Şimdi Ara

Yeni Peugeot 308 (2014 sonrası - Ana Konu) (327. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
30.227
Cevap
294
Favori
1.548.218
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
43 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 325326327328329
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu arabalardan daha iyisi sizlerin olsun.
    Ama 308'i olanin cok da fazla araba hayali kurmasina gerek yok. 308 1,6bluehdi eat6, araba teknolojisinin geldigi noktanin cok iyi rafine edilmis son mamulu...
    Motor bmw ve mercedesin kullandigi 1.6'lar duzeyinde, sanziman, zf ile beraber en iyi tork konvertorlu sanzimanini ureten Aisin..
    Aracin yaklasik iki yillik mazisinde kronik sorununa rastlayan yok.
    Dusuk agirlik ve 300nm tork..
    Ozellikle allure goze hitap eden bir arac...
    Bundan iyisi Sam'da kayisi;)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ampul_patlatan A kullanıcısına yanıt
    620 nm mi ? bende size 1.2 vti 308 i anlatmıştım meğersem 1,6 dizel size neden az gelmiş anlaşıldı :) esp de sizinle aynı görüşteyim, 180 kmh hıza çıkınca da o hafifliği hissettiriyor ama ben daha hafifini kullandığım için bana gayet makul geldi.
  • Carsamba Ankara-Side yolculugu yapacagim, bakalim 4 kisi, dolu bagaj ile ilk uzun yol deneyimi nasil olacak. Keyifli forumlar...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ampul_patlatan A kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim

Bütçem dahilinde, benim için en iyi otomobil Peugeot 308 1.6 bluehdi eat6 active
  • otmotvmhndsi O kullanıcısına yanıt
    Toroslar deneyimini de sizden alırız.......
  • quote:

Orijinalden alıntı: marido

muğla-izmit arası 689 km yaptım ortalama tüketim 5.0.

4.9 insin diye çok uğraştım, malum kritik bir değer, ama yol bitti :)

dönüş yolunda bursaya kadar trafik yoğundu, bursa'dan sonra cruise açık 110 km/s sabit hızla devam ettim. yakıt tüketimi 4.7lt/100km.

üstelik lastik basıncını da 34 psi'dan 32 psi'ya indirmiştim.

Otomobili şimdi daha çok sevmeye başladım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: otmotvmhndsi

Carsamba Ankara-Side yolculugu yapacagim, bakalim 4 kisi, dolu bagaj ile ilk uzun yol deneyimi nasil olacak. Keyifli forumlar...

sanırım Konya üzerinden gidip manavgata ineceksimiz... seydiçehirden sonra rampalar başlıyor. güzel test olur... Seydişehiri geçip... rampalar başlayınca... yaklaşık 5-10dk.sonra... sağ tarafta baraka diye bir yer var... kavurmasını tavsiye ederim. =)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • marido M kullanıcısına yanıt
    Bizler iyi tercih yaptık

Forum genel manada çok pozitif ilerliyor

Ordinaryuslarımızın bile testinden geçti
  • eisenberg kullanıcısına yanıt
    eisenberg hocam sen bir yerlere gitmiyor musun bu sene :) ?
  • memurpower M kullanıcısına yanıt
    Sağ olun hocam düşündüğünüz için

Ben ev ve araba işine aynı anda girdim boğazıma kadar yani

yakın yerlere gidip geliyoruz işte, günü birlik, o bile az sıklıkta

şükür diyelim, müziği açıp yol almak bile tatmin ediyor şu sıra, mecbur.

en azından bir şeylere giriştim diye avuntum oluyor, çok dert etmiyorum

vücut - kafa güzel bir tatil istiyor ama, yapacak bir şey yok........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eisenberg -- 31 Ağustos 2015; 12:07:40 >
  • eisenberg kullanıcısına yanıt
    olsun olsun hayırlı olsun, ev önemli, tatil işi de ayrı bir yorgunluktur aslında, ama kafa dağıldığı için tatildir, her şey dahil tatil olursa bal gibi olur o ayrı, inşallah emeklerinizin karşılığını misliyle alırsınız.
  • memurpower M kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim, İnşallah.
  • Yakıt fişi (pompa hesabı) - yol bilgisayarı tüketim değerlerini karşılaştıranınız var mı?

