Şimdi Ara

TOBB Etu hakkında (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
551
Cevap
13
Favori
111.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Onur soruna soru ile karşılık vereceğim ama ben de bilmiyorum çünkü, odtü ya da bilkent'te öğretim üyeleri ile iletişim kurmada ne gibi sıkıntılar oluyormuş, sana kim ne dedi? Ben bu konuda olumsuz birşey duymamıştım şimdiye dek, en azından bilkent'te.
  • Merhaba.

Ben bu sene girdim ÖSS'ye ve puanımın idare eder derecesinde. Aslında aldığım puandan daha daha fazlasını alabilecek kapasiteye sahip olmama rağmen laçkalığım, gevşekliğim yüzünden ipin ucunu kaçırdığım için beni tatmin edecek puanı alamadım. Bunun başında duygusal sorunlar gelsede 2. sorun olarak ne olmak istediğimi karar vermemem olduğunu düşünüyorum. Size tabiki ne seçmeliyim diye sormayacağım ailem beni paralı okutacak maddiyata sahip olduklarını söylediler, bende gözümü devlet okullarından çekip Ankaradaki vakıf okullarına diktim. TOBB olsun, Başkent olsun, Bilkent olsun, Çankaya olsun, Atılım olsun çoğu üniversiteyi az da olsa araştırmışlığım vardır ve ne hikmetse Çankaya ve Atılıma kanım ısınmadı. Bilkentede bölümüle alakalı meslekleri seçecek kadar puan alamadım(sıralamalara baktığıma göre). Geriye Başkent ve TOBB kaldı. Başkentden çok TOBB daha ağır basıyor ama konudaki yorumlardan okuduğuma göre TOBB'un kampüsü yokmuş bu benim için büyük bi kayıp oldu liseye gider gibi üniversiteye gitmek istemiyorum. Tabii Başkentinde kendimce olumsuz özellikleri var. Oturduğum yerden baya uzak oluşu ve TOBB kadar iyi eğitim vermeyişi gibi... Bunları bi kenara atarsak ben daha yeni yeni ne olmak istediğime karar veriyorum. Nasıl insanlar lise 1-2 de karar veriyorlar ya ne olmak istediklerine işte benimde kafama yeni dang ediyor bazı şeyler. Neyse teferruatlarla kafanızı bulandırmayayım daha bir çok arkadaş üniversite hakkında bilgi isteyecektir ben direk soruma geçeyim, TOBB'un Uluslararası İlişkiler ve İşletme bölümleri hakkında bilgileriniz var mı? Hocaları, çevresi, geleceği yönünden değerlendirebilir misiniz?

Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m for messi -- 2 Ağustos 2010; 11:54:53 >

• ben de tobb da okuyorum 2. sınıf bil muh okuyorum
    okul hakkında solicegim tek sey var eger tatil yapmak istiyorsan o kadar calıstım azcık da dinleniyim diyorsan sakın sakın sakın gelme ama tatil benim icin onemli degil diyorsan zaten arkadaslar baska mesajlarda yazmıs okulun cok guzel ozellikleri de var ama burda kendine tek bir soru sorcan yaz tatilin 1 ay olcak, cmt derslere gelceksin, pazar aksamları sınava gelceksin, agustosun 2 sinde finallere girceksin eger bunları goze alıyosan gel memnun kalıcagına suphem yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: m for messi

Merhaba.

