Şimdi Ara

YENİ SKODA OCTAVIA ANA KONU (446. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
16.420
Cevap
193
Favori
1.276.763
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 444445446447448
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: saltonsea74

25 ağustos tarihinde skoda octavia 1.6 TDI elegance DSG araç aldım... Yakıt deposu dolu iken frenleme ,duruş ve kalkışlarda depodan arabanın içine çalkalama sesi veriyordu. Bununla ilgili aramadığım yer yok en son YÜCE AUTO yu aradım müşteri hizemtleri göüştüm... Evet bununla ilgili bu yıl ki araçlarda böyle kronik bir durum var dedi ... Çözüm yok.. Afiyet olsun yani... 80.000 TL araç alacağız ve bu sorun için çözüm olmayacak.. Skoda octavia 11 yıldır kullnaıyorum... Bu son bir daha skoda ismini duymak istemem ve ayrıca çevremdeki herkesede konu ile iigili bilgi veriyorum.. Kesinlikle skoda almayın diyorum...

Tepkiniz biraz fazla geldi bana. Evet maalesef böyle bir sıkıntıdan bahsediliyor. Daha aracım gelmediği için bilemiyorum. Ancak mükemmel bir araba olmadığı gerçeği ile düşünmeye çalışırsak olabilecek en masum problemlerden diyebilirim. Ayrıca fonksiyonel bir hata olmaması da onun önem derecesini azaltıyor. Bahsettiğiniz sesi duymayanlar da var, duyup kafaya takmayanlar da, duyup kafaya takanlar da... Her ne olursa olsun eğer kafaya takılıyorsa müşteri için hoş bir durum değil. Ancak diğer markalarda yaşadığım ve duyduğum sıkıntılarla karşılaştırıldığında çok abartılacak ve hatta çevremdeki herkese almayın diyeceğim bir durum olduğunu düşünmüyorum.
    Ayrıca keşke bu foruma arabada sıkıntı olduktan sonra değil de arabayı almadan önce bakmış olsaydınız. Bu problemin defalarca konuşulduğunu görür ve ona göre alma karar verirdiniz. Hatta bu mesajı yazarken de pek forumu okumadığınızı anlıyorum. Umarım sadece aracı karalamak için 2 mesaj yazıp gitmemişsinizdir. Eğer samimiyseniz durumunuz için üzüldüm... Ben her konuda olduğu gibi arabada da fanatikliğe karışıyım. Sonuçta hiçbirisi babamızın markası değil ama eleştirirken de iki defa düşünüp insanları iyi bir alternatiften soğutmamak da gerekiyor.

Bir de her hata sonunda bir markayı silmek gerekseydi şu anda aklıma gelenler:

Toyota --> Fren pedalı yüzünden insanlar kaza yaptı ve bazı ölmler yaşandı.
    GM (Opel, Cadillac, Chevrolet, Buick ve GMC) --> Emniyet kemeri ve kontak anahtarı problemleri nedeniyle oluşan ölümler dolayısıyla tazminatlar ödedi...
    Citroen --> C1 modelindeki gaz pedalı problem nedeniyle 100.000 aracı geri çağırdı.
    Honda --> Hava yastıklarındaki sorun nedeniyle 304 bin aracını geri çağırdı.
    VW --> Tiguan ve Amarok modellerindeki 1 milyon 39 bin aracı far problemi nedeniyle geri çağırdı…
    Vs. vs..

Şimdi bunların hiçbirini almayalım mı? Kısaca mükemmel araç yok. Mükemmel marka yok…
    Elbette bu bizim boyun eğmemiz anlamına gelmiyor. Kesinlikle tüm rahatsız olduğumuz yönleri sonuna kadar ilgili birimlere iletmeliyiz ki en azından bir sonraki versiyonlarda düzeltilsin. Zaten bu düzeltmeleri yapamayan üreticiler problemlerle dolu araçları satamayacaklardır…
    Umarım fazla kafa şişirmemişimdir ama bu tür yazışmalardan sonra biraz canım sıkılıyor…
    Sağlıcakla kalın...

