Şimdi Ara

Yeni Kia Sportage Alanlar ve Alacaklar (1187. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
27.257
Cevap
186
Favori
2.713.873
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 11851186118711881189
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: youdiditwellslowly

Siz ve de Cengiz Bey'e katılıyorum. İşin gerçeği bu.

+1
    Cok dogru tespitler. Yaniltici olmayalim. Yakit ile ilgili degerlendirmelerde lutfen ortalama hizlari belirtelim. Findik kadar clio 4'um su anda ortalama hiz hemen hemen 30 km/h ve 7,5 lt/100km yakiyor. Ve bu deger yol bilgisayari degeri. 1550 kg dag gibi 1,6 atmosferik motorlu spo 8-10 lt yakmis, bence normal. Bence spo'nun esas uzun yol yani yuksek hiz ortalamalarindaki yakit degerleri yuksek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: INTRUDERTR

quote:

Orijinalden alıntı: celebic

Arkadaşlar ben Sportage sahibi iken şehir içi 11 litreden az yakmıyordu.
    Buradaki yorumları okuyunca hani daha önce kullanmasam dizeli satıp Sportage alasım geliyor.

Yakışıklı araba ama yakıt konusunda forumu okuyanları yanıltmayalım.

Adam 60 km hiz ortalamaya şehir içi diyor işiklar falanda.yok.

Bu araç en iyi şekilde bile 10 nun altina düşmez 20 30 km hizlarda. Bizde 2 tane var birde arkadaşimda var :şwhirler araaida yuklu 120 130 kmlerde 8 lt yakar klima açik.

Dostum bende yazacaktım ama şimdi durduk yere polemik konusu yaratmamak adına yazmıyorum, sadece okuyorum.

Şehir içi 60 km/saat hızı şehir için kullanımına girmez.

Fabrika tüketim verileri belli bir standartlara göre verilir ve hiç bir aman bu verileri yakalamak mümkün değildir.
    Bu aracın zaten fabrika verisi 8,2 km/lt verilmiş. Bunun pratikteki değeri en kötü ama en kötü ihtimalle % 20 fazlasıdır. Yani gerçek şehir içi yakıt tüketim değeri en az 10 lt/km'dir.

Benim yaşadığım şehirde ( Ankara/Dikmen ) yokuşu, dur/kalkı fazla olan bir yerde benim tüketimim 11 lt/100 km'den aşağı düşmez.

Acemi olsam neyse diyeceğim ama 20 sene oto kiralama işi yapmışım yani çok affedersiniz bu işin .... su omuşum. Herhalde nasıl en az yakıt tüketilir bilebilecek bir haldeyim.

Zamanın biz bu işin Şahin Renault gibi araçlarla yaparken ufak tefek işleri kendimiz yapardık. Buji, yağ, yağ filtresi, hava filtresi gibi işler için sanayiye gitmez yeri gelirse karbüratör temizliği kendimiz yapardık. Demek istediğim nasıl az yakıt tüketilir bilebilecek kapasitede biriyim. Bende halen dosyaları vardır ve elimden ilk sahibi olmak kaydıyla 100 den fazla araba elime geçmiştir.

Şimdi fabrika verisi 8,2 lt/100 km olan araca ben 8 lt/100km yakıt tüketiyorum demek pek reel değil. Yalan diyorsunuz demiyorum ama sizin güzergahınız şehir içi değil demek ki.
    Şehir içi ortalama hız 20-25 km/saat olur genelde ama siz 60 km/saat derseniz bu şehir dışı tüketime girer.

Sırf bu az yakıt tüketimi konusu yüzünden kardeş ix-35 forumunu bıraktım. Orada neredeyse arabaya şehir için 6 lt/100km yaktırımaya başlayınca bende o başlığı takibi bıraktım.

Bizim şirketten yeni ayrılan bir arkadaş 2. el bir ix-35 almış ve o forumda yazılanlara aldanmış. Senin yazılarını orada gördüm sana danışayım dedi. Aracı hanımı kullanıyormuş. Bana forumda 7-8 litre tüketir dediler ama bizim araç 12 - 12,5 lt/100 den aşağı tüketmiyor diyor. O yüzen buradan reel dışı tüketim verilerini paylaşmak forumun amacı olan bilgilendirme işine su katar.

Bana özelden yazılan o kadar mesaj var ki size anlatamam. herkes bu araba burada bahsedildiği az tüketmiyor diye yakınmalar var. Ama zaten Sportage ben az yakarım demiyor ki. Kitabında 8,2 lt/100km diyorsa sende üzerine %20 koyacaksın.