Ben bu sene girdim ÖSS'ye ve puanımın idare eder derecesinde. Aslında aldığım puandan daha daha fazlasını alabilecek kapasiteye sahip olmama rağmen laçkalığım, gevşekliğim yüzünden ipin ucunu kaçırdığım için beni tatmin edecek puanı alamadım. Bunun başında duygusal sorunlar gelsede 2. sorun olarak ne olmak istediğimi karar vermemem olduğunu düşünüyorum. Size tabiki ne seçmeliyim diye sormayacağım ailem beni paralı okutacak maddiyata sahip olduklarını söylediler, bende gözümü devlet okullarından çekip Ankaradaki vakıf okullarına diktim. TOBB olsun, Başkent olsun, Bilkent olsun, Çankaya olsun, Atılım olsun çoğu üniversiteyi az da olsa araştırmışlığım vardır ve ne hikmetse Çankaya ve Atılıma kanım ısınmadı. Bilkentede bölümüle alakalı meslekleri seçecek kadar puan alamadım(sıralamalara baktığıma göre). Geriye Başkent ve TOBB kaldı. Başkentden çok TOBB daha ağır basıyor ama konudaki yorumlardan okuduğuma göre TOBB'un kampüsü yokmuş bu benim için büyük bi kayıp oldu liseye gider gibi üniversiteye gitmek istemiyorum. Tabii Başkentinde kendimce olumsuz özellikleri var. Oturduğum yerden baya uzak oluşu ve TOBB kadar iyi eğitim vermeyişi gibi... Bunları bi kenara atarsak ben daha yeni yeni ne olmak istediğime karar veriyorum. Nasıl insanlar lise 1-2 de karar veriyorlar ya ne olmak istediklerine işte benimde kafama yeni dang ediyor bazı şeyler. Neyse teferruatlarla kafanızı bulandırmayayım daha bir çok arkadaş üniversite hakkında bilgi isteyecektir ben direk soruma geçeyim, TOBB'un Uluslararası İlişkiler ve İşletme bölümleri hakkında bilgileriniz var mı? Hocaları, çevresi, geleceği yönünden değerlendirebilir misiniz?

Teşekkür ederim.

TOBB Uİ'den başlayalım. Bölümde malesef kan kaybı oldu diyebiliriz. Bölüm başkanı Mustafa Aydın, Kadir Has Üniversitesi'nin Rektörü yapıldı. Giderken bölüm başkan yardımcısı olan değerli bir akademisyeni de yanında götürdü :) Dolayısı ile Uİ bölümü en önemli 2 akademisyenini kaybetti. Önceden de çok önemli bir hocaları milletvekili olmuştu, bölüm genç hocalara kaldı. Yeni bir bölüm başkanı bulacaklardır belki de bulmuşlardır ama dediğim durumlar söz konusu. Halen görevde olsalar rahatlıkla tavsiye edebilirdim çünkü çeşitli kuruluşlardan da dersler alıyorlar, tepav olsun çeşitli düşünce kuruluşları olsun. Uİ'de durum bu. Okula gelip bu gibi durumları danışmanı tavsiye ederim, önümüzdeki yıllar içinde neler olur ben de bilmiyorum çünkü.

İşletme bölümü genel olarak iyidir. Oturmuş bi kadrosu ve sistemi var. Kadrosu iyi. İktisattan da ortak derslerden iyi hocalardan dersler alabilirsin. İİBF'de en iyi bölüm İktisat çünkü.

Bence senin yapman gereken gerçekten ne istediğine karar vermen. 3-5 gün içinde olur mu bilmiyorum tabi. Öte taraftan gevşeklik ve laçkalıktan bahsetmişsin. Üstte arkadaş da belirtmiş, temmuzda ve ağustosta derslere - sınavlara girmeyi kaldırabilecek misin? Bir de illa geniş güzel bir kampüs olsun istiyosan tobb'da mutlu olabilecek misin? Bence bu soruları kendine sor. Sakın ama sakın tobb'u gezip görmeden, imkanlarını veya eksikliklerini yerinde görmeden tercih yapma. Tanıtım ofisine gelirsen arkadaşlar yardımcı olacaklardır sana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aslan26 -- 2 Ağustos 2010; 13:00:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: aslan26

quote:

Orijinalden alıntı: m for messi

Merhaba.

Teşekkür ederim.

