Şimdi Ara

TV Arkasına Ambilight LED Sistem (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
195
Cevap
50
Favori
37.494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: NightmarE_6

Arkadaşlar ben de yapmaya niyetlendim fakat bir sorum olacak. Harici bir cihazdan görüntü alıyor olmamız lazım anladığım kadarıyla değil mi? Mesela ben tv'de conax modül kullanıyorum. Netflix'i tv'nin kendi uygulamasından izliyorum. Sadece ses hdmi ile avr'ye gidiyor.
    TV'nize görüntü veren cihaz ne ise (kısaca görüntüyü taşıyan kablo diyelim) o cihazdan LED'leri yakacak olan Raspberry PI'a da gitmeli.

Siz direk TV kullanıyorsanız bir şekilde TV'nizden OUT yaparak Rasp PI'a giriş yapmalısınız. Eski TV'lerden olsa şu resimdeki scart ile OUT yapabilirdiniz ama güncel TV'lerde nasıl olur bilemiyorum.

TV Arkasına Ambilight LED Sistem

Saygılar.

Bu arada TV'nin uydu cihazının zapping hızı kağnı gibi, en kısa zamanda hızlı bir Enigma2 tabanlı cihaza geçin, bu işkence bitsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eozen81 -- 6 Şubat 2019; 11:45:58 >

• eozen81 kullanıcısına yanıt
    Scart değil ama component bağlantı var arkada. Sony XE9005.
    TV Arkasına Ambilight LED Sistem

Normal tv çok çok az izlendiği için ve fazladan kumanda, kutu vb. istemediğim için uydu cihazı düşünmüyorum.
    Tek kumandadan kontrol edebilmek için denon avr'mi sattım, sony arıyorum. Kalabalığı pek sevmiyorum.

Edit: Bu arada konu dışı ama ben de önlerde 302, center 101 kullanıyorum. Toplamak istediğim seti toplamışsınız. 702-302-102-252a sub toplamayı düşünüyorum. Memnun musunuz sistemden?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NightmarE_6 -- 6 Şubat 2019; 14:37:40 >

• https://www.aliexpress.com/item/Ambilight-USB-LED-Strip-light-5050-RGB-Dream-color-ws2812b-strip-for-TV-Desktop-PC-Screen/32957578028.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.261.27693c00iFCRuY

selamlar. bu ürün de aynı işe yarıyor mu? 4K ya da FHD ayrımı var mı? bir de apa102 led ile 2812 led arasında ne fark var?

iyi günler.
  • mako M kullanıcısına yanıt
    Bu linkteki ürün yazılım destekli olarak çalışır, yani Windows monitörünüz varsa mesela ya da laptop'u TV Out yapıyorsanız işe yarar. Ayrıca kullanılan LED'ler 3 yollu basit LED çünkü bunları sürmek için işletim sistemi yeterli ama bizim başlıktaki örnekte kullanılan LED'ler 4 yollu ve yazılıma gerek kalmadan video grabber ile görüntüyü işleyebiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eozen81

Bu linkteki ürün yazılım destekli olarak çalışır, yani Windows monitörünüz varsa mesela ya da laptop'u TV Out yapıyorsanız işe yarar. Ayrıca kullanılan LED'ler 3 yollu basit LED çünkü bunları sürmek için işletim sistemi yeterli ama bizim başlıktaki örnekte kullanılan LED'ler 4 yollu ve yazılıma gerek kalmadan video grabber ile görüntüyü işleyebiliyor.
    teşekkür ederim bilgi için. böyle hazır birşey yok mu 4K TV ler için, tak çalıştır gibi aliexpressten bulabileceğim ? dream box var ama o da çok pahalı. bir de apa102 led ile 2812b led arasında ne fark var?
  • mako M kullanıcısına yanıt
    Ucuz etin yahnisi yavan olur derler, o açıdan rakamlar ufaksa harcayacağınız paraya dikkat edin, keza boşuna para verme şansınız yüksektir.

Apa102 Led = 4 yollu bir LED'dir, video grabber ile birlikte çalışır, böylece HDMI kaynağı olan herhangi bir cihazdan bu LED'leri beslemek mümkündür, salon TV'leri için bu tercih edilir.
    W2812B Led = 3 yollu daha basit bir LED'dir, Arduino gibi sistemlerle uyumludur ama video grabber HDMI desteği olmadıgından salon TV'leri için düşünülmez.
  • NightmarE_6 kullanıcısına yanıt
    Buraya bi çözümü olan varsa bende takipteyim :) bende ayrı bi tvbox veya uydu kullanmıyorum bu ledlerin işe yaraması için illa farklı bi cihazdan ekran paylaşımımı yapmamız lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nadeto

