmasının Anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık teşkil ettiğini bile belirttim. Ayrıca adli sicilimin bu türden bir suç yüzünden bozulmasının kamu vicdanı ile örtüşmeyeceğini ve yine Askerİ Ceza Kanunu Yasa Tasarısı çerçevesinde bakaya suçlarının adli yargının görev alanından çıkacağını ve bu durum netleşene kadar yargılamanın bekletilmesini de talep ettim.
    Tabi bu taleplerimi beraat kararının verilmemesi halinde dikkate alınması ricası ile:)

Zaten Tck md 62 ve 50/1-d maddlerinden haberiniz vardır.
    Velhasıl kelam Beraat ettim.

Bu durumda olan arkadaşlara istekleri ve zamanım doğrultusunda yardımcı olabilirim.

selam ravunos; 28.01.2010 tarihli 4 yıllık iletişim fakultesi diplomasına sahibim. otomatik 2 sene tecil muhabbetinden ötürü bu güne kadar askerlik şubesine hiç gitmedim. tamamen tesadüf eseri bu başlığı görmemle beni bekleyen sıkıntıların farkına vardım :) yazılanların hepsini okudum ve gördüğüm kadarıyla bu başlıktaki soruna en hakim sensin.. senden bu konuda, sürecin işleyişi ve yapmam gerekenler konusunda yardım beklemekteyim. en kısa sürede iş yerinden alıcağım izinle askerlik şubesine gidicem ve bendende büyük ihtimal mazeret dilekçesi isteyecekler neler yazmalıyım.. ve sence beni nasıl bir ceza bekliyor.. yardımın için şimdiden tşkkürler..

ayrıca ek bilgi: halihazırda kardeşim mart 2010 dan itibaren uzun dönem asker

• quote:

Orijinalden alıntı: antidespotik

merhaba arkadaşlar benim bir sıkıntım var ve sizlerle paylaşmak istiyorum

nisan ayında askerim fakat benim bu ayın sonunda mahkemem var. yoklama kaçağı olup 3 aydan sonra gelmek durumum var. kalp hastası bir oğlum var,doğumundan itibaren tedavi görmekte ve ben bu süreçte onun sağlık sorunlarıyla ilgileniyordum. tedavisi ve geçirdiği operasyonların raporlarını dosyamda sundum. acaba bu raporların hakimin vereceği kararda etkisi olurmu? bu konu hakkında fikirlerinizi alabilirmiyim?

şimdiden teşekkür ederim...

arkadaşlar daha önce durumumu anlatmıştım fakat kimsenin dikkatini çekmedi sanırım kimseden cevap alamadım... durumumu yukarıda belirttim ne olur sonuç nasıl bir durumla karşılaşırım

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.