TOBB Uİ'den başlayalım. Bölümde malesef kan kaybı oldu diyebiliriz. Bölüm başkanı Mustafa Aydın, Kadir Has Üniversitesi'nin Rektörü yapıldı. Giderken bölüm başkan yardımcısı olan değerli bir akademisyeni de yanında götürdü :) Dolayısı ile Uİ bölümü en önemli 2 akademisyenini kaybetti. Önceden de çok önemli bir hocaları milletvekili olmuştu, bölüm genç hocalara kaldı. Yeni bir bölüm başkanı bulacaklardır belki de bulmuşlardır ama dediğim durumlar söz konusu. Halen görevde olsalar rahatlıkla tavsiye edebilirdim çünkü çeşitli kuruluşlardan da dersler alıyorlar, tepav olsun çeşitli düşünce kuruluşları olsun. Uİ'de durum bu. Okula gelip bu gibi durumları danışmanı tavsiye ederim, önümüzdeki yıllar içinde neler olur ben de bilmiyorum çünkü.

İşletme bölümü genel olarak iyidir. Oturmuş bi kadrosu ve sistemi var. Kadrosu iyi. İktisattan da ortak derslerden iyi hocalardan dersler alabilirsin. İİBF'de en iyi bölüm İktisat çünkü.

Bence senin yapman gereken gerçekten ne istediğine karar vermen. 3-5 gün içinde olur mu bilmiyorum tabi. Öte taraftan gevşeklik ve laçkalıktan bahsetmişsin. Üstte arkadaş da belirtmiş, temmuzda ve ağustosta derslere - sınavlara girmeyi kaldırabilecek misin? Bir de illa geniş güzel bir kampüs olsun istiyosan tobb'da mutlu olabilecek misin? Bence bu soruları kendine sor. Sakın ama sakın tobb'u gezip görmeden, imkanlarını veya eksikliklerini yerinde görmeden tercih yapma. Tanıtım ofisine gelirsen arkadaşlar yardımcı olacaklardır sana.

Okula gittim gördüm büyükçe bi satraç tahtası var bahçede, çimenliği olsun, oturma yerleri olsun, kantini olsun çalışmaya sevk eden havası var. Evet kampüsü yok ama bunlarda önemli tabii ki.

Bizzat danışmanla konuştım toplulukları, servisi, stajları ve şuan aklıma gelmeyen biçok şeyi. Tatmin etti mi? Hayır, okulu tam anlamıyla gezemedim çünkü. Başkent hakkında bu bilgilere bile sahip değilim belkide bu yüzden TOBB daha ağır basıyordur.

Uluslararası ilişkiler işletmeye göre daha heycanlı, daha çok zaman ayırıp kendini geliştirebileceğin ve bu doğrultuda daha fazla paralar, insanlar kazanabileceğin bi meslek gibi geliyor bana ve bu yüzden uluslararası ilişkiler okumayı düşünüyorum.

• Siyaset, ekonomi, hukuk, yabancı dil öğrenimi gibi konulara yatkınsan ui bölümü senin için uygun olabilir, benim görüşüm bu yönde en azından.
  • Önceki soruma verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim iki sorum daha olacak birincisi ortak eğitime ve yabancı dillere ağırlık veren bi öğrencinin buradan mezun olduğunda işinin garantiye yakın olduğunu düşünüyor musunuz ikincisi de odalar ve borsalar birliğinin üniversitesinden mezun olmanın iş hayatında getireceği bi dezavantaj var mı vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: halmanli61

Önceki soruma verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim iki sorum daha olacak birincisi ortak eğitime ve yabancı dillere ağırlık veren bi öğrencinin buradan mezun olduğunda işinin garantiye yakın olduğunu düşünüyor musunuz ikincisi de odalar ve borsalar birliğinin üniversitesinden mezun olmanın iş hayatında getireceği bi dezavantaj var mı vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler...