Sonuç; bu araba yakıt konusunda zaten çok az yakıt tüketirim diye iddiası olan bir araba değil. Yolda giderken seni gören dönüp bir daha bakar ama maalesef turbo olmayışı yüzünden beni perpormans olarak tatmin edemediği için Sportage'im perte çıktıktan sonra bende turbo modelli bir araca yöneldim. Üstüne birde yazılım attırdım. Şimdi 140 beygir ve yaklaşık 320 nm torklu aracımla mutluyum.

Sportage benim lise zamanında ki eski güzel aşkım gibidir. Aklım her zaman onda kalacak ama ben onunla evlenmedim...

Allah herkese aracıyla kazasız belasız günler nasip etsin, herkes aracıyla mutlu olsun. Burada s...k yarıştırmıyoruz.

Sürçü lisan ettiysek affola. Selamlar, saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi celebic -- 11 Temmuz 2014; 10:04:58 >

• celebic kullanıcısına yanıt
    Ağzınıza sağlık Cengiz Bey. Güzel özetlemişsiniz. Ben de IX35 sayfası başta olmak üzere burada da bazen yazıyorum, genç arkadaşlar, anlık tüketim değerlerini yazan forumdaşlardan etkilenip arabalarını alıp, hayal kırıklığı yaşıyorlar. İşin gerçeğini her zaman belirtmekte yarar var. Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-10A157769 -- 11 Temmuz 2014; 10:41:14 >
  • Regionella kullanıcısına yanıt
    bakım aralığı normal gaqzlı sistemle aynı aralıkta bana 10000 km sonra gel dediler fiyat 7500tl @Regionella @Regionella
    Degerli hocam;
    Her zamanki gibi doyurucu ve dogru bilgiler. Ama sankibsonu veda gibi oldu¿¿¿
    Saygilar...

• quote:

Orijinalden alıntı: INTRUDERTR

quote:

Orijinalden alıntı: celebic

Arkadaşlar ben Sportage sahibi iken şehir içi 11 litreden az yakmıyordu.
    Buradaki yorumları okuyunca hani daha önce kullanmasam dizeli satıp Sportage alasım geliyor.

Yakışıklı araba ama yakıt konusunda forumu okuyanları yanıltmayalım.

Adam 60 km hiz ortalamaya şehir içi diyor işiklar falanda.yok.

Bu araç en iyi şekilde bile 10 nun altina düşmez 20 30 km hizlarda. Bizde 2 tane var birde arkadaşimda var :şwhirler araaida yuklu 120 130 kmlerde 8 lt yakar klima açik.

Ortalama 37 km hızla istanbul trafiği 2000 km yol yapmışım yakıt ortalaması 8.5lt ..Göstergeye güvenmem hiçbir zaman ve cebimden çıkan parayı km ye bölmüşüm 43 kurus yakmisim.. Bence 11 lt yakanlara plaket vermek lazım nasıl başarıyorlar bunu diye..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Sayin hocam konunun cikis mesajini geriye dogru okudum.Benmi yanlis okuyorum acaba.Bir arkadas lpg yakit degerini vermis ondan sonrakilerde 8.5 8.8 arasi demis.Ortada bir yanlis anlasilmami var acaba.Normal degerlerden bahsedilmis suan duz vites 8.5 ile 9.4 arasi yakiyor.Daha alti diyenler mi var.Tam anlayamadigim icin sorma geregi duydum.

• mart ayında aracın tüm değerlerini fotolarını yükleyerek paylaştım
    gerekirse şu anki değerlerinin de fotolarını yükleyeyim
    yahu kullandığımız araca mı inanalım burada yazılanlara mı
    8.7 yakıyor dediğimizde yalancı oluyoruz inandıramıyoruz
    neyin inadı ve mücadelesi anlayamıyorum doğrusu
    yanlış bilgilendirme yapıyormuşuz, insanları aldatıyormuşuz vs. pes...
    benim aracım 8.5-9.5 arası yakıyor
    tamamı şehir içinde ve ortalama 26-27km hızla
    fotoları çekip yükliiim bari tekrar
    aracın az yaktığı gibi bir iddiam yok
    ama abartıldığı gibi de değil
  • snnsmz kullanıcısına yanıt
    Bu degerler normal degerler.Duz vites suan 8.5 9.4 arasi yakiyor kullanima gore.Arac ilk bakima girince ortalamalar dusuyor ve bu rakamlari yakiyor.Suan ne tartisildi ben anlamadim.Bir arkadas lpg degerini vermis o benzin olarak algilandi sanirim konu buraya ondan geldi.