Bundan sipariş etmeyi düşünüyorumhttps://www.dreamscreentv.com
    sipariş verdınız mı nedir son durum
  • Süper bir setup yapmışsınız elinize sağlık @eozen81
    Bende işin birz b.kunu cıkartıp 1m 144ledli yapmayı düşünüyorum
    Bende 65oledb7 var, herhalde bi 600 led gider acaba bunu neyle besleyebilirim :D

birde apa102 ile apa107 arasında ne gibi farklar var hocam bilginiz var mı ?
    apa107 hyperion desteklemekte mi bir türlü yazışmalarda anlayamadım
  • slmbabs S kullanıcısına yanıt
    İlginize teşekkür ederim. İlk mesajda linkini paylaştığım LED'ler APA102 muadili SK9822 LED'dir, ben bunları kullandım. TV çevre uzunluğunu hesaplayıp metre olarak ihtiyacınızı belirleyebilirsiniz, bendeki 60'' TV'ye 4 metre falan gitti sanırım. Besleme için de gene linkte paylaştığım 5V/18A trafo iş görecektir kanımca ama gene LED'lerin linkini paylaştıgım ilanda güç hesaplama tablosu var oradan da bakıp LED sayınıza göre hesaplama yapabilirsiniz.
  • ASUS anakart WS2812B kodlu şerit LED destekliyor. Acaba ''Ambilight'' özeliğini sadece şerit LED bağlayarak çözebilir miyim.

Aşağıdaki sistem benim. ''Call of duty 4 Asus Aura'' ile uyumlu o yüzden çalışıyor. Ben her oyunda çalışmasını istiyorum. Bunun içinde renkleri monitörden alması lazım. ASUS anakart ile bu sistem yapılabilir mi?

• Bunu herhangi bir tv box kullanmadan, samsung tizen os için yapabilmek mümkün mü acaba?
  • MC.CYBER_ kullanıcısına yanıt
    ANakart desteklemese bile Arduino kartla Ambilight'ı PC de deneyimlemeniz mümkün, hatta daha basit (video başlığındaki konuya göre) çünkü grabber'a gerek kalmıyor.

Bir çok rehber var, örnek bir tanesi:
    https://www.instructables.com/id/Cheap-Ambilight-Tutorial-for-PC-Using-Arduino/
  • quote:

Orijinalden alıntı: eozen81

ANakart desteklemese bile Arduino kartla Ambilight'ı PC de deneyimlemeniz mümkün, hatta daha basit (video başlığındaki konuya göre) çünkü grabber'a gerek kalmıyor.

Bir çok rehber var, örnek bir tanesi:
    https://www.instructables.com/id/Cheap-Ambilight-Tutorial-for-PC-Using-Arduino/
    Arduino kart yerine asus anakartımı kullanmak istiyorum. Arduino geçince ekstra güç kaynagı artı kart artı lehim işleri şu bu. Asus anakartım adreslenebilir led destekliyor 120 + 120 240 led gayet yeterli benim için. Şuda işimi görüyor ama pahalı şuanda birde led güçü fazla değilmiş.
    https://urun.n11.com/diger/asus-rog-aura-terminal-modding-aksesuari-90mp00x0-m0day0-P345899975?gclid=Cj0KCQjw6cHoBRDdARIsADiTTzZf-Xemk16-aGnTuH5oUtFRoCrQmFc_AoR3N_ncqeIQPo68RkoUoqwaAtg0EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

• Arkadaşlar merhaba, bir kaç gündür konuyu inceliyorum. Aklıma takılan bir konu var. DIY videolarını izlerken youtube'da bi şema gördüm. Bu konuda da aynı malzemeler kullanılmış sadece 4K uyumlu olması için 4K to 1080p scaler hariç olarak. Sorum şu; Rasperry Pi4'de 2 x mikro-HDMI, 4K 60FPS destekli input var ve multimedia olarak H.265 decode (4kp60)ve H.264 decode (1080p60) destekliyor. Eğer bu sistemi Rasperry Pi4 ile yapmış olsam UTV007 USB 2.0 To HDMI Video Grabber ve 4K to 1080p scaler'ı çıkartıp direkt hdmi splitterdan rasperry pi4'e bağlayabilir miyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ab1907 -- 21 Kasım 2019; 17:2:58 >
  • ab1907 kullanıcısına yanıt
    Video Grabber olmadan Rasp Pi4 nasıl videoyu algılayacak, bilemedim.
  • eozen81 kullanıcısına yanıt
    Video grapper anladığım kadarıyla video aktarım görevi görüyor değil mi? O zaman 4k dan görüntüyü 1080’e çeviren aygıta gerek olmaz gibi düşünüyorum rasperry pi4 4k desteklediği için. Doğru muyum sizce bu düşüncemde?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ab1907

Video grapper anladığım kadarıyla video aktarım görevi görüyor değil mi? O zaman 4k dan görüntüyü 1080’e çeviren aygıta gerek olmaz gibi düşünüyorum rasperry pi4 4k desteklediği için. Doğru muyum sizce bu düşüncemde?
    Hayır, video grabber Rasp Pi'in görüntüyü algılayacağı sinyale çeviriyor. Sinyal 1080 veya 4K olmuş önemli değil, amaç LED'ler i programlı yakmak sadece.
  • Bir sorum daha olacak. Rasperry pi zero, 3+ veya 4 kullanmanın bu sistemde ne gibi farklılıkları vardır?
    Aynı işlemi hepsiyle de yapabilir miyim yoksa en son çıkan rasperry mi kullanmam gerek illa ki?
  • ab1907 kullanıcısına yanıt
    Hayır, Raspberry PI Zero Wireless bile olur
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.