tabiki ortak eğitim iş garantisi demek değil ama kesinlikle ise yaricaktır is hayatında
    dusun ki butun uniler den 4 ler mezun oldu o sene ortalama olarak aynı seyleri gormussunuz uni hayatında, ama senin buyuk bir artın var nedir o 1 seneye yakın(10 bucuk ay) staj yapmıssın isi az da olsa biliyosun sirketler de bunu dusuncektir tabiki.İs hayatıyla okul hayatı cok farkıldır teoriyle pratik her zaman aynı olmaz bu yuzden aslında gittigin bir cok sirkette sana herseyi bastan ogretirler iste staj la bu tamamen olmasada ortadan kalkıyo.
    bu arada ortak egitime agırlık verirsem demissin ama okulda ortak egitim zorunludur 2. 3. ve 4. sınıflarda 1 donem(3.5 ay) olmak uzere, eger ortak egitimlerini tamamlamazsan mezun olmazsın.
    Yabancı dilde ise sole birsey var ki okulda 2 tane yapancı dil alırsın bu tabi iyi birsey ama o 2. dil hic bir zaman bir ingilizce kadar olmaz tabi. Bir farklı sey daha ingilizce icin soliyim hazırlıgı gecmek icin once okluln hazırlık sınavına sonrada toefl ın paperbase ine girersin eger hem oklunkini gecip hem de toefl dan 500 alabilirsen hazırlıgı atlarsın.Atladıktan sonra ise toefl dan aldıgın puana gore okul boyunca gorcegin bazı ing kodlu derslerden muaf olursun mesela ben 553 almıstım buna gore toplam 4 tane ing dersinden muaf oldum ve onlar transkriptime hic dersi almadan bile AA diye gecti.
    NOT:Bunu bu okula gelmek isteyen herkese soluyorum sonra pisman olmayın arkadaslar okulda tatil yok hakkaten yok su an 3 agustos ve finaller dun bitti simdi 5 eylule kadar tatil dusunun 1 ay.Bu tatilden daha uzun bir tatiliniz olmicak,cmt okula geliceksiniz ve pazar gec saatlerde sınava girebiliceksin bunları cok iyi dusunun cunku okuldaki tek sikayet sebebi budur tatil olmaması.Ama tatil cok onemli degil diyosanız tabiki siz bilirsiniz.

• meraba ben de bu sene tercih yapıyorum bilgisayar mühendisliği düşünüyorumm. sıralamada ODTÜ ve TOBB arasında kaldım. özellikle Bilg.Müh. de okuyan aslan26 ve egos_108 nikli arkadaşlara bişey soracağım. BilgMüh de eğitim kalitesi nasıl? yani akademik kadroya baktım bi tane profesör bile yok fakat nitelikleri nasıl bilmiyorum. o konuda ODTÜden şüphem yok ama imkanlar,burs,siyaset olmayan ortam da beni ODTüden TOBBa çekiyor. sizin bu konuda fikirleriniz nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gok426 -- 3 Ağustos 2010; 21:11:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gok426

meraba ben de bu sene tercih yapıyorum bilgisayar mühendisliği düşünüyorumm. sıralamada ODTÜ ve TOBB arasında kaldım. özellikle Bilg.Müh. de okuyan aslan26 ve egos_108 nikli arkadaşlara bişey soracağım. BilgMüh de eğitim kalitesi nasıl? yani akademik kadroya baktım bi tane profesör bile yok fakat nitelikleri nasıl bilmiyorum. o konuda ODTÜden şüphem yok ama imkanlar,burs,siyaset olmayan ortam da beni ODTüden TOBBa çekiyor. sizin bu konuda fikirleriniz nedir?

isin dogrusunu soylmek gerekirse benim sadece soleyecegim eeee ODTU kardes olur
    bil muh de kadro aslında iyi hocalar yeterince bilgi sahibi.
    bu sene mufredat degisti tam bir bil muh olduk eskiden abuk subuk derslerimiz vardı kalktı hepsi yeni ogrenciler daha rahat edicek.
    bir sey daha solemek gerekirse de tek diyebilecegim sanırım odtu daha agırdır
    Burs hakkında diyecegim ise okulun dereceye girenlere para vermesi gayet hos birsey tabi gerci sn dereceye mi girdin bilmem ama.

