Şimdi Ara

Xiaomi Mi4 telefonunda yüklü olarak gelen 'Walkfree' trojanı ve temizliği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
378
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Telefonu Hepsiburada.com'dan aldım. İçerisinde gömülü olarak MALWARE-virüs vardı. Telefonun modeli Mi4-LTE' dir.
    Trojanın ismi "walkfree"
    Ana dizine çeşitli apk dosyaları indiriyor ve diğer programlara da bulaşıyor.
    Hangi programdan bu virüsün yayıldığını zor buldum. Halbuki program yükleme ekranında Tube Video olduğu yazıyormuş
    Bu program youtube'dan videoları indiriyor ama arka planda başka programları telefon hafızasına indiriyor.
    Tube Video programı telefonu ilk açtığımda dahi yüklüydü ve SİSTEM uygulamasıydı. (system/app/com.iqy.tubedownload)
    Yani programı normal yollar ile silmek mümkün değil. Root olmadan sadece etkisiz hale getirebiliyorsunuz.

Ekran görüntüleri:

snapchat ve quickpic gibi diğer programlara da bulaşıyor ve bu sorgu ekranını gösteriyor.
    onaylarsanız uygulama yükleme ekranı geliyor.>>>

---
    TEMİZLİK
    Telefondan virüsü temizlemek için öncelikle uygulamalar menüsüne gidin ve "Tube Video" programını etkisiz hale getirin(disable).
    Sonra ana dizindeki ".walkfree" isimli klasörü silin.
    Son olarak root yetkiniz ile virüslü sistem uygulamasını silin. Ben "System App Remover" kullandım. Link:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jumobile.manager.systemapp
    root yetkisi olmadan temizlenmiyor.

---

Bugüne kadar kullandığım en sıkıntısız telefon xiaomi mi4. çinlilere gerçekten güven olmuyor.
    aracı şirketlerden biri yüklemiş olabilir ama xiaomi'nin kendi virüs tarayıcılarının, güvenlik önlemlerinin buna engel olamaması şaşırtıcı.

• xiaomi malware yüklemiyor, aracı çinli satıcılar yüklüyor, zaten cihazı alır almaz fastboot üzerinden güncel rom yükleyip kullan.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.