• Büyüksün! Harika acıklamışsın şahsen teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • depodan gelen sesi nadirde olsa bende duyuyorum.benim araç 1 aylık daha.elegance dsg tdi.ama benim anlamadığım ne kadarda abartılmış bu depo sesi ya.bence önemsenmeyecek derecede rahatsızlık veren bir sorun bu.keşke tüm sorunlar bu gibi pembe sorunlar olsa :)) başımın üstünde yeri var..depo sesini kafaya takan ve bu yüzden almakta kararsız kalanlar varsa kesinlikle sorun etmesinler..benden söylemesi
  • Beklemedeyken analog saate nasıl geçiyor uğraştım bulamadım cevap verende olmadı

• Mali1984 M kullanıcısına yanıt
    Ekran ayarlarına gir orada altta ekran beklemedeyken saat göster diye bir seçenek var isaretle tamam.

• Teşekkürler Serkorg

• quote:

Orijinalden alıntı: dr_ocean

depodan gelen sesi nadirde olsa bende duyuyorum.benim araç 1 aylık daha.elegance dsg tdi.ama benim anlamadığım ne kadarda abartılmış bu depo sesi ya.bence önemsenmeyecek derecede rahatsızlık veren bir sorun bu.keşke tüm sorunlar bu gibi pembe sorunlar olsa :)) başımın üstünde yeri var..depo sesini kafaya takan ve bu yüzden almakta kararsız kalanlar varsa kesinlikle sorun etmesinler..benden söylemesi

1 aydır kullanıyorum o kadar kulak veriyorum duyamadım gitti bu sesi...nasıl bir ses acaba bende merak ettim:-)))
  • Depo sesini kafaya takmayın. Nerdeyse orta sınıf tüm markalarda bu ses var. Deponun içine dalgakıran koymuyor artık tüm firmalar.
    Eski aracım Corolla 2009 modelde de depo sesi vardı. Gidin bugün golf alın, onda da var.

Toyota
    https://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/2773315/toyota-aracimin-yakit-deposundan-ses-geliyor/sc8i2
    Opel
    https://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/2805049/opel-astra-sedan-aracimin-yakit-deposundan-calkanti-sesi-geliyor/sc8i2
    Ford
    http://www.focus club tr.com/topic/4208-focus-3-yak%C4%B1t-deposundan-ses-gelmesi/page-12
    Fiat
    http://forum.****.com/teknik-yardim/9831-benzin-deposundan-gelen-calkanti-sesi.html
    Honda
    http://www.team honda turkey.com/forum/istekler_oneriler_ve_sorulariniz/2009_civic_elegance_benzin_deposu_sesi-t21380.0.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Levcho -- 16 Kasım 2014; 22:14:55 >

• Hafta sonu otobanda 213 km/saat hıza çıktım, hiç tedirgin olmadım ve gezinmede olmadı, sadece uğultu vardı, ancak lastikler kar lastiği olunca daha fazla hızlanmadım..
  • OCTAVİA - JETTA 1.2 TSİ DSG-1.6TDİ DSG KARŞILAŞTIRMASI

Merhaba arkadaşlar;

Çoğunuz gibi ben de octavia mı jetta mı ikileminde ve 1.6tdi mı 1.2tsi mı diye motor seçenekleri arasında gidip geldim.Araştırdım. Sizlerede anlatayım dedimç Sonuçta dh forum sayesinde pek çok konu hakkında bilgi sahibi oluyoruz ve dilimizin sürçtüğü kadar bilgi vermemiz gerekiyor.

Şimdi Jetta ile octavia arasındaki farklar;

jetta (comfortline)
    + yarı deri döşeme
    + ön park sensörü
    + fiyat benzinlide 1000tl ucuz dizel de 5000 tl pahalı
    + 2.el değeri ve hızlı satışı
    +yumuşak amortisorle ve iyi yol tutuş
    --eski paltform
    --1lt civarı fazla yakıyor.
    --Kasa 2016da değişecek
    --Usb yok sd card var
    --Arka cam karartma değil

Octi(elegance)
    +arka diz mesafesi ve kabin alan hacmi yüksek
    +Bagaj hacmi
    +Yani mqb platform
    +start stop
    +mqb ve ss ve hafifliğinden dolayı az yakması
    + 20 cm daha genş jetta ya göre
    --nispeten sert amartisorler
    --Depodan gelen tkırtı(bazen)
    --yüksek hızlarda arka savrulması(esp devreye girip günü kurtarıyor)
    --2.elde jetta ya göre daha çok zarar.