• Cevap vereyim. Eğitim kalitesi genel olarak fena değil denebilir. Bizim dönemimizde biraz daha tekdüze bir eğitim anlayışı vardı fakat son zamanlarda özellikle müfredatların da değişmesiyle daha teknik konular ağırlıklı, lüzumsuz derslerin kalktığı, seçmeli derslerin arttığı, uzmanlaşma odaklı (belli alanlar var, 5 teknik seçmelinin 4'ünü o alandan alırsanız bölüm sertifika verecek vs.) bir yapı oluştu. Bunun yanında bölüm hoca alırken genellikle doktorasını ABD'de iyi üniversitelerden almış genç hocaları tercih ediyor. Dolayısı ile profesör düzeyinde deneyimli hoca malesef yok ve bu önemli bir eksiklik, haklısın. Biz çok sefer hocaların "ilk öğrencileri" olmuşuzdur ama siz daha deneyimli hocalardan oturmuş bir sistemde dersler alacaksınız. Tam zamanlı ve doktoralı 11 tane hoca var. Şunu da belirteyim ki derslere hiçbir asistanlar falan girmez, çok çok nadir durumlarda belki 1-2 saat ders saatinin boşa geçmemesi için konu anlatabilirler. Tüm lisans hayatımda asistanlardan 5-6 ders saati falan dinlemişimdir. Hocaların nitelikleri konusunda hiç şüphen olmasın, hepsi hakikaten konularında üst düzeyde uzman, yayın yapan ve dış destekli projelerini sürdüren hocalar. Az çok bu işleri bilen birine özgeçmişlerini tek tek inceletirsen buna benzer cevaplar alacaksın zaten.

Lisans hayatı genelde her dönem proje dersleri ile geçer, mezun olurken göreceksiniz ki o projeler size en fazla katkıyı vermiş. Öte taraftan teorik dersler ve sistem dersleri zor ve ödevleri fazlası ile kastırıcıdır. Bölüm zaten son bir yılda işleri iyice zorlaştırdı. Teknik seçmeli imkanları bizim dönemimizde daha kısıtlı idi, şu an gelecek dönemi de incelediğimde görüyorum ki gayet iyi durumda. Öğrenciye güzel seçenekler sunuyor bölüm. Bunlar haricinde kafanıza ne takıldıysa gelin sorun.

Yanlış bilmiyorsam 5-6 Ağustos günlerinde Bilgisayar Mühendisliği bölümünden bir hocamız tanıtımda görevli olacak. Mutlaka görüşmenizi tavsiye ederim. Tanıtım ofisini arayıp sorarsanız bu konuda bilgi vereceklerdir.

Bir de daha genel olarak, 36 adet üniversiteyi içine alan bir anket çalışması yapılmış, öğrenciler tarafından doldurulan. İncelediğinizde birçok üniversitenin hangi yönleri kuvvetli, hangi yönleri zayıf, bunlara dair güzel ipuçları alacaksınız. Mutlaka inceleyin derim;http://www.newsweek.com.tr/haberler/detay/40777/Memnuniyette-ilk-36

• egos kardeş:

MF4de 3450.yim bu da 325tl burs sağlıyo bana. bi de 2 kişilik odada kalma hakkı (oda da oda yani :D) orda kalmazsam da ekstra 250tl. amasyada oturuyorum ve memur maaşıyla geçinen orta halli bi ailem var. bu nedenle bu imkanları da hesaba katıyorum ama kendimi en iyi şekilde geliştirmek de önceliklerim arasında. ODTÜ daha ağırdır derken dersleri mi daha ağırdır yoksa terazide mi daha ağır basar?

aslan kardeş:

bu son 2-3 günde ankaraya gitmem söz konusu değil o yüzden tanitim görüşüm yapamam. peki sen nediyosun ODTÜ-TOBB BilgMüh karşılaştırmasına?
  • Sevgili kardeşim, ODTÜ olsun Bilkent olsun uzun zamandır eğitim öğretim yapan köklü üniversiteler ve dünya çapında güzel işler yapıyorlar. Şu anki hoca kadroları olsun referansları olsun verdikleri yüzlerce mezunları olsun TOBB ETÜ'den tabi ki öndeler, ben bunu söylemekten gocunmam. TOBB ETÜ'nün 6 yıllık bir geçmişi var, yine de başarılı bir konuma geldi diyebiliriz, üstte yapılan kıyaslamalar bile buna en somut örnek.