• snnsmz kullanıcısına yanıt
    doğru..aynen katılıyom..problem ne bu forumda anlamadım.
  • namre3kutuk kullanıcısına yanıt
    şehir içi ist merkez... dur kalk..... hep ışık hep ışık....
  • Forumu okuyarak araç hakkında bir şeyler öğrenelim diyoruz ama tek konuşulan 8 mi 11 mi yakıyor
    Acaba diyorum bu aracın başka konuşulacak hiç bir şeyi yokmu
    Yakıştı bu kadar takan bu aracı neden almış acaba
    Daha az yakan dizel araçlar da var benzinli lpg li araçlar da
    Hem cüsseli albenisi olan araç olacak hemde 20 kuruş yakacak
    Varsa böyle bir araç bizde alalım
    Bir ata sözü vardır katlanmakla alakalı
    Bu işler böyledir
    Spoya bineceksen o yakıta katlanacaksın
    Yada az yakan onlarca araçtan birisini alacaksın
    Elbet bu aracın konuşulacak başka şeyleride vardır diye düşünüyorum
    Belki bu aracı almayı düşünen bizlere yardımlarınız dokunur

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar bakın yakıt konusunun başlığı ta 2012'de açılmış. rica etsek bu konuyu oraya taşısanız nasıl olur?

bunu gerçekten samimi bir şekilde söylüyorum, aracımla alakalı forumu kontrol ettiğimde benzin masrafından başka bir şeyin konuşulmadığını görmek bana saçma geliyor.
    he kardeş o senin görüşün derseniz eyvallah der sayfayı takip etmeyi bırakırım, ama benim gibi düşünen diğer arkadaşlarında var olduğunu unutmamanızı da hatırlatırım.

yakıt konusunun başlığı burada.http://forum.donanimhaber.com/m_59722818/tm.htm

birkaç ay önce sportage ile alakalı yorumlarımı yazmıştım bu başlığa. olumlu olumsuz bazı detaylara değinmiştim. şu an aracımızın km'si ağır bakımını yapmamız gereken noktaya ulaştı, bununla beraber yaşadığımız sıkıntıları sıralayayım;

1-aracın tavan döşemesi kronik bir problem. bazı zamanlar kasis veya çukura ihtiyaç duymaksızın inanılmaz rahatsız edici ses geliyor, tavanı yumrukladığımı biliyorum bu yüzden. sesin geldiği yeri tespit edemedim fakat servise götürdüğümde ne yapacaklarını merak ediyorum, umarım çözerler (bu sorun için serviste işleme tabi tutulan araç sahipleri varsa beni bilgilendirirlerse sevinirim)

2-aracın arka kapıları çok hafif. bu aslında aracın ağırlığını düşürmek için yapılan bir şeydir diye düşünüyorum ama ben açıkçası ağır kapı olmasını tercih ederdim. bilenler bilir 96 toyota corolloların kapıları da aynen bu şekildeydi, ne kapandığı ne açıldığı belli olmuyordu. 96 corolla için bişey diyemem o bir fenomen ama sportage için bu bir eksi puan.

3-yağmur sensörünün fazla hassas olmaması. aslında bu bir sorun değil, tabi eğer cama düşen her damla için silecek çalıştırmıyorsanız. bundan bir kaç araç önceki arabamız 2004 nissan primera'ydi. meşhur ortada ekran olan kasa. o araçta da yağmur sensörü vardı (bugünün sportage'ı gibi donanımı yüksek fiyatı ucuz bir araçtı) ve o sensör inanılmaz hassastı. sanki siz silecekleri siz çalıştırıyormuşsunuz gibi seri temizleme yapıyordu. her neyse, sportage'da bu biraz daha az hassas diyelim. dediğim gibi ortada bir problem yok aslında.

bunlar benim geçirdiğimiz 7-8 ayda gözlemlediğim olumsuz yönler, bir de olumlu yönler var.

1- aracın kontrolü gerçekten çok iyi. direksiyon-vites ve sizin pozisyonunuz 3 taraflı yön değiştirilebilen koltuğuyla beraber gerçekten araç üzerinde iyi bir hakimiyet sağlamanız için yeterli.

2-direksiyonun elektronik destekli olması, belli km hızdan sonra sertleşmesi gibi özellikleri sürüş esnasında sizi gerçekten rahatlatıyor.

3-aracın içi hatrı sayılır derecede geniş. muadili qashqai (bir önceki kasa) ile arasında iç hacmi olarak ciddi bir fark olduğunu düşünüyorum. özellikle arka koltuklar gerçekten fark edilir genişliğe sahip.

4-aracın tipi konusuna girmiyorum.

5- aracın donanımı konusuna da girmiyorum

6-bakım ücretlerinin muadili araçlara göre uygun olduğunu sanıyorum (bir kaç forum sayfasındaki yoruma dayanarak söylüyorum bunu)

7-bu kadar.

aracın sıfırını almayı düşünenlere özel bir şeyler söyleyecek olursam, almayın derim. biz 2013 aralıkta 60 bine aldık gsl plus olanını, 1 hafta sona aynı donanımı 75 bin liraya satmaya başladılar. fazladan 15 bin lira niye veresiniz, gidin az ve temiz kullanılmış ikinci el alın.

makyajlı kasa ile bizim kasanın arasında hiçbir fark yok. (teybin üstündeki ses açma tuşunun dokusu ve ön ızgaradaki şeklin değişikliği dışında) yani eğer varsa da emin olun aradaki fiyat farkını karşılamayacak fazlalıklardır.