Eski aracımda (1.6 HDi 307) en fazla +/-0.4 yanılma görmüşken bunda daha şimdiden 2 defa 1 litreye varan sapmalar gördüm, aldığım yakıt fişinden hesapladığımda 6.4l/100km, yol bilgisayarı 5.4l/100km gibi mesela.

Hatta birinde yol bilgisayarı 4.3 iddia ederken yakıt fişinden hesapladığımda 5.6 çıktı.
    Fiş de hala duruyor, depoyu doldurup yol bilgisayarını sıfırladıktan sonra 287 km yol yapmışım, tekrar doldurduğumda 16.06 litre yakıt almış depo. Yol bilgisayarı 4.3 diyor ama 16.06/2.87=5.6

Özetle bu aracın yol bilgisayarında biraz fazla sapma gözlemliyorum ben, eski 307'min yol bilgisayarı çok daha tutarlı ve doğru sonuçlar veriyordu. Yalancı yol bilgisayarı furyasına Peugeot da mı katıldı yoksa

• rst78 kullanıcısına yanıt
    hocam sanırım sizdeki dizel versiyon, dizel için birşey diyemem, 307 de sorun yaşamadım demişsiniz, 307 niz benzinli miydi, benim 1.2 vti benzinlide yol bilgisayarı son derece tutarlı bu konuda, hatta yol bilgisayarı ortalama tüketim değerleri haricinde aşırı yokuş tırmanışlardan düze indiğimde anlık tüketim yol bilgisayarında aracın tahmini gideceği yolu gösteriyor, bende analog göstergeyle kıyaslıyorum, her bir çizgi için 100 km menzil değerim var ortalama onu tutturabiliyor, hatta sizin ki gibi ince hesap yaptığım yolculuklarım oldu, araç 6,2 ortalama yakıt tüketimi gösterirken ben 47 lt yakıtı sanırım 216 tl gibi bir rakama almıştım, gittiğim yol 800 km kadar dı, ben ortalamamı yaklaşık 6lt civarlarında hesaplamıştım, yani yarım lt sapma var ya da yok gibi benim araçta, size de önerim deponuzu doldurup km yi sıfırlayın ve yol alın, tekrar yakıt aldığınızda(fullediğinizde) aldığınız lt yi ve ücreti gittiğiniz yol ile oranlayıp tekrar sıfırlayın en sağlıklı sonucu öyle alacaksınız, bu yöntemi kullandığınızı düşünüyorum, yoksa 100 yakıt alıp 2 çizgi arasında ki farkları ölçerek işlem yapıyorsanız 1 lt sapma mümkün olabilir bence.

• Eski aracım da dizeldi, bu da dizel. Ölçümleri ise hep dolu depo üzerinden yaparım, 308'in yol bilgisayarı eski 307'ye göre çok daha fazla sapıyor. Takip etmeye devam edeceğim bu durumu.
    Depo da hava kalıyor olabilir mi acaba? Dolu depo üzerinden ölçümlerde hava olayı handikap. Bir de standart 1 litre sapıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eisenberg

Depo da hava kalıyor olabilir mi acaba? Dolu depo üzerinden ölçümlerde hava olayı handikap. Bir de standart 1 litre sapıyor.

Bilmiyorum ki, depoda da bir cinslik var zaten. Aracı (ikinci el) aldığımda depo sonuna kadar boştu, gösterge 0'ın üzerindeydi. Fulledim 43 litre aldı. Dedim herhalde 45 litre depo var bunda (kullanma kılavuzundan baktım bazı versiyonlarda kapasite 45 lt imiş)

Daha sonraki depo dolumlarımda 48-49 aldığı da oldu, demek ki depo 45 değil, 53'müş, deneyimleyerek öğrenmiş oldum

307'nin deposu 60 litre idi.