TOBB ETÜ mezunları neler yapıyor? Bizim mezunlarımızdan ABD'de ve Avrupa'da burslu olarak doktora yapanlar da var, Ankara ve İstanbul'da bilhassa teknokent bölgelerinde iyi firmalarda çalışanlar da var, Bilkent, ODTÜ, TOBB ETÜ'de yüksek lisanslarına devam eden öğrenciler de fazlasıyla var. Açıkta kalanı duymadım şimdiye dek. Üniversite her anlamda gelişiyor ama bu ODTÜ'nün çok daha önde olduğu gerçeğini de değiştirmez.

Sana basit bir örnek vereyim, Bilkent Makina Müh. bölümü kurdu. Dolayısı ile herkes ODTÜ ile Bilkent Makina müh. arasında kaldı, forumdan da bakabilirsin. Çok büyük bir kesim Bilkent Makina'nın yeni bir bölüm olduğunu, gelişmesi için zaman gerektiğini, dolayısı ile tercih edilmemesi gerektiğini savundu, ki haklılar. Tabi Bilkent sayılı Makina Müh. bölümlerinden birisini oluşturacaktır ama bu zaman istiyor, en azından 10 yıllık bir süreç, herkes bunun da farkında. Şimdi sen bu dediklerimi TOBB ETÜ ekseninde değerlendir.

Bizde genel olarak avantajlar; hocalar ile etkin diyalog, ortak projeler falan yapabilme imkanı, ki genel olarak hocalar buna çok sıcak bakarlar. Ortak eğitim olayı, zaten ayrıntılı anlatıldı. Yurtlar, yeni yapıldı ve tam anlamıyla mükemmel oldu denebilir. Çok sayıda öğrenci yok, öyle çook büyük amfilerde tiyatro izler gibi ders takip etmezsiniz, derslerin çoğu projelidir, bunlar sana çok şey katar, yeni müfredatın olumlu taraflarını zaten anlattım vs.

Şunu da söyleyeyim, ben TOBB ETÜ'nün reklamını yapma derdinde falan değilim. Olumlu ve olumsuz yanlarını mümkün olduğunca tarafsızca belirtmeye çalışıyorum. Bu konuda diyebileceğim tek şey, üniversiteyi görmeden gezmeden, imkanlarını ya da eksi taraflarını yerinde bizzat tespit etmeden, hocaları ile konuşmadan tercih etme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aslan26 -- 4 Ağustos 2010; 0:32:13 >