Octi nin bu eksikliklerine rağmen benim gönlümü aldı. Daha samimi daha güzel geliyor bana. Bu işten ciddi anlayan arkadaşlarım octinin daha sağlam olduğunu söylediler. Nedense jetta ya bi antipadi var. Genel kanı, golf veya passat 10 numara jetta melez. Ama bence jetta da kesinlikle alanı üzmez. Tercih meselesi.

Octi ye karar verdikten sonra gelelim benzinlimi dizel mi? Üşenmedim hesapladım. Şöyle efenim;

Benzin: 4.7
    Mazot: 4.18
    Bakım masrafı(Hemen hemen aynı ama mazotton kaynaklanan sorunların sonucu ağır olabiliyor. benzinin sorun olduğunu pek gormedim)
    Satarken dizelin fiyatı daha yüksek ama sahibinden de baktım 2011 dizel jetta ile 2011 1.2 tsi jetta arasında 5000tl civarı fark var ki alırken bu fark 15000tl jetta için 11000tl octi için(Göreceli bir kavram sizde kontrol edebilirsiniz.)

Benzinde tüketim :katalog 5lt reel 6.5 olsun vergisi 530 tl
    Dizelde tüketim : katalog 4lt reel 5.5 olsun vergi 860 tl

genel hepimiz bir aracı en fazla 5 yıl kulanıyoruz gerçekçi olalım. o yüzden hesaplamalarım 5 yıl üzerinden olacak. Şimdi;

10bin km için 1 yılda;

650 litre benzin harcıyoruz buda 3050 lira yapıyor

550 litre mazot harcasak buda 2300 lira yapıyor

Farkı 750 lira vergi farkından 330 lirayı düş sonuç : 420 lira yılda kar yapıyoruz dizel alırsak

5 yıl kullanıp satsak 2100 lira karımız olcak ve dizel olduğu için 5bin fazlaya satsak en fazla 7bin karımız olacak bu rakam octiye gore 4bin zarar jetta ya 8bin zarar demek

15bin için

975 litra benzin 4580 lira
    825 litra mazot 3450 lira harcıyoruz
    farkı 1130 vergi farkını düş sonuç 800 lira
    5 yılda karımız 4000 lira yine 5000lira mazot olduğu için fazlaya satsak 9000 lira eder octi de 2bin jetta da ise 6bin zarar eder

Tabi bunun yanında tdi torku yüksek daha keyifli motor tsi ise daha zayıf buna karşın sessiz bir motor.

diye düşünüyorum. sizde bu hesaba bir el atıp rakamları kontrol edip gerekirse tekrar hesaplarsanız hepimiz daha doğru kararlar verebilir. Sonuç kimse parayı kolay kazanmıyor ve hepimizin cebindeki tek kuruş yine hepimiz için önemli.

Ben fan değilim aman kavga çıkmasın. en başta dediğim gibi jetta ile octi arasında dağlar kadar fark yok tercih meselesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serbag -- 17 Kasım 2014; 11:28:19 >

• Sürat felaket
    Sabır selamet
    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
    Allah kaza bela vermesin.....
    Kış lastiği için baya baya yüksek sürat...
  • serbag S kullanıcısına yanıt
    Çok güzel tespitler...
    Yalniz bir konuda bilgi vermek istiyorum...
    Octi yi ilk aldigimda arka yol tutusun kotu oldugunu ve aracin arkayi kolay buraktigini bende yazmistim...
    Bu aracin amirtisorlerinin ve yaylarinin alistirilmamis ve duzgun calismamasindan jaynaklaniyormus...8-9 bin km lere gelince amortisorler ne zaman tıss lamaya başladi ,yol tutus ve arkayi birakma tamamen duzeldi..suan 24000 km de virajda ( yagis dahil) ne kadar sert girsemde super dönuyor ve kolay kolay asla arkayi birakmiyor....
    Önden zaten asla kaymiyor...
    Jetta arka birakmada 10 uzerinden 8 ise octavia en az7 dir...buna inanin...

