Şimdi Ara

Yardım.Ford Focus c-max Ford Focus Yakıt Tuketımı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
4.518
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi weicell -- 1 Nisan 2010; 3:00:15 >

• öncelikle sizin biraz rahatlamanız lazım. adı üzerinde markası ne olursa olsun bunların hepsi hayatı anlamlı ve keyifli yaşamamız adına sunulan araçlardır... otomobile bundan daha başka gözle bakmamak gerekiyor.

madem öğrencisiniz, ne işiniz olur sizin C-max 'la diye sormadan edemeyeceğim. Genel de bu aracı kullanan kesimin öğrenci(18-24 yaş) olmadığını sizde en az benim kadar biliyor olmalısınız.

Ford Focusun C-max Olmayan modeli(sizin tabirinizle), ankara şehir için de ortalama olarak 7-8 Lt civarında benzin tüketir. En azından ben öyle tüketiyorum(2005 collection hb)

sana da öğrenci olarak yakışan bu tarz bir araba olmalı diye düşünüyorum. yakıtı çok da önemsiyorsun taktırırsın LPG bakarsın keyfine...

sorunu çok samimi bulduğum için bu tarz bir cevap yazdım. selamlarımı sunuyorum. Okulu ihmal etme...

ilerleyen zamanlarda daha ne otomabiller çıkacak, onlara ulaşma adına....

• Ankara'da C-Max GHIA TDCI kullanan biri olarak olası tüketim rakamları konusunda sana bilgi vermeye çalışayım. İlk olarak şehirde oturup Hacettepe'ye gideceksen tüketimin tahminen 6.5-7.5 lt/100 km civarında olacaktır. Dizele iyice alıştıktan sonra 6-6.5 lt/100 km yakarsın.

Dizellerde tüketimi düşüren en önemli etken motorun tam ısınması. Bunun için min 30 dakikalık bir güzergahın varsa sıkışık trafikte bile az yakabiliyorsun. Ancak kısa mesafelerde 9-10 lt'leri rahat görürsün. Hele birde soğuk motor ile yokuş falan çıkıyorsan 10-11 lt bile olabilir. Şayet Megane'nında yol bilgisayarın varsa ortalama hıza bakarak aşağıdaki tahmini tespitlerime göre bir fikir edinebilirsin:

Hacettepe-Şehir güzergahında kabaca
    20-25 km/h ortalama hız ile tüketimin 8.0-8.5 lt/100 km olur
    25-30 km/h ortalama hız ile tüketimin 7.5-8.0 lt/100 km olur
    30-35 km/h ortalama hız ile tüketimin 7.0-7.5 lt/100 km olur
    Üzeri hızlarda 6-7 lt/100 km arası bir değer yakalayabilirsin

• quote:

Orjinalden alıntı: weicell

Arkadaşllar YaLvarırım YArdımEdin.
    Bu foruma daha yeni uye oldum ve c-max ile ilgili olan neredeyse butun yazıları yaklasık 5 saatımı vererek okudum.Ve gozlerım onume akacak yakın zamanda.
    Şöyle söyleyeyim Benim Megane 2 hactback 1.4 var(en dusuk modeli),ve yaklasık olarak 9.9lt/100km yakıor,
    ve ben Ankara Hacettepe Universitesinde Öğrenciyim,bu değer benim gibi bir öğrenci için çok fazla bir değer.
    Ford Focus C-max'i çok beğendim alıp 5-6 sene kullanmak istiyorum.
    Ama burada yazılanlar neredeyse fikrimi değiştirmek üzere,Ford Focus C-Max Ghia Almak istiyorum.
    Size Bir şey sormak istiyorum lütfen Yardımcı olun.

BU ARABA NE KADAR YAKIOO??
    Benim için En onemlisi yakıt tuketımı olacak daha once soylediğim gibi de öğrenciyim çünkü
    Bayaa okudum bu forumu ama bir arkadaş dio ki 8lt yakıo bir arkadaş dio ki 6.2 yakıo....vs
    Ne kadar yakıo bu araba?FAbrika verileri doğrumudur?Arabayı Çok yavaş kullanmıorum Benim Megane İle Ve Ford Focusun C-max Olmayan modeli ile Kıyaslarmısınız benim için Yaklaşık bir aydır Ders Bile çalışamamaktayım bu sorundan solayı..
    Hepinize Saygılarımı Sunarım

Veysel Faik Işıklı
    Not:Ankaradayım bilenler Şehir içi durumunu bilir.

Selamlar,

Ankara İstanbuldan daha soğuk ve sıcak oluyor.Kışları kısa mesafede (15 km nin altında ) ve İstanbul trafiğinden daha az yoğunluktaki trafikte en az 7 en fazla 8,5 litre yakarsın (düz vitesle).
    Yazın bu değerler Ankarada ortalama 1.5 litre geriye gelecektir.
    Şehir dışı 90 km süratte fabrika değerine yaklaşık değerler 4.4 veya 4,7 yakalarsın. 90 km yi aşarsan fabrika değerine yakın bir değerde yakalayamazsın.
    İtiraz ederseniz yakıt testini 90 km süratle 100 km lik güzargahta yaparlar. (120 km ile yapmalarını isteyinde yapmıyorlar)Servisteki yetkili gaz pedalını okşayarak, tüm inişlerde (sanki 700 km de bu şekilde kullanılabilirmiş gibi)dokunmayarak kullanır 4.2 lt yide tutturur. Hatta benim araç yazın bu şekilde kullanılınca 3.8- 4.0 lt. değerlerini bile gördü.

Dizel kullanımı, benzinli araç kullanımı gibi değil. Gaz pedalını ne kadar saygılı olur, fren yerine mesafeyi ayarlayıp, ayağını gazdan çekerek "0" tüketimi ne kadar çok yakalarsan o kadar az yakıt tüketirsiniz. 5 derecenin altındaki sıcaklıklarda motor ısınana kadar 2000 d/d geçmeyeceksin. Isınmadan yüklenirsen, anlık tüketimi en az 13-15 litreleri bulur.
    Birde unutmadan 5000 yada 7500 km de bir hava filitresi muhakkak değişecek.
    Bunları uygularsanız genel ortalamanızı 6 -6,5 arasından 5,5- 6 litre arasına çekebilirsiniz.

Benim yaşadıklarımdan edindiğin tecrübe ve tahminlarim bunlar.

Megane 1.4 göre genel ortalmada kesinlikle az yakarsın
    Bu arada sene 20000 km nin altında yol yapıyorsanız, yine (ekonomiklik ön planda ise) benzinli alın derim.

Herkese iyi sürüşler dileğiyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 12 Mart 2007; 18:18:30 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.