"bu aracı alırım lpg takarım oh mis" falan demeyin sakın, unutmayın lpdi denilen sistem 6.500 lira, aracın sadece gaz ile çalışmasına yarayan bir sistem. kullananlar çok memnun fakat en ufak matematik hesabıyla lpg sistemine ödediğiniz ücreti 80-90 bin km sonra amorti edebiliyorsunuz. aracı seviyorsanız alın ve benzini koyup gidin.
    baktınız benzin masrafı sizi sıkıyor, satın. (sakın bilinen lpg sistemlerinden yani benzin gaz karışık sistemlerden koymayın arabaya. bu aracın lpg'si farklı, fiyatı 6500 lira)

yakıt tüketimi ile alakalı birşey demek istemiyorum fakat ben linki vermiş olmama rağmen konu burada tartışılmaya devam edeceğinden yine de söyleyeyim; bugünkü benzin lt fiyatına göre km'de 50 kuruşu gözden çıkarın. uzun yolda az yakar (her araçta olduğu gibi), şehir içi 8.5-9 hatta belki 10'u bile bulabilirsiniz. dediğim gibi km'de aracınızın 15-20 kuruş az yakmasını istiyorsanız sizi şu sayfaya yönlendireyim->http://www.renault.com.tr/araba/binek/yeni-clio/video

bütün bunların haricinde aklıma gelen birşey olursa yazarım, sportage almayı düşünen olursa da sorularına cevap veririm (yakıt konusu hariç beyler)

hayırlı ramazanlar diliyorum herkese, zulüm altındaki müslümanlar için dua etmeyi unutmayın.
    (düşük ve devrik cümlelerden sorumlu değilim, saat 5:44)

• 2013 ve 2014 modellerde lastik başınç göstergesi varmı araçta .....varsa nerde gösterge
  • tabut61 T kullanıcısına yanıt
    Makyajlı 2014 kasalarda var hocam, 2013lerde yok.

• FURKANDNR F kullanıcısına yanıt
    arabayı sattınmı.. ne oldu merak ettim...
  • kozmak K kullanıcısına yanıt
    eyvallah...
    bende 2014 alacam ön gösterge de otomatikmi çıkıyor yoksa... sen reset denen yerden arıyonmu
  • Mebia Eyvallah
    Verdiğin bilgiler için teşekkürler
    İşte biz aracı almayı düşünenler böyle bilgiler arıyoruz sadece yakıt bilgisi değil
    Hocam ben bir şeyi merak ediyorum
    Gösterge panelinin rengi galiba kırmızı üzerine sarı yazılar
    Renkleri değiştirme şansımız varmı ben bu iki rengi yanyana hiç sevmiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yyildirayy -- 13 Temmuz 2014; 13:41:55 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • alın bir konuda benden madem yakıt istemiyosunuz.bikaç defa araziye çıktım.%30 civarı eğimli ve çok yüksek olmayan yerderden araba çıkmıyor.ya gaz verince patinaja başlıyor yada susuyor.hadi ben kazmayım diyelim birkaç arkadaşa denettirdim onlardada aynı şey oldu.lanet olsun demekki bu aracı toprağa çıkarmıycaz diye düşünmeye başlarken bugün başıma aynı olay asfaltta geldi.4 parmak yüksekliğinde ve yaklaşık yine 30 derece eğimli tümsekten çıkamadı.ayrıca motor sustuğunda diğer araçlardaki gibi birkaç basmada sertleşmiyo fren pedalı.direk kazık gibi oldu ve hiç tutmuyor.el firenin çekmesem duvara bindiriyodum.sırf bu sebepten aracı satıcam herhalde.en ufak tümsekten,topraktan,ondan bundan kaçıp yolmu arıyacağım ben bu araca.bilmem başına gelen varmı bu durum.
  • tabut61 T kullanıcısına yanıt
    Yok acıkcası satmadım suan.Bayramda lazım sehir dısına cıkacağım.Birde ne alayım diye bakıyorum.Az yakan bir sey almalıyım.Satıp Corolla dizel alacağım sanırım.Ya takasa sokarım yada bayramdan sonra sahibinden.com'a koyacağım.Dediğin fiyatı dikkate alacağım.Ama sahibindende daha yuksek fiyatlar var.Benim arac 3500 de daha.7 aylık arac.İlgin içinde tesekkürler
  • 
Sayfa: önceki 11851186118711881189
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.