Merakımdan bayağı uzun süre kayıt tutmuştum 1.6 HDi 307'de. Aracı 0 almıştık, 307.000 km kullandım, 308'i alınca 307'yi babama verdim. Hala da kullanıyoruz şu anda 309.000 km civarlarında (bu tecrübe nedeni ile bu motora güvenim sonsuz ). Aracın 70bin küsür km'lik yakıt tüketimi kaydı mevcut (Deli miyim neyim).

307'nin yol bilgisayarı çoğunlukla 0.1-0.3 aralığında +/- hata ile tuttururdu (evet kimi zaman yol bilgisayarının gerçek tüketimden fazla gösterdiği bile olurdu ), sık sık birebir aynı çıktığı da olurdu. En fazla 0.4-0.5 litre oynadığını gördüm, o da kırk yılda bir, çok nadir olurdu.

Bunda ise daha bismillah ilk depo dolumlarından itibaren sıklıkla büyük sapmalar görüyorum, o nedenle yadırgadım biraz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 31 Ağustos 2015; 19:44:03 >

Olmadı, tam doldurmadan (50 yerine, 40 - 45 litre doldurtmak) denersiniz bir de. Işığın yandığı an doldurup, ışık tekrar yanana kadar 45 litre ile ne kadar gidilmiş.

Işık yanana kadar depoyu bekletmek (tortu) de ne kadar sağlıklı tabi. Yanmasını bekler misiniz veya öyle mi yapıyorsunuz zaten hiç sorun yaşamadan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rst78

Yakıt fişi (pompa hesabı) - yol bilgisayarı tüketim değerlerini karşılaştıranınız var mı?

Eski aracımda (1.6 HDi 307) en fazla +/-0.4 yanılma görmüşken bunda daha şimdiden 2 defa 1 litreye varan sapmalar gördüm, aldığım yakıt fişinden hesapladığımda 6.4l/100km, yol bilgisayarı 5.4l/100km gibi mesela.

Hatta birinde yol bilgisayarı 4.3 iddia ederken yakıt fişinden hesapladığımda 5.6 çıktı.
    Fiş de hala duruyor, depoyu doldurup yol bilgisayarını sıfırladıktan sonra 287 km yol yapmışım, tekrar doldurduğumda 16.06 litre yakıt almış depo. Yol bilgisayarı 4.3 diyor ama 16.06/2.87=5.6

Özetle bu aracın yol bilgisayarında biraz fazla sapma gözlemliyorum ben, eski 307'min yol bilgisayarı çok daha tutarlı ve doğru sonuçlar veriyordu. Yalancı yol bilgisayarı furyasına Peugeot da mı katıldı yoksa

Daha önce de yazdım. Yol bilgisayarı ne yazık ki gerçek tüketim verileri ile uyuşmuyor. Ben de 100 KM'de yaklaşık 0,5-1,0 litre arasında sapma oluyor. Uzun yol seyahatlerimde sapma azalsa da hep var.
    1.6 THP aracımın yakıt tüketim verilerini aldığım günden beri her yakıt aldığımda şurada paylaşıyorum:
    http://www.spritmonitor.de/en/detail/668525.html

linkteki BC (Board Computer) resmi üzerine gelindiğinde yol bilgisayarındaki veriler görülebilir.

Lastik basınçları ile bir ilgisi var mı diye düşünüyorum. Servis ziyaretlerim sonrası 4 lastiği de 40 PSI hava basılmış halde buluyorum. tabi ki çok sert ve gürültülü olduğu için bence normal değerler olan 34-32 'ye düşürüyorum. Uzun yolda 1-2 PSI daha yüksek hava basıyorum lastikleri bundan mı bilinmez...

• GAYRI kullanıcısına yanıt
    lastik havası ile oynamayın hocam, lastikçilerin dediğine göre de iş yapmayın, 34-32 arasında tabanda sizin farkedemeyeceğiniz farklılıklar var ama, bu size ayağınız 42 numrayken 44 numara ayakkabı giydirmeye benzer, sürücü kapısının direğinin altında 2.1 bar (32) olduğu ibareler var onları referans alın mutlaka önerim
  • 
Sayfa: önceki 325326327328329
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.