ayrıca Alarm ve afl bi xenon+ led stop da var octi de...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taylor1956 -- 17 Kasım 2014; 11:44:49 >
    Çok güzel bir çalışma yapmışsın, tebrik ederim. Ben de alırken çok düşünmüştüm, benzinli mi yoksa dizel mi diye...ama iki seçenekte de octavia vardı kafamda..Jetta'yı hesaba hiç katmamıştım..Yılda 10.000 km civarı gidiyorsan bence 1.2 Octavia veya 1.2 jetta almak daha mantıklı..
    İkinci elde benzinli ile dizel arasındaki fiyat farkı 5000'den daha fazla..en az 7-8 bin civarı..ayrıca birşey daha var..jettanın benzinlisi ile octavianın benzinlisi arasında yakıt tüketiminde 1 lt octavia lehine fark var...sebebi hafiflik ve start-stop'tan kaynaklanıyor..aynı şekilde dizellerde de 1 lt civarı fark var..bu da önemli bir artı değer octavia için..
  • arkadaşlar octavia da opsiyon olarak adaptif cruze control varmı ?
  • ARKADAŞLAR BİR SORUNUM VAR

2011 octawia tdı ile 5 viteste giderken ön panelde ön kızdırma arızası ışığı yandı ve gaz kesti kenara çektim araç stop etti tekrar uğraşmama rağmen çalışmadı ata skodanın usta başısı eyüp beyi aradım tarifine uygun olarak 4-5 kez daha çalıştırmaya çalıştım çalışmadı aküde zayıfladı çekiciyle ata skodaya çektirttim bilgisayara bağladılar ön kızdırrma arızası yazıyordu onlarda çalıştırmaya uğraştı araba akü basıyor çalışmıyor şimdi kapağı sökeceklerini ve sentenin atmış olabileceğini söylüyorlar araba yığma yapmış olabilirmiş bu ne demektir 5 viteste 100-120 giden araba neden böyle bir arıza yapar ne kadara mal olur bilgisi olan varmıdır acaba ????
  • quote:

Orijinalden alıntı: ercivanr

ARKADAŞLAR BİR SORUNUM VAR

2011 octawia tdı ile 5 viteste giderken ön panelde ön kızdırma arızası ışığı yandı ve gaz kesti kenara çektim araç stop etti tekrar uğraşmama rağmen çalışmadı ata skodanın usta başısı eyüp beyi aradım tarifine uygun olarak 4-5 kez daha çalıştırmaya çalıştım çalışmadı aküde zayıfladı çekiciyle ata skodaya çektirttim bilgisayara bağladılar ön kızdırrma arızası yazıyordu onlarda çalıştırmaya uğraştı araba akü basıyor çalışmıyor şimdi kapağı sökeceklerini ve sentenin atmış olabileceğini söylüyorlar araba yığma yapmış olabilirmiş bu ne demektir 5 viteste 100-120 giden araba neden böyle bir arıza yapar ne kadara mal olur bilgisi olan varmıdır acaba ????

benim eski araçda buana benzer bir sorun olmuştu kızdırma bujilerinin biri yanmış onu değiştirdiler 25 tl ye sıkıntı ortadan kalkmıştı. acaba aynı sıkıntımı tam bilemedim.

• uk79 kullanıcısına yanıt
    Henüz yok. Bu tip sürücü destek sistemlerinin standart veya en azından opsiyon olarak sunulmasını Yüce Auto'ya mail yoluyla bildirdim. Yüce Auto geri bildirimde bulunmadı şuana kadar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bulentcandan

Henüz yok. Bu tip sürücü destek sistemlerinin standart veya en azından opsiyon olarak sunulmasını Yüce Auto'ya mail yoluyla bildirdim. Yüce Auto geri bildirimde bulunmadı şuana kadar.

Teşekkürler.

• 
Sayfa: önceki 444445446447448
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.