Şimdi Ara

Yeni iMac'in performansı ve tasarımı mercek altında (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
165
Cevap
0
Favori
7.717
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • E buradaki konular Mac OS ise iyi bir pc ye Hackintosh kuralım. 2000 tl ye sülalemiz raad.
  • macbook neden bu kadar pahalı? Türkiyeye özgü sanırım. Kapalı paket ve yazılımı kendine özgü cihazlar bu ülkeye çok pahalı geliyor. Mesela sabit sistemde windows çok yüksek donanım 2 bin liradan fazla etmez. mobilde android yüksek donanım çok uygun fiyata alınabiliyor ve kalite oluyor uzun zaman kullanabiliyorsunuz. Apple niye yapıyor bunu? Çok kazanıyorlar kazansınlar ama pahalıdan da pahalı bilgisayarları.

Sanırsın ticari amaçla şirketlere satıyorlar sadece. Ben haksızlık olarak görüyorum. Mesele İphone yeri ayrı bir cihaz ama pahalı. O yüzden asla İphone kullanmam. Hele Türkiyede yeni İphone ürününün yanına yaklaşmam. İphone 6 plus Turkcell'den taksitle aldığınızda 5300 liraya geliyor. Ayıptır arkadaş çok ayıp.

Apple insanları kazıklıyor şu kadar harcayıp yüzde 300 kar ediyor gibi saçma eleştirileri de asla kabul etmem. Apple bilgisayarları çok yüksek kalitede kararlı çalışan yazılımı kusursuz ürünlerdir. Ama pahalı. Amerikada olsak belki daha ucuz alınabilir. Ama baktım da amerika fiyatı bile 2500 dolar. Bu çok yüksek bir fiyat amerika için bile. Yani ordan bile alsan 5500 liraya çıkıyor fiyat. Apple asla kullanmam. Gitsinler şirketlere satsınlar. Şirketim olsa apple alırım. Ama evde internete girip oyun oynayacağın cihaza 7500 lira civarı vermek deliliktir. Ha uygulama geliştiricisi, fotoğrafçıysan sonuçta yine iş amaçlı alıyorsun demektir. Bizim işimiz olmaz demek ki İMAC ile. Fiyata bakarak bu sonuç çıkıyor.

Sanırım bu bizim ülkeye özgü bir sömürü. İthalat yapan firmalarımız Apple'ın albeni ve cazibesinin farkında olarak yüksek olan fiyatları iyice yükseltiyorlar. Çünkü her şekilde satılıyor. SAdece senin benim gibi fukara ağlıyor. Ama en başta da dediğim gibi bu büyük bir haksızlık.

2 bin liraya aldığın yüksek donanım windows cihazda ne yüksek kaliteli ekran bulabilirsin ne de yazılım güzelliği. Ama işini görür.

Belki bu tür kıyaslamalar yapmak saçmalamaktan farksız. 2 bin liraya aldığın PC ile de yazılım geliştirip fotoğrafçılık işlerini yürütebilirsin. Emin olduğumuz ve birleştiğimiz tek nokta fiyatının anormal derecede yüksek olduğudur.

Apple batsa sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fthkn -- 2 Aralık 2014; 11:10:01 >

• Çook pahalıı
  • quote:

Orijinalden alıntı: fthkn

macbook neden bu kadar pahalı? Türkiyeye özgü sanırım. Kapalı paket ve yazılımı kendine özgü cihazlar bu ülkeye çok pahalı geliyor. Mesela sabit sistemde windows çok yüksek donanım 2 bin liradan fazla etmez. mobilde android yüksek donanım çok uygun fiyata alınabiliyor ve kalite oluyor uzun zaman kullanabiliyorsunuz. Apple niye yapıyor bunu? Çok kazanıyorlar kazansınlar ama pahalıdan da pahalı bilgisayarları.

Sanırsın ticari amaçla şirketlere satıyorlar sadece. Ben haksızlık olarak görüyorum. Mesele İphone yeri ayrı bir cihaz ama pahalı. O yüzden asla İphone kullanmam. Hele Türkiyede yeni İphone ürününün yanına yaklaşmam. İphone 6 plus Turkcell'den taksitle aldığınızda 5300 liraya geliyor. Ayıptır arkadaş çok ayıp.

Apple insanları kazıklıyor şu kadar harcayıp yüzde 300 kar ediyor gibi saçma eleştirileri de asla kabul etmem. Apple bilgisayarları çok yüksek kalitede kararlı çalışan yazılımı kusursuz ürünlerdir. Ama pahalı. Amerikada olsak belki daha ucuz alınabilir. Ama baktım da amerika fiyatı bile 2500 dolar. Bu çok yüksek bir fiyat amerika için bile. Yani ordan bile alsan 5500 liraya çıkıyor fiyat. Apple asla kullanmam. Gitsinler şirketlere satsınlar. Şirketim olsa apple alırım. Ama evde internete girip oyun oynayacağın cihaza 7500 lira civarı vermek deliliktir. Ha uygulama geliştiricisi, fotoğrafçıysan sonuçta yine iş amaçlı alıyorsun demektir. Bizim işimiz olmaz demek ki İMAC ile. Fiyata bakarak bu sonuç çıkıyor.

Sanırım bu bizim ülkeye özgü bir sömürü. İthalat yapan firmalarımız Apple'ın albeni ve cazibesinin farkında olarak yüksek olan fiyatları iyice yükseltiyorlar. Çünkü her şekilde satılıyor. SAdece senin benim gibi fukara ağlıyor. Ama en başta da dediğim gibi bu büyük bir haksızlık.

2 bin liraya aldığın yüksek donanım windows cihazda ne yüksek kaliteli ekran bulabilirsin ne de yazılım güzelliği. Ama işini görür.

Belki bu tür kıyaslamalar yapmak saçmalamaktan farksız. 2 bin liraya aldığın PC ile de yazılım geliştirip fotoğrafçılık işlerini yürütebilirsin. Emin olduğumuz ve birleştiğimiz tek nokta fiyatının anormal derecede yüksek olduğudur.

Apple batsa sevinirim.

yahu bu somuruyu apple yapmiyor ki? her iphone icin %25 ozel tuketim vergisi uzerine de kdv oduyorsun. asil somuruyu yapan cihazin uretimine 0 katki yapip bedavadan %45 e yakin parayi gasp eden devlet.

6 plus 64gb tr pesin parayla: 2831 lira - 1275 dolar ediyor su anki kurla.
    6 plus 64gb usa pesin parayla: 850 dolar

kdv ve otv yi dusersek 864 dolara geliyor turkiye vergisiz fiyati. amerikanin vergisiz fiyatindan sadece 14 dolar daha fazla ki bunu da fazladan 1 senelik garanti alarak cikariyorsun. aradaki 400 dolar bedavadan devletin cebine giriyor.

ayri hesabi yeni cikan retinali mac icin de yapalim istersen.

vergisiz usa fiyati: 2500 dolar
    vergili tr fiyati: 7.299 tl = 3287 dolar
    vergisiz tr fiyati kdv cikarirsak = 2785 dolar + 1 sene garanti ve tr klavye

fark var ama daglar kadar degil. vergiler arttiriyor bu cihazlarin fiyatini. apple'a sovmek cok anlamsizca. once devlete sovmelisiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E41040413 -- 2 Aralık 2014; 16:35:54 >

• Para birimi faktörünü de unutmamak gerek.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.