• Tercihlerde son gün yaklaşırken insanın aklından hakkaten ne de çok şey geçiyormuş Öncelikle ben hukuk okumayı düşünüyorum. Sıralamam iyi, geçen seneki sıralamaya göre burslu olarak girebiliyorum. Malum, tobb'un hukuku malum daha çok yeni. Tobb'un, sıralaması nispeten aşağılarda da olsa, hala ülkenin en çok itibar gören 2 fakültesinden biri olan İstanbul hukuk'a göre artısı nedir? (Ankara demiyorum çünkü İstanbul'dayım ve İstanbul'u terk etmem için kazandığım yerin gerek imkanlar gerek yurt açısından burslu vakıf olması şart)
  • çoğu şeyiyle TOBB ODTÜden iyi gibi duruyodu. eğitimi de iyiyse TOBBu önce yazarım diyodum ama şimdi yine kafa karıştı :D ve dediğim gibi şuan ankaraya gidemem. imkanlar olarak bilgisayar mühendisliğinde fazla teknik yapı lazım olacağını düşünmüyorum o yüzden sadece hocaları soruyorum. haksız mıyım yoksa?
  • Eğitim iyi, o konuda şüphen olmasın. Çok üst düzey hocalar var. Sadece birşeylerin oturması zaman alıyor. Çeşitli alanlardan hocalar var, öyle dar bir kapsam da söz konusu değil. Bölümdeki hemen hemen tüm dersleri açabilecek uzmanlıkta tam zamanlı hocalar. 1i hariç hepsi ABD/Kanada üniversitelerinden doktoralı, 1i hariç dediğime bakma, o da bana göre bölümde en iyi ders anlatan hoca. Ki ilerde kadro daha da genişleyecektir. Zaman zaman tübitak vb. kurumlardan da hocalar gelir ve seçmeli dersler açarlar. Bunlar da genel olarak olumlu oluyor. Seçmeli ders yelpazesi de genişledi. Bunlar çok olumlu şeyler ve emin ol çok az bilgisayar mühendisliği bölümünün bu kadar kısa süreçte (devlet & vakıf) gerçekleştirebildiği şeyler. Ama kıyas yaptığın üniversitelerin birisi 50 küsür yıllık, birisi 5 :) Bunu da aklından çıkarma.

yoney, hukukla ilgili çok fazla bir bilgim yok ama bir arkadaşa genel bilgiler vermeye çalışmıştım. Eski mesajlarımdan bakabilirsin.

• kusura bakma ama ben hala anlamadım :D şu yıllar geçtikçe oturan şey ne? eğitimden de şüphem olmayacaksa bana TOBB daha yakın geliyo ama siz TOBBda okuyanlar olarak ODTÜ diyosunuz. geceyarısı kafa durdu heralde yarın düzgünce düşünürüm :D
  • Şimdi yanlış anlama ben kimseyi yönlendirmem şurayı yaz, burayı yazma şeklinde. Sadece iki bölümü belli açılardan kıyasladım. Her iki bölümün de olumlu özelliklerini üstte belirttim. "Odtü" de demiyorum ayrıca. Sana hangi üniversite daha yakın geliyorsa ona öncelik ver. Şunu da söyleyeyim, tobb etü öğrencisi/mezunu olmanın çok avantajını yaşadım/yaşıyorum, girdiğim mülakatlar olsun, aldığım eğitim ve yaptığım projeler olsun. İleride yüksek lisansa da devam etmeyi planlıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gok426

kusura bakma ama ben hala anlamadım :D şu yıllar geçtikçe oturan şey ne? eğitimden de şüphem olmayacaksa bana TOBB daha yakın geliyo ama siz TOBBda okuyanlar olarak ODTÜ diyosunuz. geceyarısı kafa durdu heralde yarın düzgünce düşünürüm :D

benim odtu deme sebebim daha duygusal
    odtu nun ortamı kampusu sosyal olanakları yuzunden odtu diyorum odtu tam anlamıyla bir uni.
    tobb a gelirsek egitim iyi tabiki ama surekli ders olmicak uni hayatında odtu gbi tonlarca klup olan bi okul daha eglenceli olur. bizde de var da daha cok bi is yaptıklarını gormedim.
    yinede sonunda sen karar vercen tabiki bana sorarsan al bir kagıt + larını - lerini yaz unilerin yanlız yukarda saydıgım gibi sosyal olanaklar yada kampusun guzelligi de olsun icinde cunku hakkaten hersey ders degil ve belki bir gun zamanı gelicek ve dicen ki off keske buyuk bir kampusum olsaydı(tobb icin) aynı sey odtu icinde olabilir tabiki her halikarda karar senin olcak.

• arkadaşlar tercihimi yaptım.1. tercih bilkent ee 2. tercih tobb ee 3. tercih odtü ee 4. tercih bilkent bil 5. tercih odtü bil 6. tercih tobb bil.çok büyük bi aksilik olmazsa tobbdayım diyebilirim.tobblu arkadaşlar benle irtibata geçerse sevinirim:)
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.